Filmy o Mikołaju dla dzieci i nie tylko

Filmy o świętym Mikołaju potrafią jak nic innego zbudować w domu iście świąteczną atmosferę. Są doskonałym pomysłem na spędzenie leniwego, rodzinnego popołudnia. Dowiedz się jakie filmy o świętym Mikołaju warto obejrzeć razem ze swoimi dziećmi.

Śmieszne filmy o świętym Mikołaju

Sprawdź nasze propozycje filmów komediowych o Mikołaju, które rozbawią nie tylko najmłodszych widzów.

„Mikołaj i spółka”, reż. Alain Chabat, 2017

Fabuła tego filmu komediowego opowiada o losach świętego Mikołaja, który na chwilę przed Wigilią dowiaduje się, że cała jego załoga elfów się rozchorowała, a co za tym idzie, wstrzymano produkcję prezentów. Mikołaj, szukając najlepszego rozwiązania tej kłopotliwej i stresującej dla niego sytuacji, wzywa na pomoc zaprzęg dzielnych reniferów i postanawia wyruszyć swoimi magicznymi saniami w podróż, której celem jest znalezienie skutecznego remedium na chorobę, która dopadła jego pracowite elfy. Po drodze spotyka niezwykle szaloną rodzinę, która postanawia mu pomóc w poszukiwaniach. Czy Mikołajowi uda się uratować święta? Liczy się każda sekunda! Polskiego dubbingu podjęli się Wojciech Malajkat, Grzegorz Kwiecień, Lidia Sadowa, Karol Kwiatkowski, Jacek Pluta i Sarsa.

„Śnięty Mikołaj”, reż. John Pasquin, 1994

„Śnięty Mikołaj” to amerykańska komedia familijna, będąca doskonałą propozycją na spędzenie rodzinnego, świątecznego popołudnia. Jest to historia stale zapracowanego Scotta Calvina, który chce spędzić święta Bożego Narodzenia ze swoim kilkuletnim synem. Nie jest to dla niego najłatwiejsza sytuacja, ponieważ trudno mu znaleźć wspólny język z potomkiem, który w dodatku uważa go za nudziarza. Sześciolatek jest przygnębiony, gdyż jego mama wraz ze swoim nowym partnerem, psychologiem, przekazali mu informację, że Święty Mikołaj nie istnieje! Jednak w trakcie nocy wigilijnej mały chłopiec słyszy hałasy dobiegające z dachu. Scott postanawia sprawdzić co się dzieje i obok komina dostrzega tajemniczą postać. Tata chłopca zaczyna krzyczeć, przez co domniemany włamywacz traci równowagę i spada z dachu. Okazuje się, że to prawdziwy Święty Mikołaj, który po wypadku nie będzie w stanie dostarczyć reszty prezentów. W tej sytuacji Scott poczuwa się do obowiązku i postanawia przejąć zadania świętego Mikołaja. W rolach głównych zagrali Tim Allen, Eric Lloyd, Wendy Crewson oraz Judge Reinhold.

Sprawdź także: Kolorowanki ze Świętym Mikołajem do druku

Filmy animowane o Mikołaju

Filmy animowane ze Świętym Mikołajem w roli głównej każdego roku cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Poniżej wybraliśmy tytuły filmów (popularnie nazywanych bajkami) o Mikołaju.

„Artur ratuje gwiazdkę”, reż. Sarah Smith, 2011


To amerykański film animowany, który opowiada o ocaleniu Świąt Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj wraz ze swoimi ukochanymi magicznymi saniami od kilku lat przebywa na emeryturze. Jednak w dalszym ciągu co roku otrzymuje masę listów od dzieci z całego świata z prośbą o wymarzone prezenty. Aktualnie pieczę nad bieżącymi działaniami firmy sprawuje pierworodny syn Mikołaja, Steve, który to jest pierwszy w kolejce do przejęcia przedsiębiorstwa, a tym samym corocznego zakładania znanego wszystkim czerwonego stroju. To właśnie na nim spoczywa obowiązek dostarczenia dzieciom prezentów. Będzie je rozwoził na olbrzymich, magicznych saniach, które są niewiarygodnie szybkie i szalenie zaawansowane pod względem technologicznym, a radary nie są w stanie ich w żaden sposób wyczuć. Problem pojawia się w momencie, w którym okazuje się, że mała Gwen, dziewczynka mieszkająca w Kornwalii, nie otrzymała swojego prezentu. Aby naprawić sytuację i uratować święta rodzinie dziewczynki, do akcji wkracza najmłodszy syn Mikołaja – Artur. Na dostarczenie świątecznego podarunku ma tylko dwie godziny!

„Ekspres polarny”, reż. Robert Zemeckis, 2004

„Ekspres polarny” opowiada o losach ośmioletniego chłopca, który nie wierzy w istnienie świętego Mikołaja. W dniu Wigilii Bożego Narodzenia chłopca wyrywa ze snu najeżdżający pociąg, który nieoczekiwanie zatrzymuje się pod jego domem. Konduktor zabiera go w niezwykłą podróż aż na sam Biegun Północny! W trakcie podróży kilkulatek poznaje grupę nowych przyjaciół, z którymi połączy go wiele wspólnych przygód. A co najważniejsze, finalnie spotyka Świętego Mikołaja. W główne role wcielili się tacy aktorzy jak Tom Hanks, Nona Gaye, Peter Scolari, Eddie Deezen, Michael Jeter, a także Leslie Harter Zemeckis.

Sprawdź: Kiedy powiedzieć dziecku prawdę o Świętym Mikołaju?

Filmy o świętym Mikołaju dla dzieci

Największymi fanami filmów o Mikołaju zazwyczaj są dzieci. Czy Twoi najmłodsi domownicy oglądali już 2 najciekawsze według nas filmy o Mikołaju dla dzieci?

„Kronika świąteczna”, reż. Clay Kaytis, 2018

Fabuła filmu opowiada o dwójce rodzeństwa – Kate i Teddym, którzy próbują zarejestrować na filmie postać świętego Mikołaja. Kiedy już udaje im się go wypatrzyć, próbują zakraść się do jego sań i przypadkiem powodują wypadek, który może zagrozić świątecznej tradycji wręczania prezentów. Dzieci stają się uczestnikami niezwykłej podróży i podczas nocy wigilijnej pracują razem z Mikołajem oraz jego elfami. A wszystko po to, by uratować Święta Bożego Narodzenia! W filmie możemy podziwiać grę aktorską takich postaci jak Kurt Russel, Darby Camp, Judah Lewis, Martin Roach czy Kimberly Williams – Paisley.

„Cud na 34. ulicy”, reż. Les Mayfield, 1994

„Cud z 34. ulicy” sprzed 26 lat stanowi czwarty remake popularnego filmu z 1947 roku o tym samym tytule. W rolach głównych zagrali Mara Wilson, Richard Attenborough, Elizabeth Perkins oraz Dylan McDermott. O czym jest ten film? Kriss Kringle właśnie zaczął pracę na posadzie świętego Mikołaja w jednym ze sklepów i dzięki swoim szalonym i niekonwencjonalnym pomysłom sprawia, że sklep, który boryka się z poważnymi problemami finansowymi, kilkakrotnie zwiększa swoje obroty. Wszystkiemu przegląda się zawistny szef konkurencyjnej firmy, który obmyśla plan mający na celu skompromitować rezolutnego Mikołaja.

Inne popularne filmy o świętym Mikołaju

Nie animowane? Nie komedie? W takim razie sprawdźcie te propozycje filmów dla dzieci o Mikołaju.

„Święty Mikołaj”, reż. Juha Wuolijoki, 2007

„Święty Mikołaj” to dla odmiany fiński film fabularny, który opowiada o losach małego, osieroconego chłopca o imieniu Mikołaj, zamieszkującego niewielką lapońską wioskę. jej mieszkańcy postanowili zaopiekować się chłopcem, który właśnie stracił rodziców i przygarniają go do siebie. Mikołaj, chcąc okazać wdzięczność sąsiadom, zaczyna strugać drewniane zabawki i wręcza je swoim opiekunom w podziękowaniu za troskę. Kilka lat później lapońską wioskę ogarnia bieda – zaczyna brakować jedzenia i żadna rodzina nie chce przyjąć Mikołaja, ponieważ nikogo nie stać już na pomoc. Utalentowany chłopiec zostaje wysłany na naukę zawodu do stolarza o imieniu Lisakki, który prowadzi nietypowy, pustelniczy tryb życia. Mikołaj postanawia wykorzystać zdobytą wiedzę w szczytnym celu – chce sprawić, aby żadne dziecko już nigdy nie musiało głodować. W rolach głównych zagrali Hannu-Pekka Björkman, Otto Gustavsson, Kari Väänänen, Minna Haapkylä, Mikko Leppilampi i Mikko Kouki.

„Mikołaj w każdym z nas”, reż. Terje Rangnes, 2016

Fabuła tego norweskiego filmu opowiada o panu Andersenie, który jest prawdziwym miłośnikiem Świąt Bożego Narodzenia, przez co każdego roku robi wszystko, aby przygotować swojej rodzinie perfekcyjną kolację wigilijna. Tym razem jednak nie wszystko układa się po jego myśli. Andersen, jadąc swoimi saniami, wpada na prawdziwego świętego Mikołaja, z którym finalnie zamienia się miejscami. Pan Andersen w tym roku spędzi Wigilię Bożego Narodzenia z rodziną Mikołaja, a Mikołaj znajdzie się w domu Andersena, a to sprawi, że to będą iście wyjątkowe święta! W główne role wcieli się tacy aktorzy jak Trond Espen Seim, Anders Baasmo Christiansen, Ingeborg Raustøl oraz Johanna Mørck.

Sprawdź inne: Filmy świąteczne nie tylko o Mikołaju

A Twój ulubiony film o Mikołaju?

Obejrzeliście już wszystkie filmy o Mikołaju z naszej listy? Który z nich lubicie najbardziej? Wolicie komedie, filmy animowane czy w wersji “dla dorosłych”? Jeżeli na naszej liście zabrakło filmu o Świętym Mikołaju, który znacie i lubicie, to koniecznie wspomnijcie o nim w komentarzu.

Dodaj komentarz

Boże Narodzenie

Kalendarz adwentowy dla dzieci i rodziców

Kalendarz adwentowy dla dzieci jest zapowiedzią wyczekiwania pierwszej gwiazdki. Czekoladki i zabawki to tylko część niespodzianek, jakie może skrywać. Sprawdź, gdzie dostać najlepsze kalendarze adwentowe oraz jak zrobić je samemu....

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie, Życzenia

Życzenia świąteczne dla dzieci

Życzenia świąteczne dla dzieci mają zwykle bardzo szczególną, pogodną formę. Nie powinny one być skomplikowane, tak by maluch w danym wieku mógł je naprawdę zrozumieć. Nie inaczej jest, gdy chodzi...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie

Świąteczne piosenki

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas ulubiony okres w roku. Zaczyna się on już na wiele tygodni przed nimi. Przygotowujemy plany na świąteczne menu, myślimy o prezentach dla...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie

Jaki kalendarz adwentowy wybrać dla dziecka?

Długie jesienne wieczory wcale nie muszą oznaczać bezproduktywnie spędzanego czasu przez telewizorem! Wykorzystaj już teraz ten czas, by skompletować prezenty na zbliżające się wielkimi krokami mikołajki! Doskonałym prezentem na taką...

Czytaj dalej →
Karmienie niemowląt

Kiedy dziecku się nie odbija

Konieczność odbicia się dziecku po posiłku jest mocno zakorzeniona w świadomości rodziców. Czekanie na to jest prawidłową praktyką, która powinna wejść w nawyk rodzicom oraz osobom zajmującym się maluszkiem. Odbijanie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general