Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2022? Sprawdź, kiedy przestawić zegarki!

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje co roku w okresie wiosennym i jej celem jest bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego. Dzięki temu aktywność większości osób jest lepiej dopasowana do czasu, w którym dostęp do światła słonecznego jest najlepszy. Więcej światła to też więcej witaminy D. Zasadność zmiany czasu zimowego na letni i na odwrót jest przedmiotem debat i dyskusji, niemniej jak dotąd rozwiązanie to jest z powodzeniem stosowane w naszym kraju od 1917 roku. Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zmiana czasu jest określana raz na kilka lat w rozporządzeniach Premiera.
  • Zmiana czasu na letni w 2022 roku nastąpi 27 marca o godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego.
  • Zmiana czasu polega na przesunięciu zegarów o jedną godzinę w przód tak, aby wskazywały one 3:00.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy jest zmiana czasu na letni 2022?

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w 2022 roku 27 marca. Przestawienie czasu na letni jest praktykowane w naszym kraju już od czasów I wojny światowej, a od kiedy Polska stała się częścią Unii Europejskiej, nasze krajowe regulacje pozostają zgodne z tymi unijnymi. Przesunięcie czasu ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego i dostosowanie aktywności większości ludzi do czasu największej dostępności słońca. Takie rozwiązanie pociąga za sobą wiele korzyści. Od zdrowotnych, związanych z większą ekspozycją na słońce, aż po ekonomiczne związane z oszczędnością energii elektrycznej. Można więc powiedzieć, że zmiana czasu jest więc działaniem ekologicznym i prozdrowotnym.

Sprawdź: Filmy familijne Netflix. Co obejrzeć z dzieckiem na Netflix?

Przestawienie czasu na letni – zmiany czasu w Polsce

Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? Zmiana czasu z zimowego na letni w najnowszym rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów została ustalona na najbliższe pięć lat. Jak już wspomniano, zmiana w 2022 roku nastąpi 27 marca. Przestawienie zegarków w 2023 roku nastąpi 26 marca. W 2024 roku 31 marca, w 2025 roku 30 marca, a w 2026 roku 29 marca. Jak widzimy, przesuwanie czasu nie ma jednej stałej daty i jest ustalane raz na kilka lat. Daty są dobierane w taki sposób, aby w jak najlepszym stopniu zoptymalizować dostęp do naturalnego światła słonecznego. Zmiana następuje o godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego i polega na przesunięciu zegarów o jedną godzinę zegarową w przód.

Zobacz: Co kupić na 18 urodziny? Wybieramy najlepszy prezent na 18!

Od kiedy w Polsce jest zmiana czasu?

Wiosenna zmiana czasu – zimowy na letni – praktykowana jest w naszym kraju od 1917 roku. Od tego czasu zasady, na których przesuwano czas zimowy na letni, wielokrotnie zmieniano i modyfikowano. Obecnie to, kiedy przestawiamy czas z zimowego na letni, jest szczegółowo regulowane i dokładnie opisane w wydawanych co kilka lat rozporządzeniach Prezesa Rady Ministrów. Najnowsze rozporządzenie z 2021 roku określa zasady, na których odbędzie się przestawienie zegarków w latach 2022 – 2026. Najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi 27 marca. Zmiana czasu ma zostać przeprowadzona o dokładnie godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego i polegać będzie na przesunięciu zegarów o jedną godzinę w przód tak, aby wskazywały one godzinę 3:00. 

Dyskusja na temat zmiany czasu

Zasadność przestawiania zegarów jest przedmiotem sporów. Zwolennicy wskazują, że takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej z uwagi na dopasowanie aktywności ludzi do czasu, w którym dostęp do światła słonecznego jest największy. Co więcej, wskazuje się, że zmiana czasu zwiększa bezpieczeństwo na drogach, ponieważ sprawia, że większość kierowców porusza się za dnia, kiedy widoczność i warunki są z reguły lepsze niż w nocy.

Przeciwnicy wskazują natomiast, że obecnie, kiedy na rynek wprowadza się coraz to nowsze i bardziej energooszczędne rozwiązania w zakresie sztucznego oświetlenia, a najnowsze urządzenia elektryczne wcale nie zużywają tak wiele energii, oszczędności z tytułu zmiany czasu wcale nie muszą być tak duże. Co więcej, wskazuje się, że rozwiązanie takie może generować również pewne koszty i trudności logistyczne. Przykładem może być transport pasażerski. Wszystkie pociągi czy autokary będące w trasie w trakcie zmiany czasu, automatycznie stają się godzinę opóźnione.

Przeciwnicy, odnosząc się do korzyści związanych ze zwiększonym bezpieczeństwem na drogach, wskazują, że do największej liczby wypadków i kolizji dochodzi właśnie w czasie kiedy panują dobre warunki. Paradoksalnie kierowcy zachowują wówczas mniejszą ostrożność, przez co dochodzi do większej liczby niebezpiecznych zdarzeń. Zmiana czasu z zimowego na letni od lat budzi zażarte dyskusje i ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, jednak jak dotąd nie udało się w tej kwestii wyznaczyć jednoznacznego stanowiska „za” lub „przeciw”.

Rodzice pytają, kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2022

Kiedy zmiana czasu?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2022 roku nastąpi 27 marca o godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego i polegać będzie na przesunięciu zegarów o jedną godzinę do przodu tak, aby wskazywały one 3:00.

Zmiana czasu na letni – kiedy?

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi 27 marca 2022 roku. Rozporządzenie to określa daty zmiany czasu w latach 2022Zmiana czasu jest określana raz na kilka lat w rozporządzeniach Premiera.

Zmiana czasu na letni w 2022 roku nastąpi 27 marca o godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Zmiana czasu polega na przesunięciu zegarów o jedną godzinę w przód tak, aby wskazywały one 3:00.–2026.

Jak przesuwamy czas?

Czas przesuwamy o jedną godzinę do przodu zgodnie z zegarem środkowoeuropejskim. Ma to nastąpić o godzinie 2:00, 27 marca 2022 roku. Po przesunięciu czasu zegar powinien wskazywać godzinę 3:00.

Kiedy zmiana godziny?

Zmiana godziny powinna nastąpić o 2:00 czasu środkowoeuropejskiego, 27 marca 2022 roku.

O której zmiana czasu?

Zmiana czasu nastąpi 27 marca 2022 roku o godzinie 2:00.

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia to święto obchodzone od 2002 roku. Wtedy przypadła setna rocznica narodzin pluszowej zabawki. Od 1902 roku pluszowy miś towarzyszył w dzieciństwie milionom dzieci z krajów na całym...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

2 listopada – Jak obchodzimy Dzień Zaduszny?

Dzień Zaduszny – inaczej Zaduszki lub Święto Zmarłych – to przypadające zawsze na 2 listopada święto. Obrzędowość Zaduszek posiada genezę przedchrześcijańską, wywodząc się z uroczystości organizowanych właśnie w tym czasie...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

Pomysły na Mikołajki

Mikołajki klasowe to chyba jedna z najmilszych tradycji szkolnych, które odbywają się corocznie we wszystkich szkołach – od podstawówek po szkoły średnie. To świetna idea, która integruje dzieci i zapewnia...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Ważne Okazje

Dzień Edukacji Narodowej

Czy w Dzień Edukacji Narodowej idzie się do szkoły? Na przekór marzeniom uczniów: tak! Niemniej 14 października, w  Dzień Edukacji Narodowej czeka na nich wiele atrakcji i niespodzianek. Jakich? Łapcie...

Czytaj dalej →
Cotygodniowy Łamacz Głowy

Cotygodniowy Łamacz Głowy #3 – Parking

Ostatni CŁG przysporzył niemałych kłopotów. Tylko kilka procent odpowiedzi było prawidłowych. Dziś zatem mamy coś prostego. W tej zagadce trzeba wykazać się refleksem i spostrzegawczością. Czekamy na komentarze z odpowiedziami....

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Wrastający paznokieć u dziecka

Wrastające paznokcie to problem, który dotyka nie tylko ludzi dorosłych. Często z przypadłością tą borykają się także dzieci, również te całkiem małe, czyli niemowlęta. Zaniedbany problem może doprowadzić nawet to infekcji, warto...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general