Kiedy zmiana czasu na letni 2023: śpimy dłużej czy krócej? Już wkrótce przestawimy zegarki

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje co roku w okresie wiosennym i jej celem jest bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego. Dzięki temu aktywność większości osób jest lepiej dopasowana do czasu, w którym dostęp do światła słonecznego jest najlepszy. Więcej światła to też więcej witaminy D. Zasadność zmiany czasu zimowego na letni i na odwrót jest przedmiotem debat i dyskusji, niemniej jak dotąd rozwiązanie to jest z powodzeniem stosowane w naszym kraju od 1917 roku. Kiedy zmiana czasu na letni 2023: śpimy dłużej czy krócej?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zmiana czasu jest określana raz na kilka lat w rozporządzeniach Premiera.
  • Zmiana czasu na letni w 2023 roku nastąpi 26 marca o godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego.
  • Zmiana czasu polega na przesunięciu zegarów o jedną godzinę w przód tak, aby wskazywały one 3:00.

Kiedy zmiana czasu na letni 2023: śpimy dłużej czy krócej?

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w 2023 w nocy z soboty na dzielę 25-26 marca. Tym razem przesuwamy zegarki do przodu – z godziny 2:00 na 3:00. Przestawienie czasu na letni jest praktykowane w naszym kraju już od czasów I wojny światowej, a od kiedy Polska stała się częścią Unii Europejskiej, nasze krajowe regulacje pozostają zgodne z tymi unijnymi. Przesunięcie czasu ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego i dostosowanie aktywności większości ludzi do czasu największej dostępności słońca. Takie rozwiązanie pociąga za sobą wiele korzyści. Od zdrowotnych, związanych z większą ekspozycją na słońce, aż po ekonomiczne związane z oszczędnością energii elektrycznej. Można więc powiedzieć, że zmiana czasu jest więc działaniem ekologicznym i prozdrowotnym.

Sprawdź: Filmy familijne Netflix. Co obejrzeć z dzieckiem na Netflix?

Zamiana czasu marzec 2023. Przestawienie czasu na letni

Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? Zmiana czasu z zimowego na letni w najnowszym rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów została ustalona na najbliższe pięć lat. W 2024 roku zmienimy czas 31 marca, w 2025 roku – 30 marca, a w 2026 roku 29 marca. Jak widzimy, przesuwanie czasu nie ma jednej stałej daty i jest ustalane raz na kilka lat. Daty są dobierane w taki sposób, aby w jak najlepszym stopniu zoptymalizować dostęp do naturalnego światła słonecznego. Zmiana następuje o godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego i polega na przesunięciu zegarów o jedną godzinę zegarową w przód.

Zobacz: Co kupić na 18 urodziny? Wybieramy najlepszy prezent na 18!

Od kiedy w Polsce jest zmiana czasu z zimowego na letni?

Wiosenna zmiana czasu – zimowy na letni – praktykowana jest w naszym kraju od 1917 roku. Od tego czasu zasady, na których przesuwano czas zimowy na letni, wielokrotnie zmieniano i modyfikowano. Obecnie to, kiedy przestawiamy czas z zimowego na letni, jest szczegółowo regulowane i dokładnie opisane w wydawanych co kilka lat rozporządzeniach Prezesa Rady Ministrów. Najnowsze rozporządzenie z 2021 roku określa zasady, na których odbędzie się przestawienie zegarków w latach 2022 – 2026. Najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi 26 marca. Zmiana czasu ma zostać przeprowadzona o dokładnie godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego i polegać będzie na przesunięciu zegarów o jedną godzinę w przód tak, aby wskazywały one godzinę 3:00. 

Dyskusja na temat zmiany czasu

Zasadność przestawiania zegarów jest przedmiotem sporów. Zwolennicy wskazują, że takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej z uwagi na dopasowanie aktywności ludzi do czasu, w którym dostęp do światła słonecznego jest największy. Co więcej, wskazuje się, że zmiana czasu zwiększa bezpieczeństwo na drogach, ponieważ sprawia, że większość kierowców porusza się za dnia, kiedy widoczność i warunki są z reguły lepsze niż w nocy.

Przeciwnicy wskazują natomiast, że obecnie, kiedy na rynek wprowadza się coraz to nowsze i bardziej energooszczędne rozwiązania w zakresie sztucznego oświetlenia, a najnowsze urządzenia elektryczne wcale nie zużywają tak wiele energii, oszczędności z tytułu zmiany czasu wcale nie muszą być tak duże. Co więcej, wskazuje się, że rozwiązanie takie może generować również pewne koszty i trudności logistyczne. Przykładem może być transport pasażerski. Wszystkie pociągi czy autokary będące w trasie w trakcie zmiany czasu, automatycznie stają się godzinę opóźnione.

Przeciwnicy, odnosząc się do korzyści związanych ze zwiększonym bezpieczeństwem na drogach, wskazują, że do największej liczby wypadków i kolizji dochodzi właśnie w czasie kiedy panują dobre warunki. Paradoksalnie kierowcy zachowują wówczas mniejszą ostrożność, przez co dochodzi do większej liczby niebezpiecznych zdarzeń. Zmiana czasu z zimowego na letni od lat budzi zażarte dyskusje i ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, jednak jak dotąd nie udało się w tej kwestii wyznaczyć jednoznacznego stanowiska „za” lub „przeciw”.

Czytelnicy pytają, kiedy zmiana czasu wiosna 2023. Śpimy dłużej czy krócej?

Kiedy jest zmiana czasu 2023?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 roku nastąpi 26 marca (w nocy z soboty na niedzielę) o godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego i polegać będzie na przesunięciu zegarów o jedną godzinę do przodu tak, aby wskazywały one 3:00.

Zmiana czasu na letni – kiedy?

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi 26 marca 2023 roku w nocy z soboty na niedzielę. Rozporządzenie to określa daty zmiany czasu w latach 2023. Zmiana czasu jest określana raz na kilka lat w rozporządzeniach Premiera.

Zmiana czasu na letni w 2023 roku nastąpi w niedzielę (a dokładnie w nocy) 26 marca o godzinie 2:00 czasu środkowoeuropejskiego. Zegarki trzeba przesunąć o jedną godzinę w przód tak, aby wskazywały one 3:00.

Jak przesuwamy czas?

Czas przesuwamy o jedną godzinę do przodu zgodnie z zegarem środkowoeuropejskim. Ma to nastąpić o godzinie 2:00, 26 marca 2023 roku. Po przesunięciu czasu zegar powinien wskazywać godzinę 3:00.

Kiedy zmiana godziny?

Zmiana godziny powinna nastąpić o 2:00 czasu środkowoeuropejskiego, 26 marca 2023 roku.

O której zmiana czasu na letni?

Zmiana czasu nastąpi 26 marca 2023 roku o godzinie 2:00.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Co się odpowiada na kondolencje?

Jak odpowiedzieć na kondolencje? Jest to dosyć delikatny temat, a gdy przychodzi nam się z nim zmierzyć, nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się zachować. Warto jednak zorientować się w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general