Kiedy jest Wielkanoc 2022? Sprawdź, w jakim terminie wypadają święta wielkanocne 2022!

Św. wielkanocne należą do najważniejszych uroczystości dla wiernych Kościoła Katolickiego na całym świecie. Zgodnie z tradycją obchodzone są na pamiątkę i na cześć zmartwychwstania Chrystusa. Wielkanoc nie ma stałej daty, jej termin ustalany jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca – zazwyczaj jest to koniec marca lub kwiecień. W tym roku wierni świętować będą dosyć późno. Kiedy jest Wielkanoc 2022? Jak wypadają święta wielkanocne 2022?

Kiedy jest Wielkanoc 2022?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że każdego roku przypada w innym dniu (a nawet innym miesiącu). W związku z tym co roku, gdy zbliża się wiosna, pojawia się pytanie, kiedy przypadają święta wielkanocne. Jedno jest pewne: to najważniejsze święto w katolickim roku liturgicznym wypada zawsze pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Święta Wielkanocne kończą trwający 40 dni Wielki Post i upamiętniają misterium paschalne Jezusa, czyli jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Niedzielę Wielkanocną nazywaną niegdyś również Zmartwychwstaniem Pańskim poprzedza zaczynający się w Niedzielę Palmową Wielki Tydzień. Ostatnie trzy dni zwane Triduum Paschalnym rozpoczyna Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek na całym świecie nie odbywa się żadna msza. Zamiast nich odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Polsce kościoły najliczniej odwiedzane są dopiero trzeciego dnia, tj. w Wielką Sobotę, kiedy to zanosimy w koszykach pokarmy do poświęcenia.

Wielkanoc 2022 będziemy obchodzić dość późno, bo w dopiero w drugiej połowie kwietnia. Data Wielkanocy to 17 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny wypada 18 kwietnia (Lany Poniedziałek). W związku z tym Wielki Piątek przypada na 15 kwietnia, a Wielka Sobota i święcenie koszyczków na 16 kwietnia.

Sprawdź: Rzeżucha na Wielkanoc – kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną?

Wielkanoc: data 2022

W 2022 roku Wielkanoc będziemy obchodzić dopiero 17 kwietnia. Z datą Wielkanocy wiążą się również inne uroczystości, które składają się na cały okres świąteczny i służą przygotowaniu się wiernych do właściwego, duchowego przeżycia Wielkanocy.

 • Popielec 2022 – (początek 40-dniowego Wielkiego Postu) – 2 marca,
 • Niedziela Palmowa 2022 – 10 kwietnia,
 • Wielki Czwartek 2022 – 14 kwietnia,
 • Wielki Piątek 2022 – 15 kwietnia,
 • Wielka Sobota 2022 (święcenie koszyczków) – 16 kwietnia.

Okres wielkanocny rozpoczyna się w Środę Popielcową. Jest to dzień, w którym podczas specjalnej mszy ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty. Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który trwa sześć tygodni i jest okresem zadumy oraz przygotowania się do Świąt Wielkanocnych. Ostatnim dniem Wielkiego Postu jest Wielki Piątek, jednak w wielu domach tradycja poszczenia jest przedłużana aż do mszy w Wielką Niedzielę. W czwartek, 14 kwietnia, rozpocznie się Triduum Paschalne (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota), czyli najważniejsze trzy dni w katolickim roku liturgicznym, poprzedzające Niedzielę Wielkanocną. Ze terminem św. wielkanocnych wiążą się również inne obchody należące do tradycji katolickiej:

 • Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia 2022),
 • Święto Bożego Miłosierdzia (24 kwietnia 2022),
 • Wniebowstąpienie (29 maja 2022),
 • Zesłanie Ducha Świętego (5 czerwca 2022)
 • Boże Ciało (16 czerwca 2022).

Daty tych świąt są uzależnione od tego, kiedy wypada Wielkanoc.

Zobacz: Kiedy się je żurek wielkanocny?

Od czego zależy kiedy jest Wielkanoc?

W 325 roku podczas soboru nicejskiego zostało ustalone, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Pełnia księżyca w tym kontekście oznacza jednak nie astronomiczną, a paschalną pełnię, wyznaczaną według kalendarza lunarno – solarnego. W Kościele rzymskokatolickim to, kiedy wypada Wielkanoc, wyznaczane jest według kalendarza gregoriańskiego, natomiast w prawosławiu datę Wielkanocy wyznacza się według kalendarza juliańskiego. Na przestrzeni wieków starano się opracować matematyczną metodę wyznaczania daty Wielkanocy. Jedną z bardziej znanych jest ta zaproponowana przez niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa, jest jednak jednocześnie bardzo skomplikowana. Łatwiejszą metodę opisali Samuel Butcher oraz Jean Meeus.

Kiedy wypada Wielkanoc w kolejnych latach?

W roku 2021 świętowaliśmy Wielkanoc stosunkowo wcześnie, bo 4 kwietnia, jednak zdarzało się już, że Święta Wielkanocne przypadały jeszcze wcześniej. Na przykład w 1989 roku Wielkanoc była obchodzona już 26 marca. Wtedy Święta przypadały na 27 marca. Czasami jednak Wielkanoc wypada o kilka tygodni później. Przykładowo, w 2006 roku Wielkanoc była obchodzona 16 kwietnia. Jak to będzie wyglądało w kolejnych latach:

 • data Wielkanocy 2023: 9 kwietnia
 • data Wielkanocy 2024: 31 kwietnia
 • data Wielkanocy 2025: 20 kwietnia

Rodzice pytają, kiedy jest Wielkanoc 2022

Wielkanoc 2022 kiedy?

Wielkanoc 2022 wypada 17 kwietnia, a 18 kwietnia obchodzi się Poniedziałek Wielkanocny (Lany Poniedziałek).

Jak wypadają święta wielkanocne 2022?

Święta wielkanocna 2022 przypadają na 17 kwietnia (Niedziela Wielkanocna), 16 kwietnia jest Wielka Sobota, a 18 – Poniedziałek Wielkanocny.

Kiedy jest Wielkanoc prawosławna 2022?

Wielkanoc prawosławna 2022 wypada 24 kwietnia.

Kiedy jest wolne od szkoły Wielkanoc 2022?

Przerwa wielkanocna 2022 rozpoczyna się w Wielki Czwartek 14 kwietnia i potrwa do wtorku 19 kwietnia. Dzieci wrócą do szkoły 20 kwietnia.

Dodaj komentarz

Wielkanoc

Robótki ręczne: Girlanda i zajączki wielkanocne

Wielkanoc to magiczny czas, który pozwala nie tylko na wspólne, rodzinne spędzenie czasu przy wielkanocnym śniadaniu. To również możliwość nawiązania większych więzi rodzinnych przy wspólnym tworzeniu dekoracji świątecznych. Wielkanocne robótki...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general