Kiedy jest Wielkanoc 2022? Sprawdź, w jakim terminie wypadają święta wielkanocne 2022!

Św. wielkanocne należą do najważniejszych uroczystości dla wiernych Kościoła Katolickiego na całym świecie. Zgodnie z tradycją obchodzone są na pamiątkę i na cześć zmartwychwstania Chrystusa. Wielkanoc nie ma stałej daty, jej termin ustalany jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca – zazwyczaj jest to koniec marca lub kwiecień. W tym roku wierni świętować będą dosyć późno. Kiedy jest Wielkanoc 2022? Jak wypadają święta wielkanocne 2022?

Kiedy jest Wielkanoc 2022?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że każdego roku przypada w innym dniu (a nawet innym miesiącu). W związku z tym co roku, gdy zbliża się wiosna, pojawia się pytanie, kiedy przypadają święta wielkanocne. Jedno jest pewne: to najważniejsze święto w katolickim roku liturgicznym wypada zawsze pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Święta Wielkanocne kończą trwający 40 dni Wielki Post i upamiętniają misterium paschalne Jezusa, czyli jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Niedzielę Wielkanocną nazywaną niegdyś również Zmartwychwstaniem Pańskim poprzedza zaczynający się w Niedzielę Palmową Wielki Tydzień. Ostatnie trzy dni zwane Triduum Paschalnym rozpoczyna Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek na całym świecie nie odbywa się żadna msza. Zamiast nich odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Polsce kościoły najliczniej odwiedzane są dopiero trzeciego dnia, tj. w Wielką Sobotę, kiedy to zanosimy w koszykach pokarmy do poświęcenia.

Wielkanoc 2022 będziemy obchodzić dość późno, bo w dopiero w drugiej połowie kwietnia. Data Wielkanocy to 17 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny wypada 18 kwietnia (Lany Poniedziałek). W związku z tym Wielki Piątek przypada na 15 kwietnia, a Wielka Sobota i święcenie koszyczków na 16 kwietnia.

Sprawdź: Rzeżucha na Wielkanoc – kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną?

Wielkanoc: data 2022

W 2022 roku Wielkanoc będziemy obchodzić dopiero 17 kwietnia. Z datą Wielkanocy wiążą się również inne uroczystości, które składają się na cały okres świąteczny i służą przygotowaniu się wiernych do właściwego, duchowego przeżycia Wielkanocy.

 • Popielec 2022 – (początek 40-dniowego Wielkiego Postu) – 2 marca,
 • Niedziela Palmowa 2022 – 10 kwietnia,
 • Wielki Czwartek 2022 – 14 kwietnia,
 • Wielki Piątek 2022 – 15 kwietnia,
 • Wielka Sobota 2022 (święcenie koszyczków) – 16 kwietnia.

Okres wielkanocny rozpoczyna się w Środę Popielcową. Jest to dzień, w którym podczas specjalnej mszy ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty. Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który trwa sześć tygodni i jest okresem zadumy oraz przygotowania się do Świąt Wielkanocnych. Ostatnim dniem Wielkiego Postu jest Wielki Piątek, jednak w wielu domach tradycja poszczenia jest przedłużana aż do mszy w Wielką Niedzielę. W czwartek, 14 kwietnia, rozpocznie się Triduum Paschalne (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota), czyli najważniejsze trzy dni w katolickim roku liturgicznym, poprzedzające Niedzielę Wielkanocną. Ze terminem św. wielkanocnych wiążą się również inne obchody należące do tradycji katolickiej:

 • Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia 2022),
 • Święto Bożego Miłosierdzia (24 kwietnia 2022),
 • Wniebowstąpienie (29 maja 2022),
 • Zesłanie Ducha Świętego (5 czerwca 2022)
 • Boże Ciało (16 czerwca 2022).

Daty tych świąt są uzależnione od tego, kiedy wypada Wielkanoc.

Zobacz: Kiedy się je żurek wielkanocny?

Od czego zależy kiedy jest Wielkanoc?

W 325 roku podczas soboru nicejskiego zostało ustalone, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Pełnia księżyca w tym kontekście oznacza jednak nie astronomiczną, a paschalną pełnię, wyznaczaną według kalendarza lunarno – solarnego. W Kościele rzymskokatolickim to, kiedy wypada Wielkanoc, wyznaczane jest według kalendarza gregoriańskiego, natomiast w prawosławiu datę Wielkanocy wyznacza się według kalendarza juliańskiego. Na przestrzeni wieków starano się opracować matematyczną metodę wyznaczania daty Wielkanocy. Jedną z bardziej znanych jest ta zaproponowana przez niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa, jest jednak jednocześnie bardzo skomplikowana. Łatwiejszą metodę opisali Samuel Butcher oraz Jean Meeus.

Kiedy wypada Wielkanoc w kolejnych latach?

W roku 2021 świętowaliśmy Wielkanoc stosunkowo wcześnie, bo 4 kwietnia, jednak zdarzało się już, że Święta Wielkanocne przypadały jeszcze wcześniej. Na przykład w 1989 roku Wielkanoc była obchodzona już 26 marca. Wtedy Święta przypadały na 27 marca. Czasami jednak Wielkanoc wypada o kilka tygodni później. Przykładowo, w 2006 roku Wielkanoc była obchodzona 16 kwietnia. Jak to będzie wyglądało w kolejnych latach:

 • data Wielkanocy 2023: 9 kwietnia
 • data Wielkanocy 2024: 31 kwietnia
 • data Wielkanocy 2025: 20 kwietnia

Rodzice pytają, kiedy jest Wielkanoc 2022

Wielkanoc 2022 kiedy?

Wielkanoc 2022 wypada 17 kwietnia, a 18 kwietnia obchodzi się Poniedziałek Wielkanocny (Lany Poniedziałek).

Jak wypadają święta wielkanocne 2022?

Święta wielkanocna 2022 przypadają na 17 kwietnia (Niedziela Wielkanocna), 16 kwietnia jest Wielka Sobota, a 18 – Poniedziałek Wielkanocny.

Kiedy jest Wielkanoc prawosławna 2022?

Wielkanoc prawosławna 2022 wypada 24 kwietnia.

Kiedy jest wolne od szkoły Wielkanoc 2022?

Przerwa wielkanocna 2022 rozpoczyna się w Wielki Czwartek 14 kwietnia i potrwa do wtorku 19 kwietnia. Dzieci wrócą do szkoły 20 kwietnia.

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo