Kiedy jest Wielkanoc 2019? To pytanie zadajemy sobie tuż po Nowym Roku planując kolejne rodzinne wyjazdy na święta wielkanocne, ale też rozpisując kalendarz w pracy. Wielkanoc 2019 wypada stosunkowo późno. Kiedy w tym roku wypada Wielki Piątek, Wielka Sobota i święta wielkanocne? Sprawdźmy!Kiedy jest Wielkanoc 2019?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że każdego roku przypada w innym dniu, a nawet innym miesiącu, jednak zawsze pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. To najważniejsze święto w katolickim roku liturgicznym. Święta Wielkanocne kończą trwający 40 dni Wielki Post i upamiętniają misterium paschalne Jezusa, czyli jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Niedzielę Wielkanocną nazywaną niegdyś również Zmartwychwstaniem Pańskim poprzedza zaczynający się od Niedzieli Palmowej Wielki Tydzień. Ostatnie trzy dni zwane Triduum Paschalnym rozpoczyna Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek na całym świecie nie odbywa się żadna msza. Zamiast nich odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Polsce kościoły najliczniej odwiedzane są dopiero trzeciego dnia, tj. w Wielką Sobotę, kiedy to zanosimy w koszykach pokarmy do poświęcenia.

Wielkanoc 2019 będziemy obchodzić dość późno, bo w ostatnich dniach kwietnia. Kiedy jest Wielki Piątek 2019? Wypada 19 kwietnia. czyli aż o 3 tygodnie później niż rok temu!

Wielkanoc 2019: kiedy wypada?

W 2019 roku Wielkanoc będziemy obchodzić dopiero 21 kwietnia. Z datą Wielkanocy wiążą się również inne obchody, takie jak:

  • Tłusty czwartek 2019 (28 lutego),
  • ostatnia sobota karnawału (2 marca),
  • Ostatki 2019 (5 marca),
  • Popielec 2019 (6 marca)
  • Niedziela Palmowa 2019 (14 kwietnia).

W czwartek, 18 kwietnia, rozpoczyna się Triduum Paschalne (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota), czyli najważniejsze trzy dni w katolickim roku liturgicznym, poprzedzające Niedzielę Wielkanocną. Ze świętami wiążą się również obchody, które następują po Wielkanocy, czyli:

  • Poniedziałek Wielkanocny (22 kwietnia 2019),
  • Święto Bożego Miłosierdzia (28 kwietnia 2019),
  • Wniebowstąpienie (30 maja 2019),
  • Zesłanie Ducha Świętego (9 czerwca 2019)
  • Boże Ciało (20 czerwca 2019).

Daty tych świąt są uzależnione od tego, kiedy wypada Wielkanoc.

W jaki sposób wyznacza się datę Wielkanocy?

W 325 roku podczas soboru nicejskiego zostało ustalone, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Pełnia Księżyca w tym kontekście oznacza jednak nie astronomiczną pełnię Księżyca, a paschalną pełnię, wyznaczaną według kalendarza lunarno – solarnego. W Kościele rzymskokatolickim data Wielkanocy wyznaczana jest według kalendarza gregoriańskiego, natomiast w Kościele prawosławnym Święta Wielkanocne wyznacza się według kalendarza juliańskiego. Na przestrzeni wieków starano się opracować matematyczną metodę wyznaczania daty Wielkanocy. Jedną z bardziej znanych metod jest ta, którą zaproponował niemiecki matematyk Carl Friedrich Gauss, jednak jest ona bardzo skomplikowana. Łatwiejszą metodę opisali Samuel Butcher oraz Jean Meeus.Jak przypadają Święta Wielkanocne w innych latach?

W roku 2018 świętowaliśmy Wielkanoc stosunkowo wcześnie, bo 1 kwietnia 2018, jednak zdarzało się już, że Święta Wielkanocne przypadały jeszcze wcześniej. Na przykład w 1989 roku Wielkanoc przypadała już na 26 marca, natomiast trzy lata później, czyli w 1991 roku Wielkanoc była obchodzona 31 marca. Zaledwie trzy lata temu, czyli w 2016 roku, również obchodziliśmy Wielkanoc wcześniej niż w tym roku. Wtedy Święta przypadały na 27 marca. Czasami jednak Wielkanoc wypada o kilka tygodni później. Przykładowo, w 2006 roku Wielkanoc była obchodzona 16 kwietnia, a w 2022 roku będziemy świętować dopiero 17 kwietnia.

Tradycje Wielkanocne

Okres wielkanocny rozpoczyna się w Środę Popielcową. Jest to dzień, w którym głowy posypuje się popiołem na znak pokuty. Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Wielki Post trwa sześć tygodni i jest okresem zadumy oraz przygotowania się do Świąt Wielkanocnych. Ostatnim dniem Wielkiego Postu jest Wielki Piątek, jednak w wielu domach tradycja poszczenia jest przedłużana aż do mszy w Wielką Niedzielę.

Macie już plany na Wielkanoc 2019?