Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że każdego roku przypada w innym dniu, a nawet innym miesiącu, jednak zawsze pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. To najważniejsze święto w katolickim roku liturgicznym. Święta Wielkanocne kończą Wielki Post i upamiętniają misterium paschalne Jezusa, czyli jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. W tym roku będziemy obchodzić je już na początku kwietnia, a dokładniej w Prima Aprilis, czyli pierwszego kwietnia.Kiedy jest Wielkanoc w 2018 roku?

W 2018 roku Wielkanoc będziemy obchodzić już pierwszego kwietnia. Z datą Wielkanocy wiążą się również inne obchody, takie jak Tłusty czwartek (8 lutego), ostatnia sobota karnawału (10 lutego), Ostatki (13 lutego), Popielec (14 lutego) oraz Niedziela Palmowa (25 marca). W czwartek, 29 marca, rozpoczyna się Triduum Paschalne (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota), czyli najważniejsze trzy dni w katolickim roku liturgicznym, poprzedzające Niedzielę Wielkanocną. Ze świętami wiążą się również obchody, które następują po Wielkanocy, czyli Poniedziałek Wielkanocny (2 kwietnia), Święto Bożego Miłosierdzia (8 kwietnia), Wniebowstąpienie (13 maja), Zesłanie Ducha Świętego (20 maja) oraz Boże Ciało (31 maja). Daty tych świąt są uzależnione od tego, kiedy wypada Wielkanoc.

W jaki sposób wyznacza się datę Wielkanocy?

W 325 roku podczas soboru nicejskiego zostało ustalone, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Pełnia Księżyca w tym kontekście oznacza jednak nie astronomiczną pełnię Księżyca, a paschalną pełnię, wyznaczaną według kalendarza lunarno – solarnego. W Kościele rzymskokatolickim data Wielkanocy wyznaczana jest według kalendarza gregoriańskiego, natomiast w Kościele prawosławnym Święta Wielkanocne wyznacza się według kalendarza juliańskiego. Na przestrzeni wieków starano się opracować matematyczną metodę wyznaczania daty Wielkanocy. Jedną z bardziej znanych metod jest ta, którą zaproponował niemiecki matematyk Carl Friedrich Gauss, jednak jest ona bardzo skomplikowana. Łatwiejszą metodę opisali Samuel Butcher oraz Jean Meeus.

Jak przypadają Święta Wielkanocne w innych latach?

W roku 2018 będziemy świętować Wielkanoc stosunkowo wcześnie, chociaż zdarzało się już, że Święta Wielkanocne przypadały jeszcze wcześniej. Na przykład w 1989 roku Wielkanoc przypadała już na 26 marca, natomiast trzy lata później, czyli w 1991 roku Wielkanoc była obchodzona 31 marca. Zaledwie dwa lata temu, czyli w 2016 roku, również obchodziliśmy Wielkanoc wcześniej niż w tym roku. Wtedy Święta przypadały na 27 marca. Czasami jednak Wielkanoc wypada o kilka tygodni później. Przykładowo, w 2006 roku Wielkanoc była obchodzona 16 kwietnia, a w 2022 roku będziemy świętować dopiero 17 kwietnia.

Tradycje Wielkanocne

Okres wielkanocny rozpoczyna się w Środę Popielcową. Jest to dzień, w którym głowy posypuje się popiołem na znak pokuty. Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Wielki Post trwa sześć tygodni i jest okresem zadumy oraz przygotowania się do Świąt Wielkanocnych. Ostatnim dniem Wielkiego Postu jest Wielki Piątek, jednak w wielu domach tradycja poszczenia jest przedłużana aż do mszy w Wielką Niedzielę.