Młody sportowiec – jaką zapewnić mu dietę?

Talent, zaangażowanie w treningi, systematyczność to ważne elementy, które mają wpływ na wyniki osiągane przez sportowców. To jednak nie wszystko, co ma znaczenie – kluczowa jest również odpowiednia dieta, dzięki której dziecko może się szybciej regenerować, ma więcej siły, nie jest bardzo zmęczone. Jakie żywienie zapewnić młodemu człowiekowi, aby wspierać go w rozwoju sportowym?

Co powinna zawierać dieta młodego sportowca?

Zdrowe żywienie jest ważne dla rozwoju dziecka. W przypadku osób bardzo aktywnych fizycznie ma ono szczególne znaczenie – bez dobrze zaplanowanej diety trudno o satysfakcjonujące wyniki sportowe. Możliwe konsekwencje nieodpowiedniego żywienia to pogorszone skupienie, mniejsza szybkość, wytrzymałość, brak siły, szybsze męczenie się – w takich warunkach trudno o rozwój sportowca, który dążąc do zawodowstwa, powinien m.in. wciąż poprawiać wyniki. Dziecko nie jest w stanie samo zadbać o swoje żywienie – to rodzic lub jego opiekun powinni pilnować tej kwestii. Co więcej, ważne jest nie tylko to, jakie produkty mają się znaleźć w diecie małego sportowca, ale również spożywana ilość i częstość tych posiłków. Dziecko może mieć po treningu ochotę na wiele rzeczy, które nie są dla niego odpowiednie, a wręcz odbijają się negatywnie na jego formie. Zadaniem opiekuna jest uporządkowanie tej kwestii.

Produkty, które są spożywane przez dziecko uprawiające sport, powinny zawierać:

  • Węglowodany – czyli podstawowe źródło energii. Minimalne spożycie dzienne powinno wynosić 180 g/24 h, natomiast w przypadku dzieci uprawiających sport musi być ono większe, rzędu 200-500 g/24 h. W celu osiągnięcia tego warto, aby w diecie pojawiły się takie elementy jak produkty zbożowe, owoce i warzywa. Dokładne zapotrzebowanie zależy od intensywności treningu, a także tego, czy dziecko jest przed zawodami, czy już po nich.
  • Białko – to istotny składnik dla mięśni i kości. Zapotrzebowanie na nie zależy od celu trenującego. Jeśli chce on rozbudować tkankę mięśniową, to może go potrzebować więcej. Jeśli chodzi o sporty wytrzymałościowe, wynosi ono około 1,1-1,8 g/kg mc. Poza tym znaczenie ma również wiek – w przypadku chłopców od 9 do 13 lat wynosi ono 34 g.
  • Witaminy – w diecie powinny się pojawić produkty bogate w witaminy z grupy B (przede wszystkim B1, B2, B6, B12), a także C, A i E.

Zapewnienie dziecku posiłków, które dostarczą mu odpowiednie ilości poszczególnych składników często jest trudne. Rozwiązanie problemu mogą być produkty Sporters. Dlaczego?

Produkty Sporters wsparciem rozwoju małego sportowca

Często zapewnienie dziecku posiłków, które dostarczają mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do treningu, jest trudne. Pojawia się problem braku czasu na przygotowanie odpowiednich dań, ale również wybredności nastolatków, którzy chcą, aby produkt dobrze smakował. Bardzo dobrym sposobem na uzupełnienie pokarmowych źródeł niezbędnych składników jest postawienie na produkty Sporters. Są one przeznaczone dla dzieci, które mają powyżej 10 lat. Co dają takie produkty i kiedy warto je stosować?

Jedną z propozycji jest Sporters WPC80, czyli shake proteinowy stworzony z najwyższej jakości surowców. Dostępny jest w kilku smakach – truskawka, słony karmel, banan czy czekolada. Jest potrzebny sportowcom, którzy ze względu na aktywność mają zwiększone zapotrzebowanie na białko. Odpowiednia ilość tego składnika w diecie jest ważna dla wszystkich osób aktywnych, bez względu na cele ich treningów. Ułatwia regenerację po intensywnym wysiłku.

Kolejnym produktem jest odżywka Sporters CARBO, która składa się głównie z węglowodanów. Może być stosowana przed i po treningu, ale również w trakcie. Dostępny jest produkt o smaku jagodowym, limonki czy grejpfruta. Nie zawiera sztucznych barwników ani konserwantów. Ma szybko dostarczyć sportowcowi energię, a jest odpowiedni dla uprawiających różne dyscypliny. Zawiera kompleks 12 witamin i opiera się na starannie zestawionych źródłach węglowodanów.

Produkty Sporters wspierają rozwój młodych sportowców, ułatwiają osiąganie celów treningowych. Przy okazji są dostępne w wielu smakach, które można dopasować do preferencji dziecka. Warto stawiać na nie jako na uzupełnienie żywienia młodego sportowca.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo