Skrzepy podczas okresu. Jak wyglądają? Co oznaczają?

Skrzepy podczas okresu najczęściej nie wskazują na stan chorobowy. Zdarza się jednak, że są symptomem, którego nie można ignorować, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy. Kiedy skrzepy krwi przy okresie wymagają konsultacji ginekologicznej? Na jakie schorzenia mogą wskazywać? Co oznaczają galaretowate skrzepy podczas miesiączki?

U każdej kobiety, miesiączka przebiega inaczej. Niektóre z nas przechodzą ten okres bez żadnych dolegliwości, innym towarzyszą wyjątkowo przykre objawy. Poza silnymi bólami podbrzusza, wśród najczęściej występujących należy wymienić skrzepy w krwi menstruacyjnej. O ile w wielu przypadkach nie stanowią one powodu do niepokoju, to zdarza się, że wizyta u specjalisty jest nieunikniona.

Skrzepy podczas okresu – przyczyny występowania

Czym są małe skrzepy podczas okresu? To nic innego, jak pozostałości złuszczonego nabłonka. U niektórych kobiet, skrzepy pojawiają się regularnie, podczas każdego cyklu, u innych są praktycznie niezauważalne.

Zobacz też: Temperatura przed okresem, w trakcie cyklu i po zapłodnieniu

Skrzepy podczas okresu przy antykoncepcji

Mówiąc o najczęstszych przyczynach występowania skrzepów podczas okresu, na pierwszym miejscu należy wymienić zaburzenia hormonalne. Taki stan często dotyczy młodych kobiet, które miesiączkują od niedawna. Nieprawidłowości, o których mowa, mogą pojawić się także tuż po porodzie, ale nie tylko. Jeżeli skrzepom towarzyszy ból w podbrzuszu, a sam okres przedłuża się, przyczyną problemów często są właśnie nieprawidłowości w obszarze układu hormonalnego. Pomóc mogą wówczas pigułki antykoncepcyjne, które poprzez dostarczenie odpowiedniej dawki hormonów do organizmu, wyregulują cykl menstruacyjny.

Co jednak, gdy skrzepy we krwi menstruacyjnej pojawiają się pomimo stosowania antykoncepcji hormonalnej? W takiej sytuacji, niepokojący objaw najczęściej wskazuje na konieczność zmiany pigułek

Sprawdź: Krótki cykl miesiączkowy może być oznaką zbliżającej się menopauzy

Duże skrzepy krwi podczas miesiączki – co oznaczają?

Wielkie skrzepy krwi podczas okresu najczęściej pojawiają się w trakcie bardzo obfitej, przedłużającej się miesiączki. W takiej sytuacji, ich powstawanie jest wynikiem niedoboru żelaza. Zbyt małe stężenie tego mikroskładnika doprowadza do zaburzenia produkcji antykoagulantu – substancji odpowiadającej za brak krzepnięcia krwi menstruacyjnej. Także w tym przypadku pomóc może antykoncepcja hormonalna, regulująca przebieg cyklu i czas trwania krwawienia.

Zobacz też: Cytologia – co to jest i na czym polega? Kiedy najlepiej zrobić cytologię?

Mięsiste skrzepy podczas okresu a choroby układu rozrodczego

Zdarza się, że duża ilość skrzepów podczas miesiączki wskazuje na poważny stan chorobowy, zwłaszcza jeżeli taki objaw nie występował wcześniej, a wraz ze skrzepami pojawiają się inne niepokojące symptomy, jak choćby silny ból w podbrzuszu. Schorzenia, którym mogą towarzyszyć skrzepy w krwi miesiączkowej z pochwy, to:

  • endometrioza czyli gruczolistość lub wędrująca śluzówka. To choroba zapalna o charakterze przewlekłym, w przebiegu której dochodzi do rozrastania się endometrium, czyli błony śluzowej wyścielającej macicę, na inne organy, m.in. na jajniki, pęcherz moczowy czy jelita. Schorzenie może rozwijać się niemal bezobjawowo, jednak u niektórych kobiet symptomy pojawiają się już we wczesnej fazie. Endometriozie może towarzyszyć silny ból w obszarze miednicy, który pojawia się podczas menstruacji. Dolegliwości bólowe mogą też wystąpić w trakcie owulacji i podczas zbliżenia. W przebiegu choroby, miesiączki są obfite, długie, bolesne, a we krwi menstruacyjnej zwykle można zaobserwować duże skrzepy, świadczące o rozrastaniu się endometrium;
  • mięśniaki macicy czyli włókniaki. Za powstawanie zwykle niezłośliwych zmian odpowiada podwyższony poziom estrogenów. Objawy, które pojawiają się w przebiegu choroby, to: ból w podbrzuszu, skrzepy podczas okresu, częste parcie na pęcherz, problemy z utrzymaniem moczu. W rzadkich przypadkach, zmiany mają charakter złośliwy.
  • polipy macicy podobnie jak mięśniaki, powstają pod wpływem zwiększonego stężenia estrogenów. Najczęściej problem ustępuje pod wpływem terapii hormonalnej. W rzadszych sytuacjach, polipy wymagają leczenia chirurgicznego.
  • torbiele na jajnikach – czyli cysty. Pod tym pojęciem należy rozumieć zamkniętą przestrzeń, wypełnioną płynem. Tego typu zmiany zwykle wynikają z problemów z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Poza skrzepami w krwi menstruacyjnej, charakterystycznymi objawami są nieregularne miesiączki, którym towarzyszy ból w okolicach jajników, często wyjątkowo silny i dokuczliwy.

Bywa też, że duża ilość skrzepów podczas miesiączki wskazuje na nieprawidłowości anatomiczne, przede wszystkim na tyłozgięcie macicy. Pod tym pojęciem należy rozumieć nadmierne odgięcie trzonu macicy w kierunku kręgosłupa. Taka nieprawidłowość doprowadza do zastoju krwi żylnej w obszarze miednicy małej, a to z kolei skutkuje powstawaniem skrzepów, które organizm wydala w trakcie menstruacji. Wśród innych przyczyn problemu należy wskazać na zrosty pooperacyjne i stany zapalne w obszarze przydatków.

Duża ilość skrzepów podczas miesiączki powinna skłonić do wizyty u ginekologa. Specjalista wykona badania, które pozwolą na zdiagnozowanie problemu.

Zobacz też: Brak okresu? Sprawdź, dlaczego miesiączka może się spóźniać!

Kobiety pytają o skrzepy podczas okresu

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w związku ze skrzepami podczas okresu.

Czy skrzepy krwi podczas miesiączki są normalne?

Obecność niewielkich skrzepów we krwi menstruacyjnej jest objawem fizjologicznym, wynikającym ze złuszczania nabłonka. Zdarza się jednak, że mogą wskazywać na stan patologiczny. Jeżeli zaobserwowałaś ból brzucha i ogromne skrzepy podczas okresu, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Zobacz też: Cykl miesiączkowy [fazy cyklu, hormony i samopoczucie w poszczególnych dniach cyklu menstruacyjnego]

Co oznaczają skrzepy krwi podczas okresu?

Miesiączka ze skrzepami najczęściej wskazuje na zaburzenia w obszarze układu hormonalnego. Zdarza się jednak, że taki objaw wskazuje na poważniejszy stan chorobowy, który wymaga wdrożenia specjalistycznej terapii. 

Jak wyglądają skrzepy podczas miesiączki?

Skrzepy podczas okresu mają postać niewielkich, słabo nagromadzonych grudek. Te są całkowicie naturalne i najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju. Bardzo duże skrzepy krwi podczas okresu mogą być jednak symptomem stanu chorobowego.

Sprawdź: Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a okres i ciąża

To warto zapamiętać

Skrzepy podczas okresu nie stanowią objawu chorobowego jeżeli:

  • są niewielkie,
  • słabo nagromadzone,
  • nie towarzyszą im żadne inne symptomy,
  • nie towarzyszą przedłużającemu się okresowi.

Wizyta u lekarza jest konieczna w sytuacji gdy:

  • pojawiają się wielkie skrzypy krwi podczas okresu,
  • zaobserwujesz ich znaczne nagromadzenie,
  • w trakcie menstruacji występują inne niepokojące objawy.

Patologiczne skrzepy podczas okresu mogą wskazywać na:

  • zaburzenia hormonalne,
  • mięśniaki macicy,
  • polipy macicy,
  • endometriozę,
  • torbiele na jajnikach,
  • nieprawidłowości anatomiczne.

Jeżeli skrzepy pojawiają się sporadycznie i nie towarzyszą im dolegliwości bólowe, najprawdopodobniej nie wskazują na poważne dolegliwości. Warto jednak wspomnieć o tym przy najbliższej wizycie u ginekologa.

Dodaj komentarz

Cykl miesiączkowy

Najczęstsze przyczyny plamienia po okresie

Plamienie po okresie może być objawem poważnych dolegliwości, jednak nie należy panikować. Ważne, by nie bagatelizować niepokojących objawów i jak najszybciej udać się do lekarza, który odpowie na nasze pytania...

Czytaj dalej →
Cykl miesiączkowy, Testy ciążowe

Brak okresu a test negatywny

Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general