Skrzepy podczas okresu. Jak wyglądają? Co oznaczają?
Skrzepy podczas okresu najczęściej nie wskazują na stan chorobowy. Zdarza się jednak, że są symptomem, którego nie można ignorować, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy. Kiedy skrzepy krwi przy okresie wymagają konsultacji ginekologicznej? Na jakie schorzenia mogą wskazywać? Co oznaczają galaretowate skrzepy podczas miesiączki?

U każdej kobiety, miesiączka przebiega inaczej. Niektóre z nas przechodzą ten okres bez żadnych dolegliwości, innym towarzyszą wyjątkowo przykre objawy. Poza silnymi bólami podbrzusza, wśród najczęściej występujących należy wymienić skrzepy w krwi menstruacyjnej. O ile w wielu przypadkach nie stanowią one powodu do niepokoju, to zdarza się, że wizyta u specjalisty jest nieunikniona.
Skrzepy podczas okresu – przyczyny występowania
Czym są małe skrzepy podczas okresu? To nic innego, jak pozostałości złuszczonego nabłonka. U niektórych kobiet, skrzepy pojawiają się regularnie, podczas każdego cyklu, u innych są praktycznie niezauważalne.
Zobacz też: Temperatura przed okresem, w trakcie cyklu i po zapłodnieniu
Skrzepy podczas okresu przy antykoncepcji
Mówiąc o najczęstszych przyczynach występowania skrzepów podczas okresu, na pierwszym miejscu należy wymienić zaburzenia hormonalne. Taki stan często dotyczy młodych kobiet, które miesiączkują od niedawna. Nieprawidłowości, o których mowa, mogą pojawić się także tuż po porodzie, ale nie tylko. Jeżeli skrzepom towarzyszy ból w podbrzuszu, a sam okres przedłuża się, przyczyną problemów często są właśnie nieprawidłowości w obszarze układu hormonalnego. Pomóc mogą wówczas pigułki antykoncepcyjne, które poprzez dostarczenie odpowiedniej dawki hormonów do organizmu, wyregulują cykl menstruacyjny.
Co jednak, gdy skrzepy we krwi menstruacyjnej pojawiają się pomimo stosowania antykoncepcji hormonalnej? W takiej sytuacji, niepokojący objaw najczęściej wskazuje na konieczność zmiany pigułek.
Sprawdź: Krótki cykl miesiączkowy może być oznaką zbliżającej się menopauzy
Duże skrzepy krwi podczas miesiączki – co oznaczają?
Wielkie skrzepy krwi podczas okresu najczęściej pojawiają się w trakcie bardzo obfitej, przedłużającej się miesiączki. W takiej sytuacji, ich powstawanie jest wynikiem niedoboru żelaza. Zbyt małe stężenie tego mikroskładnika doprowadza do zaburzenia produkcji antykoagulantu – substancji odpowiadającej za brak krzepnięcia krwi menstruacyjnej. Także w tym przypadku pomóc może antykoncepcja hormonalna, regulująca przebieg cyklu i czas trwania krwawienia.
Zobacz też: Cytologia – co to jest i na czym polega? Kiedy najlepiej zrobić cytologię?
Mięsiste skrzepy podczas okresu a choroby układu rozrodczego
Zdarza się, że duża ilość skrzepów podczas miesiączki wskazuje na poważny stan chorobowy, zwłaszcza jeżeli taki objaw nie występował wcześniej, a wraz ze skrzepami pojawiają się inne niepokojące symptomy, jak choćby silny ból w podbrzuszu. Schorzenia, którym mogą towarzyszyć skrzepy w krwi miesiączkowej z pochwy, to:
- endometrioza – czyli gruczolistość lub wędrująca śluzówka. To choroba zapalna o charakterze przewlekłym, w przebiegu której dochodzi do rozrastania się endometrium, czyli błony śluzowej wyścielającej macicę, na inne organy, m.in. na jajniki, pęcherz moczowy czy jelita. Schorzenie może rozwijać się niemal bezobjawowo, jednak u niektórych kobiet symptomy pojawiają się już we wczesnej fazie. Endometriozie może towarzyszyć silny ból w obszarze miednicy, który pojawia się podczas menstruacji. Dolegliwości bólowe mogą też wystąpić w trakcie owulacji i podczas zbliżenia. W przebiegu choroby, miesiączki są obfite, długie, bolesne, a we krwi menstruacyjnej zwykle można zaobserwować duże skrzepy, świadczące o rozrastaniu się endometrium;
- mięśniaki macicy – czyli włókniaki. Za powstawanie zwykle niezłośliwych zmian odpowiada podwyższony poziom estrogenów. Objawy, które pojawiają się w przebiegu choroby, to: ból w podbrzuszu, skrzepy podczas okresu, częste parcie na pęcherz, problemy z utrzymaniem moczu. W rzadkich przypadkach, zmiany mają charakter złośliwy.
- polipy macicy – podobnie jak mięśniaki, powstają pod wpływem zwiększonego stężenia estrogenów. Najczęściej problem ustępuje pod wpływem terapii hormonalnej. W rzadszych sytuacjach, polipy wymagają leczenia chirurgicznego.
- torbiele na jajnikach – czyli cysty. Pod tym pojęciem należy rozumieć zamkniętą przestrzeń, wypełnioną płynem. Tego typu zmiany zwykle wynikają z problemów z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Poza skrzepami w krwi menstruacyjnej, charakterystycznymi objawami są nieregularne miesiączki, którym towarzyszy ból w okolicach jajników, często wyjątkowo silny i dokuczliwy.
Bywa też, że duża ilość skrzepów podczas miesiączki wskazuje na nieprawidłowości anatomiczne, przede wszystkim na tyłozgięcie macicy. Pod tym pojęciem należy rozumieć nadmierne odgięcie trzonu macicy w kierunku kręgosłupa. Taka nieprawidłowość doprowadza do zastoju krwi żylnej w obszarze miednicy małej, a to z kolei skutkuje powstawaniem skrzepów, które organizm wydala w trakcie menstruacji. Wśród innych przyczyn problemu należy wskazać na zrosty pooperacyjne i stany zapalne w obszarze przydatków.
Duża ilość skrzepów podczas miesiączki powinna skłonić do wizyty u ginekologa. Specjalista wykona badania, które pozwolą na zdiagnozowanie problemu.
Zobacz też: Brak okresu? Sprawdź, dlaczego miesiączka może się spóźniać!
Kobiety pytają o skrzepy podczas okresu
Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w związku ze skrzepami podczas okresu.
Czy skrzepy krwi podczas miesiączki są normalne?
Obecność niewielkich skrzepów we krwi menstruacyjnej jest objawem fizjologicznym, wynikającym ze złuszczania nabłonka. Zdarza się jednak, że mogą wskazywać na stan patologiczny. Jeżeli zaobserwowałaś ból brzucha i ogromne skrzepy podczas okresu, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
Zobacz też: Cykl miesiączkowy [fazy cyklu, hormony i samopoczucie w poszczególnych dniach cyklu menstruacyjnego]
Co oznaczają skrzepy krwi podczas okresu?
Miesiączka ze skrzepami najczęściej wskazuje na zaburzenia w obszarze układu hormonalnego. Zdarza się jednak, że taki objaw wskazuje na poważniejszy stan chorobowy, który wymaga wdrożenia specjalistycznej terapii.
Jak wyglądają skrzepy podczas miesiączki?
Skrzepy podczas okresu mają postać niewielkich, słabo nagromadzonych grudek. Te są całkowicie naturalne i najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju. Bardzo duże skrzepy krwi podczas okresu mogą być jednak symptomem stanu chorobowego.
Sprawdź: Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a okres i ciąża
To warto zapamiętać
Skrzepy podczas okresu nie stanowią objawu chorobowego jeżeli:
- są niewielkie,
- słabo nagromadzone,
- nie towarzyszą im żadne inne symptomy,
- nie towarzyszą przedłużającemu się okresowi.
Wizyta u lekarza jest konieczna w sytuacji gdy:
- pojawiają się wielkie skrzypy krwi podczas okresu,
- zaobserwujesz ich znaczne nagromadzenie,
- w trakcie menstruacji występują inne niepokojące objawy.
Patologiczne skrzepy podczas okresu mogą wskazywać na:
- zaburzenia hormonalne,
- mięśniaki macicy,
- polipy macicy,
- endometriozę,
- torbiele na jajnikach,
- nieprawidłowości anatomiczne.
Jeżeli skrzepy pojawiają się sporadycznie i nie towarzyszą im dolegliwości bólowe, najprawdopodobniej nie wskazują na poważne dolegliwości. Warto jednak wspomnieć o tym przy najbliższej wizycie u ginekologa.
Te imiona już nie pojawiają się na porodówkach. Kilkadziesiąt lat temu można było je usłyszeń na każdym podwórku
Najładniejsze imiona do bierzmowania damskie. Wśród nich patronki kobiet, młodzieży, nauki i… chorych na gardło
O tych pieniądzach urzędnicy nie zawsze informują. Środki z ZUS i OFE można wypłacić. Wystarczy wniosek
Ta zapiekanka nie raz wyciągnęła mnie z opresji. Podaj gościom. Na talerzach nic nie zostanie
Jesteś właścicielem kota? Być może masz dwa tygodnie na zapłacenie podatku. Grozi ci kara lub zajęcie komornicze zwierzęcia
Mało kto podlewa tuje w tym terminie. A potem płacz i cała pielęgnacja na marne
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Planowanie ciąży
- Cykl miesiączkowy
- Skrzepy podczas okresu. Jak wyglądają? Co oznaczają?
Faza lutealna – menstruacją rządzą mężczyźni?
Zapewne każda z Was nie raz zastanawiała się jak to możliwe, że nasza macica raz się łuszczy i krwawi, a innym razem produkuje nadmierne ilości śluzu i przygotowuje się na...
Czytaj dalej →Jak przyspieszyć okres? Tabletki, domowe sposoby i inne metody na przyspieszenie miesiączki
Miesiączka Ci się spóźnia, a PMS trwa w nieskończoność? A może chcesz szybko wywołać miesiączkę, żeby mieć ją z głowy przed ważnym wydarzeniem? O sposoby na wywołanie okresu pyta wiele kobiet....
Czytaj dalej →Śluz płodny: Wszystko, co warto wiedzieć planując ciążę
Obserwacja własnego ciała to bardzo istotny element przy planowaniu potomstwa. Pozwala przyspieszyć zajście w ciążę, a także w razie ewentualnych nieprawidłowości – szybko wykryć ich przyczyny i podjąć leczenie. Wyjaśniamy,...
Czytaj dalej →Faza folikularna: wszystko co musisz wiedzieć o fazie pęcherzykowej
Faza folikularna to jeden z trzech etapów prawidłowego cyklu miesiączkowego kobiety. Pierwsza faza cyklu rozpoczyna się w momencie wystąpienia krwawienia miesiączkowego, a jej zakończeniem jest owulacja. Za wszystkie procesy w...
Czytaj dalej →Jak opóźnić okres? Czy istnieją skuteczne sposoby na opóźnienie miesiączki?
Kobiety poszukują sprawdzonych sposobów na to, jak opóźnić miesiączkę z wielu powodów. Najczęściej chodzi o wyjazd lub zaplanowaną dużą imprezę. Czy faktycznie istnieją sposoby na to, jak wstrzymać okres? Jak...
Czytaj dalej →Pęcherzyk Graafa – Jak szybko rośnie? Kiedy pęka? Skąd wiadomo, że pękł?
Pęcherzyk Graafa odgrywa szalenie istotną rolę podczas owulacji. To właśnie pęcherzyk jajnikowy w ostatniej fazie rozwoju uwalnia komórkę jajową i w ten sposób – umożliwia zapłodnienie. Jak zbudowany jest pęcherzyk...
Czytaj dalej →Najczęstsze przyczyny plamienia po okresie
Plamienie po okresie może być objawem poważnych dolegliwości, jednak nie należy panikować. Ważne, by nie bagatelizować niepokojących objawów i jak najszybciej udać się do lekarza, który odpowie na nasze pytania...
Czytaj dalej →Jajeczkowanie: wszystko co musisz wiedzieć o owulacji
Jajeczkowanie inaczej owulacja to nieodłączny element cyklu menstruacyjnego zdrowej kobiety. Podczas owulacji z jednego z jajników zostaje uwolniona gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. To właśnie w tym czasie przypadają dni...
Czytaj dalej →PMS – Zespół napięcia przedmiesiączkowego: przyczyny, objawy i leczenie
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, zwany w skrócie PMS, często bywa przedmiotem żartów. Na jego temat powstało wiele anegdotek, a każdy gorszy nastrój kobiety jest przypisywany właśnie temu zjawisku. Tymczasem syndrom napięcia...
Czytaj dalej →Nieregularny okres po porodzie? To się zdarza częściej niż myślisz!
Powiedźmy sobie szczerze: która z was czeka na okres po porodzie? Założymy się, że większość kobiet chciałaby przedłużyć do granic możliwości czas, kiedy miesiączka po porodzie jeszcze się nie pojawia....
Czytaj dalej →Co to jest owulacja? Sprawdź, kiedy najłatwiej zajść w ciążę!
Cykl miesiączkowy kobiety dzieli się na różne fazy, a w poszczególnych fazach jej ciało albo przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, albo też usuwa niezapłodnioną komórkę jajową z organizmu. Cykl...
Czytaj dalej →Okres w ciąży: Czy jest możliwy? Co oznacza?
Czy możliwy jest okres w ciąży? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ w praktyce jest to jednocześnie i możliwe i niemożliwe. Gdzie tkwi sprzeczność? Miesiączka w ciąży Zacznijmy od krótkiego przypomnienia,...
Czytaj dalej →Cykl miesiączkowy [fazy cyklu, hormony i samopoczucie w poszczególnych dniach cyklu menstruacyjnego]
Cykl miesiączkowy warto znać i rozumieć niezależnie od tego, czy staramy się o dziecko, czy to jeszcze “nie nasz czas”. Poszczególne fazy cyklu menstruacyjnego wpływają nie tylko na płodność kobiety,...
Czytaj dalej →Śluz przed okresem: jaka jest rola wydzieliny w różnych momentach cyklu?
Kolor i konsystencja wydzieliny z pochwy zmieniają się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego i są regulowane przez hormony. Dzięki obserwacji śluzu możliwe jest lepsze poznanie swojego organizmu oraz określenie...
Czytaj dalej →Brak okresu? Sprawdź, dlaczego miesiączka może się spóźniać!
Brak okresu nie zawsze oznacza ciążę, chociaż przeważnie właśnie o nią chodzi. Menstruacja może się także przesunąć o kilka dni z często błahych powodów. Nawet przeziębienie czy silny stres są w...
Czytaj dalej →Kobiece ciało po ciąży oczami taty
Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...
Czytaj dalej →Pielęgniarka środowiskowa: Nie taka straszna jak ją malują
Czarne scenariusze o pielęgniarce środowiskowej O czymś takim jak obowiązkowa wizyta pielęgniarki środowiskowej po porodzie dowiedzieliśmy się z kilku źródeł. Wszystkie wróżyły najgorsze. Jednej znajomej pielęgniarka nawygarniała, że źle wyciera...
Czytaj dalej →Ceny sukien ślubnych
Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...
Czytaj dalej →