Nauka jazdy na łyżwach: Kiedy zacząć? Jak uczyć?

Niemal wszyscy przynajmniej raz próbowali tego sportu, nie wszystkim jednak przypadł do gustu. Nic dziwnego, jazda na łyżwach nie należy do najłatwiejszych. Nauka jazdy na łyżwach bywa żmudna, jednak instruktorzy są zdania, że bardzo rzadko zdarzają się osoby, które nie są w stanie opanować podstaw.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nauka jazdy na łyżwach to świetny sposób na zwiększanie świadomości własnego ciała i podniesienie umiejętności w zakresie motoryki dużej.
  • Sugerowany najwcześniejszy wiek rozpoczęcia nauki jazdy na łyżwach to 4-5 lat. Planując rozpoczęcie nauki warto mieć na uwadze indywidualne umiejętności dziecka i jego zdolności motoryczne.
  • Nauka jazdy na łyżwach może być przeprowadzana pod okiem profesjonalnego instruktora lub rodzica, jeśli ten posiada stosowne kompetencje.

Nauka jazdy na łyżwach: dlaczego warto?

Jazda na łyżwach wspaniale rozwija umiejętność utrzymania równowagi, uczy świadomości swojego ciała i – podobnie jak taniec – nadaje pewnej elegancji i płynności ruchu. Oczywiście to ostatnie nie sprawdzi się u każdego i nie oznacza to, że każde dziecko, które spędzi sezon na lodowisku będzie poruszać się z gracją: ta umiejętność jest też związana z talentami motorycznymi i naturalnymi predyspozycjami. Z pewnością jednak łyżwiarstwo jest krokiem do lepszego rozumienia własnego ciała w ruchu.

Niegdyś łyżwiarstwo można było uprawiać wyłącznie zimą. Wiadomo, że chłód i zimowa aura bardziej sprzyja temu sportowi, ale aktualnie w większości dużych miast lodowiska są otwarte przez cały rok. Co więcej, są dostępne za stosunkowo niewielkie pieniądze dla każdego – nie tylko dla łyżwiarzy wyczynowych. Zima, a szczególnie okres świąteczny z towarzyszącą mu atmosferą, to jednak wspaniały czas, aby rozpocząć przygodę z łyżwiarstwem. Całą rodziną!

Kiedy zacząć uczyć dzieci jeździć na łyżwach?

Młodzi rodzice często zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni czas na to, aby zabrać pociechę na lodowisko po raz pierwszy. Szczególnie, jeśli sami nie są wyjątkowo aktywnymi łyżwiarzami lub w ogóle nie mają doświadczenia w tym sporcie. Specjaliści w tej tematyce są zgodni: optymalny wiek do nauki jazdy na łyżwach to 4-5 lat. Młodszym dzieciom ten sport nie jest zalecany, ze względu na nierozwinięte jeszcze odpowiednio stawy i wciąż kształtujące się stopy. Wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji malucha, a te mogą się znacząco różnić. Odpowiedni poziom rozwoju motorycznego gwarantuje, że dziecko nie będzie się frustrować w nowej dla niego sytuacji. Bez wątpienia, pierwsza jazda na łyżwach jest dla każdego specyficznym doznaniem: poruszanie się po śliskiej tafli lodu wymaga koordynacji, ale jednocześnie zupełnie innego sposobu poruszania się, niż w trakcie chodu. Wbrew pozorom dzieci, które stosunkowo niedawno opanowały przemieszczanie się o własnych siłach, mogą znacznie szybciej przyswoić umiejętność jeżdżenia na łyżwach, niż dorośli, którzy nigdy nie próbowali tego sportu. Związane jest to z mniej utrwalonymi nawykami oraz wrodzoną u dzieci odwagą (mniejszy lęk przed upadkiem, nie myślenie o “czarnych scenariuszach”). Nie oznacza to jednak, że każde dziecko, które w miarę pewnie stawia pierwsze kroki, powinno być zabrane na lodowisko!

Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci jest ekscytująca i zabawna, jeśli maluch czuje się bezpiecznie przemieszczając się w ten sposób. Nie będzie tak, jeśli pozycja na dwóch nogach i bez podparcia nie jest dla niego naturalna. Dla dzieci, które opanowały już względnie chodzenie, ale wciąż lubią wspierać się o rodziców, meble czy pchać różne przedmioty, jest jeszcze zbyt wcześnie na naukę. Jeśli rodzice czują się pewnie na lodzie, mogą w tym czasie zabierać dziecko w formie obserwatora (jeden rodzic jeździ, a drugi opiekuje się maluchem). Nigdy nie powinno się jednak zabierać dziecka “na barana” czy do jakiegokolwiek nosidła lub chusty i wychodzić z nim na lodowisko! Przeciwwskazaniem do nauki jazdy na łyżwach są choroby związane z błędnikiem oraz wrodzona łamliwość kości.

Jak nauczyć dziecko jeździć na łyżwach?

Odpowiedź na pytanie, jak nauczyć dziecko jeździć na łyżwach, jest związana z kolei z indywidualnymi predyspozycjami rodziców. Jeśli przynajmniej jedno z nich opanowało ten sport w bardzo dobrym stopniu, czuje się pewnie na lodzie i umie w jasny sposób przekazywać instrukcje dotyczące fizycznej aktywności – z pewnością świetnie sprawdzi się w roli nauczyciela. Jeśli jednak rodzicom brak kompetencji lub cierpliwości do nauczania, lepiej wybrać instruktora. W przeciwnym wypadku ryzykujemy zniechęcenie dziecka do tej aktywności.

Z opanowaniem jakich umiejętności wiąże się jazda na łyżwach? Podstawy tego sportu obejmują przede wszystkim naukę upadania, amortyzowanie w trakcie jazdy oraz zdobycie umiejętności szybkiego wstawania po upadku. Bez tych kompetencji jazda na łyżwach może być dla dzieci ekscytująca, ale tylko do pierwszego upadku. Sport ten ma to do siebie, że sytuacja rozwija się w nim bardzo szybko – wytracanie prędkości i unikanie tym samym zderzeń lub upadku jest trudne. Instruktorzy łyżwiarstwa traktują zatem bezpieczne upadanie jako podstawowy element nauki – niezależnie, czy mają do czynienia z pełnoletnimi czy kilkuletnimi kursantami.

Bardzo ważne jest oczywiście także utrzymanie równowagi na łyżwach. Co ciekawe, małe dzieci mają w tym względzie stosunkowo dużą łatwość – być może jest to związane z faktem, że jeszcze niedawno cały czas nie miały poczucia stabilności. Dorośli na lodowisku muszą przezwyciężyć swoje przyzwyczajenie co do tego, że przeważnie poruszają się po podłożu twardym i dającym pewne oparcie stopom. Lekko kołysząca się podłoga czy lód znacząco wpływają na ich błędnik, a takie przemieszczenie się, nie jest dla nich “naturalne”. Dzieci wiele nowości przyjmują z dużą tolerancją, dlatego też m.in. tak łatwo jest im nauczyć się pływać.

Zatem od czego zacząć naukę jazdy na łyżwach? Przede wszystkim, od wybrania formy nauki: czy będziemy podejmować się tego zadania samodzielnie, czy zdecydujemy się na instruktora. W tym drugim wypadku musimy się liczyć z kosztem rzędu kilkudziesięciu złotych za godzinę przy nauce grupowej i nawet 100 złotych za godzinę w przypadku nauki indywidualnej. Po drugie, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Na początku, gdy jeszcze nie wiemy, czy dziecku przypadnie do gustu ta forma aktywności, możemy skorzystać z wypożyczalni. Koniecznie jednak upewnijmy się, że łyżwy są w dobrym stanie i są odpowiednio konserwowane. Długość wkładki łyżew nie powinna być dłuższa, niż 0,5 cm od długości stopy – w przypadku wypożyczania to pewnie nie stanowi problemu. Rodzice jednak muszą powstrzymać się od pokusy kupowania łyżew o dwa rozmiary za dużych, aby “rosły razem z dzieckiem” – może to znacząco wpłynąć na jego bezpieczeństwo.

Do sprzętu małego łyżwiarza koniecznie należy zaliczyć także kask – może być to ten sam, którego dziecko używa do jazdy na rowerze. Ubiór dziecka na lodowisku powinien być klasycznym ubiorem “na cebulkę”. Umożliwia to odpowiednie regulowanie temperatury w trakcie aktywności i odpoczynku. Niezwykle ważne są również rękawiczki – chronią przed chłodem oraz pomagają w nauce amortyzowania upadków.

Nauka jazdy na łyżwach krok po kroku

Na zajęciach nauki jazdy na łyżwach, dziecko będzie kolejno opanowywać:

  • utrzymywanie równowagi na łyżwach,
  • bezpieczne upadanie – nauka podstawowych sposobów absorbowania impetu upadku,
  • balansowanie i amortyzowanie – jazda na lekko ugiętych kolanach,
  • jazda “na jodełkę”,
  • hamowanie – małe dzieci najczęściej uczone są najpierw hamowania na tzw. plug,
  • jazda na wprost i po kole.

Warto pamiętać, że nauka jazdy na łyżwach dla dzieci powinna przebiegać w atmosferze zabawy. Tutaj wspaniale sprawdza się czynnik społeczny, jakim jest nauka w grupie. Lekcje indywidualne są lepsze dla starszych dzieci lub dzieci, które wykazują wyjątkowo duże zainteresowanie tym sportem i chętnie uczą się bardziej skomplikowanych umiejętności (hamowanie T-stopem, czy pierwsze piruety).  To, kiedy zacząć naukę jazdy na łyżwach prawdopodobnie wskaże instruktor dziecka po wstępnej ocenie jego umiejętności motorycznych. Warto pamiętać, że niektórym dzieciom, szczególnie najmłodszym, jazda na łyżwach może nie przypaść do gustu: warto wtedy sprawdzić, co jest tego przyczyną. Być może maluch wystraszył się upadków lub pojedynczego zdarzenia na tafli lodowiska. W takim wypadku nigdy nie zmuszajmy na siłę dziecka do ponownego podjęcia aktywności. Możemy spróbować łagodnie zachęcać lub wrócić do tematu po upływie jakiegoś czasu.

Źródła:
  • Active for life - raising phisically literate kids: First steps to become a figure skater

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo