Po tym syropie dzieci zapadały w narkotyczny sen i spały wiele godzin. “U nas na wsiach było podobnie”

Praktycznie każda mama wie, że pogodzenie pracy z opieką nad małym dzieckiem nie jest łatwe. W XIX istniał na to nietypowy, szkodliwy sposób. Dzięki niemu maleństwa przesypiały ciągiem wiele godzin, a wszystko dlatego, że środek działał… narkotyzująco. Na czym dokładnie polegał fenomen “Godfrey’s Cardial”?

“Godfrey’s Cardial” to syrop, który nazywany był przyjacielem matek. Produkowano go na bazie laudanum (nalewki z opium), które podawano dzieciom. W efekcie najmłodsi przesypiali kamiennym snem wiele godzin, a rodzice mogli w tym czasie skupić się na pracy. Choć początkowo traktowano środek wręcz jako wybawienie, z czasem wszystko zaczęło się zmieniać. Okazywało się bowiem, że niektóre dzieci albo się nie budziły, albo do końca życia ponosiły konsekwencje zdrowotne picia syropu.

Sprawdź: Ta maskotka z Gangu Mocniaków stała się hitem wśród dzieci, ale nie podoba się rodzicom. “Przez to imię będą nabijać się z naszych córek”

“Godfrey’s Cardial”. Przez narkotyczny syrop dzieci w XIX wieku spały wiele godzin

Z syropu korzystały w szczególności matki, które ze względów finansowych nie mogły pozwolić sobie na opiekunkę, a musiały iść do pracy, by zarobić na utrzymanie. Środek pomagał zwłaszcza tym paniom, które wychowywały pociechy samodzielnie i bez pomocy rodziny.

<blockquote class="tiktok-embed" cite="https://www.tiktok.com/@makabrycja/video/7271571812998253856" data-video-id="7271571812998253856" style="max-width: 605px;min-width: 325px;" > <section> <a target="_blank" title="@makabrycja" href="https://www.tiktok.com/@makabrycja?refer=embed">@makabrycja</a> Pamiętajmy, że te kobiety były najczęściej zdesperowane, a syrop reklamowano jako bezpieczny środek niemal na każdą dziecięcą dolegliwość czy niepokój skutkujące płaczem… <a title="ciekawostkihistoryczne" target="_blank" href="https://www.tiktok.com/tag/ciekawostkihistoryczne?refer=embed">#ciekawostkihistoryczne</a> <a title="epokawiktoriańska" target="_blank" href="https://www.tiktok.com/tag/epokawiktoria%C5%84ska?refer=embed">#epokawiktoriańska</a> <a target="_blank" title="♬ Evil Morty (From "Rick and Morty") - Andrew Seoul" href="https://www.tiktok.com/music/Evil-Morty-From-Rick-and-Morty-6787866858671327233?refer=embed">♬ Evil Morty (From "Rick and Morty") - Andrew Seoul</a> </section> </blockquote> <script async src="https://www.tiktok.com/embed.js"></script>

Na TikToku @makabrycja jakiś czas temu ukazało się nagranie, na którym autorka opowiedziała o działaniu syropu. Płyn był uznawany za lek na dziecięce płacze i niepokój, dlatego niektórym dzieciom podawano go w sporych dawkach – nawet przez nianie i pielęgniarki w szpitalach, które chciały odpocząć. Z czasem okazało się, że niektóre dzieci wcale nie budzą się  narkotycznego snu. Makabrycja podkreśliła, że nie jest wiadoma ilość dzieci, które padły ofiarami specyfiku, jednak produkt był popularny przez około 50 lat, dlatego mogło ich być nawet tysiące. Syropy z laudanum wycofano z użycia dopiero w 1908 r.

Sprawdź: Ryzykuje życie dziecka dla lajków na Instagramie. Ten mężczyzna to dowód na to, że powinna istnieć licencja na bycie rodzicem

Internauci skomentowali nagranie tiktokerki. “Sąsiadka dała dziecku, to spało 3 dni”

Pod nagraniem Makabrycji pojawiło się ponad 400 komentarzy. Użytkownicy TikToka wyrazili swoje opinie o specyfiku, a niektórzy podzielili się innymi kontrowersyjnymi metodami stosowanymi podobno niegdyś na dzieciach.

Kiedyś mleko makowe dawali, mama opowiadała, że sąsiadka dała dziecku, to spało 3 dni.

U nas podobno kompot z maku dzieciom dawano, żeby można było iść spokojnie w pole. Pamiętam z opowiadań dziadka.

Urodziłam w UK 2 dzieci i chodziła taka pogłoska od położnych — dla dobrego snu 5 kropel whisky do mleka i spokój. Taki angielski żarcik.

U nas na wsiach było podobnie.

Sprawdź: Zaszła w ciążę w wieku 42 lat. Nie obyło się bez niechcianych komentarzy. “Szczególnie zapamiętałam słowa położnej”

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo