Co to znaczy “zgerypała”? Wielu uczniów dostało za to jedynkę, choć nauczyciele nie powinni ich dawać

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych, zwłaszcza na TikToku, niezwykłą popularność zyskał mem “zgerypała”. Jego dość zabawny skądinąd kontekst stał się jednak pretekstem do całkiem poważnej dyskusji dotyczącej naszego systemu edukacji. Uczniowie powtarzają pytania, czy nauczyciele mogą stawiać jedynki za brak pracy domowej. Eksperci odpowiadają. A co w tym wszystkim znaczy “zgerypała”?

Co to znaczy “zgerypała”? Nowy mem zyskuje popularność

Cytat “z gery pała” pochodzi z popularnego paradokumentu “Szkoła” wyświetlanego na antenie TVN. W jednym z odcinków pada zabawna wypowiedź jednego z bohaterów. Skarży się on, że dostał “pałę z gery i z maty”, czyli z geografii i matematyki.

Fragment odcinka szybko zyskał popularność wśród młodzieży i zaczął się coraz częściej pojawiać w mediach, zwłaszcza na TikToku, stając się pewnego rodzaju memem. Ze względu na kontekst, w jakim pada ta wypowiedź, wielu uczniów – obok akcentów humorystycznych – zaczęło dostrzegać nieco poważniejszy problem. W końcu zabawny mem stał się początkiem dyskusji dotyczącej tego, czy nauczyciele mogą stawiać uczniom jedynki za brak pracy domowej.

Zobacz: PiS szykuje prezent dla matek. Nowe świadczenie to nawet kilkanaście tysięcy. Premiera projektu 26 maja

Nauczyciele regularnie stawiają za to jedynki, a nie powinni

Okazuje się, że zdaniem niektórych (w tym również samych nauczycieli) uczniowie nie powinni dostawać jedynek za nieodrobienie zadania domowego. Według prawa oświatowego w szkole ocenie podlegają osiągnięcia edukacyjne ucznia i jego zachowanie. Ustawa nie wspomina jednak, aby można było weryfikować te osiągnięcia za pomocą prac domowych.

Prawo oświatowe nie odnosi się w żaden sposób do zadań domowych i możliwości ich oceniania. Niemniej jednak zgodnie z przepisami prawa ocenie powinny podlegać osiągnięcia edukacyjne ucznia. Bezsprzecznie praca domowa nie stanowi osiągnięcia edukacyjnego ucznia, ale może być sposobem na jego sprawdzenie.Joanna Janiak, prawniczka specjalizująca się w prawie oświatowym

Przeciwnicy takiej interpretacji przepisów twierdzą jednak, że ustawa jednoznacznie nie zakazuje sprawdzania wiedzy ucznia na podstawie wykonanej pracy domowej. W ustawie jasno napisano bowiem, że nauczyciel ma obowiązek dokonać oceny “poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności” właściwych dla danego etapu edukacji. Jeśli nauczyciel uzna, że jedyną z podstaw do weryfikacji tej wiedzy jest sposób rozwiązywania zadań domowych, to ustawa nie sugeruje, aby było to nielegalne.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo