Prezent na chrzciny: Co kupić na chrzest?

Co kupić na chrzest? Co kupuje chrzestna, a co chrzestny dziecka? Jaki prezent na chciny dla chłopca, a jaki dla dziewczynki? Podpowiadamy!

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Wybierając prezent na chrzest warto stawiać na rzeczy, które będą pamiątką nawet po upływie wielu lat od chrztu.
 • Małe dziecko to wielkie potrzeby, dlatego zastanawiając się, co kupić na chrzest, warto spytać o zdanie rodziców niemowlaka.
 • Praktyczne prezenty takie jak ubrania czy zabawki mogą ucieszyć wielu rodziców.
 • Popularnym prezentem na chrzciny są pieniądze. Wysokość wkładanej do koperty kwoty zależy od stopnia pokrewieństwa z dzieckiem.
 • W wielu rejonach Polski przyjmuje się, że oprócz prezentu, chrzestna i chrzestny dziecka kupują ubranko oraz świecę.

Jaki prezent na chrzest? Co kupić dziecku?

Chrzest to wyjątkowa uroczystość. Jako goście czujemy się zobowiązani, by podarować dziecku prezent na chrzciny, który będzie pamiątką tego pięknego dnia. Wybór jest jednak bardzo trudny, ponieważ chrzest to bardzo ważna uroczystość, a której dziecko zazwyczaj nie pamięta. Mimo tego, że maluch w dniu chrztu jest często na tyle mały, że jeszcze nie do końca rozumie, co się dzieje wokół niego i w danym momencie nie doceni naszych starań warto, żeby było to coś, co po kilku latach przypomni dziecku o dniu chrztu. Oprócz prezentu na chrzest nie można zapomnieć o podarowaniu dziecku karty z życzeniami, która będzie pamiątką tego wyjątkowego wydarzenia.

Prezent na chrzciny: czego lepiej nie kupować?

Zacznijmy od drugiej strony medalu. Mimo tego, że małym dzieciom zazwyczaj kupuje się prezent na chrzest, który tak naprawdę służy rodzicom, a nie dzieciom, warto jednak podarować maluszkowi coś, co po latach przypomni mu o tym wyjątkowym dniu, jakim jest dzień chrztu. Oprócz takich prezentów, jak na przykład ubranka, pościel, pieluszki czy zabawki, można kupić coś bardziej wyszukanego, do czego dziecko będzie mogło wracać z sentymentem. Nie oznacza to, że prezent na chrzciny nie może być praktyczny, jednak warto dać chrzczonemu dziecku również coś, co będzie dla niego pamiątką.

Pomysły na prezent na chrzciny

Co kupić na chrzest? Album na zdjęcia!

Album na zdjęcia (najlepiej z kilkoma zdjęciami rodzinnymi oraz wolnymi miejscami na kolejne fotografie) to doskonały prezent. Przez całe życie dziecko będzie mogło kolekcjonować w nim zdjęcia bliskich osób, które na pewno doceni po latach, wspominając sfotografowane wydarzenia. Dobrym pomysłem jest również album ze specjalnie zamówionym napisem albo grawerem, na którym zamieszcza się na przykład datę chrztu. Zamiast albumu, prezentem z okazji chrztu może być również komplet ramek na zdjęcia.

Buciki, butelka albo smoczek

Nie chodzi tutaj o akcesoria, z których maluch będzie korzystał, a bardziej o pamiątkowe figurki. Mogą być wykonane z drewna lub metali szlachetnych. Jako prezent na chrzest sprawdzi się smoczek z dedykacją zapakowany w ozdobne pudełeczko albo śliczne buciki. Sentymentalną pamiątką, który będzie przywodziła na myśl dzień chrztu może być również pozytywka z wygrawerowaną dedykacją. Pozytywka może być zapakowana w piękne drewniane pudełeczko, które będzie zdobiło pokój malucha.

W internecie znajdziesz ogromnych wybór smoczków. Oprócz tych z czystego srebra możesz zdecydować się na smoczki z różowymi lub niebieskimi aplikacjami. Smoczek ze zdjęcia pochodzi ze sklepu pioro.co

Pomysł na prezent na chrzest? Sesja zdjęciowa!

Sesje zdjęciowe są coraz popularniejsze wśród osób, które chcą uczcić jakiś wyjątkowy dzień, na przykład ślub czy właśnie chrzest. Ze względu na to, że już sama organizacja chrztu to dosyć droga sprawa, wielu rodziców ze względów finansowych rezygnuje z sesji zdjęciowej, której efekty mogą być pamiątką na wiele lat. Z tego względu możesz sprawić rodzicom i chrzczonemu dziecku prezent na chrzest w formie sesji zdjęciowej. Nie wszyscy lubią pozować przed obiektywem, dlatego przed zorganizowaniem takiej sesji koniecznie zapytaj rodziców chrzczonego malucha, czy w ogóle podoba im się taki pomysł.

Portret

Jeżeli posiadasz aktualne zdjęcie malucha, który będzie chrzczony, możesz zdecydować się na podarowanie dziecku portretu namalowanego w oparciu o zdjęcie. Taki malowany ręcznie portret będzie wspaniałą pamiątką dla dziecka oraz rodziców, a poza tym po oprawieniu może stanowić piękną ozdobę dziecięcego pokoju.

Praktyczny prezent na chrzciny dziecka

Oprócz prezentu, który będzie pamiątką dnia chrztu, możesz podarować dziecku jakiś drobiazg, z którego będzie mógł skorzystać od razu, na przykład zabawkę. Pamiątkowe prezenty na chrzciny przydadzą się za kilka lat, kiedy dziecko będzie miało świadomość tego, co otrzymało, natomiast zarówno maluch, jak i jego rodzice z pewnością ucieszą się z prezentu, takiego jak zabawka, maskotka, chodzik czy mata edukacyjna. Jeśli zdecydujesz się na ubranka, oprócz takich zwykłych, możesz wybrać ciuszki (na przykład body) z dowolnym nadrukiem upamiętniającym dzień chrztu.

Co na chrzciny? Pomyśl o przyszłości

Prezenty na chrzciny mogą być kupowane również z myślą o przyszłości dziecka. Coraz częściej spotykaną praktyką jest wykupienie maluszkowi polisy ubezpieczeniowej, na którą co miesiąc wpłaca się drobne kwoty. Po 18 latach, gdy dziecko dorośnie, uzbiera się z nich całkiem pokaźna suma. Wchodzący w dorosłość nastolatek będzie mógł ją zainwestować w naukę, własne mieszkanie, czy po prostu spełnić któreś ze swoich marzeń.

Co na chrzest? Tradycyjne: złoto!

I to wcale nie w postaci łańcuszka czy innej biżuterii, a sztabki złota. Ceny kruszcu są bardzo stabilne, dlatego ludzie inwestują w złoto od wieków. Może zamiast zastanawiać się, co kupić na chrzest, a potem kupować kilka prezentów na chrzciny od każdego członka rodziny inny, lepiej przemyśleć właśnie zakup sztabki złota? Jej cenę łatwo dostosować do naszych możliwości finansowych. Oczywiście są sztabki za 15 tys. złotych i więcej, ale kupimy je również za niewiele ponad 150 zł. Po tego typu prezent na chrzest należałoby wybrać się do mennicy.

co na chrzest
Mennica Polska proponuje też całą serię sztabek, które stworzono z myślą o prezentach na chrzest. W sztabkach wygrawerowano tematyczne obrazki oraz życzenia lub dedykacje z okazji chrztu.

Pieniądze na chrzest: Ile włożyć do koperty?

Gdy brak pomysłu, co kupić na chrzciny lub też rodzice dziecka wprost sugerują takie rozwiązanie, jako prezent na chrzest dla dziewczynki lub chłopca można dać pieniądze. I tu zawsze pojawia się problem: ile dać na chrzest? Ile daje chrzestny lub chrzestna, a ile dziadek, babcia czy ciotki? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Po pierwsze nie należy przesadzać: zbyt wysoka kwota może wprawić rodziców dziecka w zakłopotanie. Zbyt niska, też nie jest mile widziana. Ogólnie wysokość tego typu prezentów określa się w zależności od zasobności portfela gości oraz stopnia pokrewieństwa z chrzczonym maluchem. I tak oto można przyjąć, że:

 • chrzestna i chrzestny dziecka dają w prezencie na chrzciny kwotę ok. 300-500 zł;
 • dziadkowie dziecka przeznaczają na prezent kwotę mieszczącą się w przedziale 200-400 zł;
 • rodzeństwo rodziców wkłada do koperty na chrzest od 200 do 300 zł;
 • znajomi, przyjaciele i dalsi kuzyni dają w prezencie od 100 do 250 zł.

Częstą praktyką jest dawanie na prezent kwoty, która teoretycznie odpowiada lub lekko przewyższa opłatę za jeden talerzyk w restauracji, w której jest urządzany chrzest.

Prezenty na chrzest w pytaniach i odpowiedziach

1 Co kupuje chrzestna na chrzest?

To, co chrzestna kupuje na chrzest zależy od regionu Polski. W wielu miejscach przyjmuje się, że oprócz kupna prezentu, matka chrzestna “ubiera” dziecko. Do jej obowiązków należy więc zakup szatki, którą przykrywa się dziecko podczas uroczystości, ale również sukieneczki lub innego ubranka.

2 Co chrzestny daje na chrzest?

W niemal całej Polsce chrzestny dziecka zwyczajowo kupuje świecę chrzcielną. W niektórych rejonach kraju przyjmuje się też, że to również on opłaca uroczystość w kościele. Obie kwestie najlepiej wcześniej skonsultować z rodzicami dziecka.

3 Co kupić na chrzciny?

Prezent na chrzciny może być tradycyjny (łańcuszek) lub bardzo praktyczny i odpowiadający aktualnym potrzebom dziecka i jego rodziców. Zastanawiając się, co kupić na chrzest, warto skonsultować swoje pomysły z innymi członkami rodziny. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której dziecko dostanie kilka łańcuszków lub obrazków.

4 Ile się daje na chrzciny?

Gdy brakuje pomysłu, co kupić na chrzciny albo gdy rodzice dziecka wyrażą taką prośbę, dziecku można podarować pieniądze. To, ile dać na chrzest dziecka uzależnione jest nie tylko od zasobności naszego portfela, ale też stopnia pokrewieństwa z dzieckiem. Zupełnie inne kwoty dają dziadkowie czy rodzice chrzestni, a inną znajomi rodziców dziecka.

5 Jaki prezent na chrzest dla dziewczynki?

Tradycyjnie dziewczynce można kupić kolczyki lub naszyjnik z medalikiem. Ładną pamiątką będzie też pozłacany lub posrebrzany obrazek, który można powiesić w pokoju dziecka. Na pewno przydatne będą praktyczne prezenty na chrzest, takie jak zabawki czy ubranka.

6 Co na chrzest dla chłopca?

Oprócz pozostających na długo w pamięci prezentów, jak wspólna sesja zdjęciowa lub łańcuszek, warto postawić na rzeczy, które zawsze przydają się przy dziecku. Edukacyjne pluszaki, fotelik do karmienia lub mata dla dziecka – rodzice niemowlęcia na pewno chętnie podpowiedzą, czego aktualnie najbardziej potrzebuje maluch. Wybierając prezent na chrzest warto zasięgnąć ich rady lub poprosić o wskazówkę dziadków niemowlaka.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Prezent na chrzciny: Co kupić na chrzest?

 1. Pamiątka z okazji chrztu świętego powinna mieć wymiar symboliczny. Stosownym prezentem będzie coś o niematerialnym charakterze np. posrebrzany obrazek z Aniołem Stróżem, ikona z Matką Boską lub srebrna łyżeczka. Jeśli zupełnie nie mamy pomysłu, warto zapytać rodziców dziecka, co sprawi im największą radość – jaki upominek będzie mile widziany.

  NA ZAKUPACH

  Moda ciążowa. Co nosić w ciąży?

  Ciąża wywraca wszystko do góry nogami – także naszą garderobę. Dopasowanie ubrań do nowej figury potrafi nastręczyć nie lada problemów. Jak zapewnić sobie modny wygląd i poczucie komfortu, nie rezygnując...

  Czytaj dalej →
  NA ZAKUPACH

  Chusta do noszenia dziecka

  Chusty do noszenia dziecka stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem. To modny – i na pierwszy rzut oka dosyć świeży zwyczaj – a wcale nie jest nowoczesnym wymysłem. Z...

  Czytaj dalej →
  NA ZAKUPACH

  Opaski dla dziewczynek

  Szykuje się “wielka okazja” i przydałby się biżuteryjny dodatek do wyjściowej sukienki? A może niesforne włoski nieodmiennie wchodzą w oczy Twojej córeczki? Powodów noszenia opasek dla dziewczynek można wyliczyć wiele…...

  Czytaj dalej →
  Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

  Biżuteria na zawsze

  Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

  Czytaj dalej →
  Planowanie ślubu oraz wesela

  Co zamiast kwiatów na wesele?

  Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

  Czytaj dalej →
  Pierścionki zaręczynowe

  Pierścionek zaręczynowy

  Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general