Zagnieżdżanie się zarodka w ścianie macicy to pierwszy objaw ciąży, który jest w stanie wychwycić kobieta. Nie każda przyszła mama to obserwuje, niemniej jednak część z nich, zwłaszcza przy kontrolowanym staraniu się o ciążę, wie, że właśnie nadszedł moment, w którym zarodek implementuje się i rozpoczyna swój kilkumiesięczny rozwój.

Implantacja zarodka

Gdy dojdzie do zapłodnienia jaja plemnikiem w jajowodzie, rozpoczyna ono wędrówkę w stronę macicy. Podróż ta zajmie mu około pięć dni. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin zarodek zagnieździ się. Zazwyczaj implementacja ma miejsce w górnej tylnej ścianie trzonu macicy. Jest ona na to dobrze przygotowana: stała się miękka i rozpulchniona oraz przekrwiona z uwagi na działanie progesteronu oraz estrogenów.

Śluzówka macicy otacza zarodek rozbudowaną siecią naczyń krwionośnych. Od tej chwili ma on dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Objawy zagnieżdżenia zarodka

Implementacja zarodka może objawiać się niewielkim krwawieniem bądź plamieniem. Zagnieżdżający się zarodek uszkadza naczynie krwionośne. Krwawienie jest zazwyczaj bardzo skąpe. Ponieważ implementacja zarodka następuje niemal w terminie spodziewanej miesiączki, to krwawienie implementacyjne często jest z nią mylone. Trwa jednak znacznie krócej niż okres i jest mniej obfite. Ponadto krwawieniu takiemu nie towarzyszą bóle menstruacyjne, nie są także obecne we krwi skrzepy, a sama krew nie jest tak czerwona, jak podczas okresu, lecz ciemniejsza, brunatna czy wręcz brązowa.

Zwykle po zagnieżdżeniu zarodka zaczynają pojawiać się pierwsze wyraźne sygnały o rozwijającej się ciąży. Zaimplementowany zarodek rozpoczyna burzę hormonalną w organizmie przyszłej mamy. Rośnie wtedy poziom beta HCG, rozpoczynają się mdłości, zmęczenie i ogólne rozdrażnienie. Jednakże warto pamiętać, że każda kobieta reaguje na ciążę inaczej. Niekoniecznie musisz zaobserwować u siebie plamienie towarzyszące zagnieżdżaniu się zarodka. Szacuje się, że doświadcza go jedynie 25% wszystkich ciężarnych.

Zobacz też: Co to jest ciąża biochemiczna?