Objawy zagnieżdżania się zarodka objawy zagniezdzenia zarodka

Objawy zagnieżdżania się zarodka

Zagnieżdżanie się zarodka w ścianie macicy to pierwszy objaw ciąży zaraz po zapłodnieniu, który jest w stanie wychwycić kobieta. Nie każda przyszła mama to obserwuje, niemniej jednak część z nich, zwłaszcza przy kontrolowanym staraniu się o ciążę, wie, że właśnie nadszedł moment, w którym zarodek implementuje się i rozpoczyna swój kilkumiesięczny rozwój.

Implantacja zarodka

Choć za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki, wielu rodziców (a czasem i naukowców) jej początków upatruje w momencie implantacji zarodka. Co to takiego? Na czym polega zagnieżdżanie się zarodka? Zacznijmy od początku!

Gdy dojdzie do zapłodnienia jaja plemnikiem w jajowodzie, rozpoczyna ono wędrówkę w stronę macicy. Podróż ta zajmie mu około 6-7 dni. W tym czasie powstała po zapłodnieniu zygota dzieli się, a w jej środku wytwarzane są blastomery. W momencie, gdy jest ich 16, zaczynamy mówić już nie o zygocie, a o moruli. Morula wędruje do środka jamy macicy, a przez jej znikającą osłonkę przedostaje się płyn z jajowodów, który zbiera się między blastomerami. Wytwarza się jama blastuli, a sama morula od tego momentu jest nazywana blastocystą. Blastocysta ma postać pustej w środku kuli o wielkości głowy od szpilki. Mierzy zaledwie 0,15 mm. To jednak nie koniec podziałów! Komórki blastocysty różnicują się w:

  • trofektodermę – powstaje z niej łożysko;
  • węzeł zarodkowy – rozwija się z niego płód.

Pod wpływem hormonów wytwarzanych przez jajniki dochodzi do przekształcenia się śluzówki w doczesną, tj. przerosłą i rozpulchnioną błonę śluzową macicy gotową na zagnieżdżenie się komórki jajowej. Po zapłodnieniu doczesna dzieli się na trzy części, z których część tworzy matczyną część łożyska. Zazwyczaj implantacja zarodka ma miejsce w górnej tylnej ścianie trzonu macicy. Blastocysta wnika pod warstwę komórek nabłonkowych śluzówki macicy. Śluzówka otacza zarodek rozbudowaną siecią naczyń krwionośnych. Od tej chwili ma on dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Zagnieżdżanie zarodka: objawy

Implantacja zarodka może objawiać się niewielkim krwawieniem bądź plamieniem. Zagnieżdżający się zarodek uszkadza naczynie krwionośne. Krwawienie jest zazwyczaj bardzo skąpe. Ponieważ implantacja zarodka następuje niemal w terminie spodziewanej miesiączki, to krwawienie implantacyjne często jest z nią mylone. Trwa jednak znacznie krócej niż okres i jest mniej obfite. Ponadto krwawieniu takiemu nie towarzyszą bóle menstruacyjne, nie są także obecne we krwi skrzepy, a sama krew nie jest tak czerwona, jak podczas okresu, lecz ciemniejsza, brunatna czy wręcz brązowa. Plamieniu implantacyjnemu mogą towarzyszyć niewielkie skurcze macicy. Nie trwają one jednak długo, a przyszłe mamy określają je najczęściej jako uczucie kłucia w podbrzuszu.

Zobacz też: Co to jest ciąża biochemiczna?

Objawy ciąży po implantacji zarodka

Zwykle po zagnieżdżeniu zarodka zaczynają pojawiać się pierwsze wyraźne sygnały o rozwijającej się ciąży. Zagnieżdżony zarodek rozpoczyna burzę hormonalną w organizmie przyszłej mamy. Rośnie wtedy poziom beta HCG, rozpoczynają się mdłości, zmęczenie i ogólne rozdrażnienie. Jednakże warto pamiętać, że każda kobieta reaguje na ciążę inaczej. Niekoniecznie musisz zaobserwować u siebie plamienie towarzyszące zagnieżdżaniu się zarodka. Szacuje się, że doświadcza go jedynie 25% wszystkich ciężarnych. Jakie inne objawy ciąży zauważają przyszłe mamy tuż po zagnieżdżeniu się zarodka?

Ból podbrzusza

U części kobiet zagnieżdżanie się zarodka jest powodem kłującego bólu w podbrzuszu. Niektóre przyszłe mamy odczuwają ból brzucha spowodowany szybkim rozrastaniem się macicy. I choć ból brzucha lub delikatne skurcze towarzyszą wielu ciążom, nie należy ich lekceważyć, a gdy się nasilają warto konsultować je z lekarzem.

Śluz na początku ciąży

Na skutek zwiększonej produkcji estrogenów i wzmożonego przepływu krwi w narządach rodnych, tuż po zapłodnieniu i implantacji zarodka zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy. Śluz w ciąży ma chronić przed wniknięciem drobnoustrojów. Wydzielina ma białawy lub żółtawy kolor. Tuż po implantacji zarodka mogą być w niej widoczne smużki krwi.

Podwyższona temperatura w ciąży

Pod wpływem działania progesteronu, większego przepływu krwi i szybszego metabolizmu, temperatura ciała w ciąży jest nieco wyższa niż zazwyczaj. Podwyższona temperatura utrzymuje się od momentu owulacji aż do końca pierwszego trymestru.

Brak okresu

Gdy kobieta zauważa brak okresu lub stwierdza, że jej miesiączka się spóźnia, jako pierwszą przyczynę powinna wziąć pod uwagę ciążę. By potwierdzić swoje przypuszczenia może wykonać domowy test ciążowy lub badanie z krwi na poziom hormonu beta-hCG. Wynik testu da jednoznaczną odpowiedź na pytanie „Czy jestem w ciąży?”. Test ciążowy przy spóźniającej się miesiączce należy wykonać jeszcze z jednego powodu: brak okresu może być sygnałem, że w organizmie kobiety doszło do pewnych nieprawidłowości. Mogą one być związane z dietą, zbyt ciężkimi treningami lub stresem, ale brak miesiączki może też być efektem choroby. Dlatego spóźniający się okres przy negatywnym teście ciążowym również należy skonsultować z ginekologiem.

Rodzice pytają o zagnieżdżanie zarodka

Jakie są objawy zagnieżdżania się zarodka w macicy?

Objawem, który obserwuje część mam jest tzw. plamienie implantacyjne. Zagnieżdżenie się zarodka w rozpulchnionej i przekrwionej błonie śluzowej macicy może być przyczyną niewielkich plamień, którym nie towarzyszy ból brzucha, a jedynie uczucie określane przez przyszłe mamy jako kłucie w podbrzuszu.

Kiedy zagnieżdża się zarodek?

Implantacja zarodka ma miejsce między 6 a 12 dniem od zapłodnienia, przy czym przyjmuje się, że najczęściej do zagnieżdżenia się dochodzi w 6-7 dniu.

Od zapłodnienia do zagnieżdżenia: jakie są objawy ciąży w tym czasie?

Do pierwszych objawów ciąży, które można zaobserwować tuż po zapłodnieniu należy zaliczyć podwyższoną temperaturę ciała. Po zakończonej owulacji temperatura nie spada, ale utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w trakcie jajeczkowania.

Czy zagnieżdżenie zarodka boli?

Zagnieżdżanie zarodka nie jest przyczyną dolegliwości bólowych. Mogą mu towarzyszyć niewielkie skurcze macicy odbierane jako kłucie w podbrzuszu.

Ile trwa implantacja zarodka?

Zagnieżdżanie się zarodka zazwyczaj ma miejsce w czasie spodziewanej miesiączki. Sam proces nie jest długi – trwa zaledwie kilka godzin. Dlatego też plamienie implantacyjne, które zauważają niektóre mamy nie powinno trwać dłużej niż 1-2 dni.