Savoir vivre zaproszenia na komunię, czyli jak wypisać zaproszenie dla cioci i wujka

W Kościele katolickim Pierwsza Komunia Święta to jeden z najważniejszych momentów w życiu duchowym wiernych. Ze względu na niezwykłe znaczenie sakramentu, tradycyjnie z tej okazji organizowane są większe lub mniejsze przyjęcia dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Niezależnie od tego, jak liczne planujemy spotkanie, niezbędne będą zaproszenia. Można wykonać je samemu, ale zdecydowanie częściej wybieramy gotowe wzory. Często jednak pojawiają się wątpliwości, jak prawidłowo wypisać zaproszenie na komunię. Jak zaprosić ciocię i wujka lub rodziców chrzestnych? Sprawdź, jak wygląda savoir vivre zaproszenia na komunię.

Savoir vivre zaproszenia na komunię

Pierwsza Komunia Święta to jeden z najważniejszych sakramentów dla wszystkich wiernych w Kościele katolickim. Dopiero od tego momentu każdy katolik może w pełni uczestniczyć we mszy świętej, a więc spożywać ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba i wina, co przyczynia się do pogłębiania wiary. Zgodnie z aktualnymi zasadami ustalonymi przez Episkopat Polski, do komunii po raz pierwszy przystąpić mogą dzieci uczęszczające do III klasy szkoły podstawowej, czyli w wieku 8/9 lat. Najczęściej odbywa się to na przełomie maja i czerwca.

W polskiej tradycji przyjęło się już wiele lat temu, że Pierwszej Komunii towarzyszą zwykle bardzo podniosłe uroczystości nie tylko w kościołach, ale także po zakończeniu mszy. Z tej okazji bardzo często rodzice organizują przyjęcia dla najbliższej rodziny oraz przyjaciół. Niektórzy decydują się na obiad w restauracji, inni planują spotkania w domu. Niezależnie jednak od miejsca oraz liczby gości, w każdym przypadku konieczne jest przygotowanie zaproszeń.

Zazwyczaj nikt nie ma czasu na ręczne wykonywanie kilkunastu zaproszeń, więc z reguły decydujemy się na zakup gotowych. Podczas wypisywania często jednak pojawiają się pewne problematyczne kwestię, a ponieważ nikt nie chce popełnić gafy – najlepiej poznać kilka uniwersalnych zasad.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że tekst powinien być możliwie jak najprostszy i czytelny tak, aby gość szybko mógł odnaleźć konkretne dane. Lepiej więc wybrać te wzory zaproszeń, które nie zawierają przesadzonych ozdobników lub zbyt wymyślnego kroju pisma, mogącego utrudnić odczytanie. Po drugie – być może oczywiste, ale warte wspomnienia – należy się upewnić, że umieściliśmy w zaproszeniu wszystkie niezbędne informacje, tj. miejsce (adres kościoła [lub nazwę parafii] i adres domu/restauracji), data (dzień i godzina) oraz numery telefonów do rodziców (w razie jakichkolwiek problemów). Warto dołączyć także formułkę z prośbą o potwierdzenie przybycia do jakiegoś konkretnego dnia tak, aby było wiadomo dokładnie, ilu gości należy się spodziewać.

Sam tekst zaproszenia jest w dużej mierze uzależniony od tego, jak sformułowany został zakupiony przez nas wzór. Najczęściej rozpoczyna się oficjalnym zwrotem grzecznościowym do adresata (np. “Szanowny Panie, Szanowna Pani, Szanowni Państwo) – może wyglądać np. tak:

Niniejszym mamy zaszczyt zaprosić Sz. P. Annę i Jana Nowaków na uroczystość przyjęcia przez …..(imię dziecka)….. Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej w dniu….. o godzinie……. w parafii…….
Przyjęcie odbędzie się w……….. Bardzo prosimy o potwierdzenie przybycia do………..

Warto również przed wypisaniem zaproszenia ustalić, kto dokładnie zaprasza. Czasami rodzice zapraszają wspólnie z dzieckiem, ale niekiedy formuły zaproszeń mogą wskazywać, że zaprasza wyłącznie kandydat do komunii. Obie wersje są jak najbardziej poprawne, byleby zachować konsekwencję oraz poprawność językową. Pamiętajmy, że w języku polskim odmienia się – bez wyjątku! – wszystkie nazwiska męskie. Obowiązkowej odmianie podlegają także nazwiska żeńskie zakończone na -a.

Przykładowo: zapraszamy Szanowną Panią Annę Nowak, ale – Szanownego Pana Jana Nowaka.

Zapraszamy Szanownych Państwa Annę i Jana Nowaków.

Zobacz: W jakim wieku do komunii? Sprawdź, w której klasie jest komunia

Jak wypisać zaproszenie dla cioci i wujka?

Sposób wypisania zaproszenia dla cioci i wujka zależy od tego, na jaką formę się zdecydujemy. Możemy wybrać opcję oficjalną i zwrócić za pomocą formuły “Szanowni Państwo….” lub postawić na zwrot mniej formalny – np. “Droga ciociu/Drogi wujku”. Ta druga opcja zdecydowanie lepiej sprawdzi się przy zaproszeniach, w których zaprasza osobiście dziecko. Warto jednak pamiętać, że savoir vivre nakazuje, aby zawsze jako pierwsze w zaproszeniu widniało imię kobiety, jeśli zapraszamy parę mieszaną.

Kilka przykładowych sformułowań w zaproszeniu:

Serdecznie zapraszamy Szanownych Państwa Marię i Tadeusza Kowalskich na uroczystość I Komunii Świętej…

Serdecznie zapraszam kochaną ciocię Anię/drogą ciocię Anię na uroczystość I Komunii Świętej…

Można także użyć nieco bardziej egzotycznej/przestarzałej, chociaż całkowicie poprawnej formy:

Serdecznie zapraszamy Drogich Wujostwa [w odniesieniu do cioci i wujka]

Sprawdź: Jaki prezent na komunię dla chłopca i dziewczynki?

Jak wypisać zaproszenie na komunię dla ojca chrzestnego/matki chrzestnej?

Zapraszając chrzestnego lub chrzestną, najlepiej posłużyć się zwrotem “Szanowny Pan/Szanowna Pani”. Jeśli jednak relacja łącząca ich z chrześniakiem oraz rodzicami jest wyjątkowo zażyła, można oczywiście pozwolić sobie na mniej formalny zwrot – np. Droga ciociu (lub po imieniu jeśli właśnie tak dziecko odnosi się do chrzestnych). Nie zawsze jednak z rodzicami chrzestnymi łączą nas bardzo bliskie więzi, w związku z czym oficjalna wersja będzie najbezpieczniejsza. Tutaj również obowiązuje zasada dotycząca odmiany imion oraz pierwszeństwo imienia kobiety.

Pamiętajmy także o tym, że jeśli zapraszamy rodziców chrzestnych, którzy są w związkach, ale nieformalnych (tj nie w małżeństwie), warto dopytać o imię partnera/partnerki i wymienić je w zaproszeniu. Formułka “wraz z osobą towarzyszącą” nie jest zbyt elegancka, jeśli wiemy, że gość nie jest singlem. Takie określenie pozostawiamy tylko dla osób, których obecnego statusu nie jesteśmy pewni.

Zobacz: Menu na komunię – przykładowe menu na komunię w domu

Savoir vivre zaproszenia na komunię: “zapraszam babcię…”

Zaproszenia skierowane do dziadków mogą być z reguły nieco mniej formalne, ze względu na to, że są to osoby wyjątkowo bliskie. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby zwrócić się do nich np. “Kochana babciu”, “Kochany dziadku” lub po prostu “Kochani dziadkowie”.

Serdecznie zapraszam kochaną babcię Kasię i ukochanego dziadka Zdzisia na uroczystość I Komunii Świętej…

Sprawdź: Życzenia komunijne od dziadków – wzruszające, krótkie, religijne i wierszowane

Rodzice pytają o savoir vivre zaproszenia na komunię. Jak wypełnić zaproszenie na komunię?

Zaprosić ciocię czy ciocie?

Zapraszamy ciocię.

Babcia z dużej czy małej litery w zaproszeniu?

Co do zasady babcia pisze się małą literą, ale jeśli jest to dla nas wyjątkowo bliska osoba, możemy oczywiście w zaproszeniu użyć wielkiej litery.

Zapraszam prababcie czy prababcię?

Zapraszam prababcię.

Jak wypisać zaproszenia na komunię?

Przede wszystkim należy używać zwrotów grzecznościowych takich jak np. “Szanowna Pani”, “Szanowni Państwo”. Trzeba oczywiście pamiętać o podaniu najważniejszych informacji: adresu restauracji, parafii, daty, godziny oraz numerów telefonów do organizatorów. Należy również podać imię kandydata do komunii. W języku polskim obowiązkowa jest również odmiana wszystkich męskich nazwisk oraz nazwisk damskich zakończonych na -a – trzeba o tym pamiętać.

Jak napisać na zaproszeniu ciocie?

Serdecznie zapraszamy ciocię np. Anię/Katarzynę/Marię.

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general