W jakim wieku do komunii? Sprawdź, w której klasie jest komunia

Od lat zgodnie z katolicką tradycją majowe weekendy w wielu rodzinach upływają pod znakiem przygotowań do pierwszej komunii świętej. Z powodu pandemii uroczystości w ostatnich latach nie wyglądały tak jak dotychczas. Wygląda na to, że w tym roku wszystko może wrócić do normy. Sporo rodziców zastanawia się więc, w jakim wieku dziecko idzie do komunii. Komunia – ile lat? Sprawdź aktualne zasady. Dzieci urodzone w 2014 – kiedy do komunii?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zgodnie z aktualnymi zasadami do pierwszej komunii przystępują dzieci w III klasie szkoły podstawowej, a więc w wieku 9 lat.
  • W tym roku do 3. klasy uczęszczają dzieci urodzone w 2014 roku, a więc to właśnie oni w maju będą mogli przyjąć sakrament.
  • Pierwsza komunia święta w polskich parafiach jest organizowana zazwyczaj w weekendy majowe lub pierwsze weekendy czerwca.

Kiedy jest komunia święta 2022?

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów w ostatnich dwóch latach. Wirus wpłynął również na terminarz pierwszych komunii, w 2020 roku spora część z nich odbyła się z opóźnieniem z powodu obowiązujących wówczas obostrzeń. W zeszłym roku uroczystości nie wróciły całkowicie do normy ze względu na covidowe ograniczenia. W związku z limitami osób większość parafii zdecydowała się na komunie w kilku turach. W tym roku może być podobnie.

Komunie w Polsce odbywają się zazwyczaj w majowe weekendy. W niektórych kościołach organizuje się je również w pierwsze weekendy czerwca. O dokładny termin najlepiej pytać w konkretnej parafii.

Sprawdź: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

W jakim wieku do komunii?

Jakiś czas temu zmieniły się zasady dotyczące wieku kandydatów do sakramentu komunii. W związku z tym wielu rodziców, pamiętających jeszcze poprzednie zasady, zastanawia się, ile dziecko powinno mieć lat, przystępując do komunii. Według aktualnych kościelnych przepisów, wprowadzonych kilka lat temu przez Komisję Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, do komunii przystępują dzieci w wieku 9 lat. Przed reformą sakrament po raz pierwszy przyjmowali ośmiolatkowie.

Zobacz: Jaki prezent na komunię dla chłopca i dziewczynki?

Komunia święta – w której klasie?

Rodzice często szukają odpowiedzi na pytanie, w której klasie komunia święta tak, aby ewentualnie zaplanować z pewnym wyprzedzeniem rodzinną uroczystość/przyjęcie. Zgodnie z zasadami obecnie wiek dziecka, który po raz pierwszy ma przystąpić do komunii świętej, ustalony jest na trzecią klasę podstawówki, czyli 9 lat.

Sprawdź: Co kupić na 18 urodziny? Wybieramy najlepszy prezent na 18!

Pierwsza komunia święta 2022 – jaki rocznik?

Aktualnie do III klasy szkoły podstawowej uczęszczają dzieci urodzone w roku 2012 (które w momencie rozpoczęcia roku szkolnego, a więc we wrześniu 2021 miały rocznikowo 9 lat). Zgodnie z aktualnymi zasadami to właśnie dzieci z tego rocznika w maju 2022 będą przystępować do pierwszej komunii świętej.

Zobacz: Menu na komunię – przykładowe menu na komunię w domu

Rodzice pytają, w jakim wieku do komunii

W której klasie ma się komunię?

Komunia według aktualnych kościelnych zasad przypada na III klasę szkoły podstawowej.

Komunia – w jakim wieku idzie się do komunii?

Zgodnie z przepisami kościoła katolickiego do komunii idą dzieci uczące się w III klasie szkoły podstawowej, czyli 9-latkowie.

Kiedy dziecko idzie do komunii?

Najczęściej dzieci przystępują do komunii po raz pierwszy w maju w III klasie szkoły podstawowej.

Rocznik 2014 kiedy do komunii?

Dzieci urodzone w 2014 pójdą do III klasy we wrześniu 2023 roku, a więc do komunii będzie mógł przystąpić w maju 2024. Rocznik 2015 natomiast rok później – w 2025

W jakim wieku komunia?

Do komunii przystępują dzieci z III klasy szkoły podstawowej, czyli 9-latkowie/10-latkowie.

Dodaj komentarz

Komunia

Sukienki na komunię: szukamy ideału!

O tym, jak ważny jest odpowiedni wybór sukienki na komunię dziecka świadczy chociażby medialny szum wokół kreacji włożonej przez Małgorzatę Rozenek na komunię jej syna. Jak uniknąć popełnienia modowej gafy,...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general