W jakim wieku do komunii? Sprawdź, w której klasie jest komunia

Od lat zgodnie z katolicką tradycją majowe weekendy w wielu rodzinach upływają pod znakiem przygotowań do pierwszej komunii świętej. Uroczystość to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale także dla jego bliskich. Sporo rodziców zastanawia się więc, w jakim wieku dziecko idzie do komunii. Komunia – ile lat? Sprawdź aktualne zasady. Dzieci urodzone w 2014 – kiedy do komunii? Jaki rocznik idzie do komunii w 2024?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zgodnie z aktualnymi zasadami do pierwszej komunii przystępują dzieci w III klasie szkoły podstawowej, a więc w wieku 9 lat.
  • W tym roku do 3. klasy uczęszczają dzieci urodzone w 2014 roku, a więc to właśnie oni w maju będą mogli przyjąć sakrament.
  • Pierwsza komunia święta w polskich parafiach jest organizowana zazwyczaj w weekendy majowe lub pierwsze weekendy czerwca.

Kiedy jest komunia święta 2024?

Komunie w Polsce odbywają się zazwyczaj w majowe weekendy. W niektórych kościołach organizuje się je również w pierwsze weekendy czerwca. O dokładny termin najlepiej pytać w konkretnej parafii.

Sprawdź: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

W jakim wieku do komunii?

Jakiś czas temu zmieniły się zasady dotyczące wieku kandydatów do sakramentu komunii. W związku z tym wielu rodziców, pamiętających jeszcze poprzednie zasady, zastanawia się, ile dziecko powinno mieć lat, przystępując do komunii. Według aktualnych kościelnych przepisów, wprowadzonych kilka lat temu przez Komisję Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, do komunii przystępują dzieci w wieku 9 lat. Przed reformą sakrament po raz pierwszy przyjmowali ośmiolatkowie.

Zobacz: Jaki prezent na komunię dla chłopca i dziewczynki?

Komunia święta – w której klasie?

Rodzice często szukają odpowiedzi na pytanie, w której klasie komunia święta tak, aby ewentualnie zaplanować z pewnym wyprzedzeniem rodzinną uroczystość/przyjęcie. Zgodnie z zasadami obecnie wiek dziecka, który po raz pierwszy ma przystąpić do komunii świętej, ustalony jest na trzecią klasę podstawówki, czyli 9-10 lat.

Sprawdź: Co kupić na 18 urodziny? Wybieramy najlepszy prezent na 18!

Pierwsza komunia święta 2024 – jaki rocznik?

Aktualnie do III klasy szkoły podstawowej uczęszczają dzieci urodzone w roku 2014 (które w momencie rozpoczęcia roku szkolnego, a więc we wrześniu 2023 miały rocznikowo 9 lat). Zgodnie z aktualnymi zasadami to właśnie dzieci z tego rocznika w maju 2023 będą przystępować do pierwszej komunii świętej.

Zobacz: Menu na komunię – przykładowe menu na komunię w domu

Kiedy komunia dzieci z rocznika 2016?

Dzieci urodzone w roku 2016 we wrześniu 2023 miały rocznikowo 7 lat, a zatem rozpoczęły naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Do trzeciej pójdą jesienią 2025, a zatem na wiosnę 2026 będą przystępować do I komunii.

Rodzice pytają, w jakim wieku do komunii

W której klasie ma się komunię?

Komunia według aktualnych kościelnych zasad przypada na III klasę szkoły podstawowej.

Komunia – w jakim wieku idzie się do komunii?

Zgodnie z przepisami kościoła katolickiego do komunii idą dzieci uczące się w III klasie szkoły podstawowej, czyli 9-latkowie.

Kiedy dziecko idzie do komunii?

Najczęściej dzieci przystępują do komunii po raz pierwszy w maju w III klasie szkoły podstawowej.

Rocznik 2014 kiedy do komunii?

Dzieci urodzone w 2014 pójdą do III klasy we wrześniu 2023 roku, a więc do komunii będzie mógł przystąpić w maju 2024. Rocznik 2015 natomiast rok później – w 2025

W jakim wieku komunia?

Do komunii przystępują dzieci z III klasy szkoły podstawowej, czyli 9-latkowie/10-latkowie.

Rocznik 2015 kiedy do komunii?

W maju 2025 roku.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general