Sypialnia malucha – 6 funkcjonalnych rozwiązań

Oczekiwanie na narodziny dziecka to wielka radość i wyzwanie. Dotyczy to także przygotowania odpowiedniego miejsca do spania. Wielu rodziców od razu urządza dziecięcy pokój tak, aby maluch miał swój własny kąt, gdy podrośnie. Oferty sklepów w zakresie wyposażenia wnętrz są tak duże, że świeżo upieczeni rodzice nie wiedzą co wybrać. My podpowiadamy, jak zaaranżować sypialnię malucha, aby była w pełni funkcjonalna.

1. Unikaj przedmiotów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu

Pierwszą kwestią, którą powinno się brać pod uwagę, jest bezpieczeństwo dziecka. Sprawdź więc koniecznie, czy meble nie mają ostrych i wystających elementów. Lepiej wybrać te z zaokrąglonymi krawędziami. W sklepach meblowych znajdziesz produkty, które spełniają wymogi bezpieczeństwa. Pamiętaj również, aby wysokie i wąskie szafki przymocować do ściany. Unikniesz w ten sposób przewrócenia mebla, na wypadek, gdyby dziecko chciało się na niego wspiąć. Urządzając pokój dla malucha do 3 lat, wybierz takie dodatki, które nie zawierają małych części lub zwisających sznurków (np. poduszki zdobione koralikami, zasłony z długimi sznurkami, wstążki przy łóżeczkach).

2. Zorganizuj kącik do pielęgnacji

Kącik z przewijakiem jest szczególnie przydatny w pokoju niemowlaka. Dobrze zorganizowane miejsce zapewni komfort zarówno rodzicom, jak i dziecku. W ofertach sklepów meblowych znajdziesz szafki z przewijakiem o odpowiedniej wysokości. Zapewniają one prawidłową postawę ciała podczas przewijania. Dodatkowo mają półki lub szuflady, w których schowasz pampersy i kosmetyki do pielęgnacji. Gdy przewijak nie będzie już potrzebny, można go zdjąć, zyskując zwykłą szafkę.

3. Zainwestuj w organizery

Zabawki to nieodzowna rzecz w dziecięcym pokoju, dlatego potrzebne jest miejsce, gdzie będą chowane. Nie ukrywajmy, odkładanie każdej zabawki na półkę jest męczące dla rodzica, a co dopiero dla dziecka. Warto zainwestować w różnego rodzaju organizery, skrzynki i duże pudła, do których można powrzucać zabawki według rodzajów (np. lalki, samochodziki). Dla malucha potrafiącego już pozbierać swoje rzeczy, łatwiejsze i szybsze będzie umieszczenie zabawek w pojemniku niż postawienie ich na półce.

4. Wybierz miękkie tkaniny

Dzieci uwielbiają miękkie poduszki i puszyste kocyki. Urządzając dziecięcy pokój, postaw na miłe w dotyku tkaniny. Są one nie tylko funkcjonalne, ale również wizualnie ocieplają wnętrze. Dobrym rozwiązaniem będą również duże pluszaki, do których maluchy uwielbiają się przytulać. Chcąc zasłonić okna, wybierz na przykład welurowe zasłony. Są one przyjemne w dotyku, a jednocześnie nie przepuszczają zbyt wiele światła. Jako doskonałe miejsce do zabawy sprawdzą się grube dywaniki. Pamiętaj jednak, aby nie wkładać dużych i miękkich przedmiotów do łóżeczka niemowlaka, gdyż może to ograniczyć dopływ powietrza.

5. Postaw na stonowane kolory

Dzieci lubią kolorowe zabawki i książeczki. Jednak urządzając sypialnię malucha, lepiej postawić na stonowane pastelowe kolory. Nadmiar krzykliwych barw nie wpływa dobrze na układ nerwowy dziecka, powodując rozproszenie. Duża liczba kolorów sprawia, że dziecku trudno się wyciszyć. Jest to ważne szczególnie przed snem. Delikatne odcienie wcale nie muszą być nudne. Wystarczy, że zamiast tego wybierzesz żywsze dodatki, które zainteresują dziecko.

6. Stwórz przestrzeń na lata

Aranżując sypialnię malucha, pomyśl o przyszłości. Wyposażenie oczywiście nie posłuży nastolatkowi, ale można ograniczyć wydatki, wybierając meble w uniwersalnym kolorze. Aby ożywić dziecięcy pokój, lepiej zainwestować w duże naklejki lub plakaty z bajkowymi bohaterami niż np. w łóżko w kształcie jednorożca. Jeśli planujesz powiększenie rodziny, dobrym rozwiązaniem będzie łóżko modułowe, dzięki któremu w przyszłości stworzysz łóżko piętrowe.

Postaw również na trwałość materiałów. Przedmioty wykonane z plastiku często się niszczą, zwłaszcza gdy używają ich małe dzieci. Wybierz lepiej drewniane elementy wyposażenia. Jest ono bardziej wytrzymałe, a jednocześnie naturalne.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo