Nauka zdalna 2022: uczniowie nie wrócą do szkół 10 stycznia? Znamy stanowisko ministra edukacji!

Zgodnie z rozporządzeniem pomału zbliża koniec rozpoczętej 20 grudnia nauki zdalnej w szkołach. Dotychczas wszystko wskazywało na to, że poniedziałek 10 stycznia będzie dla uczniów pierwszym dniem zajęć stacjonarnych po krótkim zawieszeniu. O powrocie do szkół po 9 stycznia stanowczo wypowiadali się niejednokrotnie rządzący, twierdząc, że nie ma mowy o podtrzymaniu lekcji online. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy ze strony przedstawicieli władz o możliwym zaostrzeniu restrykcji. Czy to oznacza, że nauka zdalna 2022 potrwa dłużej, niż zakładano?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jak wynika z zapowiedzi rządzących, powrót uczniów do szkół odbędzie się zgodnie z planem, a więc 10 stycznia.
  • Minister Zdrowia zapowiada jednak, że jeśli nadal w niepokojącym tempie rosnąć będzie liczba zakażeń, obowiązujące restrykcje mogą zostać zaostrzone.
  • Konferencja szefa resortu zdrowia dotycząca ewentualnych obostrzeń odbędzie się prawdopodobnie w środę 5 stycznia lub w piątek 7 stycznia.

Nauka zdalna 2022

Mało kto na początku grudnia zakładał, że rząd zamierza ogłosić nauczanie zdalne. Od początku roku szkolnego przedstawiciele władz stanowczo odrzucali taką możliwość. Szczególnie przeciwny temu rozwiązaniu jest minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który bardzo wyraźnie zaznaczał, że nie ma mowy o kolejnym długim zamknięciu szkół, ponieważ nauka stacjonarna jest priorytetem. Tym bardziej zaskakujące okazało się rozporządzenie wprowadzające nauczanie zdalne od 20 grudnia do 9 stycznia.

Minister Czarnek nie zmienił jednak zdania i wciąż zapewnia, że zajęcia online na dłuższą metę są absolutnie wykluczone. Wielokrotnie wskazywał, że nauka zdalna w ostatnich dwóch lata spowodowała ogromne problemy uczniów – nie tylko widoczne są braki w wiedzy, ale także pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej. Dlatego też zdecydowanie podkreślał, że lekcje zdalne od 20 grudnia to rozwiązanie tymczasowe i podyktowane wyjątkowymi czynnikami, a powrót do szkoły z pewnością nastąpi po 9 stycznia.

Nauka zdalna w II i III fali, kiedy przed kilka miesięcy dzieci – zwłaszcza od 4 klasy wzwyż i młodzież – przebywały w domu, wyrządziła ogromnie wiele szkód. […] Od 1 września ruszyliśmy w pełnej nauce stacjonarnej i dopiero te 3 dni przed świętami Bożego Narodzenia – ze względów sanitarnych – zdecydowaliśmy, że będą nauką zdalną. […] Nie przewidujemy scenariusza przedłużenia nauki zdalnej, więc 10 stycznia wszyscy wracają do nauki stacjonarnej […]minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, w niedzielę 2.01.22

Szef resortu edukacji, pytany o ewentualne przedłużenie trybu zdalnego, dość kategorycznym tonem zaprzecza i odrzuca taką możliwość. Te zapewnienia jednak nie kończą jeszcze dyskusji o powrocie uczniów do szkół 10 stycznia. Minister zdrowia zapowiedział, że jeśli nie zostanie zahamowany wzrost zakażeń, to w najbliższych dniach zostaną ogłoszone decyzje o zaostrzeniu restrykcji. Czy dotkną one również szkół?

Sprawdź: Czy 7 stycznia jest dniem wolnym od szkoły? Czy uczniowie mają zajęcia?

Nauka zdalna do kiedy? Czy przedłużenie zdalnych 2022 jest możliwe?

Póki co nie zapadły żadne decyzje dodatkowe decyzje przedłużające tryb nauczania zdalnego w szkołach, w związku z czym na ten moment po 9 stycznia mają odbywać się już zajęcia stacjonarne. Zdanie szefa resortu podtrzymuje również wiceminister Tomasz Rzymkowski, który jasno stwierdza, że “10 stycznia jako dzień powrotu dzieci do szkół nie budzi wątpliwości, ten powrót nastąpi”.

Mimo dość zdecydowanych słów przedstawicieli Ministerstwa Edukacji, uczniowie oraz ich rodzice wciąż nie mogą być pewni, czy w poniedziałek 10 stycznia pójdą normalnie do szkoły. Wydaje się, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje Ministerstwo Zdrowia wraz ze służbami medycznymi i sanitarnymi. Szef rezosru zdrowia Adam Niedzielski wyraźnie zaznacza, że kwestia zamknięcia szkół nie jest jeszcze rozstrzygnięta, a w najbliższych dniach możemy poznać nowe obostrzenia.

W środę albo w piątek powinniśmy się spodziewać kolejnych decyzji, czy zaostrzyć restrykcje, jeśli nadal będziemy obserwować przyrost zakażeń. […] Będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami.minister zdrowia Adam Niedzielski, w wywiadzie dla radia RMF FM

Aktualną sytuację epidemiczną pogarsza nie tylko rosnąca liczba zakażeń, zgonów oraz hospitalizacji, ale także pojawienie się w naszym kraju i szybkie rozprzestrzenianie nowego wariantu wirusa. Omikron kompletnie pokrzyżował zamiary wszystkich europejskich krajów i skomplikował walkę z pandemią. W celu opanowania niepokojących tendencji wzrostowych, MZ może podjąć decyzję o przedłużeniu nauki zdalne. Póki co jednak żadnych oficjalnych wytycznych nie ma, a więc nauka zdalna 2022 kończy się zgodnie z planem 9 stycznia.

Zobacz: Oceny z zachowania. Jakie są stopnie z zachowania w szkole?

Lekcje zdalne 2022. Czy będą zdalne 2022?

Na razie wszystko wskazuje na to, że nauka zdalna zakończy się zgodnie z planem 9 stycznia i już następnego dnia w poniedziałek 10 stycznia uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach. Być może decyzja w tej sprawie zostanie zmieniona już wkrótce, ale przekonamy się o tym dopiero w najbliższą środę lub w piątek, na kiedy to minister Niedzielski zapowiada możliwą konferencję. Jeśli wśród nowych i zaostrzonych restrykcji nie będzie mowy o szkołach, nauka stacjonarna wraca od 10 stycznia.

Sprawdź: Koniec semestru 2021. Kiedy jest wystawianie ocen na 1 semestr 2021? Część uczniów musi się śpieszyć

Rodzice pytają, do kiedy są zdalne 2022

Do kiedy nauka zdalna 2022?

Nauka zdalna 2022 zgodnie z aktualnym rozporządzeniem kończy się 9 stycznia, a uczniowie wracają do szkół w poniedziałek 10.01. Być może jednak nowe restrykcje zostaną ogłoszone w środę lub w piątek. Nie wiadomo jednak, czy będą dotyczyły szkół.

Dodaj komentarz

Newsy

Jaka będzie zima 2017/2018?

Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo