Kiedy ogórki kiszone są zepsute?
Kiedy ogórki kiszone są zepsute? Warto to wiedzieć, żeby nie podać gościom nieświeżych ogórków, albo samemu nie zjeść czegoś nieodpowiedniego. Ogórki kiszone – znane też jako kwaszone – są przysmakiem często wykorzystywanym w kuchni. To charakterystyczny artykuł spożywczy zwłaszcza w Europie środkowej i wschodniej. Nie może go zabraknąć na stole przy okazji różnych ważnych, rodzinnych uroczystości.

Ogórki gruntowe poddawane naturalnemu procesowi kiszenia są bardzo zdrowe. Przede wszystkim pozytywnie wpływają na układ pokarmowy i układ odpornościowy organizmu. Pod warunkiem jednak, że nie zjemy ich, gdy są już zepsute. Co zrobić kiedy ogórki kiszone po otwarciu gazują i gdy znajdziemy ogórki kiszone białe w środku? Skąd wiedzieć kiedy ogórki kiszone są zepsute?
Kiedy ogórki kiszone są zepsute?
Zepsute ogórki kiszone można poznać po nieprzyjemnym zapachu oraz podejrzanej konsystencji – rozpadają się przy dotyku. Na pewno z niczym ich nie pomylimy. Gdy ogórki kiszone śmierdzą po prostu nie ma się ochoty ich jeść – brzydki zapach jest sygnałem, że się popsuły i trzeba je wyrzucić. Ogórki przeazotowane po zakiszeniu gniją – nie nadają się bowiem tak naprawdę do kiszenia. Przenawożenie azotem możliwe jest przy zastosowaniu naturalnego obornika, gnojowicy czy gnojówki z pokrzywy. Ogórki mogą też spleśnieć – może to być skutek nieszczelnych słoików, ale też niewłaściwie dobranych ogórków. Musimy je dokładnie obejrzeć przed ukiszeniem. Te uszkodzone należy odłożyć – nawet jeśli nie ma na nich śladów pleśni.
Zobacz: Czy zamrożone mięso może się zepsuć?
Dlaczego ogórki kiszone buzują po otwarciu?
Dlaczego ogórki kiszone gazują po otwarciu? Czy to oznaka ich zepsucia? Okazuje się, że nie! Gaz w ogórkach kiszonych jest jak najbardziej normalny. Jest to prawidłowy objaw procesu fermentacji. To bakterie, wytwarzając kwas mlekowy, produkują dwutlenek węgla. Ogórki kiszone gazowane są jak najbardziej zdatne do spożycia. Mętna woda i białawy osad to również skutki zachodzącego procesu fermentacji.
Sprawdź: Przeterminowane drożdże – Jak rozpoznać zepsute drożdże?
Czy ogórki kiszone mogą się zepsuć?
Gazowane ogórki kiszone są jak najbardziej zdatne do spożycia. Gdy ogórki kiszone syczą po otwarciu, a ze słoika wydobywa się charakterystyczny gaz, jest to jak najbardziej normalny objaw procesu fermentacji. Podobnie gdy na ogórkach pojawia się biały osad, nie oznacza to iż są zepsute. To bakterie kwasu mlekowego – naturalne probiotyki, które są bardzo korzystne dla zdrowia i pozytywnie wpływają na nasz organizm. Nie oznacza to jednak, że ogórki kiszone nie mogą się zepsuć. Najczęściej dzieje się tak, gdy do słoików dostaną się niepożądane bakterie i pleśni z zewnątrz. Mogą być przeniesione na ogórkach, na niedomytych zakrętkach czy słoikach. Mogą się też przedostać do środka, jeśli słoiki są nieszczelne.
Zobacz: Kiszenie barszczu czerwonego – Jak zakisić barszcz czerwony?
Rodzice pytają o psucie się ogórków:
Gazowanie ogórków kiszonych to całkowicie normalny proces, więc nie trzeba się przejmować jeśli po otwarciu kiszone ogórki gazują i gaz jest wyczuwalny również w nich samych. Oznacza to trwanie procesu fermentacji, dzięki któremu w ogóle mogły się ukisić.
Dlaczego ogórki kiszone są gazowane i czemu fermentują? To całkiem normalne. By się ukisiły, muszą zostać stworzone odpowiednie warunki dla rozwoju bakterii fermentacji mlekowej. Kiszenie to metoda utrwalania warzyw czy owoców – sposób konserwacji żywności. Fermentacja pozwala utrwalić ogórki. W czasie tego procesu zaś wytwarza się gaz.
Jeśli przygotowaliśmy ogórki kiszone, gaz po otwarciu słoika jest czymś całkiem normalnym i ogórki jak najbardziej nadają się do spożycia. Co innego w sytuacji, gdy ogórki zgniły. Mogło do tego dojść przez ich przeazotowanie jeszcze w chwili nawożenia. Ogórki mogły też zgnić z uwagi na zastosowanie nieszczelnych czy niedokładnie umytych słoików – do środka dostały się bakterie. Zgniłe ogórki łatwo się rozpadają i wydzielają nieprzyjemną woń.
Czy chrzestna może być w ciąży? Dawne wierzenia i tradycje odradzają ten pomysł
Spacery w śniegu, czyli jak wybrać wózek do zadań specjalnych
Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia
Fakty i mity na temat przeszczepu włosów
Najpiękniejsze cytaty z bajek. Słowa, które inspirują i na długo zapadają w pamięć
Zwyrodnialec zgwałcił niepełnosprawną 14-latkę, a lekarze odmówili aborcji. “My mamy klauzulę sumienia”
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Przepisy Kulinarne
- Porady Kulinarne
- Kiedy ogórki kiszone są zepsute?
Czy piwo Karmi wpływa na laktację?
Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....
Czytaj dalej →Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala – lista niezbędnych rzeczy
Ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Ile ubranek kupić? Jaki rozmiar ubranek dla noworodka? – to pytania, które zadaje sobie większość przyszłych rodziców. Zobacz jak wygląda lista rzeczy, które powinna zawierać...
Czytaj dalej →Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?
Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....
Czytaj dalej →- autyzm!? - Forum 2022
- zatkany nos w nocy - Forum 2022
- Śmieszne wierszyki dla dzieci: Jakie znacie zabawne wiersze do recytacji? - Forum 2022
- PALENIE w ciąży!! - Forum 2022
- Wysypka na dłoniach u dziecka (krostki na wewnętrznej stronie dłoni)? - Forum 2022
- Mamusie z Lublina ! - Forum 2022
- Plamienia po miesiączce??? - Forum 2022
- "strzelające" kupki pomocy!!!!!! - Forum 2022
- ,,chemiczny,, zapach z ust - Forum 2022
- 2 letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem - Forum 2022
- 3-latek z pampersem na noc? - Forum 2022
- 4,5 latek nie mówi- proszę o pomoc - Forum 2022
- Alergia na marchewkę/jabłko? Czy to możliwe??!? - Forum 2022
- Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!
- Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Niektórzy mogą zyskać nawet ponad 1000 zł
- Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?
- Sucha skóra w uszach: przyczyny i sposoby na łuszczącą się skórę w uchu
- Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?
- Gorąca głowa i zimne ręce u dziecka? Nie lekceważ tego typu gorączki!
- Przelicznik mg na ml. 50 mg - ile to ml syropu?
- Wzrost i waga 13 latka – Ile powinien ważyć i mierzyć 13 latek? [plus rozmiar buta]
- Co jeśli ma się 1 na semestr? Uczniowie obawiają się, że mogą nie zdać do następnej klasy
- Szkoła w chmurze - edukacja w nietypowym stylu. Na czym polega i czy jest skuteczna?
- Włoskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię włoskie dla dziewczynki
- Znaczenie godzin - co oznaczają lustrzane godziny i równe godziny?