Tablety dla dzieci

Tablet dla dziecka to dla wielu rodziców kontrowersyjny temat. Czasy są takie, że już półroczne niemowlęta często bawią się telefonami i tabletami, wpatrując się w ich kolorowe ekrany. Spekulacje co do tego, czy mają one szkodliwy wpływ na dzieci nie ustają, jedni rodzice wolą dmuchać na zimne i nie pozwalać maluchowi z nich zbyt dużo, a nawet i wcale korzystać, inni rodzice uważają, że jest to doskonałe źródło nie tylko rozrywki, ale również i okazji to nauki.

Z tym ostatnim trudno dyskutować, rzeczywiście bowiem aplikacje dostępne na tablet pomagają dzieciom rozwijać szereg zdolności: sprawność manualną, mowę, zdolność do kojarzenia faktów, spostrzegawczość – te wszystkie cechy rozwijają poszczególne gry i programy ukierunkowane na rozwój dziecka. Warto jednak nie zapominać o umiarze. Patrzenie kilka godzin dziennie w ekran tabletu, nie jest najzdrowsze dla oczu małego dziecka. Jak wszystkie tego typu urządzenia, również tablet potrafi przywiązać do siebie zbyt mocno i maluch szybko zacznie odczuwać jego brak – stąd łatwa droga do zwyczajnego uzależnienia. Należy zachować zatem kontrolę nad czasem spędzanym przez dziecko z urządzeniem.

Tablety dla dzieci: ranking

Jeśli zdecydowaliście się na kupno sprzętu, stoicie zapewne przed pytaniem: jaki tablet dla dziecka jest najlepszy?  Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, nie tylko ze względu na zróżnicowanie dostępnego sprzętu, ale również ze względu na szybkość, z jaką pojawiają się na rynku nowe modele. Nie będziemy zatem podpowiadać żadnych konkretnych i tworzyć rankingów, ponieważ za kilkanaście tygodni ten tekst stałby się nieprzydatny, jednakże podpowiemy na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Tablet edukacyjny dla dzieci

Przede wszystkim musicie zdecydować, czy chcecie kupić specjalny tablet w wersji dziecięcej czy też tablet dorosły. Te pierwsze są przystosowane do korzystania z nich przez najmłodszych. Mają więc specjalnie zabezpieczone ekrany, gumowe wstawki, specjalne utwardzenia na brzegach, wygodne uchwyty do noszenia ich w małych rączkach, a także są często wodoodporne.

Nawigacja w tego typu sprzęcie jest bardzo intuicyjna. System operacyjny jest maksymalnie uproszczony, a jego wizualna, kolorowa strona przyciąga wzrok maluszków. Jest to szczególnie przydatne zwłaszcza w przypadku maluchów, które nie potrafią jeszcze czytać i pisać – w łatwy sposób poruszają się po urządzeniu szybko identyfikując interesujące ich rzeczy.

Dorosły tablet dla dziecka

Nieco starszym dzieciom taki dziecinny tablet szybko przestanie wystarczać. Po opanowaniu umiejętności czytania i pisania spokojnie mogą zacząć korzystać z dorosłego tabletu, czyli urządzenia w regularnych wymiarach i z „dorosłym” interfejsem. Należy wtedy pamiętać, by mimo wszystko uprościć korzystanie z tabletu jak najbardziej, by nie rozpraszał on malucha i spełniał swoją edukacyjną funkcję. Usuń z niego niepotrzebne programy i gry, nad którymi dziecko może niepotrzebnie się skupiać.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo