Zwolnienie lekarskie w ciąży

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, a jest aktywna zawodowo, wcześniej czy później przychodzi czas, gdy musi w pełni skupić się na sobie i na swoim nienarodzonym dziecku. Z różnych przyczyn przyszła mama korzysta wtedy ze zwolnienia lekarskiego. Komu przysługuje zwolnienie lekarskie w ciąży? Kto płaci wtedy wynagrodzenie i jaka jest jego wysokość? Pytań w związku z tym tematem pojawia się bardzo dużo, dlatego rozwiewamy Wasze wątpliwości i wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Kiedy przysługuje zwolnienie lekarskie w ciąży?

By dostać wynagrodzenie za L4 w ciąży, należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku kobiety, która jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, podlega ona ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo. Nieważne, czy jest to umowa na czas nieokreślony czy określony, a także czy pracujesz na pełny etat lub jego część.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy pracujesz na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Składki chorobowe są odprowadzane dobrowolnie, czyli musisz złożyć pracodawcy oświadczenie, że prosisz o ich opłacanie. Składka wynosi 2,45% kwoty brutto, która jest wpisana w umowie.

Dokładnie tak samo jest przy prowadzeniu działalności gospodarczej – składki są odprowadzane dobrowolnie.

Wysokość wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim w ciąży

Lekarz proponuje zwolnienie lekarskie kobiecie ciężarnej, gdy sytuacja zdrowotna sprawia, że jesteś niezdolna do pracy. Zwolnienia lekarskie są wypisywane na druku ZUS ZLA. W przypadku kobiety ciężarnej zostają one oznaczone kodem literowym B. Kod ten oznacza, że Twoje zwolnienie lekarskie jest płatne 100%, czyli dostaniesz pełną wypłatę, tak jak gdybyś normalnie chodziła do pracy.

Zwolnienie lekarskie w ciąży: kto płaci?

Zwolnienie lekarskie w ciąży rządzi się takimi samymi prawami, jak inne zwolnienia lekarskie. Jeśli czas niezdolności do pracy trwa dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, przez tych pierwszych 33 dni wynagrodzenie wypłaca Ci pracodawca, a następnie pieniądze będziesz dostawać od ZUS.

Jak długo można być na L4 w ciąży?

Zwolnienie lekarskie kobiety ciężarnej może obejmować nawet cały okres ciąży. Wypłata wynagrodzenia przysługuje przez cały okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużej niż 270 dni.

Co zrobić, żeby dostać wypłatę ze zwolnienia lekarskiego w ciąży?

Kluczowe tutaj jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Najpóźniej drugiego dnia Twojej nieobecności masz obowiązek zawiadomić swojego pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności. W ciągu 7 dni od otrzymania musisz dostarczyć zwolnienie lekarskie. Obowiązek ten nakłada artykuł 62 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Jeżeli nie dostarczysz zwolnienia, Twój zasiłek chorobowy jest obniżany o 25% od 8 dnia od otrzymania zwolnienia aż do czasu, gdy je dostarczysz.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo