Zabieg Credego

Tuż po przyjściu na świat, maluszek poddawany jest serii pomiarów i oceny, które mają wykazać w jakim jest stanie i czy wszystko jest w porządku. Jednocześnie wykonywane są zabiegi, które mają na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jednym z nich jest zabieg Credego, który w ostatnich latach wzbudza coraz więcej kontrowersji. Dlaczego? Na czym on polega? Przeczytaj nasz artykuł!

Zabieg Credego: co to jest?

Podczas przychodzenia na świat, maluch przeciska się przez kanał rodny swojej mamy. Ma w nim bezpośredni kontakt z bakteriami, zarazkami i innymi drobnoustrojami tam żyjącymi. Jednym z nich może być dwoinka rzeżączki, której rodząca kobieta może być nosicielką. Jeśli dwoinka dostanie się w okolice oczu maleństwa, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko dostanie ropnej infekcji oczu. By temu przeciwdziałać, wykonuje się zabieg Credego. Polega on na wpuszczeniu do worka spojówkowego noworodka 1% roztworu azotanu srebra.

Zabieg Credego wykonywany jest od końca XIX wieku. W 1881 roku po raz pierwszy wykonał go Carl Crede, niemiecki ginekolog i położnik. Za jego czasów rzeżączkowe zapalenie spojówek było prawdziwą plagą wśród noworodków. Po przeanalizowaniu objawów, Crede znalazł ich przyczynę – dwoinki rzeżączki, którymi dzieci zarażały się podczas porodu.

Zabieg Credego a rzeżączkowe zapalenie spojówek

Rzeżączkowe zapalenie spojówek to ostry stan zapalny, który wywołany jest dwoinką rzeżączki. Do pierwszych objawów należy spory obrzęk powiek i spojówek. Z oczu wydziela się ropa, nierzadko zmieszana z krwią. Dwoinki rzeżączki prowadzą do ciężkiego zapalenia rogówki oka. Jego skutkiem jest zniszczenie tkanki rogówki, co prowadzi do zmian w tym narządzie. To z kolei najczęściej prowadzi bezpośrednio do utraty wzroku przez malucha.

Zabieg Credego, czyli zakroplenia dziecku roztworu azotanu srebra powoduje, że dwoinki rzeżączki są zabijane, dzięki czemu maluchowi nie grożą choroby przez nie wywoływane.

Zabieg Credego: powikłania

Zabieg Credego przez wielu rodziców jest uznawany za niebezpieczny, ponieważ w jego efekcie może dojść do chemicznego zapalenia spojówek. Jest ono wywołane podrażnieniem tkanek przez azotan srebra. Warto jednak pamiętać, że chemiczne zapalenie spojówek mija w ciągu kilku dni i nie ma dla maluszka groźnych konsekwencji, takich jak te, które wynikają z zapalenia spojówek wywołanego przez dwoinki rzeżączki.

Dodaj komentarz

Zdrowie noworodka

Biały szum

Od co najmniej trzydziestu lat rodzice tysięcy niemowlaków potwierdzają, że ich skołatane nerwy zostały uratowane przez niezastąpione nianie, które pomagały dzielnie w usypianiu maluchów niedających się uspokoić żadnymi innymi metodami. Te...

Czytaj dalej →
Noworodek, Choroby noworodków, Zdrowie noworodka

Katar u noworodka – przyczyny, jak leczyć?

Katar u noworodka, zwłaszcza jeśli to jest pierwsze dziecko, budzi trwogę u rodziców. Tak małe dziecko oddycha głównie przez nosek więc wydzielina w nosie utrudnia mu nabieranie powietrza. Maluch jest...

Czytaj dalej →
Zdrowie noworodka, Pielęgnacja noworodka

Jak prawidłowo dbać o skórę noworodka?

Rodzice, którzy cieszą się z narodzin pierwszego dziecka, jednocześnie obawiają się, czy podołają opiece nad nim i czy nie popełnią prostych błędów. Oczywiście do roli rodzica można odpowiednio się przygotować...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo