Tuż po przyjściu na świat, maluszek poddawany jest serii pomiarów i oceny, które mają wykazać w jakim jest stanie i czy wszystko jest w porządku. Jednocześnie wykonywane są zabiegi, które mają na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jednym z nich jest zabieg Credego, który w ostatnich latach wzbudza coraz więcej kontrowersji. Dlaczego? Na czym on polega? Przeczytaj nasz artykuł!Zabieg Credego: co to jest?

Podczas przychodzenia na świat, maluch przeciska się przez kanał rodny swojej mamy. Ma w nim bezpośredni kontakt z bakteriami, zarazkami i innymi drobnoustrojami tam żyjącymi. Jednym z nich może być dwoinka rzeżączki, której rodząca kobieta może być nosicielką. Jeśli dwoinka dostanie się w okolice oczu maleństwa, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko dostanie ropnej infekcji oczu. By temu przeciwdziałać, wykonuje się zabieg Credego. Polega on na wpuszczeniu do worka spojówkowego noworodka 1% roztworu azotanu srebra.

Zabieg Credego wykonywany jest od końca XIX wieku. W 1881 roku po raz pierwszy wykonał go Carl Crede, niemiecki ginekolog i położnik. Za jego czasów rzeżączkowe zapalenie spojówek było prawdziwą plagą wśród noworodków. Po przeanalizowaniu objawów, Crede znalazł ich przyczynę – dwoinki rzeżączki, którymi dzieci zarażały się podczas porodu.

Zabieg Credego a rzeżączkowe zapalenie spojówek

Rzeżączkowe zapalenie spojówek to ostry stan zapalny, który wywołany jest dwoinką rzeżączki. Do pierwszych objawów należy spory obrzęk powiek i spojówek. Z oczu wydziela się ropa, nierzadko zmieszana z krwią. Dwoinki rzeżączki prowadzą do ciężkiego zapalenia rogówki oka. Jego skutkiem jest zniszczenie tkanki rogówki, co prowadzi do zmian w tym narządzie. To z kolei najczęściej prowadzi bezpośrednio do utraty wzroku przez malucha.


Nasze wideo:

Zabieg Credego, czyli zakroplenia dziecku roztworu azotanu srebra powoduje, że dwoinki rzeżączki są zabijane, dzięki czemu maluchowi nie grożą choroby przez nie wywoływane.

Zabieg Credego: powikłania

Zabieg Credego przez wielu rodziców jest uznawany za niebezpieczny, ponieważ w jego efekcie może dojść do chemicznego zapalenia spojówek. Jest ono wywołane podrażnieniem tkanek przez azotan srebra. Warto jednak pamiętać, że chemiczne zapalenie spojówek mija w ciągu kilku dni i nie ma dla maluszka groźnych konsekwencji, takich jak te, które wynikają z zapalenia spojówek wywołanego przez dwoinki rzeżączki.