Zabieg Credego
Tuż po przyjściu na świat, maluszek poddawany jest serii pomiarów i oceny, które mają wykazać w jakim jest stanie i czy wszystko jest w porządku. Jednocześnie wykonywane są zabiegi, które mają na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jednym z nich jest zabieg Credego, który w ostatnich latach wzbudza coraz więcej kontrowersji. Dlaczego? Na czym on polega? Przeczytaj nasz artykuł!

Zabieg Credego: co to jest?
Podczas przychodzenia na świat, maluch przeciska się przez kanał rodny swojej mamy. Ma w nim bezpośredni kontakt z bakteriami, zarazkami i innymi drobnoustrojami tam żyjącymi. Jednym z nich może być dwoinka rzeżączki, której rodząca kobieta może być nosicielką. Jeśli dwoinka dostanie się w okolice oczu maleństwa, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko dostanie ropnej infekcji oczu. By temu przeciwdziałać, wykonuje się zabieg Credego. Polega on na wpuszczeniu do worka spojówkowego noworodka 1% roztworu azotanu srebra.
Zabieg Credego wykonywany jest od końca XIX wieku. W 1881 roku po raz pierwszy wykonał go Carl Crede, niemiecki ginekolog i położnik. Za jego czasów rzeżączkowe zapalenie spojówek było prawdziwą plagą wśród noworodków. Po przeanalizowaniu objawów, Crede znalazł ich przyczynę – dwoinki rzeżączki, którymi dzieci zarażały się podczas porodu.
Zabieg Credego a rzeżączkowe zapalenie spojówek
Rzeżączkowe zapalenie spojówek to ostry stan zapalny, który wywołany jest dwoinką rzeżączki. Do pierwszych objawów należy spory obrzęk powiek i spojówek. Z oczu wydziela się ropa, nierzadko zmieszana z krwią. Dwoinki rzeżączki prowadzą do ciężkiego zapalenia rogówki oka. Jego skutkiem jest zniszczenie tkanki rogówki, co prowadzi do zmian w tym narządzie. To z kolei najczęściej prowadzi bezpośrednio do utraty wzroku przez malucha.
Zabieg Credego, czyli zakroplenia dziecku roztworu azotanu srebra powoduje, że dwoinki rzeżączki są zabijane, dzięki czemu maluchowi nie grożą choroby przez nie wywoływane.
Zabieg Credego: powikłania
Zabieg Credego przez wielu rodziców jest uznawany za niebezpieczny, ponieważ w jego efekcie może dojść do chemicznego zapalenia spojówek. Jest ono wywołane podrażnieniem tkanek przez azotan srebra. Warto jednak pamiętać, że chemiczne zapalenie spojówek mija w ciągu kilku dni i nie ma dla maluszka groźnych konsekwencji, takich jak te, które wynikają z zapalenia spojówek wywołanego przez dwoinki rzeżączki.
Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy? To powinny wiedzieć przyszłe mamy
300 plus – kiedy wypłaty? Rodzice muszą pilnować ważnego terminu, inaczej nie dostaną środków na czas
Thule Shine, czyli najmłodsze dziecko szwedzkiego producenta już w sprzedaży
Czy wody płodowe mogą odchodzić po trochu? Jak rozpoznać odejście wód płodowych? Ważne kwestie dla przyszłych mam
Podlewasz trawę, a ona schnie? Dowiedz się, czym jest aeracja i ciesz się pięknym trawnikiem
Skatowane 3-miesięczne niemowlę trafiło do szpitala w ciężkim stanie. “Z czymś tak drastycznym jeszcze się nie spotkałem”. Rodzice z zarzutami
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Noworodek
- Zdrowie noworodka
- Zabieg Credego
Budapeszt z dziećmi – co warto zobaczyć?
Rodzice wyjeżdżający z dziećmi na urlop szybko się orientują, że o standardowym zwiedzaniu mogą zapomnieć. Nie ma co się oszukiwać – kilkulatek nie będzie w skupieniu przemierzał galerii obrazów. Dlatego...
Czytaj dalej →Co należy się wdowie po śmierci męża? Sprawdzamy aktualne przepisy
Po śmierci małżonka sytuacja finansowa wdowy może stać się trudna. Szczególnie jeśli to głównie mąż przez lata odpowiadał za utrzymanie rodziny lub jeśli małżeństwo ma do spłacenia kredyt. Czy w...
Czytaj dalej →Separacja a rozwód: co lepiej wybrać?
Problemy małżeńskie mogą zakończyć się w różny sposób. Część małżonków będzie chciało ratować swój związek, nawet pomimo dzielących ich różnic i kłopotów, z jakimi się zmagają. Inni zdecydują się na...
Czytaj dalej →