Techprezenty – jak z głową wybrać upominki dla małego (i nie tylko) geeka?

Wszelkiej maści elektronika zwykle źle nam się kojarzy w kontekście prezentów dla dzieci – i właściwie słusznie, bo naprawdę nie jest dobrym pomysłem obdarowywanie tabletem czy smartfonem kilkulatka. Faktem jest jednak, że dobrze dobrany prezent „elektroniczny” może być strzałem w dziesiątkę – dlatego przedstawiamy propozycje kilku urządzeń i akcesoriów, które warto rozważyć przed gwiazdką.

Pokolenie 30 czy 40+ z pewnością pamięta słynne rzutniki do bajek z czasów PRL – np. modele Ania czy Jacek. Te proste urządzenia były de facto bardzo prostymi projektorami do przeźroczy, pozwalały jednak zmienić zwykły pokój dziecięcy w tajemniczą salę… projekcyjną (słowo „kinową” byłoby tu pewną przesadą, bo oba wspomniane projektory potrafiły wyświetlać jedynie statyczne obrazy).

Przenośne kino

Teraz mamy do dyspozycji dużo bardziej zaawansowane urządzenia – jak choćby projektory z serii Nebula, np. model Nebula Capsule II. Jest wielkości półlitrowej puszki, potrafi wyświetlić obraz o przekątnej od kilkunastu do 100”, a na dodatek jest w pełni samowystarczalny – urządzenie nie dość, że ma wbudowany głośnik i baterię, to na dodatek pracuje pod kontrolą znanego z telefonów systemu Android, więc możemy na nim zarówno odtwarzać rodzinne filmy z pendrive’a czy komputera, jak i korzystać ze wszystkich popularnych serwisów wideo (Netflix, HBO, Disney, etc).

Projektor Nebula Capsule II

Wystarczy projektor, kawałek gładkiej ściany czy ekranu i już mamy doskonałe warunki do rodzinnych seansów, na których będziemy oglądać zarówno kinowe nowości, jak i ukochane klasyki.

Zabierz ze sobą muzykę

Oczywiście, nie samym obrazem człowiek (i mały, i duży) żyje – czasami wystarczy dźwięk. Kiedyś sięgaliśmy po adaptery i płyty winylowe (które teraz swoją drogą wracają w wielkim stylu), później nastał czas najróżniejszych zestawów audio, boom-boxów itp.

W pokoju dziecięcym zwykle nie ma miejsca na zestaw audio – a i umieszczanie tam na stałe odtwarzacza muzycznego nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Czasami jednak posłuchać czegoś po prostu trzeba – ulubionej piosenki, bajki czy (w przypadku nieco starszych dzieci) audiobooka. Idealnym rozwiązaniem będzie tu dobrej jakości głośnik Bluetooth, który w razie potrzeby można też zabrać na rodzinny wyjazd, piknik czy w inną podróż. Do takich zadań świetnie nadaje się np. głośnik Soundcore Mini 3 Pro.

Głośnik Soundcore Mini 3 Pro

Urządzenie jest niewielkie, lekkie, w pełni wodoodporne (spełnia wymagania certyfikatu IPX7 – więc nie zaszkodzi mu nawet wpadnięcie do wody), a wbudowana bateria wystarcza na kilkanaście godzin pracy. Mimo filigranowych gabarytów, może zaskoczyć jakością dźwięku – gra wyraźnie i czysto, świetnie więc nadaje się zarówno do audio książek, jak i ulubionych piosenek.

Więcej miejsca na gry

W kwestii gier zawsze i wszędzie rekomendować będziemy przede wszystkim gry planszowe – ale faktem jest, że dzieci sięgają również po klasyczne gry wideo. Szczęśliwie, na rynku nie brakuje gier dostosowanych do potrzeb maluchów, są też urządzenia, na których mogą one grać nie tylko wygodnie, ale i rozsądnie – tzn. pod kontrolą rodziców, tylko we wskazane gdy i określonym przez rodziców wymiarze. Przykładem tego urządzenia jest konsola do gier Nintendo Switch, na której można grać zarówno w trybie przenośnym (urządzenie ma wbudowany ekran), jak i na telewizorze – po umieszczeniu konsoli w specjalnym „docku”.

Konsola do gier Nintendo Switch

Switch jest o tyle dobrym wyborem, że na urządzeniu tym dostępny jest ogrom projektowanych właśnie z myślą o młodych graczach tytułów – w tym cała seria przygód sympatycznego hydraulika Mario (w której znajdziemy zarówno wyścigi, jak i pozbawione przemocy gry przygodowe).

Przy okazji warto dodać, że Nintendo Switch ma pewną wadę – dość ograniczoną pojemność wbudowanej pamięci, która może wyczerpać się po zainstalowaniu kilku gier. Producent przewidział jednak możliwość jej rozbudowania – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią kartę pamięci.

Karty firmy SanDisk

Do rozszerzenia pamięci konsoli świetnie nadają się oficjalnie licencjonowane do konsoli Nintendo Switch karty firmy SanDisk o pojemności do 512 GB. Nie tylko świetnie wyglądają (dzięki motywom z gier), ale dodatkowo idealnie spełniają wymagania sprzętowe konsoli.

Na rower!

Na koniec – dla przeciwwagi dla wszystkich tych technologicznych prezentów – proponujemy coś zaawansowanego technicznie, ale z całą pewnością nieelektronicznego. Jeśli mamy w domu małego pasjonata rowerów, to idealnym prezentem dla niego może być specjalistyczny, zaprojektowany dla młodego użytkownika, plecak rowerowy z zestawem do nawadniania (czyli z miejscem na bukłak oraz rurką, która pozwala uzupełniać płyny bez przerywania jazdy). Mowa tu o plecaku Thule UpTake – lekkim, niewielkim i wygodnym, który bez problemu pomieści wszystko, co niezbędne podczas wyprawy rowerowej.

Plecak Thule UpTake

Doskonale sprawdzi się nawet podczas wyjątkowo wymagającej trasy. Dzięki temu, że jest wygodny i lekki, a przy tym pojemny, zapewnia 100% komfortu! Co ciekawe, zastosowano w nim magnetyczny system chowania rurki z płynem ReTrakt – wystarczy wypuścić ją z ust, a natychmiast wróci na swoje miejsce.

Dodaj komentarz

Rozrywka dla dzieci

MeloKoncert dla niemowląt i małych dzieci

MeloKoncerty dla najmłodszej warszawskiej publiczności i ich rodziców organizowane są od kwietnia 2017 roku i ich uczestnikami było już ponad 2000 osób! Przyjdźcie koniecznie na koncert z elementami zajęć umuzykalniających...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo