Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli w tym roku? “Projekt ustawy na końcowym etapie”. Padają konkretne daty

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce nauczyciele odzyskają prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Jak informują minister Czarnek oraz wiceminister Piontkowski, prace nad projektem ustawy zmierzają ku końcowi i ma on ujrzeć światło dzienno w ciągu najbliższych miesięcy. Czy rzeczywiście wcześniejsze emerytury dla nauczycieli wrócą pod 14 latach jeszcze w tym roku? Na jakich zasadach będzie można skorzystać z uprawnienia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli wrócą jeszcze w tym roku?

Kwestie związane z pracą nauczycieli to w ostatnich miesiącach szeroko komentowany temat. Dyskusje dotyczą w głównej mierze zbyt niskich zarobków, ale wśród poruszanych zagadnień często pojawia się także kwestia emerytur. Od dłuższego czasu sporo mówi się o możliwym przywróceniu artykułu 88. Karty Nauczyciela, czyli prawa do wcześniejszej emerytury. Kilkanaście lat temu odebrano nauczycielom taką możliwość, a zamiast tego otrzymali jedynie świadczenie kompensacyjne, które niestety nie za bardzo się opłaca.

Związki zawodowe od dawna postulują powrót tego uprawnienia i wszystko wskazuje na to, że niedługo tak się właśnie stanie. Na antenie programu “W otwarte karty” emitowanego w Radiowej Jedynce Przemysław Czarnek potwierdził, że jego resort pracuje nad specjalnym projektem ustawy w tej sprawie. “Jest konieczne, by wrócić do uprawnień, które nauczyciele mieli, gdy wchodzili do zawodu” – stwierdził w wywiadzie minister.

Dlatego mamy już na końcowym etapie – wypracowany wspólnie ze związkami zawodowymi (…) – projekt ustawy przywracający uprawnienie emerytury nauczycielskiej, które to uprawnienie nauczyciele utracili w 2009 r.minister edukacji Przemysław Czarnek, wypowiedź dla Radiowej Jedynki

W środę 24 marca w siedzibie MEiN odbyło się spotkanie między przedstawicielami resortu a związkowcami, w trakcie którego dyskutowano o odbiurokratyzowaniu pracy w szkołach, chociaż ZNP apelowało, aby tematem rozmów były m.in. wynagrodzenie nauczycieli oraz konkrety dotyczące wcześniejszych emerytur. Po spotkaniu wiceminister Piontkowski stwierdził jednak, że prace nad powrotem art. 88 mają się zakończyć jeszcze w tej kadencji, a projekt zostanie przedstawiony w maju.

Zobacz: Wyrównanie wynagrodzeń nauczycieli. Niektórzy otrzymali już nowe pensje. “Jałmużna, a nie podwyżki”

Minister Czarnek komentuje: “To uprawnienie, nie przywilej”

Na razie nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach powrócą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli i kogo dokładnie będą dotyczyć. Jak informowali przedstawiciele ZNP w minionych tygodniach, uprawnienie nie będzie raczej przeznaczone dla wszystkich.

To jest uprawnienie, nie przywilej. Szkoła jest specyficznym miejscem pracy. Uprawnienie nauczycielskie – emerytura po 20 latach przy tablicy z uczniami, 30 latach pracy w ogóle – jest potrzebne, również po to, by odpowiadać na przewidywalny kryzys demograficzny w polskich szkołach, zwłaszcza ponadpodstawowych w perspektywie następnych pięciu lat.minister edukacji Przemysław Czarnek, wypowiedź dla Radiowej Jedynki

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo