Nowe propozycje Ordo Iuris dla szkół. Religia na maturze i duchowni w komisji egzaminacyjnej

Konserwatywna organizacja Ordo Iuris przygotowała swoją listę propozycji zmian legislacyjnych na nadchodzący rok. Część pomysłów dotyczy m.in. systemu edukacji. Projekt zakłada bowiem wprowadzenie egzaminu maturalnego z religii, co wiązałoby się prawdopodobnie z zatrudnieniem księży w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zdaniem autorów publikacji takie rozwiązanie ułatwiłoby weryfikację kandydatów w seminariach i na kierunkach teologicznych. Nowe plany Ordo Iuris: czy religia rzeczywiście pojawi się na maturze?

Pomysły Ordo Iuris: religia pojawi się na maturze?

Ultrakonserwatywny Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris opublikował zbiór propozycji legislacyjnych na rok wyborczy. Chociaż projekt pojawił się już jakiś czas temu, to dopiero niedawno zrobiło się o nim głośno, prawdopodobnie za sprawą sporu wokół Jana Pawła II. Jeden z opracowanych pomysłów szczególnie przykuł uwagę mediów. Organizacja postuluje bowiem “przywrócenie egzaminu maturalnego z etyki lub religii”. Matury z religii nie zdaje się już od lat, ale wspomniany “powrót” zapewne odnosi się do sytuacji sprzed II wojny światowej, kiedy to na świadectwie dojrzałości można było otrzymać ocenę z również z tego przedmiotu.

Projekt zakłada, że religia miałaby dołączyć do puli przedmiotów obowiązkowych, które uczniowie co roku wybierają. Zgodnie z zasadami, aby otrzymać świadectwo maturalne, trzeba zdać trzy egzaminy obowiązkowe na poziomie podstawowym (z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego) oraz przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotów dodatkowych, na poziomie rozszerzonym. Religia dołączyłaby zatem do takich przedmiotów jak chemia, fizyka, historia czy biologia.

Pomysłodawcy tej propozycji argumentują, że aktualnie w puli egzaminów dodatkowych można znaleźć takie przedmioty jak historia sztuki czy muzyki, a więc może tam być również religia. Co więcej, ich zdaniem wynik z takiego egzaminu byłby bardzo cenny podczas rekrutacji do seminariów oraz na kierunki teologiczne.

Uczelnie artystyczne czy muzyczne dzięki maturom z tych przedmiotów mogą skuteczniej zweryfikować zdolności potencjalnego kandydata pod kątem studiów w danej uczelni. Nie inaczej powinno być w przypadku uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach teologicznych czy filozoficznych, nie wspominając już o uczelniach o całościowym religijnym profilu edukacyjnym (takich jak na przykład Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie czy Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. Umożliwienie zdawania egzaminu maturalnego z etyki lub religii pozwoli uczelniom prowadzącym wydziały teologiczne i filozoficzne na lepszą weryfikację kandydatówautorzy publikacji Ordo Iuris, cytat za Onet.pl

Ordo Iuris zakłada również, że wprowadzenie możliwości zdawania religii na maturze będzie wymagało zmian kadrowych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Arkusze z każdego przedmiotu układają specjaliści w danej dziedzinie, a zatem także arkusz z religii musiałby być przygotowywany przez ekspertów, czyli np. księży czy teologów.

To nie pierwszy raz, kiedy w debacie publicznej pojawia się pomysł na wprowadzenie egzaminu maturalnego z religii. Ordo Iuris chciałoby, aby prace w tym zakresie zaczęły się jeszcze w tym roku. Nie wiadomo jednak, jakie jest zdanie resortu edukacji w tej sprawie. Zapewne wiele będzie zależało od wyniku jesiennych wyborów.

Zobacz: Waloryzacja 500 plus. Świadczenie wzrośnie już wkrótce? Mówi się o konkretnych terminach

Czy religia będzie obowiązkowa?

Jeszcze kilka tygodni temu trwała burzliwa dyskusja na temat wprowadzenia obowiązkowego wyboru pomiędzy etyką a religią. Zgodnie z aktualnymi zasadami uczeń może wybrać, czy chce uczęszczać na religię lub etykę, ale może również zrezygnować z obydwu opcji i po prostu nie chodzić na żadne zajęcia. Ministerstwo edukacji planowało zmienić obowiązujące rozwiązanie. Od września miał wejść w życie obligatoryjny wybór między etyką a religią, jednocześnie zniknęłaby możliwość rezygnacji z obu przedmitów.

Wszystko wskazuje na to, że na razie pomysł ten nie zostanie zrealizowany. Ewentualne zmiany minister przekładana następną kadencję.

Etyka może być obligatoryjna i wybór między etyką a religią może być obligatoryjny. Można się zastanowić nad tym, czy jak ktoś wybierze religię, to będzie zwolniony z etyki. Nie można jednak zrobić odwrotnie. Nigdy religia nie może być obowiązkowa.minister edukacji Przemysław Czarnek, wypowiedź dla Onetu

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo