Lato za pasem: Czy to dobry pomysł, by zabrać dziecko na festiwal? Na co musimy zwrócić uwagę?

Dni robią się coraz cieplejsze, a obostrzenia związane z walką z Covid-19 powoli są zdejmowane. Wygląda na to, że przyszłe lato znów będzie świętem festiwali muzycznych i filmowych. Czy wyjazd na taką imprezę z dzieckiem to dobry pomysł? Tak, jeśli najpierw odpowiemy sobie na kilka podstawowych pytań, takich jak: Czy festiwal na który się wybieramy, jest pomyślany jako przyjazny dzieciom? Jakie warunki będą panować na polu namiotowym? Czy organizator zdecydował się na wynajem toalet przenośnych – najlepiej nowoczesnych i schludnych? 

O czym należy pamiętać przed zabraniem dziecka na festiwal?

Jak w przypadku wszelkich aktywności, które podejmujemy wraz z dziećmi, przed wspólnym wyjazdem na jakikolwiek festiwal, musimy się uważnie przygotować. Letnia pogoda na naszej szerokości geograficznej lubi się szybko i niezapowiedzianie zmieniać, więc zabranie ze sobą odpowiedniego zestawu ubrań to priorytet. Nasze dziecko powinno być wyposażone w garderobę na każdą okazję, od ciepłej kurtki i bielizny, po strój kąpielowy. Wśród kosmetyków nie powinno zabraknąć kremu UV oraz środków do odstraszania komarów i kleszczy. Wielu bywalców festiwali podpowiada, że warto również zabrać ze sobą wózek dziecięcy, nawet jeżeli nie korzystamy już z niego na co dzień. W czasie wojaży po terenie festiwalu będzie on spełniał funkcję mobilnego łóżka, na którym dziecko będzie mogło zregenerować siły.  

Bardzo ważny jest zakup wygodnych słuchawek wyciszających dla malucha. Jeśli nie uda nam się ich nabyć przed wyjazdem, to na szczęście są one dostępne do kupienia na terenie większości festiwali. 

Już w czasie planowania wyjazdu musimy zwrócić uwagę na politykę organizatorów festiwalu względem obecności maluchów. Większość letnich imprez jest przyjazna obecności małych ludzi w szeregach swoich uczestników. Na ostatnim Orange Warsaw Festival który odbywał się na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu, otworzono specjalną strefę dla dzieci, gdzie pod opieką animatorek najmłodsi mogli bawić się wśród atrakcji takich jak kolorowanki, trampolina, basen z kulkami czy pokaz baniek mydlanych.  

Również na katowickim OFF Festivalu rodzice mogli pozostawić swoje pociechy pod okiem profesjonalnych opiekunów na terenie PIASKOFFNICY, gdzie dla dzieci przygotowano książki, gry i zabawy z ciastoliną. 

Gdy festiwal jaki obraliśmy sobie za cel, odbywa się poza terenem miejskim, a my decydujemy się na spanie pod namiotem, koniecznie sprawdźmy, czy organizator poważnie potraktował wynajem toalet przenośnych. To udogodnienie, jeśli jest nowoczesne i wysokiej jakości pozwala nam zaoszczędzić wiele nerwów. W przypadku jeśli nie mamy pewności, jakie warunki zastaniemy na miejscu, być może wynajem wozu kempingowego z własną toaletą będzie rozwiązaniem. 

Letnie festiwale w erze Covid-19

Ciepłe dni i coraz większa liczba zaszczepionych wpływa na spadające wskaźniki zakażeń koronawirusem. Nie można jednak oczekiwać, że już w tym roku festiwale będą wyglądały tak jak kiedyś. Organizatorzy z pewnością przygotują odpowiednie środki ostrożności i zalecenia, w zależności od charakteru imprezy i aktualnie będących w prawie obostrzeń. Z pewnością dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą na wyjazd własnego płynu do dezynfekcji rąk, a jeśli impreza nie będzie odbywać się na otwartym powietrzu, także maseczek.

Czy masz wszystko, czego potrzebujesz? Sprawdź na liście. 

  • słuchawki  tłumiące dźwięki
  • butelka na wodę, najlepiej z filtrem
  • odpowiednie ubrania na każdą pogodę, a także okrycia głowy
  • koc lub mata do siedzenia
  • chusta albo nosidło, przydatne tam, gdzie nie chcemy jechać z wózkiem
  • duży, sprawny i wytrzymały namiot
  • nocnik
  • krem z filtrem i środki odstraszające owady
  • opaskę z numerem do rodziców, którą możemy zapiąć wokół przegubu dziecka. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo