Zabawy dla dzieci w domu. W co się bawić?

Domowe twórcze zabawy dla dzieci to nie tylko sposób na przegonienie nudy podczas brzydkiej pogody, ale idealna rozrywka dla całej rodziny i alternatywa dla oglądania filmów i bajek. Zabawy dla dzieci w domu mogą obejmować zabawy ruchowe, zajęcia kreatywne i edukacyjne. Podpowiadamy, jak spędzać czas z dziećmi bawiąc się i ucząc.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wspólne domowe zabawy nie tylko są lekarstwem na nudę, ale także zacieśniają relacje i są relaksujące dla dorosłych.
  • Istnieje wiele zabaw kreatywnych, które można przeprowadzić w domu bez drogich gadżetów i zabawek, a z pomocą przedmiotów codziennego użytku.
  • Gry i zabawy powinny być dostosowane do możliwości poznawczych dziecka i nie powinny budzić frustracji. Jeśli tak się dzieje - przestają być zabawą.
  • Zabawy mogą mieć elementy edukacyjne, ale nie należy przesadzać z nadmiarem informacji. I to w każdym wieku.

Zabawy dla dzieci w domu a budowanie relacji

Wszyscy bywamy przemęczeni i znużeni, przez co dla wielu rodziców normą staje się spędzanie czasu wolnego z dziećmi na oglądaniu telewizji. Tymczasem zabawy z dziećmi w domu, nawet – a może zwłaszcza – te najprostsze, wspaniale odstresowują i małych i dużych. Dodatkowymi plusami zabawy z dziećmi jest zacieśnianie relacji w rodzinie i zbieranie wspaniałych wspomnień na kolejne lata. By wymyślić ciekawe zabawy dla dzieci w domu nie musimy mieć pod ręką drogich zabawek ani elektronicznych gadżetów. Aby twórczo (i dobrze!) się bawić, potrzebna jest jedynie wyobraźnia, porzucenie smartfonów i… chęci.

Zabawy dla przedszkolaków w domu

Zabawy dla małych dzieci w domu mogą obejmować zarówno ruch, jak i zajęcia kreatywne i edukacyjne. Sprawdzają się zarówno w okresie niepogody, jak i np. w czasie choroby dzieciaków, kiedy nie chodzą do przedszkola i zwyczajnie się nudzą.  Poniżej prezentujemy przykładowe zabawy dla maluszków.

Zabawy z czterolatkiem w domu

Czteroletnie dzieci często przechodzą tzw. okres buntu. Bywa, że nie słuchają poleceń, manifestują zachowania, które nie do końca spotykają się z akceptacją rodziców. To też czas, w którym dzieci zaczynają być zainteresowane zabawami grupowymi, bardzo chętnie podejmują złożone aktywności. Wielu rodziców określa swoje dzieci w tym wieku jako “tryskające energią” i “pełne podekscytowania”.

Czterolatki nie mają już większych problemów z motoryką, więc ich uwagi nie zaprząta utrzymywanie równowagi, ale wykorzystywanie nóg do biegania, skakania i sprawdzania swoich możliwości fizycznych. Dodatkowo zaczyna je bardzo interesować świat słów na bardziej złożonym poziomie i zaczynają rozumieć zagadki. Warto to spożytkować podczas zabawy z czterolatkiem w domu.

Zabawy dla czterolatków:

  • rymowanki-zbieranki

To zabawa, w którą dorosły może się bawić jednocześnie wykonując obowiązki domowe. Opiekun mówi słowo, które rymuje się z nazwą przedmiotu, który można znaleźć w domu. Dziecko ma za zadanie wskazać i podbiec do przedmiotu lub przynieść ten przedmiot. Przykładowo, opiekun mówi “kołek”, a dziecko podbiega i siada na “stołku”. Prostszą wersją jest poszukiwanie przez dziecko przedmiotu rozpoczynającego się na tę samą literę, co słowo wypowiedziane przez opiekuna.

  • warcaby i gry planszowe

Dzieci w tym wieku świetnie już rozumieją proste gry planszowe. W sklepach i internecie znajdziesz wiele tego typu pozycji dostosowanych do umiejętności czterolatków.

  • zabawa w teatrzyk

Przygotujcie wspólnie “scenę” i kukiełki. W tym celu przyda się duży karton i np. piłeczki pingpongowe, stare skarpetki i rajstopy, różne szmatki, wykałaczki, patyczki do szaszłyków, plastelina i flamastry.

  • malowanie i opowiadanie

Dzieci w wieku czterech lat uwielbiają bawić się kolorami i tworzyć dzieła malarskie. Nie bój się pobrudzić – przygotuj wielkie “płótno” w postaci dużego bristolu. Pod spód możesz położyć folię malarską, jeśli obawiasz się o panele czy dywan. Możecie “zaszaleć” i do malowania używać nie tylko pędzli, ale rąk i stóp. Ważne, aby postarać się namalować obrazek, który potem można opowiedzieć: jakie emocje mu towarzyszą, czy przedstawiają jakąś konkretną scenę?

Zabawy z pięciolatkiem w domu

Pięcioletnie dzieci żywo interesują się swoim otoczeniem i chętnie poznają zasady rządzące światem przyrody. To okres, w którym maluchy zadają mnóstwo pytań i zbierają informacje niemal o wszystkim wokół. Warto zwracać uwagę na to, aby dziecko nie spędzało dużo czasu na biernym konsumowaniu informacji np. z telewizji, ale w zamian zainteresować je zabawami z elementami edukacyjnymi i eksperymentami. Takie zabawy z pięciolatkiem pomagają w praktycznym poznawaniu różnorodnych zasad, uczą samodyscypliny, ale też są pełne radości – a o to przecież chodzi w zabawie.

Zabawy dla pięciolatków:

  • mały obserwator

Fajne zabawy w domu i ogrodzie to takie, w których można się… pobrudzić! Natura daje ku temu wiele sposobności, a dodatkowo jest bardzo pouczająca. Z pięciolatkiem możesz pobawić się w małego botanika i przesadzać domowe lub ogrodowe kwiaty, sadzić kiełki i zioła, a potem patrzeć na ich cykl rozwojowy. Oglądanie biedronek i mszyc przez szkło powiększające to także świetna aktywność. Zabawa z przyrodą pomaga też w zrozumieniu, do jakich celów warto wykorzystywać internet i książki: poszukajcie wspólnie informacji o napotkanym na drodze żuku czy nietypowym kwiatku.

  • ministerstwo dziwnych kroków

Pięciolatki nadal mają mnóstwo energii do spożytkowania, a w dodatku uwielbiają naśladować dorosłych. Wykorzystajcie to bawiąc się w “udawanie” różnych rodzajów chodzenia. Możecie udawać psa, panią na szpilkach, słonia, mrówkę, a może nawet smoka! Jeśli dodatkowo dodacie do tego odgłosy i miny, to oprócz ćwiczeń fizycznych otrzymujecie doskonałe ćwiczenia oddechowe i logopedyczne. A to wszystko w formie bardzo śmiesznej (dla dzieci i dorosłych!) zabawy.

  • zgadywanki

Pięciolatki mają już mnóstwo informacji o świecie – aby pomóc je uporządkować, dodatkowo wprowadzając nowe słowa, można pobawić się w zgadywanki polegające na opisie. Rodzic opisuje przedmiot, czynność lub osobę (np. hydraulika), bez używania ich nazwy. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, o czym lub o kim mówi rodzic. Potem role się zmieniają.

Zabawy z sześciolatkiem w domu

Sześciolatki lubią dłuższe, “poważniejsze” zabawy, polegające często na układaniu dłuższych fabuł. Uwielbiają aktywności tematyczne i “odgrywanie” ról. Z łatwością przychodzi im poznawanie zasad bardziej złożonych gier, dlatego tak łatwo w tym czasie opanowują gry komputerowe, od których niestety dość szybko się uzależniają. Warto zatem zwracać uwagę na formy aktywności preferowane przez nasze dziecko i proponować mu jak najwięcej zajęć “offline”, w których będzie mogło wykorzystać swoją wyobraźnię.

Zabawy dla sześciolatków:

  • pisarz, malarz, reżyser, muzyk, tancerz

W tym wieku dzieci zaczynają już przejawiać konkretne talenty artystyczne, co widać po ich naturalnych wyborach. Jeśli Twoje dziecko uwielbia opowiadać historie, warto rozwijać w nim ten talent, poddając mu nowe postaci i tematy, proponując mu wspólne spisanie opowiadania. Jeśli woli malować – bawcie się w tematyczne malowanie, np. emocji, zdarzeń, postaci. W przypadku uzdolnień pod kątem muzycznym, możecie wspólnie konstruować “sesje muzyczne” grając na przedmiotach dostępnych w domu lub rozwijać wspólnie ćwiczenia z zajęć muzycznych, na które uczęszcza dziecko (warto zapytać nauczyciela o to, w jaki sposób można wspierać dziecko w dalszym rozwoju).

  • album zdjęciowy i pamiętnik

Sześcioletnie dzieci mają już poczucie ciągłości zdarzeń, lubią wspominać, co im się przytrafiło i o tym opowiadać. Możecie wspólnie założyć pamiętnik lub album ze zdjęciami, który regularnie będziecie uzupełniać o wydrukowane zdjęcia zrobione przez malucha, zasuszone kwiaty, pocztówki, rysunki i komiksy przedstawiające wydarzenia z dnia codziennego i opisywać je datami. To też świetna pamiątka na przyszłość dla dziecka, która z pewnością sprawi mu wiele radości za paręnaście lat!

  • reporter dnia codziennego

Sześcioletni maluch jest wnikliwym obserwatorem, który potrafi zadziwić dorosłych swoimi spostrzeżeniami na temat z pozoru “zwykłych” wydarzeń. Możecie wspólnie pobawić się w reportera przeprowadzającego wywiad z kimś – jeśli dziecko chce, zamiast reporterem, może stać się gwiazdą/ufoludkiem/zwierzątkiem/postacią z bajki, z którą jako rodzic przeprowadzasz wywiad.

Zabawy dla starszych dzieci

Organizując zabawy dla dzieci szkolnych warto włączać do nich elementy edukacyjne bazujące na ich aktualnych programach nauczania. Oczywiście zabawa, aby była fajna, powinna być pełna radości i przyjemna dla dziecka – dlatego nie należy przesadzać z nadmiarem informacji czy zasad. Jako rodzice powinniście mieć także na uwadze fakt, że okres wczesnoszkolny może być dla wielu dzieci związany z pierwszymi frustrującymi doświadczeniami związanymi np. z niepowodzeniami w nauce. Zabawy dla siedmiolatków i zabawy dla ośmiolatków powinny zatem opierać się na wspieraniu ich w rozwijaniu ich kompetencji, ale nie powinny “na siłę” starać się poprawić ich rozumienia matematyki czy innych zagadnień. Jeśli dziecko przejawia niechęć lub nawet strach związany z jakimiś przedmiotami szkolnymi, można próbować poprzez zabawę oswoić te lęki, ale należy to robić z wyczuciem i cierpliwością, aby ich nie pogłębiać.

Zabawy dla dziewczynek w domu

Niegdyś zwykło się przyjmować, że niektóre zabawy są odpowiednie dla dziewczynek, a niektóre dla chłopców. Od pewnego czasu odchodzi się od takiego założenia. Chociaż oczywiście w dalszym ciągu są zabawki, które są kierowane do konkretnej płci, to jednak od decyzji rodziców zależy, jak “ortodoksyjnie” będą podchodzić do tematu.

Gdy brakuje pomysłów, w co się bawić z dzieckiem, z pewnością nie płeć powinna być drogowskazem, ale zainteresowania malucha. Zabawy edukacyjne dla dzieci w domu powinny obejmować możliwie różnorodne aktywności – jak przedstawiono to powyżej – ale powinny także “przygotowywać” do dalszego życia. Oswajanie różnorodnych obowiązków domowych nie powinno być jedynie domeną dziewczynek, tak jak przeprowadzanie “eksperymentów” i nauka korzystania z różnorodnych narzędzi – tylko chłopców.

Zabawy dla chłopców w domu

Jeśli wziąć pod uwagę to, co jest oferowane w sklepach z zabawkami, za “zabawy dla chłopców” trzeba by było uznać głównie te, które poruszają motyw przemocy (strzelanie z łuku i imitacji broni, walka na miecze itp.) lub prowadzenie doświadczeń fizycznych i chemicznych. Tymczasem kreatywne zabawy dla dzieci w domu mogą zaoferować o wiele więcej i to bez podziału na płeć: wspólne malowanie, bawienie się w kalambury, zagadki, “udawanie”, odgrywanie ról, składanie origami, budowanie z klocków i przedmiotów codziennego użytku różnorodnych konstrukcji, czy nawet zabawa “w dom”!  Tylko od wyobraźni rodziców i ich ustosunkowania się do kwestii płci zależy, jakie zabawy i zabawki będą podsuwać swoim dzieciom.

 

Źródła:
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo