Zadanie ze ślimakiem E8. To polecenie sprawiło uczniom sporo problemów. Jaka jest poprawna odpowiedź?

We wtorek 23 maja w całej Polsce odbył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Uczniowie zmierzyli się m.in. z zadaniami dotyczącymi lektury “Balladyna” oraz z wypracowaniem. Okazuje się jednak, że najwięcej trudności sprawiło im polecenie 14. Zadanie ze ślimakiem egzamin ósmoklasisty 2023 – o co chodzi? Jak brzmiało zadanie ze ślimakiem na deskorolce E8? Ślimak na deskorolce egzamin ósmoklasisty 2023 – jaka jest prawidłowa odpowiedź?

Egzamin ósmoklasisty 2023 polski. Zadanie ze ślimakiem E8 2023 sprawiło uczniom kłopot

Ponad pół miliona ósmoklasistów przystąpiło we wtorkowy poranek 23 maja do egzaminu z języka polskiego. Arkusz składał się w sumie z 19 zadań, na rozwiązanie których uczniowie mieli 120 minut. W tym czasie musieli m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące fragmentu “Balladyny” oraz drugiego tekstu oraz napisać zaproszenie. Najważniejszą częścią egzaminu jest oczywiście wypracowanie, za które można otrzymać najwięcej punktów (aż 20). Uczniowie mieli do wyboru dwa tematy – rozprawkę i opowiadanie:

  • Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
  • Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Wbrew pozorom, to nie tematy wypracowań najbardziej zaskoczyły uczniów. Okazuje się, że najwięcej trudności sprawiło im polecenie 14, znane już jako zadanie o ślimaku E8.

zadanie ze ślimakiem e8

Zobacz: Tematy z polskiego egzamin ósmoklasisty 2023. Jaka lektura pojawiła się w arkuszu?

Ślimak na deskorolce – egzamin ósmoklasisty. Jaka jest poprawna odpowiedź?

Zadanie 14 sprawiło uczniom kłopot, ponieważ w odpowiedzi trzeba było uwzględnić jednocześnie treść tekstu (“Odblokuj swój talent”) oraz wymowę obrazka. Rysunek wprawił jednak niektórych uczniów (i nie tylko) w lekką konsternację z powodu obecności ślimaka. Tekst dotyczył wprawdzie ludzi i ich talentów, ale obrazek ma tylko luźno nawiązywać i stanowić pewien metaforyczny komentarz do fragmentu. Jak więc powinna brzmieć prawidłowa odpowiedź?

Według nauczycieli egzaminatorów w zadaniu 14. uczeń powinien napisać: “Treść rysunku jest zgodna z wymową tekstu Odblokuj swój talent. Jolanta Berent w swoim tekście mówi o tym, że warto odkrywać w sobie talenty i je pielęgnować, ponieważ stają się motywacją do działania. Podobnie można odczytać wskazany obrazek – radosny ślimak skaczący na deskorolce udowadnia, że warto rozwijać talenty i przekraczać własne granice, aby być szczęśliwym”.

Sprawdź: Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?

Rodzice i uczniowie pytają o egzamin ósmoklasisty 2023 ślimak na deskorolce

E8 ślimak na deskorolce – jaka jest odpowiedź?

W tym zadaniu należało potwierdzić, że obrazek ze ślimakiem jest dobrą ilustracją dla tekstu.

O co chodzi ze ślimakiem na deskorolce?

W zadaniu 14 na egzaminie ósmoklasisty z polskiego uczniowie musieli zinterpretować obrazek ze ślimakiem w kontekście przytoczonego tekstu.

Ślimak zadanie 14 – o co chodzi?

Ślimak na deskorolce – taki obrazek pojawił się w jednym z zadań na egzaminie ósmoklasisty z polskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2023 zadanie ze ślimakiem – jak powinna brzmieć odpowiedź?

Odpowiedź powinna brzmieć: tak, rysunek jest zgodny z wymową tekstu.

Co oznacza ślimak na deskorolce?

Ślimak na deskorolce to bohater zadania 14 na egzaminie ósmoklasistów z języka polskiego.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo