Zakrztuszenie niemowlaka: co robić, gdy dziecko się zakrztusi? [ZASADY PIERWSZEJ POMOCY]
Zakrztuszenie się niemowlaka mlekiem matki podczas karmienia lub ciałem obcym to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia dziecka. Jest to stan, który wymaga szybkiego udzielenia pierwszej pomocy, ponieważ prowadzi do zablokowania dróg oddechowych i niedotlenienia. Zakrztuszenie dziecka to powszechne zjawisko, dlatego warto wiedzieć co robić, gdy dziecko się zakrztusi.
![Zakrztuszenie niemowlaka: co robić, gdy dziecko się zakrztusi? [ZASADY PIERWSZEJ POMOCY]](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2019/03/zakrztuszenie-niemowlaka-3.jpg)
Czym jest zakrztuszenie/zadławienie?
Zakrztuszenie dziecka to sytuacja, w której ciało obce (np. kawałek jedzenia lub mały element zabawki) trafia nagle i przypadkowo do dróg oddechowych, co prowadzi do ich zablokowania. Zakrztuszenie mlekiem, śliną czy ciałem obcym to powszechne zjawisko. Zadławienie u dzieci dzieli się na:
- całkowite – drogi oddechowe są zablokowane całkowicie, niemożliwe jest oddychanie i efektywny kaszel,
- częściowe – drogi oddechowe zostały zablokowane częściowo, dziecko może kaszleć.
Szczególną odmianą zakrztuszenia jest zachłyśnięcie się dziecka. Pojawia się ono w momencie, kiedy do dróg oddechowych w niekontrolowany sposób dostanie się ciecz, np. mleko matki lub woda. W konsekwencji dochodzi do podrażnienia krtani, tchawicy lub zachłystowego zapalenia płuc, które powoduje uszkodzenie miąższu narządu.
Zadławienie i zachłyśnięcie się dziecka to stany, które są zagrożeniem życia. Niemowlęta oddychają nawet 40 razy na minutę, dlatego nawet krótkotrwałe zablokowanie dróg oddechowych może prowadzić do niedotlenienia organizmu, a w konsekwencji do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu i śmierci. Ważne jest szybkie i umiejętne udzielenie pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu.
Objawy zakrztuszenia
Objawy, które świadczą o tym, że doszło do zachłyśnięcia lub zakrztuszenia się niemowlaka jedzeniem lub ciałem stałym są charakterystyczne. W pierwszym momencie pojawiają się nagłe zaburzenia oddychania – niemowlę ma problem ze złapaniem powietrza, oddech staje się świszczący, pojawia się kaszel i odruch wymiotny. Te symptomy świadczą o tym, że nie doszło do całkowitego zamknięcia dróg oddechowych.
Natomiast, gdy płacz i kaszel są bezgłośne, dziecko szybko sinieje i traci przytomność można mieć pewność, że drogi oddechowe zostały całkowicie zablokowane i doszło do zatrzymania oddechu, co jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.
Również, kiedy wydaje się, że problem minął i wszystko wróciło do normy, należy nadal przez jakiś czas obserwować dziecko pod kątem wystąpienia następujących objawów:
- cichszego oddechu,
- świstu,
- zmiany tonu głosu lub płaczu,
- zasinienia ust, paznokci lub skóry.
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka ciałem stałym
Zwykle zadławienie się lub zachłyśnięcie dziecka jest sytuacją, która powoduje u rodziców stres i panikę, zwłaszcza, kiedy dochodzi do zatrzymania oddechu. Mama i tata w emocjach nie wiedzą, co robić, kiedy dziecko się zakrztusi. Tymczasem ważne jest zachowanie zimnej krwi, dzięki czemu właściwa pierwsza pomoc zostanie udzielona niemowlęciu prawidłowo i w jak najkrótszym czasie.
Zakrztuszenie mlekiem: pierwsza pomoc
W większości przypadków zakrztuszenie jedzeniem lub zachłyśnięcie mlekiem z niecałkowitym zablokowaniem dróg oddechowych, dzięki odruchowi kaszlu niemowlę jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z przeszkodą. Dziecku należy pomóc poprzez ułożenie go na swoim przedramieniu w pozycji na brzuchu, z głową skierowaną do dołu i zachęcanie do kaszlu. Ważne jest, aby przez cały czas obserwować dziecko, nawet, kiedy wydaje się, że zagrożenie już minęło. Nie należy panikować, ponieważ emocje mogą udzielić się także niemowlęciu, co może spowodować jego płacz i brak kaszlu.
Natomiast, kiedy doszło do zachłyśnięcia lub zakrztuszenia przy którym dziecko nie oddycha, konieczne jest szybkie podjęcie czynności ratunkowych. Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka poniżej 1. roku życia przedstawia się następująco:
- zadzwoń po pogotowie ratunkowe (nr 999 lub 112),
- ułóż dziecko na swoim przedramieniu, na brzuchu z głową skierowaną w dół,
- chwyć kciukiem i palcem wskazującym za żuchwę dziecka i lekko rozchyl jego usta,
- wykonaj 5 energicznych uderzeń dłonią między łopatkami dziecka,
- po każdym z nich sprawdź, czy ciało obce zostało usunięte, a dziecko oddycha.
Jeżeli uderzenia między łopatki nie są skuteczne, należy obrócić niemowlę na plecy (głowa nadal powinna znajdować się poniżej reszty ciała) i wykonać 5 uciśnięć kciukami na wysokości dolnej połowy mostka (1 palec powyżej dolnego końca mostka). Czynności należy prowadzić na zmianę z uderzeniami między łopatki. Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka powinna być kontynuowana do momentu aż ciało obce zostanie usunięte lub przyjedzie pogotowie ratunkowe.
Zachłyśnięcie dziecka: pierwsza pomoc po utracie przytomności
Jeżeli zakrztuszenie lub zachłyśnięcie się dziecka spowodowało zatrzymanie oddechu i utratę przytomności, należy niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. W tym celu:
- połóż dziecko na podłodze,
- wykonaj 5 oddechów ratowniczych (obejmuj ustami nos i usta dziecka),
- sprawdź, czy niemowlę zaczęło samodzielnie oddychać,
- jeżeli dziecko nadal nie oddycha umieść dwa palce (wskazujący i środkowy) na jego klatce piersiowej w połowie mostka,
- drugą dłonią przytrzymaj czoło niemowlęcia,
- wykonaj 15 uciśnięć na zmianę z 2 wdechami ratowniczymi.
Pierwszą pomoc przy zachłyśnięciu dziecka należy kontynuować do przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Niemowlę krztusi się śliną: co robić?
U małych dzieci może zdarzyć się zakrztuszenie śliną. Dzieje się tak, ponieważ niemowlę znajduje się w pozycji leżącej, a praca mięśni twarzy, języka i ust, czyli przełykanie nie jest jeszcze do końca skoordynowane. Jeżeli dojdzie do zakrztuszenia u noworodka lub niemowlaka należy postępować tak, jak opisano powyżej: ułożyć dziecko na brzuchu z głową poniżej reszty ciała i uderzyć otwartą dłonią między łopatki. Jeżeli problem często powraca, konieczna jest wizyta u pediatry.
Zapobieganie zakrztuszeniu dziecka
Niemowlę krztusi się najczęściej podczas jedzenia lub zabawy. Pierwszej sytuacji można zapobiec poprzez zadbanie o to, aby dziecko w trakcie posiłku siedziało spokojnie, jadło powoli, bez pośpiechu. Pokarm powinien mieć konsystencję odpowiednią do wieku dziecka. Jeżeli dochodzi do zachłyśnięć podczas karmienia piersią, warto zweryfikować, czy dziecko jest dobrze przystawione do piersi.
Dławienie się niemowlaka podczas zabawy jest spowodowane wkładaniem przez ciekawskie dziecko wszystkich przedmiotów do buzi. Rodzice powinni zadbać, aby zabawki były dostosowane do wieku dziecka oraz, aby na podłodze i łatwo dostępnych półkach nie znajdywały się drobne przedmioty: monety, klocki, biżuteria.
Zakrztuszenie niemowlaka: kiedy dzwonić po pogotowie?
Zakrztuszenia u niemowląt zdarzają się dosyć często – zwłaszcza, kiedy dziecko zaczyna raczkować i buszować po domu. W większości przypadków, dzięki odruchowi kaszlu, dziecko jest w stanie samo poradzić sobie z zagrożeniem. Jednak, kiedy tak się nie dzieje, niemowlę nie kaszle, dusi się lub traci przytomność, należy niezwłocznie wezwać pogotowie.
Karetka powinna zostać wezwana również wtedy, kiedy wydaje się, że zagrożenie minęło dzięki efektywnemu kaszlowi, ale stan dziecka po czasie zaczyna się pogarszać – niemowlę nadal nie oddycha prawidłowo lub zaczyna sinieć. Lekarz powinien zobaczyć dziecko także wtedy, kiedy dochodzi do częstych zachłyśnięć podczas karmienia.
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Pierwsze wypłaty 800 plus już w grudniu? Dobra wiadomość dla niektórych rodziców
Ważne sprawy dla Najmniejszych Odkrywców. O bajkach, które uczą tolerancji i empatii
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Zdrowie niemowlaka
- Zakrztuszenie niemowlaka: co robić, gdy dziecko się zakrztusi? [ZASADY PIERWSZEJ POMOCY]
Ślinotok u niemowlaka a kaszel
Młodzi rodzice często zauważają ślinotok u niemowlaka. Istnieje wiele przyczyn, a znalezienie tej konkretnej nie zawsze jest tak oczywiste, jak może się to wydawać. Szczególnie zaniepokoić może występujący równocześnie ze...
Czytaj dalej →Drżenie rąk u dziecka. Sprawdź, na co może wskazywać!
Drżenie rąk u dziecka to objaw, który może wzbudzać w rodzicach niepokój. Najczęściej wynika ono z silnych przeżyć emocjonalnych – wówczas nie powinno nas martwić, o ile oczywiście przydarza się...
Czytaj dalej →Mastka
Mastka jest naturalną wydzieliną, która zbiera się na końcu penisa. Towarzyszy mężczyznom od urodzenia, a w pierwszych miesiącach życia pełni ważną funkcję ochronną. Skąd się bierze i czy należy ją...
Czytaj dalej →Czerwony odbyt u dziecka [przyczyny, objawy, leczenie]
Czerwony odbyt u dziecka może wzbudzać niepokój. Najczęściej taka dolegliwość występuje wraz z innymi objawami, które mogą być bardzo uciążliwe dla najmłodszych – może być to swędząca pupa u dziecka,...
Czytaj dalej →Jak dbać o zdrowe oczy u niemowląt?
Oczy noworodka czy niemowlaka są o wiele bardziej wrażliwe niż osoby dorosłej. Nic więc dziwnego, że czerwone powieki u niemowląt spędzają rodzicom sen z powiek. Narząd wzroku po porodzie u...
Czytaj dalej →Tak radośnie się rośnie! Jak wspierać prawidłowy rozwój malucha poprzez żywienie?
Jesteśmy tym, co jemy. Nie bez znaczenie jest zatem to, co ląduje na naszym talerzu, zwłaszcza w okresie wczesnego dzieciństwa, czyli w 1000 pierwszych dni życia. W tym czasie niemowlę, a później...
Czytaj dalej →2-latek wylał na siebie zupę. Ma poparzone 30 procent ciała
Czasami wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. 26 czerwca do szczecińskiego szpitala trafił 2-letni chłopiec, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku ma poparzone 30 procent ciała. Ciekawość dzieci nie...
Czytaj dalej →Trójkąt siniczy u dziecka – czy to powód do niepokoju?
Trójkąt siniczy to zasinienie obejmujące okolice ust i nosa dziecka. Często zdarza się u noworodków oraz niemowląt i zazwyczaj nie świadczy o niczym niepokojącym. Jeżeli jednak utrzymuje się dłużej niż...
Czytaj dalej →Stało się! Lekarz potwierdził “diagnozy” teściowej
Wczoraj Zuzia skończyła 7 miesięcy. Tak się złożyło, że tego samego dnia miała kolejne szczepienie. Szczepienia wiążą się z ważeniem, mierzeniem i ogólnym bilansem niemowlaka. Bilans wykazał, że Zuzia ma...
Czytaj dalej →9 miesięczne dziecko nie ma zębów. Czy opóźnione ząbkowanie to powód do niepokoju?
Ząbkowanie to mocno wyczekiwany przez wszystkich rodziców moment, a jednocześnie prawdopodobnie jedno z najbardziej wymagających wyzwań rodzicielstwa na tak wczesnym etapie. Gdy jednak mijają kolejne miesiące, a pierwsze ząbkowanie wciąż...
Czytaj dalej →Czy to normalne, że dziecko chodzi na palcach?
Kiedy nasza pociecha zaczyna stawiać pierwsze kroki, ogarnia nas duma i wzruszenie. Jednak czasem zdarza się, że dziecko chodzi na palcach, a nie całej stopie, co powoduje, że zaczynamy się...
Czytaj dalej →Pierwszy raz usłyszał głos rodziców, gdy miał 3 miesiące. Jego reakcja rozczula
Pierwsze przytulenie, słowa, kroki – wszystkie te chwile dla rodzica są bezcenne. Jednak rodzice Archera z pewnością nie zapomną też chwili, gdy ich synek po raz pierwszy mógł ich usłyszeć....
Czytaj dalej →9 najczęstszych błędów popełnianych przy noszeniu dzieci w chuście
Mimo, że chusta do noszenia niemowląt była stosowana przez ludzi w różnych zakątkach świata, jej prawidłowe wiązanie wcale nie jest tak intuicyjne, jak mogłoby się wydawać. Jakie 9 błędów najczęściej...
Czytaj dalej →Mama ostrzega przed kremami przeciwsłonecznymi po tym jak jej 14-miesięczna córeczka została poparzona
Kyla, która właśnie skończyła 14 miesięcy i mieszka w Kanadzie wraz z jej mamą odwiedziły swoją ciocię. Pech chciał, że mama dziewczynki zapomniała zabrać ze sobą krem do opalania, którego...
Czytaj dalej →Ugryzienie meszki oraz sprawdzone sposoby walki z nimi
Ugryzienie meszki potrafi pozostawić bolesną rankę, pomimo tego, że owad ten jest taki niepozorny i mały. Miejsce ugryzienia robi się zaczerwienione i obrzęknięte i może utrzymywać się to nawet przez...
Czytaj dalej →Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny
Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...
Czytaj dalej →Ciekawe pomysły na podziękowania dla rodziców na wesele
Coraz częściej wśród znajomych i wśród użytkowniczek wielu for weselnych obserwuję antypatię do standardowych podziękowań dla rodziców, czyli dla oklepanego utworu “Cudownych rodziców mam” i tańczenia w kółeczku, podczas, gdy...
Czytaj dalej →15 pytań do DJa weselnego
DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...
Czytaj dalej →