300+ na Wyprawkę Szkolną: Kto może otrzymać świadczenie w programie #DOBRYSTART? Kiedy złożyć wniosek?

Już w lipcu ruszy hucznie zapowiadany przez PiS projekt #DOBRYSTART, czyli dodatek do wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł. Mimo wcześniejszym obietnicom, nie wszystkie dzieci otrzymają to świadczenie. Sprawdźcie kto może ubiegać się o pieniądze z 300+, gdzie i kiedy składać wnioski oraz kiedy nastąpią wypłaty świadczenia.

Wyprawka Szkolna 300+

Program #DOBRYSTART został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego już w kwietniu podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”. Wczoraj (wtorek, 9. maja), dzięki ocenie skutków regulacji nowych przepisów, które opublikowało ministertwo rodziny i pracy, poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących programu 300+.

Według oceny skutków regulacji (OSR) program ruszy już w tym roku i pochłonie 1,44 mld zł z budżetu państwa.

“Projektowane dokumenty mają na celu ustanowienie zapowiedzianego przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego nowego świadczenia dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, które ma stanowić wsparcie finansowe w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Wsparcie to wynosić będzie 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym”
~ czytamy w OSR.

Gdzie i kiedy składać wniosek o 300 plus?

Podobnie jak w przypadku programu 500+, wnioski o dodatek do wyprawki szkolnej można będzie składać drogą elektroniczną już od 1 lipca. Natomiast drogą tradycyjną w gminie (urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej) lub pocztą od 1 sierpnia.

Sprawdź:

Kiedy wypłaty pieniędzy z programu Wyprawka Szkolna 300+?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w OSR informuje, że w przypadku prawidłowo wypełnionych wniosków, złożonych przed końcem sierpnia, wypłaty środków z programu 300 plus nastąpią najpóźniej do końca września.

Oznacza to, że rodzice i tak prawdopodobnie będą musieli pokryć koszty wyprawki z własnej kieszeni, a potem będą ubiegały się o ich zwrot.


Sprawdź także:

 

  • Sprawdź kto musi oddać pieniądze z programu 500+ z odsetkami!

Kto otrzyma środki z programu Wyprawka 300+?

W przypadku programu 300 plus nie ma obostrzeń dotyczących zarobków rodziców. Oznacza to, że każde (a w zasadzie prawie każde) dziecko w wieku szkolnym, niezależnie od dochodu rodziców, otrzyma świadczenie w programie #DOBRYSTART.

Dzieci uczące się będą otrzymywały pienniądze do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wiek ten został podniesiony do 24. roku życia.
O pieniądze mogą się ubiegać także rodzice zastępczy.

Kto nie otrzyma pieniędzy?

Mimo, że premier Mateusz Morawiecki zapowiadał przyznanie 300+ wszystkim dzieciom w wieku szkolnym, to jak donosi portal WP Finanse, program ma wiele luk. Z ich powodu pomoc finansowa na wyprawkę szkolną nie trafi do wszystkich dzieci.

Przepisy dotyczące 300 plus nie przewidują przyznania środków finansowych podopiecznym domów dziecka. Podobnie na pieniądze nie mogą liczyć 6-latki. Według przepisów, dzieci w wieku 6 lat nie są jeszcze uczniami.

“To dyskryminacja. Nie znajdujemy racjonalnego uzasadnienia dla takiego różnicowania w dostępie do tej formy pomocy.”
~ mówi Agnieszka Jarzębska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Adam Bodnar (od 2015 rzecznik praw obywatelskich) zwracał się w sprawie dyskryminacji dzieci z domów dziecka zarówno przy programie 500+, jak i 300+ do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Na chwilę obecną, jego interwencja nie przyniosła żadnych skutków.


Sprawdź także:

 

  • Na co Polacy wydają pieniądze z programu 500+?

Zdjęcie główne: depositephotos.com

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo