300+ na Wyprawkę Szkolną: Kto może otrzymać świadczenie w programie #DOBRYSTART? Kiedy złożyć wniosek?

Już w lipcu ruszy hucznie zapowiadany przez PiS projekt #DOBRYSTART, czyli dodatek do wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł. Mimo wcześniejszym obietnicom, nie wszystkie dzieci otrzymają to świadczenie. Sprawdźcie kto może ubiegać się o pieniądze z 300+, gdzie i kiedy składać wnioski oraz kiedy nastąpią wypłaty świadczenia.

300+ na Wyprawkę Szkolną: Kto może otrzymać świadczenie w programie #DOBRYSTART? Kiedy złożyć wniosek?

Wyprawka Szkolna 300+

Program #DOBRYSTART został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego już w kwietniu podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”. Wczoraj (wtorek, 9. maja), dzięki ocenie skutków regulacji nowych przepisów, które opublikowało ministertwo rodziny i pracy, poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących programu 300+.

Według oceny skutków regulacji (OSR) program ruszy już w tym roku i pochłonie 1,44 mld zł z budżetu państwa.

“Projektowane dokumenty mają na celu ustanowienie zapowiedzianego przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego nowego świadczenia dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, które ma stanowić wsparcie finansowe w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Wsparcie to wynosić będzie 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym”
~ czytamy w OSR.

Gdzie i kiedy składać wniosek o 300 plus?

Podobnie jak w przypadku programu 500+, wnioski o dodatek do wyprawki szkolnej można będzie składać drogą elektroniczną już od 1 lipca. Natomiast drogą tradycyjną w gminie (urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej) lub pocztą od 1 sierpnia.

Sprawdź:

Kiedy wypłaty pieniędzy z programu Wyprawka Szkolna 300+?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w OSR informuje, że w przypadku prawidłowo wypełnionych wniosków, złożonych przed końcem sierpnia, wypłaty środków z programu 300 plus nastąpią najpóźniej do końca września.

Oznacza to, że rodzice i tak prawdopodobnie będą musieli pokryć koszty wyprawki z własnej kieszeni, a potem będą ubiegały się o ich zwrot.


Sprawdź także:

 

  • Sprawdź kto musi oddać pieniądze z programu 500+ z odsetkami!

Kto otrzyma środki z programu Wyprawka 300+?

W przypadku programu 300 plus nie ma obostrzeń dotyczących zarobków rodziców. Oznacza to, że każde (a w zasadzie prawie każde) dziecko w wieku szkolnym, niezależnie od dochodu rodziców, otrzyma świadczenie w programie #DOBRYSTART.

Dzieci uczące się będą otrzymywały pienniądze do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wiek ten został podniesiony do 24. roku życia.
O pieniądze mogą się ubiegać także rodzice zastępczy.

Kto nie otrzyma pieniędzy?

Mimo, że premier Mateusz Morawiecki zapowiadał przyznanie 300+ wszystkim dzieciom w wieku szkolnym, to jak donosi portal WP Finanse, program ma wiele luk. Z ich powodu pomoc finansowa na wyprawkę szkolną nie trafi do wszystkich dzieci.

Przepisy dotyczące 300 plus nie przewidują przyznania środków finansowych podopiecznym domów dziecka. Podobnie na pieniądze nie mogą liczyć 6-latki. Według przepisów, dzieci w wieku 6 lat nie są jeszcze uczniami.

“To dyskryminacja. Nie znajdujemy racjonalnego uzasadnienia dla takiego różnicowania w dostępie do tej formy pomocy.”
~ mówi Agnieszka Jarzębska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Adam Bodnar (od 2015 rzecznik praw obywatelskich) zwracał się w sprawie dyskryminacji dzieci z domów dziecka zarówno przy programie 500+, jak i 300+ do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Na chwilę obecną, jego interwencja nie przyniosła żadnych skutków.


Sprawdź także:

 

  • Na co Polacy wydają pieniądze z programu 500+?

Zdjęcie główne: depositephotos.com

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Krzywe zęby u dzieci – kiedy aparat?
Krzywym zębom u dzieci łatwiej zapobiegać niż je leczyć i zakładać aparat ortodontyczny. Wielu wadom można zapobiec stosując odpowiednie ćwiczenia i profilaktykę. Ważne jest jednak, żeby wady zgryzu zostały rozpoznane
Czytaj dalej
Komunia
Prezenty na Komunię: Największe hity 2018 [#TOP 7]
Do Komunii 2018 coraz bliżej. Zastanawiasz się co kupić dziecku na prezent z tej okazji? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zbiór największych hitów prezentowych tego roku. Przeprowadziliśmy wywiad z kilkunastoma dziećmi,
Czytaj dalej
Edukacja Newsy
Kiedy wypłata 300 zł na wyprawkę? Kto jako pierwszy otrzyma 300 Plus?
Rządowy program „Dobry Start" przyznaje rodzicom uczących się dzieci 300 zł na wyprawkę szkolną. Kiedy nastąpi wypłata pieniędzy z 300 Plus? Dodatkowe 300 zł na dziecko Program jest inicjatywą premiera Mateusza Morawieckiego. Z
Czytaj dalej
Edukacja Zakupy
Wyprawka dla pierwszoklasisty: co kupić? [SPIS RZECZY DO SZKOŁY, które powinna zawierać wyprawka dla pierwszaka]
Jeśli Twoje dziecko od września rozpoczyna swoją szkolną przygodę, z pewnością zastanawiasz się, co powinna zawierać wyprawka pierwszoklasisty. W kolejnych latach będzie to już znacznie prostsze, jednak ten pierwszy raz
Czytaj dalej
Edukacja Newsy
Zakończenie roku szkolnego na wesoło
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 już za pasem. Za chwilę rozpoczną się wakacje, na które czeka z utęsknieniem nie tylko szkolna młodzież, ale nierzadko również rodzice uczniów. Kiedy jest zakończenie roku
Czytaj dalej
Edukacja Newsy
Koniec roku szkolnego 2019: rok szkolny zakończy się tym razem wcześniej!
Dotychczas koniec roku przypadał zawsze na trzeci piątek czerwca. Rok 2019 prawdopodobnie będzie wyjątkowy. Zgodnie z dzisiejszą zapowiedzią premiera Morawieckiego, zakończenie roku szkolnego 2019 będzie miało miejsce wcześniej. Zgodnie z
Czytaj dalej