300+ na Wyprawkę Szkolną: Kto może otrzymać świadczenie w programie #DOBRYSTART? Kiedy złożyć wniosek?

Już w lipcu ruszy hucznie zapowiadany przez PiS projekt #DOBRYSTART, czyli dodatek do wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł. Mimo wcześniejszym obietnicom, nie wszystkie dzieci otrzymają to świadczenie. Sprawdźcie kto może ubiegać się o pieniądze z 300+, gdzie i kiedy składać wnioski oraz kiedy nastąpią wypłaty świadczenia.

300+ na Wyprawkę Szkolną: Kto może otrzymać świadczenie w programie #DOBRYSTART? Kiedy złożyć wniosek?

Wyprawka Szkolna 300+

Program #DOBRYSTART został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego już w kwietniu podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”. Wczoraj (wtorek, 9. maja), dzięki ocenie skutków regulacji nowych przepisów, które opublikowało ministertwo rodziny i pracy, poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących programu 300+.

Według oceny skutków regulacji (OSR) program ruszy już w tym roku i pochłonie 1,44 mld zł z budżetu państwa.

„Projektowane dokumenty mają na celu ustanowienie zapowiedzianego przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego nowego świadczenia dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, które ma stanowić wsparcie finansowe w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Wsparcie to wynosić będzie 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym”
~ czytamy w OSR.

Gdzie i kiedy składać wniosek o 300 plus?

Podobnie jak w przypadku programu 500+, wnioski o dodatek do wyprawki szkolnej można będzie składać drogą elektroniczną już od 1 lipca. Natomiast drogą tradycyjną w gminie (urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej) lub pocztą od 1 sierpnia.

Sprawdź:

Kiedy wypłaty pieniędzy z programu Wyprawka Szkolna 300+?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w OSR informuje, że w przypadku prawidłowo wypełnionych wniosków, złożonych przed końcem sierpnia, wypłaty środków z programu 300 plus nastąpią najpóźniej do końca września.

Oznacza to, że rodzice i tak prawdopodobnie będą musieli pokryć koszty wyprawki z własnej kieszeni, a potem będą ubiegały się o ich zwrot.


Sprawdź także:

 

  • Sprawdź kto musi oddać pieniądze z programu 500+ z odsetkami!

Kto otrzyma środki z programu Wyprawka 300+?

W przypadku programu 300 plus nie ma obostrzeń dotyczących zarobków rodziców. Oznacza to, że każde (a w zasadzie prawie każde) dziecko w wieku szkolnym, niezależnie od dochodu rodziców, otrzyma świadczenie w programie #DOBRYSTART.

Dzieci uczące się będą otrzymywały pienniądze do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wiek ten został podniesiony do 24. roku życia.
O pieniądze mogą się ubiegać także rodzice zastępczy.

Kto nie otrzyma pieniędzy?

Mimo, że premier Mateusz Morawiecki zapowiadał przyznanie 300+ wszystkim dzieciom w wieku szkolnym, to jak donosi portal WP Finanse, program ma wiele luk. Z ich powodu pomoc finansowa na wyprawkę szkolną nie trafi do wszystkich dzieci.

Przepisy dotyczące 300 plus nie przewidują przyznania środków finansowych podopiecznym domów dziecka. Podobnie na pieniądze nie mogą liczyć 6-latki. Według przepisów, dzieci w wieku 6 lat nie są jeszcze uczniami.

„To dyskryminacja. Nie znajdujemy racjonalnego uzasadnienia dla takiego różnicowania w dostępie do tej formy pomocy.”
~ mówi Agnieszka Jarzębska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Adam Bodnar (od 2015 rzecznik praw obywatelskich) zwracał się w sprawie dyskryminacji dzieci z domów dziecka zarówno przy programie 500+, jak i 300+ do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Na chwilę obecną, jego interwencja nie przyniosła żadnych skutków.


Sprawdź także:

 

  • Na co Polacy wydają pieniądze z programu 500+?

Zdjęcie główne: depositephotos.com

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Krzywe zęby u dzieci – kiedy aparat?
Krzywym zębom u dzieci łatwiej zapobiegać niż je leczyć i zakładać aparat ortodontyczny. Wielu wadom można zapobiec stosując odpowiednie ćwiczenia i profilaktykę. Ważne jest jednak, żeby wady zgryzu zostały rozpoznane
Czytaj dalej
Komunia
Prezenty na Komunię: Największe hity 2018 [#TOP 7]
Do Komunii 2018 coraz bliżej. Zastanawiasz się co kupić dziecku na prezent z tej okazji? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zbiór największych hitów prezentowych tego roku. Przeprowadziliśmy wywiad z kilkunastoma dziećmi,
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Rozrywka
Drzewo genealogiczne: Jak narysować drzewo genealogiczne?
Zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia są świetnym pretekstem, by wspólnie narysować drzewo genealogiczne rodziny. Zamiast po raz setny oglądać świąteczną ramówkę telewizji, chwyćmy rodzinny album ze zdjęciami i
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Co to są głoski? Ile głosek ma wyraz …
Głoski to najmniejsze części mowy, które wymawia się i słyszy, ale nie zapisuje się ich. Nauka podziału wyrazów na głoski jest niezwykle ważna w rozwoju malucha i zazwyczaj stanowi pierwszy
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie pomorskie 2020: terminy. Kiedy wypadają ferie zimowe 2019/2020 w województwie pomorskim?
Kiedy wypadają ferie 2020? Pomorskie zacznie je jako ostatnie. Sprawdź terminy ferii zimowych 2019/2020 i zaplanuj wyjazd na zimowisko. Ferie pomorskie 2020 i przerwa świąteczna 2019 Po trzech miesiącach od rozpoczęcia roku
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie łódzkie 2020. Terminy ferii w Łodzi. Kiedy wypadają łódzkie ferie zimowe 2020?
Ferie łódzkie 2020 zaczną się w pierwszej turze zimowych wyjazdów w nadchodzącym roku. Kiedy wypadają ferie łódzkie? Terminy zimowisk musicie rezerwować na połowę stycznia. Ciekawe, jaka będzie pogoda na ferie
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie lubelskie 2020. Kiedy zaczynają się ferie zimowe? Sprawdź terminy ferii 2019/2020 w Lubelskiem!
Kiedy zaczynają się ferie? Jak wiadomo terminy ferii zimowych zmieniają się cyklicznie. Lubelskie to województwo, w którym dzieci będą odpoczywały jako pierwsze, zaraz po przerwie świątecznej i noworocznej. Ferie lubelskie 2020:
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Jakie są terminy ferii 2020. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe 2020? W jakim terminie zaplanować wyjazd na ferie 2020?
Ferie zimowe 2020 niektóre województwa zaczną chwilę po feriach świątecznych. Kiedy wypadają ferie zimowe 2020 i kiedy wyjechać na zimowisko? Jakie są terminy ferii dla poszczególnych województw? Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie mazowieckie 2020. Kiedy wypadają ferie w mazowieckim 2020? Jakie są terminy ferii w województwie mazowieckim 2019/2020?
Jakie są terminy ferii 2020? Kiedy wypadają ferie mazowieckie 2019/2020? Termin ferii mazowieckich 2020, podobnie jak w minionych latach, ustalony został po podzieleniu Polski na cztery obszary. Mazowieckie ferie zimowe
Czytaj dalej