500 plus na pierwsze dziecko w 2018?

Postulat rozciągnięcia programu 500 plus na pierwsze dziecko już od kilku miesięcy pada z ust opozycji. Podobne zapowiedzi mogliśmy usłyszeć również ze strony wicepremier Beaty Szydło. Podczas gali wręczania „Leszczyńskiego becikowego” wicepremier mówiła o tym, jak ważne są dodatkowe inicjatywy samorządowe wspierające rodziców oraz zapewniała, że program Rodzina 500 Plus będzie kontynuowany w 2018 roku.– Chcemy by rodzina stała się symbolem Polski. Rodzina, która czuje się bezpiecznie, może godnie żyć i spokojnie myśleć o przyszłości swoich dzieci – mówiła Beata Szydło.

Zobacz też: Już od 2019 mają obowiązywać emerytury dla matek wielodzietnych!

Program 500 Plus: zmiany 2018/2019

Była premier przyznała, że wprowadzając program chciano, by 500+ na pierwsze dziecko obowiązywało od początku. W 2018 nie uda się go wprowadzić, ponieważ budżet jest już zamknięty. Można jednak mieć pewne nadzieje związane z kolejnym rokiem.

– Jesteśmy na początku roku budżetowego, więc w tym roku na pewno nic się nie zmieni, ale jeżeli sytuacja gospodarcza będzie na to pozwalała, to 2019 r. takie zmiany być może zostaną przyjęte – stwierdziła wicepremier jednocześnie wskazując na to, że rząd uszczelnił system podatkowy. – Jest więcej dochodów, ludzie coraz więcej zarabiają, jest coraz większa konsumpcja. Możemy mieć nadzieję na to, że wyniki budżetu będą coraz lepsze – kontynuowała.

Jeszcze przed wystąpieniem wicepremier stanowisko w tej sprawie zajęła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, która poinformowała, że w budżecie na 2018 na finansowanie programu przewidziano kwotę 24,5 mld zł. Na chwilę obecną nie przewiduje ona konieczności wprowadzenia zmian w 500 plus w 2018, a tym samym założenia większej kwoty na wypłaty świadczenia.

Zmiany w 500 plus – premier o nich nie wie

O zmianach w Programie 500 Plus premier Morawiecki miał dowiedzieć się z mediów. Zdaniem Marka Suskiego z kancelarii premiera roszerzenie 500+ na pierwsze dziecko to na razie indywidualny pomysł byłej szefowej polskiego rządu. Jak powiedział w rozmowie przeprowadzonej na antenie Radia Plus:

M. Suski: Poszerzenie 500+ to na razie pomysł indywidualny premier Beaty Szydło.

Dziennikarz: Czyli premier Morawiecki nic nie wiedział o takich planach?

M. Suski: Dowiedział się o tym z mediów

500+ w 2018 na pierwsze dziecko też obowiązuje

Ale w bardzo określonych przypadkach. Świadczenie mogą uzyskać rodziny, które:

  • mają miesięczny dochód nieprzekraczający 800 zł na osobę w rodzinie
  • w przypadku rodzin, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne dochód nie może przekraczać 1200 zł na osobę
  • udowodnią swoje dochody załączając do wniosku o 500+ zaświadczenie od pracodawcy.

Warto też zwrócić uwagę na zmiany w 500 plus w 2018 roku: od teraz by uzyskać świadczenie dla rodziców samotnie wychowujących dziecko należy mieć zasądzone alimenty. Nowy zapis ma zapobiegać sytuacjom, w których rodzice sztucznie zaniżali dochody deklarując, że wychowują dziecko bez pomocy partnera.

Zobacz: Program Mama Plus już od stycznia 2018