500 plus na pierwsze dziecko: czy w 2019 uda się je wprowadzić?

500 plus na pierwsze dziecko w 2019?

Postulat rozciągnięcia programu 500 plus na pierwsze dziecko już od wielu miesięcy pada z ust opozycji. Podobne zapowiedzi mogliśmy usłyszeć również ze strony wicepremier Beaty Szydło w ubiegłym roku. Podczas gali wręczania “Leszczyńskiego becikowego” wicepremier mówiła o tym, jak ważne są dodatkowe inicjatywy samorządowe wspierające rodziców oraz zapewniała, że program Rodzina 500 Plus będzie kontynuowany w kolejnych latach.

– Chcemy by rodzina stała się symbolem Polski. Rodzina, która czuje się bezpiecznie, może godnie żyć i spokojnie myśleć o przyszłości swoich dzieci – mówiła Beata Szydło.

Zobacz też:

Program 500 Plus: zmiany 2018/2019

W 2018 Beata Szydło przyznała, że wprowadzając program chciano, by 500+ na pierwsze dziecko obowiązywało od początku. W 2018 nie udało się go wprowadzić. Pewne nadzieje wiązano jednak z kolejnym rokiem.

– Jesteśmy na początku roku budżetowego, więc w tym roku na pewno nic się nie zmieni, ale jeżeli sytuacja gospodarcza będzie na to pozwalała, to 2019 r. takie zmiany być może zostaną przyjęte – stwierdziła wicepremier w lutym 2018 jednocześnie wskazując na to, że rząd uszczelnił system podatkowy. – Jest więcej dochodów, ludzie coraz więcej zarabiają, jest coraz większa konsumpcja. Możemy mieć nadzieję na to, że wyniki budżetu będą coraz lepsze – kontynuowała.

Jeszcze przed wystąpieniem wicepremier stanowisko w tej sprawie zajęła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, która poinformowała, że w budżecie na 2018 na finansowanie programu przewidziano kwotę 24,5 mld zł. Jak informowała pani minister, jej zdaniem nie było konieczności wprowadzenia zmian w 500 plus w 2018, a tym samym założenia większej kwoty na wypłaty świadczenia.

Pomimo nadziei wiązanych z kolejnym rokiem, również w 2019 nie uda się wprowadzić 500+ na pierwsze dziecko. Zatwierdzony już na ten rok budżet nie zakłada bowiem stosownych kwot.

Zmiany w 500 plus – premier o nich nie wie?

O zmianach w Programie 500 Plus premier Morawiecki miał dowiedzieć się z mediów. Jak mówił Marek Suski z kancelarii premiera rozszerzenie 500+ na pierwsze dziecko to indywidualny pomysł byłej szefowej polskiego rządu. Jak powiedział w rozmowie przeprowadzonej na antenie Radia Plus:

M. Suski: Poszerzenie 500+ to na razie pomysł indywidualny premier Beaty Szydło.

Dziennikarz: Czyli premier Morawiecki nic nie wiedział o takich planach?

M. Suski: Dowiedział się o tym z mediów

500+ na pierwsze dziecko w 2019 jednak obowiązuje?

Ale w bardzo określonych przypadkach. Świadczenie mogą uzyskać rodziny, które:

 • mają miesięczny dochód nieprzekraczający 800 zł na osobę w rodzinie
 • w przypadku rodzin, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne dochód nie może przekraczać 1200 zł na osobę
 • udowodnią swoje dochody załączając do wniosku o 500+ zaświadczenie od pracodawcy.

Warto też zwrócić uwagę na zmiany w 500 plus. W 2019 roku chcąc uzyskać świadczenie dla rodziców samotnie wychowujących dziecko należy mieć zasądzone alimenty. Ten zapis ma zapobiegać sytuacjom, w których rodzice sztucznie zaniżali dochody deklarując, że wychowują dziecko bez pomocy partnera.

Zobacz: Program Mama Plus już od stycznia 2019?

Dodaj komentarz

4 komentarzy: 500 plus na pierwsze dziecko: czy w 2019 uda się je wprowadzić?

 1. jeśli rodzice wykorzystują pieniądze z głową to im się należy

  • Starsza córka skończyła 18 lat A młodsza ma zabrane 500 Plus bo liczy się jako pierwsze dziecko, chory system, tylko że starsza jeszcze się uczy i nie pracuje sama na siebie i jest na utrzymaniu rodziców

   • URODZIŁAM W TYM KRAJU CZWÓRKĘ DZIECI. POZOSTAŁ MI SYN TRÓJKA POSZŁA W ŚWIAT.JEST MOIM CZWARTYM DZIECKIEM A LICZĄ JAKO JEDYNAKA A DO DOCHODU DO 500+ I ZASIŁKU RODZINNEGO DOLICZANE SĄ ALIMENTY OD DRUGIEGO RODZICA KTÓRE NIE ZAWSZE PRZYCHODZIŁY NA CZAS.KTO W TYM KRAJU ŻYJE ZA 674 ZŁ NA OSOBĘ W RODZINIE -STAWKI TO TYLKO NA ŻYWNOŚĆ A PODOBNO NIE SAMYM CHLEBEM CZŁOWIEK ŻYJE SKANDAL

    • A co z kobietami, ktore same wychowuja dziecko a ich dochod przekraczate800zl?
     Zarabiaja ok 2000 z czego oplacaja kredyt i mieszkanie!
     Jaka one otrzymaja pomoc od Panstwa?

     500+

     500+ na dziecko a opieka naprzemienna

     Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozpatrzył sprawę ojca, który złożył skargę po nieotrzymaniu świadczenia 500+. Mężczyzna opiekuje się synem na przemian z byłą partnerką. WSA postanowił nie przyznać dofinansowania ojcu....

     Czytaj dalej →
     Planowanie ślubu oraz wesela

     Intercyza

     Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

     Czytaj dalej →
     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
     Logo
     Enable registration in settings - general