500 plus na pierwsze dziecko: czy w 2019 uda się je wprowadzić?

500 plus na pierwsze dziecko w 2019?

Postulat rozciągnięcia programu 500 plus na pierwsze dziecko już od wielu miesięcy pada z ust opozycji. Podobne zapowiedzi mogliśmy usłyszeć również ze strony wicepremier Beaty Szydło w ubiegłym roku. Podczas gali wręczania “Leszczyńskiego becikowego” wicepremier mówiła o tym, jak ważne są dodatkowe inicjatywy samorządowe wspierające rodziców oraz zapewniała, że program Rodzina 500 Plus będzie kontynuowany w kolejnych latach.

– Chcemy by rodzina stała się symbolem Polski. Rodzina, która czuje się bezpiecznie, może godnie żyć i spokojnie myśleć o przyszłości swoich dzieci – mówiła Beata Szydło.

Zobacz też:

Program 500 Plus: zmiany 2018/2019

W 2018 Beata Szydło przyznała, że wprowadzając program chciano, by 500+ na pierwsze dziecko obowiązywało od początku. W 2018 nie udało się go wprowadzić. Pewne nadzieje wiązano jednak z kolejnym rokiem.

– Jesteśmy na początku roku budżetowego, więc w tym roku na pewno nic się nie zmieni, ale jeżeli sytuacja gospodarcza będzie na to pozwalała, to 2019 r. takie zmiany być może zostaną przyjęte – stwierdziła wicepremier w lutym 2018 jednocześnie wskazując na to, że rząd uszczelnił system podatkowy. – Jest więcej dochodów, ludzie coraz więcej zarabiają, jest coraz większa konsumpcja. Możemy mieć nadzieję na to, że wyniki budżetu będą coraz lepsze – kontynuowała.

Jeszcze przed wystąpieniem wicepremier stanowisko w tej sprawie zajęła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, która poinformowała, że w budżecie na 2018 na finansowanie programu przewidziano kwotę 24,5 mld zł. Jak informowała pani minister, jej zdaniem nie było konieczności wprowadzenia zmian w 500 plus w 2018, a tym samym założenia większej kwoty na wypłaty świadczenia.

Pomimo nadziei wiązanych z kolejnym rokiem, również w 2019 nie uda się wprowadzić 500+ na pierwsze dziecko. Zatwierdzony już na ten rok budżet nie zakłada bowiem stosownych kwot.

Zmiany w 500 plus – premier o nich nie wie?

O zmianach w Programie 500 Plus premier Morawiecki miał dowiedzieć się z mediów. Jak mówił Marek Suski z kancelarii premiera rozszerzenie 500+ na pierwsze dziecko to indywidualny pomysł byłej szefowej polskiego rządu. Jak powiedział w rozmowie przeprowadzonej na antenie Radia Plus:

M. Suski: Poszerzenie 500+ to na razie pomysł indywidualny premier Beaty Szydło.

Dziennikarz: Czyli premier Morawiecki nic nie wiedział o takich planach?

M. Suski: Dowiedział się o tym z mediów

500+ na pierwsze dziecko w 2019 jednak obowiązuje?

Ale w bardzo określonych przypadkach. Świadczenie mogą uzyskać rodziny, które:

 • mają miesięczny dochód nieprzekraczający 800 zł na osobę w rodzinie
 • w przypadku rodzin, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne dochód nie może przekraczać 1200 zł na osobę
 • udowodnią swoje dochody załączając do wniosku o 500+ zaświadczenie od pracodawcy.

Warto też zwrócić uwagę na zmiany w 500 plus. W 2019 roku chcąc uzyskać świadczenie dla rodziców samotnie wychowujących dziecko należy mieć zasądzone alimenty. Ten zapis ma zapobiegać sytuacjom, w których rodzice sztucznie zaniżali dochody deklarując, że wychowują dziecko bez pomocy partnera.

Zobacz: Program Mama Plus już od stycznia 2019?

Dodaj komentarz

4 komentarzy: 500 plus na pierwsze dziecko: czy w 2019 uda się je wprowadzić?

 1. jeśli rodzice wykorzystują pieniądze z głową to im się należy

  • Starsza córka skończyła 18 lat A młodsza ma zabrane 500 Plus bo liczy się jako pierwsze dziecko, chory system, tylko że starsza jeszcze się uczy i nie pracuje sama na siebie i jest na utrzymaniu rodziców

   • URODZIŁAM W TYM KRAJU CZWÓRKĘ DZIECI. POZOSTAŁ MI SYN TRÓJKA POSZŁA W ŚWIAT.JEST MOIM CZWARTYM DZIECKIEM A LICZĄ JAKO JEDYNAKA A DO DOCHODU DO 500+ I ZASIŁKU RODZINNEGO DOLICZANE SĄ ALIMENTY OD DRUGIEGO RODZICA KTÓRE NIE ZAWSZE PRZYCHODZIŁY NA CZAS.KTO W TYM KRAJU ŻYJE ZA 674 ZŁ NA OSOBĘ W RODZINIE -STAWKI TO TYLKO NA ŻYWNOŚĆ A PODOBNO NIE SAMYM CHLEBEM CZŁOWIEK ŻYJE SKANDAL

    • A co z kobietami, ktore same wychowuja dziecko a ich dochod przekraczate800zl?
     Zarabiaja ok 2000 z czego oplacaja kredyt i mieszkanie!
     Jaka one otrzymaja pomoc od Panstwa?

     Planowanie ślubu oraz wesela

     Błogosławieństwo rodziców

     Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

     Czytaj dalej →
     Rozrywka

     Problemy młodych rodziców

     W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

     Czytaj dalej →
     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
     Logo