Jak złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka online? Jak założyć profil zaufany?

Program “Dobry Start” ruszył pełną parą. Do końca lipca 2018 wnioski o 300 zł na dziecko można składać jedynie online. Jak zrobić to na rządowych stronach Emp@tia, a jak korzystając z usług swojego banku? Sprawdź!

Jak złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka online? Jak założyć profil zaufany?
depositphotos

Wnioski o 300 zł na dziecko spływają w zastraszającym tempie!

Pierwszy wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka wpłynął tuż po północy w nocy z 30.06 na 01.07.2018. Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego program ruszył wraz z początkiem lipca i to pełną parą. W niedzielny poranek wniosek o dodatkowe 300 złotych z programu “Dobry Start” złożyło ponad 4 tysiące rodziców! Według danych Ministerstwa Rodziny do 06 lipca 2018 wpłynęło 421,4 tys. wniosków online o 300 Plus na wyprawkę dla ucznia z programu Dobry Start. Najwięcej wniosków (66,2 tys. złożonow w województwie mazowieckim. Jak zrobić to krok po kroku korzystając z portalu Emp@tia lub z systemu transakcyjnego banku?

Gdzie złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę dla dziecka?

Program “Dobry Start” ruszył. Wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną na razie można składać jedynie przez internet. Rodzice mogą wybrać jedną z dwóch dróg:

 • rządową stronę Emp@tia (kliknij link)
 • serwis transakcyjny jednego z banków: PKO BP, Inteligo, ING Banku Śląskiego, Millennium, Pekao S.A., Envelo lub mBANK.

Uwaga! Wszelkie inne strony zachęcające do złożenia wniosku o 300 zł są próbą wyłudzenia danych. Wniosków nie złożycie również w urzędach. Ta opcja będzie dostępna dopiero od sierpnia 2018 roku.

 

Mimo niedzieli wniosek o 300 Plus złożyło już 82 tysiące rodzin!

Pierwsze wnioski o wypłatę 300 zł na wyprawkę dla ucznia wpłynęły tuż po północy. Do 1:00 w nocy przez portal Emp@tia złożono ich już 600. Ci, którzy nie zrobili tego w ciągu dnia, wniosek o 300+ składali w niedzielny wieczór. Do godziny 22:00 wpłynęło ich 82 tysiące!

Kto dostanie 300 Plus z Programu “Dobry Start”?

W ramach programu nie obowiązuje kryterium dochodowe ani ograniczenia związane z liczbą posiadanych dzieci. Wyprawka Plus przeznaczona jest dla wszystkich dzieci, zarówno tych wychowywanych przez biologicznych rodziców, jak i przebywających w pieczy zastępczej. W przypadku tych ostatnich wniosek o 300 Plus należy złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Sprawdź też:

Jedynym ograniczeniem jest wiek dziecka. 300 zł na wyprawkę może otrzymać uczące się dziecko do 18. roku życia. Jeśli kontynuuje naukę po tym czasie, pobieranie świadczenia możliwe jest do 20. urodzin. W trochę innej sytuacji są dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności. W ich przypadku 300+ wypłacane jest do 24. roku życia. Program nie obejmuje jednak dzieci w wieku przedszkolnym i w zerówce.

Złożenie wniosku o 300 zł dla ucznia w lipcu i sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Złożenie wniosku o świadczenie po rozpoczęciu roku szkolnego skutkuje wypłatą świadczenia w ciągu 2 miesięcy od momentu złożenia.

Jak złożyć wniosek o 300 zł dla ucznia przez portal Emp@tia?

Aby móc złożyć wniosek o 300 zł z programu “Dobry Start” za pomocą portalu Emp@tia należy najpierw założyć konto na ww. portalu przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Szczegółową instrukcję jak to zrobić można znaleźć pod tym linkiem. Potem możemy przejść do dalszych kroków:

 1. Na stronie głównej wybieramy rodzaj wniosku “Dobry Start”
 2. Następnie po zapoznaniu się z informacjami zamieszczonymi na portalu należy przygotować wszystkie potrzebne dokumenty i informacje. Są to przede wszystkim dane dzieci i szkół, do których uczęszczają oraz numer rachunku, na który ma być przekazane świadczenie
 3. Wpisz nazwę miejscowości, w której chcesz złożyć wniosek.
 4. Wybierz urząd właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania (nie zameldowania!)
 5. Wpisz wszystkie informacje, o jakie poprosi system do składania wniosków, m.in. adres zamieszkania, numer rachunku bankowego, dane dzieci, dane adresowe szkół
 6. W określonych miejscach załącz skany/kopie wymaganych dokumentów
 7. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych. Jeśli na tym etapie wychwycisz błędy, możesz cofnąć się używając przycisku “wstecz”
 8. W kolejnym kroku w zakładce „Dokumenty robocze”, zaznacz „Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego” i kliknij „Szczegóły/Wyślij”.
 9. Jeśli jest taka konieczność, dodaj załączniki z pomocą przycisku “Dodaj”.
 10. Wyślij wniosek
 11. Po wysłaniu wniosku na wskazany w nim adres mailowy otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPO)
 12. W dalszej kolejności sprawdź, czy urząd otrzymał Twój wniosek. Zrobisz to wchodząc w zakładkę „Dokumenty wysłane” i sprawdzając, czy wyświetla się status „Odbiór potwierdzony”.
 13. Po podjęciu decyzji o przyznaniu świadczenia otrzymasz powiadomienie wysłane na adres e-mail podany we wniosku o 300 zł na wyprawkę. Nowa wiadomość pojawi się też w portalu Emp@tia.
 14. Wiadomość w portalu pojawi się również w przypadku odmowy przyznania świadczenia.

Dokładną instrukcję obsługi wniosków zamieszczono tutaj.

Jak złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka w banku?

Portal Emp@tia jest bardzo popularnym, ale nie jedynym sposobem składania wniosków o 300 Plus online. Wnioski o świadczenie można także bezpłatnie składać za pomocą serwisu transakcyjnego swojego banku. Taką możliwość oferuje kilka najpopularniejszych instytucji finansowych. Przykładowo sprawdźmy, jak proces ten wygląda w mBanku. Zanim jednak przystąpimy do składania wniosku, powinniśmy założyć Profil Zaufany.

Jak założyć Profil zaufany?

 1. Zaloguj się w serwisie transakcyjnym, a następnie wejdź w Pasaż, EUrząd.
 2. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, załóż profil zaufany. Po kliknięciu w button pojawia się wniosek automatycznie wypełniony naszymi danymi osobowymi. 
 3. Po kliknięciu przycisku “dalej” zostajemy przeniesieni na kolejną stronę. Chcąc zarejestrować profil zaufany musimy na niej wpisać kod przesłany przez mBank na nasz telefon komórkowy.
 4. Po kliknięciu “Złóż wniosek” otrzymamy wiadomość mailową z potwierdzeniem założenia profilu zaufanego. Teraz możemy przejść do kolejnych kroków.

Jak złożyć wniosek o 300 + w serwisie transakcyjnym banku?

Wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka w mBanku można złożyć wchodząc kolejno w zakładki Pasaż – Market – Usługi. Co jeśli nie widzisz możliwości złożenia wniosku? Prawdopodobnie nigdy nie potwierdziłeś swoich danych osobowych w oddziale banku, a tylko klient zidentyfikowany przez pracownika mBanku ma możliwość złożenia wniosku 300 Plus online. By to zrobić, udaj się do oddziału banku w celu zweryfikowania tożsamości.

Wniosek o 300 zł na wyprawkę dla ucznia w mbank krok po kroku:

 1. Wejdź w pasaż, a następnie w usługi
 2. Sprawdź dane wnioskodawcy automatycznie wstawione przez bank
 3. Wybierz rachunek, na który zostaną przelane pieniądze
 4. Wybierz z listy nazwę województwa i właściwego urzędu
 5. Po kliknięciu “dalej” zostaniesz przeniesiony/a na stronę z danymi dziecka. Należy wpisać m.in. dane osobowe, informację o szkole, do której uczęszcza oraz wypełnić informacje dotyczące ewentualnej niepełnosprawności dziecka.
 6. Po kliknięciu “dalej” jesteśmy poproszeni o przeczytanie i akceptację oświadczeń oraz załączenie ewentualnych dodatkowych plików.
 7. Na koniec należy ściągnąć na dysk i zapisać wniosek o 300 zł na dziecko. Nie będzie on dostępny na stronach banku w późniejszym terminie.

Złożony wniosek o świadczenie w ramach programu “Dobry Start” można pobrać tylko raz zaraz po jego wysłaniu i w ramach tej samej sesji logowania. W serwisie transakcyjnym będzie można zobaczyć potwierdzenie złożenia wniosku. Po jego złożeniu bank przesyła wszelkie informacje do Centralnego Systemu Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego Emp@tia. I na tym właściwie kończy się rola banku.

Podobnie jak w przypadku bezpośredniego składania wniosku w rządowym serwisie, na adres e-mail podany we wniosku przychodzi Urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP) będące Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO) informujące, że wniosek został przekazany do obsługi przez Organ właściwy wskazany we wniosku.

Papierowy wniosek o 300 zł z Programu “Dobry Start” będzie można składać w urzędach od 1 sierpnia. Wzór wniosku można znaleźć tutaj.

Sprawdź też:

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka Zdrowie niemowlaka
Ta wiedza może uratować życie Twojego dziecka: jak przeprowadzić RKO u dzieci?
RKO czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa, to zabieg ratujący życie. każda osoba mająca styczność z dziećmi, na przykład rodzice, dziadkowie, nauczyciele czy niania, powinni wiedzieć jak ją przeprowadzić. Zasady przeprowadzania resuscytacji u
Czytaj dalej
Newsy
Dziecko wywołało pożar w Biedronce. To kolejny taki przypadek w tym roku
Do dwóch podobnych przypadków podpaleń z udziałem dzieci w Lubline doszło na przestrzeni paru miesięcy. W marcu 14-letni chłopcy podpalili towar w Biedronce przy ul. Woronieckiego, a w ubiegłym tygodniu
Czytaj dalej
Finanse Newsy
5 rodzajów dofinansowania przysługujących rodzicom uczniów
Program 500+ jest najbardziej znanym programem rządowym. Ale nie jedynym. Rodzice uczniów mogą liczyć na różne rodzaje wsparcia finansowego. Jakie? Darmowe podręczniki 2019/2020 Rodzice uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych nie muszą
Czytaj dalej
Prawo Finanse
Darowizna pieniężna od rodziców [Limit, Umowa, Podatek]
Rodzice często nawet dorosłe dzieci wspierają finansowo, a jedną z najpopularniejszych form takiego wsparcia jest oficjalna darowizna pieniężna. Zwykle opiewa ona na znaczne sumy, dlatego też wiele osób zadaje sobie
Czytaj dalej
Finanse Newsy
300+ w 2019 roku w pytaniach i odpowiedziach [ZMIANY W PROGRAMIE]
Choć to kolejny rok funkcjonowania programu 300+, wciąż pojawiają się nowe pytania o warunki wypłaty świadczenia. Sprawdźmy, jakie są zasady przyznawania 300+ w 2019 roku i kogo dotyczą zmiany w
Czytaj dalej
Newsy 500+
500+ na pierwsze dziecko 2019: Od kiedy wypłata środków?
Od kiedy wypłaty 500+? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej urzędy pracują bardzo sprawnie, a pierwsze wypłaty 500+ trafiają na konta rodziców. W maju prezydent
Czytaj dalej
Newsy 500+
500+ na pierwsze dziecko w 2019 r.: warunki, kryterium dochodowe, wyjątkowe sytuacje [AKTUALIZACJA]
500+ na pierwsze dziecko w 2019? Zmiany w programie 500 Plus w 2019 roku są już pewne: będzie wypłacane 500+ na pierwsze dziecko. Od kiedy można składać wnioski i kto
Czytaj dalej
Newsy 500+
Rodzina 500 plus w 2019 roku +[POBIERZ WNIOSEK]
Chyba o żadnym z rządowych programów skierowanych do rodzin nie było tak głośno jak o Rodzinie 500 plus. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać świadczenie? Czy 500 plus wlicza się
Czytaj dalej
Newsy 500+
500 plus dla niepełnosprawnych: kto dostanie i od kiedy? [NOWE PRZEPISY dla niepełnosprawnych 2019]
9 lipca 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. 500 plus dla niepełnosprawnych ma być wypłacane od 1 października 2019 roku. Komu
Czytaj dalej
500+
Czy alimenty wliczają się do 500+?
Czy alimenty są dochodem? Czy należy uwzględnić je ubiegając się o 500+ na pierwsze dziecko? A także: czy w trakcie ubiegania się o alimenty fakt, że otrzymujemy 500+ będzie miał
Czytaj dalej