300 plus, czyli “Dobry start” w 2020 roku. Wnioski będzie można składać lada dzień!

Tak zwane 300 plus, czyli program “Dobry Start” to świadczenie stworzone z myślą o dzieciach w wieku szkolnym. Już niedługo ruszy nabór wniosków. Kiedy i gdzie trzeba złożyć dokumenty, aby otrzymać 300 plus? Przypominamy najważniejsze informacje o tym programie.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 300 plus to świadczenie, które można pobierać na każde dziecko realizujące obowiązek szkolny, które nie ukończyło 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami przyznawane jest ono do ukończenia przez dziecko 24. roku życia.
  • Nabór wniosków o przyznanie 300 plus w formie elektronicznej zacznie się 1 lipca 2020 roku. Wnioski w formie papierowej będzie można składać od 1 sierpnia.
  • Wniosek o przyznanie 300 plus trzeba złożyć do 30 listopada 2020 roku.
  • Wzór wniosku można znaleźć m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Co to jest 300 plus?

“Dobry Start” to jednorazowe coroczne świadczenie w wysokości 300 zł, o które mogą wnioskować rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym. Można je pobierać do ukończenia przez dziecko 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24. roku ich życia. 300 plus to świadczenie bez kryterium dochodowego. Aby je otrzymać, trzeba jedynie złożyć odpowiedni wniosek w wyznaczonym terminie.
Warto pamiętać, że:

  • świadczenie “Dobry Start” przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole, czyli według obowiązujących przepisów w szkole podstawowej lub ponadpostawowej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki. Mogą z niego korzystać także te dzieci, które uczą się w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodki wychowawczym lub ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.
  • 300 plus nie przysługuje na dzieci, które realizującą przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Program Dobry Start nie obejmuje także studentów.
  • świadczenie”Dobry Start” nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Znaczy to, że gmina ustala prawo do świadczenia 300 plus samodzielnie i nie przekazuje wniosku do wojewody, nawet jeśli jeden z rodziców dziecka przebywa w państwie Unii Europejskiego, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii.

Kiedy złożyć wniosek o 300 plus w 2020 roku? Kiedy wypłata pieniędzy?

Nabór wniosków o przyznanie 300 plus ruszy 1 lipca 2020 roku. Od tego dnia dokumenty będzie można składać drogą elektroniczną – przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, za pomocą bankowości elektronicznej lub za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski drogą tradycyjną. Będą je przyjmować urzędy miasta i gminy, ośrodki pomocy społecznej i inne  jednostki wyznaczone przez gminę, takie jak np. centrum świadczeń. Papierowy wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Sprawdź: Do kiedy złożyć wniosek o 500+ w 2020 roku?

UWAGA! Termin składania wniosków o przyznanie 300 plus mija 30 listopada 2020 roku!
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, a więc we wrześniu, październiku lub listopadzie, pieniądze trafią do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Wniosek o przyznanie 300 plus. Jakie dane trzeba do niego wpisać?

Wzór wniosku o przyznanie świadczenia 300 plus można znaleźć m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To niezbyt skomplikowany dokument, w którym należy uzupełnić dane organu prowadzącego postępowanie w sprawie świadczenia “Dobry Start” oraz dane rodzica lub opiekuna oraz dzieci, na które ma zostać przyznane świadczenie. Są to takie dane jak imię, nazwisko, numer PESEL i obywatelstwo oraz oświadczenie o tym, czy w danym roku szkolnym dziecko będzie uczęszczać do szkoły, czy też nie.

 

Sprawdź: Jakie zmiany w 500+ planuje rząd?

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo