800 plus dla pracujących? Szykują się zmiany w programie. Będą specjalne wymogi?

Już wkrótce świadczenie 800 plus może przestać być przyznawane powszechnie na każde dziecko poniżej 18. roku życia. Wiele wskazuje na to, że pojawi się specjalny warunek, przez który część beneficjentów straci pieniądze? Jakie zmiany w 800+ szykują się od września? 800 plus będzie tylko dla pracujących rodziców?

800 plus tylko dla pracujących rodziców?

Od lat pojawiają się różne propozycje zmian zasad przyznawania świadczenia 800 plus, tak aby ograniczyć wydatki z budżetu. Jednym z najpopularnieszych pomysłów jest przyznawanie zasiłku wyłącznie rodzicom, którzy pracują. Taki postulat wysuwali m.in. niektórzy politycy Trzeciej Drogi. Już teraz wiadomo jednak, że taki warunek nie zostanie wprowadzony w najbliższym czasie i nie ma takich planów ani projektów w Sejmie.

Nie oznacza to jednak, że zasady przyznawania 800 plus nie ulegną zmianie. Mają one dotyczyć przede wszystkim dzieci z Ukrainy, ponieważ będą wiązały się z realizacją obowiązku szkolnego.

Zobacz: 1700 zł miesięcznie zamiast 800 plus? Wraca temat nowego świadczenia. Kto będzie mógł je otrzymać?

Zmiany w 800+ od września 2024

Od września tego roku zostanie wprowadzony obowiązek szkolny dla ukraińskich dzieci. Przyczyną tej zmiany są szacunkowe dane, z których wynika, że nawet ponad 100 tys. dzieci spośród 300 tys. przybyłych z Ukrainy funkcjonuje poza polskim systemem edukacji. Część z nich zapewne uczy się zdalnie w ukraińskich szkołach, ale wielu prawdopodobnie nie uczy się wcale.

Realizacja obowiązku szkolnego ma być powiązane z przyznawaniem 800 plus. Jeśli dziecko nie będzie uczyć się w polskiej szkole, rodzice nie otrzymają świadczenia. Nowe zasady zaczną jednak obowiązywać dopiero od nowego okresu świadczeniowego, od czerwca 2025, ponieważ na obecny okres zasiłek został już przyznany.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo