Alimenty na wnuczka. Jesteś babcią lub dziadkiem? Możliwe, że będziesz musiał płacić grandparents playing with grands

Alimenty na wnuczka. Jesteś babcią lub dziadkiem? Możliwe, że będziesz musiał płacić

Z reguły obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicach dziecka. Co w sytuacji, kiedy nie mogą się z niego wywiązać? Alimenty mogą przejść wtedy na dziadków. Prawo jasno reguluje trzy takie sytuacje.

Prawo ściśle i precyzyjnie reguluje sprawy obowiązków alimentacyjnych. W pierwszej kolejności obowiązek ten muszą wypełnić rodzice dziecka. Jest to naturalna konsekwencja rozwodu małżonków posiadających potomstwo. Ma to zapewnić niezbędne koszty na utrzymanie i wychowanie dziecka. Jednak są momenty, kiedy alimenty mogą przejść na innych członków rodziny z linii prostej drzewa genealogicznego. Kodeks rodziny i opiekuńczy przewiduje trzy takie sytuacje.

Sprawdź: Tyle wynoszą minimalne alimenty na dzieci w 2023! Zdaniem niektórych to głodowe stawki

W jakich sytuacjach dziadkowie płacą alimenty? Prawo mówi jasno

Z płaceniem alimentów bywa w naszym kraju różnie. Zdarza się, że rodzic nie ma po prostu z czego ich zapłacić, ponieważ nie pracuje, bądź jest na długotrwałym zwolnieniu. Jednak często bywa tak, że osoba, na której spoczywa ten obowiązek, celowo uchyla się od wypłacenia alimentów. Takie uporczywe i długotrwałe działania wpływają na zadłużenie, a utrudniony kontakt z tym rodzicem nie pozawala na uregulowanie płatności. Co wtedy się dzieje? Obowiązek alimentacyjny może przejść na dziadków.


Obowiązek alimentacyjny, który przechodzi z rodziców na innych członków rodziny nazywany jest przez prawo obowiązkiem alimentacyjnym subsydiarnym. Są trzy takie sytuacje zapisane w Kodeksie:

  1. oboje rodzice nie żyją
  2. zobowiązany rodzic nie jest w stanie sprostać swojemu obowiązkowi np. jest ciężko i przewlekle chory
  3. uzyskanie alimentów od zobowiązanego rodzica jest niemożliwe lub utrudnione, gdyż np. nie płaci w określonym terminie lub notorycznie uchyla się obowiązku alimentacyjnego.

Sprawdź: Czym są alimenty natychmiastowe?

Czy dziadkowie mogą uniknąć płacenia alimentów na wnuka? Istnieje taka możliwość

Sąd w takich sytuacjach zwraca uwagę przede wszystkim na to, czy wnuczek, na którego mają być płacone alimenty, rzeczywiście żyje w niedostatku tzn. nie jest w stanie sam się utrzymać. Sprawdzane jest również, czy taka osoba celowo nie podejmuje pracy mimo posiadanych zdolności zarobkowych. Dodatkowo brana pod uwagę jest indywidualna, obecna na tamten moment, sytuacja materialna dziadków, na których ma spocząć obowiązek alimentacyjny. Dziadkowie przedstawiają wtedy zaświadczenia o wysokości emerytury lub zaświadczenia zdrowotne o uniemożliwionym podjęciu pracy zarobkowej. Jeśli któreś z powyższych przesłanek negatywnie wpływa na ocenę sądu, alimenty nie zostają przeniesione na dziadków.


Może zdarzyć się tak, że wnuczek pobiera już alimenty z funduszu alimentacyjnego rodzica, ale ich wysokość nie wystarcza na pokrycie podstawowych potrzeb. Wtedy występuje uzupełniający obowiązek alimentacyjny – dziadkowie uzupełniają braki finansowe w takim funduszu.

Sprawdź: 5 rad dziadków, których nie powinnaś słuchać