Zmiany w programie 500 plus. Rząd chce rozpowszechnić “modę na rodzinę”

O szykujących się zmianach w sposobie wypłacania 500 plus poinformowała niedawno w wywiadzie na Business Insider Polska minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreślała ona również, że rząd chce wspierać w szczególności rodziny wielodzietne i w ten sposób rozpowszechnić “modę na rodzinę”. Oświadczyła również, że w tej kadencji parlamentarnej nie będzie już żadnych nowych propozycji projektów rządowych na kolejne dopłaty bezpośrednie takie jak świadczenia wychowawcze.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Według informacji zamieszczonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program Rodzina 500+ jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin.
  • Rząd nie planuje waloryzacji świadczeń wypłacanych w ramach programu 500 plus i Dobry Start.
  • Statystycznie w Polsce na małżeństwo przypada 1,33 dziecka, a z raportu GUS wynika, że tendencja jest spadkowa.
  • Prowadzone są badania, których wyniki będą podstawą do stworzenia strategii demograficznej.

Czy będzie waloryzacja programu 500 plus?

W poniedziałek (25.02) minister rodziny i pracy Marlena Maciąg udzieliła wywiadu Radiowej Jedynce, gdzie zapewniała, że polityka prorodzinna jest priorytetem rządu. Oświadczyła również, że na tę chwilę nie będzie waloryzacji programu 500 plus i programu Dobry Start. Jednocześnie poinformowała, że rząd prowadzi obecnie badania, które mają na celu określenie potrzeb młodych ludzi. Takie działania mają przyczynić się do stworzenia strategii demograficznej, która skutkować ma wzrostem dzietności w Polsce. Minister stanowczo podkreślała, że rząd chce stworzyć solidną politykę demograficzną. Obecnie na jedno małżeństwo przypada ok. 1,33 dziecka. Z raportu GUS opublikowanego w maju jasno wynika, że zmiany demograficzne mają tendencję zniżkową, a sytuacja ludnościowa Polski nie zmienia się istotnie. W dokumencie tym, wielokrotnie podkreślano, że sytuacja jest trudna i nie należy oczekiwać zmian zapewniających stabilny rozwój demograficzny.

Program 500 plus

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program Rodzina 500+ “to finansowy fundament wsparcia rodzin”. Program ten ma trzy podstawowe cele:

  • wpłynąć na wzrost liczby urodzeń,
  • ograniczyć ubóstwo (szczególnie wśród dzieci)
  • stanowić inwestycję w rodzinę.

Program realizowany jest od 1 kwietnia 2016 roku. Odbiorcami świadczeń w ramach programu są rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka. O 1 lipca 2019 roku sztandarowy prorodzinny program PiS rozszerzył swój zakres. W obecnej formie projekt zakłada, że świadczenia wychowawcze przysługują wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Dobry Start

“Dobry Start” jest to program jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, który przyznawany jest bez względu na dochód rodziny. Wysokość świadczenia to 300 zł, a przysługuje ono osobom uczącym się do 20 roku życia i osobom niepełnosprawnym do 24 roku życia, które uczą się w szkołach.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo