800 plus – zmiany od września. Pojawi się nowy warunek. Część rodziców straci świadczenie

Nowe zasady przyznawania 800+ mogą nie spodobać się niektórym rodzicom. Aktualnie rodziny muszą spełniać tylko jeden warunek, aby otrzymywać dodatek. Już wkrótce program przejdzie prawdziwą rewolucję. Czy zasiłek będzie przysługiwał wyłącznie pracującym rodzicom? Jakie będą zmiany w 800 plus od września 2024? 800 plus – kto nie dostanie świadczenia?

Czy będą zmiany w 800 plus od września 2024?

800 plus to najpopularniejsze świadczenie rodzinne, które przysługuje na każde dziecko poniżej 18. roku życia. Do tej pory nie było żadnych dodatkowych warunków, a pieniądze trafiają na konta rodziców bez względu na to, czy pracują i jakie uzyskują dochody. Od września ma być inaczej, ale zmiany mają dotyczyć przede wszystkim uczniów z Ukrainy.

Zgodnie z planami rządu już wkrótce jednym z warunków otrzymania 800 plus dla dzieci uchodźców z Ukrainy będzie uczęszczanie do polskiej szkoły lub do zerówki. Ma to mieć związek z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla ukraińskich dzieci, który zacznie obowiązywać od września tego roku. Powodem tej zmiany stały się niepokojące szacunki organizacji pozarządowych, z których wynika, że nawet ponad 100 tys. dzieci z Ukrainy  pozostaje zatem poza systemem edukacji (uczy się zdalnie lub w ogóle).

Zobacz: 800 plus na dziecko niepełnosprawne. Rodzice mogą liczyć na dodatkowe środki, ale jest haczyk

Nowe warunki 800+

Nowe zasady mają wejść w życie we wrześniu tego roku. W praktyce zacznie jednak obowiązywać dopiero od nowego okresu świadczeniowego, czyli od czerwca 2025, ponieważ na aktualny okres zasiłki zostały już przyznane. Co ważne, nowy wymóg nie będzie dotyczył dzieci najmłodszych, które nie osiągnęły jeszcze takiego wieku, aby móc realizować obowiązek szkolny.

800 plus – nowe warunki:

  • dziecko poniżej 18. roku życia,
  • realizacja obowiązku szkolnego lub obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo