Adwent 2022. Od kiedy zacznie się okres oczekiwania na Boże Narodzenie? Jakie zwyczaje się z nim wiążą?

Adwent to jeden z najważniejszych okresów w ciągu roku liturgicznego, bardzo istotny z punktu widzenia osób wierzących. W kościołach odbywają się wówczas specjalne nabożeństwa związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Wierni kultywują również wyjątkowe, adwentowe zwyczaje. Jednym z nich jest przygotowywanie wieńców z czterema świecami, symbolizującymi 4 kolejne niedziele adwentu. Jakie jeszcze tradycje są związane z Adwentem? Kiedy zaczyna się Adwent 2022?

Adwent – co to? Czym charakteryzują się adwentowe tradycje?

Adwent to wyjątkowy okres we wszystkich Kościołach chrześcijańskich, ściśle związany z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją jest to czas, kiedy wierni powinni uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Chrystusa. Okres Adwentu powinni poświęcić na duchowe przygotowanie się do grudniowych uroczystości i radosne oczekiwanie na narodziny Jezusa.

W trakcie Adwentu w świątyniach odprawiane są specjalne nabożeństwa, w kościołach katolickich są msze zwane roratami. Odbywają się one o świcie i poświęcone są Matce Boskiej, na pamiątkę zwiastowania archanioła Gabriela, który przyniósł jej nowinę, że zostanie Matką Syna Bożego. Roraty to jednak nie jedyne tradycje związane z Adwentem. Z okazji tego wyjątkowego momentu w roku przygotowuje się również specjalne wieńce adwentowe. Najczęściej są one wykonane w formie okręgu, z gałązek jakiegoś drzewa iglastego – nawiązują więc do tradycyjnej choinki. W wieńcu umieszcza się cztery świece, które symbolizują cztery niedziele Adwentu. Co tydzień, w niedzielę, zapala się kolejną. Pierwsza to Świeca Nadziei, druga – Świeca Pokoju, trzecia – Świeca Radości, a czwarta to Świeca Miłości. Wyjątkową symbolikę mają również poszczególne części wieńca. Zieleń gałązek symbolizuje życie oraz nadzieję. Świece mają nawiązywać oczywiście do wiecznej Światłości, forma wieńca, czyli okrąg oznaczają nieustający, powtarzający się cykl życia.

Innym ważnym symbolem Adwentu jest lampion, z którym wierni przychodzą o świcie na roraty. Wewnątrz umieszcza się zazwyczaj świecę lub żarówkę na baterię. Lampiony oświetlają wnętrze kościoła w początkowej fazie nabożeństwa, kiedy to światła pozostają przygaszone. Tradycja ta nawiązuje do przypowieści o pannach roztropnych, które pamiętały o tym, aby z zapalonym światłem oczekiwać nadejścia Oblubieńca.

Sprawdź: Krótkie wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci. Oryginalne propozycje do przedszkola, na przedstawienie

Od kiedy zaczyna się Adwent 2022?

Adwent rozpoczyna się od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli. Trwa w sumie – w zależności od układu kalendarza w danym roku – od 23 do 28 dni. Musi obejmować w sumie cztery niedzielę. Kończy się o zmierzchu 24 grudnia, czyli w Wigilię. Zgodnie z tradycją liczba niedziel w Adwencie ma nawiązywać do biblijnej historii o czterdziestodniowej wędrówce Izraelitów przez pustynię po tym, jak z niewoli egipskiej wyprowadził ich Mojżesz.

Co ważne, okres Adwentu jest również początkiem roku liturgicznego. Pierwsza niedziela Adwentu to pierwszy dzień roku liturgicznego.

W tym roku Adwent rozpocznie się w niedzielę 27 listopada , a zakończy 24 grudnia, będzie więc trwał 27 dni. Wśród wiernych będzie to czas nie tylko radości i oczekiwania, ale przede wszystkim przygotowań duchowych. W związku z tym częstą praktyką jest przyjmowanie postanowień adwentowych.

Zobacz: Historia Bożego Narodzenia dla dzieci. Jak opowiedzieć dziecku o Bożym Narodzeniu?

Czytelnicy pytają o Adwent 2022

Ile trwa Adwent?

Od 23 do 27 dni, w zależności od konkretnego roku, musi obejmować cztery kolejne niedziele i kończyć się o zmroku 24 grudnia.

Kiedy Adwent 2022?

Tegoroczny Adwent rozpocznie się w niedzielę 27 listopada i zakończy wieczorem 24 grudnia.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general