Co symbolizuje choinka? Ten ważny symbol Bożego Narodzenia, bez którego nie wyobrażamy już sobie świąt, pojawił się – co ciekawe – wcale nie tak dawno temu. Zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec, gdzie prawdopodobnie istniał już w okresie średniowiecznym, jednak poza granice tego kraju wyszedł dopiero w XIX wieku. Jakie jest jednak znaczenie choinki? Dlaczego właśnie przystrojone drzewko pojawia się w naszych domach? Oto wszystko co warto wiedzieć o symbolice choinki!
Co symbolizuje choinka bożonarodzeniowa?
Symbolika choinki obecnie kojarzy się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem i z całym okresem świątecznym. Choinka to bowiem przystrojone drzewko – świerk, jodła lub sosna – które może być naturalne lub sztuczne. Warto wiedzieć, że choć choinka jako taka pojawiła się najprawdopodobniej w XVI wieku, w Niemczech, już w Średniowieczu, w czasie misteriów o Adamie i Ewie, odprawianych w Wigilię, pojawiało się drzewo poznania dobra i zła, na którym zawieszano czerwone jabłka i które z czasem zaczęto przenosić do świątyń, a następnie do domów.
Samo drzewo – zwłaszcza iglaste – jest w wielu kulturach ważnym symbolem życia i odradzania się. Pierwotnie takie drzewko wiązane zatem było z przedchrześcijańskim kultem wiecznie zielonego drzewka – z czasem zaś stało się istotnym symbolem świąt. Choinka jest wręcz symbolem Chrystusa jako źródła życia.
Zobacz też: Pisanie życzeń – Jak napisać życzenia świąteczne?
Co symbolizują bombki na choince?
Symbol choinki to ważny symbol świąteczny, jednak dawniej istotne były również wszystkie rzeczy na niej zawieszone – każda z tych rzeczy miała swoje znaczenie i nie znajdowała się na drzewku przypadkowo.
Symbolika ozdób choinki:
- Słodkości – jak ciasteczka czy pierniczki – oznaczały radość,
- dzwoneczki – dobre nowiny,
- łańcuch – scalenie rodziny,
- jabłka – zdrowie i urodę oraz owoc biblijny,
- orzechy – dobrobyt.
- Na choince pojawiał się również anioł jako symbol opiekuna domu i ludzi.
- Światełka na choince to symbol nadejścia Jezusa,
- zaś gwiazda znalazła się na czubku choinki na pamiątkę wędrówki Trzech Króli, których prowadziła do stajenki.
Inspiracją do stworzenia bombek choinkowych były zaś jabłka. Okrągłe ozdoby to symbol harmonii – stąd kształt, jaki przyjęły bombki. Pierwsze ozdoby tego typu pojawiły się w Niemczech, w XIX wieku.
Sprawdź: Jaka Ewangelia na Wigilię?
Choinka – znaczenie
Choinka – symbol świąt – to dziś wręcz symbol obowiązkowy, choć zwyczaj jej stawiania w domach jest dość młody. Choinki rozprzestrzeniały się w Niemczech – ich zwolennikiem był Marcin Luter, który zalecał by święta spędzać w rodzinnym gronie, w swoim domu.
Przez długi czas Kościół katolicki nie popierał tego zwyczaju, nie chcąc by zastępowano nim tradycyjną szopkę. Pod koniec XIX wieku choinki stawały się jednak coraz popularniejsze również w katolickich domach. Najpierw spopularyzowano je w miastach, a następnie trafiły też na wieś i wyparły tradycyjne ozdoby, jak podłaźniczka czy Diduch. Obecnie choinka symbolizuje Chrystusa, a jej oświetlenie wskazuje na Jezusa będącego światłem dla pogan.
Poznaj: Wiersz o Mikołaju z pokazywaniem – pomysły dla dzieci
Rodzice pytają co symbolizuje choinka:
Co symbolizuje choinka? Dawniej był to symbol życia, odradzania się, płodności i trwania. Zawsze była oświetlana, stanowiąc symbol światła i nadziei. Obecnie zaś rozświetlona choinka symbolizuje Jezusa Chrystusa, który jest światłem dla pogan.
Nie do końca wiadomo skąd wziął się zwyczaj wręczania sobie podarunków w czasie świąt Bożego Narodzenia. Najprawdopodobniej to nawiązanie do darów, jakie przynieśli Dzieciątku Trzej Królowie lub do historii biskupa Miry, świętego Mikołaja. Czemu prezenty pojawiają się akurat pod choinką i otwiera się je w Wigilię? Warto wiedzieć, że jest to zwyczaj rozpowszechniony głównie w Polsce. W wielu innych krajach podarunki są wręczane dopiero w Boże Narodzenie, a czasami sama choinka jest takim prezentem.