Symbolika choinki – Co symbolizuje choinka bożonarodzeniowa?

Co symbolizuje choinka? Ten ważny symbol Bożego Narodzenia, bez którego nie wyobrażamy już sobie świąt, pojawił się – co ciekawe – wcale nie tak dawno temu. Zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec, gdzie prawdopodobnie istniał już w okresie średniowiecznym, jednak poza granice tego kraju wyszedł dopiero w XIX wieku. Jakie jest jednak znaczenie choinki? Dlaczego właśnie przystrojone drzewko pojawia się w naszych domach? Oto wszystko co warto wiedzieć o symbolice choinki!

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Choinka jest w wielu kulturach symbolem życia i odradzania się.
 • Jest ona również symbolem Chrystusa jako źródła życia.
 • Choinka jest też symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

Co symbolizuje choinka bożonarodzeniowa?

Symbolika choinki obecnie kojarzy się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem i z całym okresem świątecznym. Choinka to bowiem przystrojone drzewko – świerk, jodła lub sosna – które może być naturalne lub sztuczne. Warto wiedzieć, że choć choinka jako taka pojawiła się najprawdopodobniej w XVI wieku, w Niemczech, już w Średniowieczu, w czasie misteriów o Adamie i Ewie, odprawianych w Wigilię, pojawiało się drzewo poznania dobra i zła, na którym zawieszano czerwone jabłka i które z czasem zaczęto przenosić do świątyń, a następnie do domów. 

Samo drzewo – zwłaszcza iglaste – jest w wielu kulturach ważnym symbolem życia i odradzania się. Pierwotnie takie drzewko wiązane zatem było z przedchrześcijańskim kultem wiecznie zielonego drzewka – z czasem zaś stało się istotnym symbolem świąt. Choinka jest wręcz symbolem Chrystusa jako źródła życia. 

Zobacz też: Pisanie życzeń – Jak napisać życzenia świąteczne?

Co symbolizują bombki na choince?

Symbol choinki to ważny symbol świąteczny, jednak dawniej istotne były również wszystkie rzeczy na niej zawieszone – każda z tych rzeczy miała swoje znaczenie i nie znajdowała się na drzewku przypadkowo.

Symbolika ozdób choinki:

 • Słodkości – jak ciasteczka czy pierniczki – oznaczały radość,
 • dzwoneczki – dobre nowiny,
 • łańcuch – scalenie rodziny,
 • jabłka – zdrowie i urodę oraz owoc biblijny,
 • orzechy – dobrobyt.
 • Na choince pojawiał się również anioł jako symbol opiekuna domu i ludzi. 
 • Światełka na choince to symbol nadejścia Jezusa,
 • zaś gwiazda znalazła się na czubku choinki na pamiątkę wędrówki Trzech Króli, których prowadziła do stajenki. 

Inspiracją do stworzenia bombek choinkowych były zaś jabłka. Okrągłe ozdoby to symbol harmonii – stąd kształt, jaki przyjęły bombki. Pierwsze ozdoby tego typu pojawiły się w Niemczech, w XIX wieku. 

Sprawdź: Jaka Ewangelia na Wigilię?

Choinka – znaczenie

Choinka – symbol świąt – to dziś wręcz symbol obowiązkowy, choć zwyczaj jej stawiania w domach jest dość młody. Choinki rozprzestrzeniały się w Niemczech – ich zwolennikiem był Marcin Luter, który zalecał by święta spędzać w rodzinnym gronie, w swoim domu. 

Przez długi czas Kościół katolicki nie popierał tego zwyczaju, nie chcąc by zastępowano nim tradycyjną szopkę. Pod koniec XIX wieku choinki stawały się jednak coraz popularniejsze również w katolickich domach. Najpierw spopularyzowano je w miastach, a następnie trafiły też na wieś i wyparły tradycyjne ozdoby, jak podłaźniczka czy Diduch. Obecnie choinka symbolizuje Chrystusa, a jej oświetlenie wskazuje na Jezusa będącego światłem dla pogan. 

Poznaj: Wiersz o Mikołaju z pokazywaniem – pomysły dla dzieci

Rodzice pytają co symbolizuje choinka:

Czego symbolem jest choinka?

Co symbolizuje choinka? Dawniej był to symbol życia, odradzania się, płodności i trwania. Zawsze była oświetlana, stanowiąc symbol światła i nadziei. Obecnie zaś rozświetlona choinka symbolizuje Jezusa Chrystusa, który jest światłem dla pogan. 

Co symbolizują prezenty pod choinką?

Nie do końca wiadomo skąd wziął się zwyczaj wręczania sobie podarunków w czasie świąt Bożego Narodzenia. Najprawdopodobniej to nawiązanie do darów, jakie przynieśli Dzieciątku Trzej Królowie lub do historii biskupa Miry, świętego Mikołaja. Czemu prezenty pojawiają się akurat pod choinką i otwiera się je w Wigilię? Warto wiedzieć, że jest to zwyczaj rozpowszechniony głównie w Polsce. W wielu innych krajach podarunki są wręczane dopiero w Boże Narodzenie, a czasami sama choinka jest takim prezentem. 

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo