Akt urodzenia dziecka: jakie dokumenty są potrzebne, by go wyrobić?

Akt urodzenia dziecka jest to podstawowy dokument poświadczający fakt urodzenia dziecka oraz jego pochodzenie. Dokument ten posiada dość długą historię, co świadczy o tym, iż już we wcześniejszych wiekach dostrzeżono potrzebę istnienia pisma poświadczającego pochodzenie danego człowieka.

Akt urodzenia dziecka

Na początku akty urodzenia dziecka wykonywane były wyłącznie dla warstwy szlacheckiej. Dokumenty te były bardzo potrzebne głównie do stwierdzenia pochodzenia, a co za tym idzie – prawa dziedziczenia. Przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, akty urodzenia dziecka wydawane i przechowywane były wyłącznie przez instytucje religijne. Księża, którzy oprócz omawianych dokumentów wystawiali również akty zgonu, pełnili nieoficjalnie funkcję pracowników państwowych. Dodatkowo te specyficzne świadectwa wypisywane były w języku kraju, który na danym terenie pełnił rolę zaborcy. Jedynie w Generalnym Gubernatorstwie akty urodzenia dziecka wystawiane były od 1815 roku w języku polskim. Co ciekawe, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, akty urodzenia wśród narodowości żydowskiej nie były wystawiane kobietom.

Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?

Skąd wziąć akt urodzenia oraz ile czasu ma rodzic na zgłoszenie narodzin dziecka do urzędu? Jakie informacje zawiera odpis aktu urodzenia oraz jakie dokumenty potrzebne są do otrzymania aktu urodzenia dziecka? Te oraz inne ciekawe informacje znajdą Państwo poniżej.

Odpis aktu urodzenia dziecka

Akt urodzenia dziecka to dokument poświadczający narodzenie się nowego obywatela. To specyficzne świadectwo zawiera podstawowe informacje o dziecku. Z aktu urodzenia można dowiedzieć się, jakie jest imię oraz nazwisko dziecka. Można też poznać datę i miejsce jego narodzenia, imiona i nazwiska rodziców oraz ich nazwiska rodowe, a ponadto miejsce ich zamieszkania w chwili urodzenia dziecka. W akcie urodzenia dziecka zawarta jest również informacja dotycząca osoby, która zgłasza dziecko – jej imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania (w przypadku, gdy dziecko zgłasza szpital – dane szpitala).

Po zgłoszeniu dziecka rodzic lub osoba zgłaszająca otrzymuje jeden odpis aktu urodzenia dziecka. Jest to dokument, który zawiera te same informacje, co oryginalny akt urodzenia dziecka, w momencie jego założenia (bez później wprowadzanych zmian). Odpis aktu urodzenia dziecka oprócz pierwszego razu, kiedy zostaje on wydany bezpłatnie przy okazji rejestracji potomka, zawsze wydawany jest w odpowiedzi na wniosek oraz za konkretną opłatą skarbową.

Akt urodzenia dziecka: potrzebne dokumenty

Aby zgłosić dziecko do urzędu stanu cywilnego, a tym samym otrzymać akt urodzenia dziecka, niezbędne są wymagane dokumenty. Co jest potrzebne? Przede wszystkim do otrzymania aktu urodzenia dziecka wymagane  jest pisemne zgłoszenie urodzenia niemowlaka. Takie oświadczenie wystawia pracownik szpitala, w którym dziecko przyszło na świat – może być to lekarz, położna lub sam zakład opieki zdrowotnej.

Dodatkowo, niezbędne są dokumenty poświadczające stan cywilny rodziców dziecka. W przypadku, gdy dziecko jest owocem związku małżeńskiego, do zgłoszenia wymagany jest skrócony odpis małżeństwa. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy matka dziecka jest wdową – wówczas urząd wymaga aktu zgonu męża. Z kolei, kiedy rodzice dziecka nie żyją w związku małżeńskim, do zgłoszenia, a następnie otrzymania aktu urodzenia dziecka niezbędny jest odpis aktu urodzenia matki noworodka.

Ponadto do zgłoszenia wymagany jest dowód osobisty osoby zgłaszającej. Należy podkreślić, że osoba, która zgłasza dziecko powinna posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, a samo zgłoszenie przeprowadzane jest w formie ustnej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zgłoszenia dziecka dokonuje zakład opieki zdrowotnej – wówczas proces ten przeprowadza się w formie pisemnej. Po zgłoszeniu dziecka, akt urodzenia dostępny jest „od ręki”, jednakże do jego pobrania wymagany jest również dowód osobisty.

Skąd wziąć akt urodzenia dziecka?

Akt urodzenia dziecka otrzymuje się w urzędzie właściwym do miejsca urodzenia dziecka. Po narodzinach potomstwa, ojciec zobowiązany jest w ciągu 14 dni zgłosić dziecko we właściwym dla danego szpitala Urzędzie Stanu Cywilnego. Do 2015 roku z kolei akt urodzenia można było pobrać tylko w tymże urzędzie, jednak w związku z rozwojem e-administracji zaszły poważne zmiany i dokumenty można odebrać w Urzędach Stanu Cywilnego na terenie całego kraju. Procedura ta może jednak potrwać, ponieważ urzędnicy potrzebują czasu na pobranie skróconego aktu urodzenia dziecka. W związku z tym, zaleca się, aby przed wybraniem się do urzędu, zamówić akt urodzenia przez Internet za pomocą platformy ePUAP.

Zobacz też:

Jakie podpaski poporodowe wybrać?

Kąpiel noworodka w krochmalu

[Zdjęcie główne: Pixabay]

Dodaj komentarz

Prawo

Ciąża a praca [warunki pracy w ciąży]

Przyszłym mamom przysługuje szereg praw, których przedsiębiorca musi przestrzegać od momentu, kiedy zostaje poinformowany o ciąży pracownicy. Co dokładnie mówi Kodeks Pracy o warunkach pracy w ciąży? Kiedy ciąża a...

Czytaj dalej →
Prawo

Jak napisać pozew o alimenty?

Gdy rodzice dziecka się rozstają, nie przestają być za nie odpowiedzialni. Również finansowo. Niestety nie zawsze udaje się w tej kwestii dojść do porozumienia, szczególnie jeśli emocje po rozstaniu wciąż...

Czytaj dalej →
Prawo, Rodzice

Przysposobienie dziecka

Przysposobienie dziecka, czyli inaczej adopcja, jest długotrwałym procesem wiążacym się z wieloma rozmaitymi formalnościami, które trzeba wypełnić. Czy łatwo da się przysposobić dziecko? Na czym to polega i kim jest...

Czytaj dalej →
Prawo, Turystyka

Jak wyrobić dowód dla niemowlaka?

Dowód dla niemowlaka jest niezbędnym dokumentem, jeśli podróżujemy z rodziną poza granice państwa. Wyrobienie go nic nie kosztuje, a okres oczekiwania na dokument jest nie dłuższy niż 30 dni. Dowiedz...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general