Przerwa na karmienie piersią. Jak długo przysługuje? Co musi zawierać wniosek?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to nie lada wyzwanie dla mam. Pierwsze dłuższe rozstania z maluszkiem bywają bardzo trudne emocjonalne, a do tego trzeba się na nowo przyzwyczaić do codziennej zawodowej rutyny. Zakończenie urlopu macierzyńskiego jest także dosyć skomplikowanym procesem logistycznym, ponieważ trzeba załatwić żłobek lub poprosić o pomoc w opiece dziadków. Sprawa wydaje się jeszcze cięższa, jeśli mama karmi piersią i nie chce z tego jeszcze rezygnować. Warto więc wiedzieć, że ustawodawca przewidział taką ewentualność i mamom przysługuje przerwa na karmienie piersią. Do kiedy obowiązuje? Jak się o nią ubiegać?

- Kobieta karmiąca ma w ciągu dnia pracy prawo do przerw z tego tytułu. Jeśli karmi jedno dziecko przysługują jej dwie 30-minutowe przerwy. W przypadku większej liczby dzieci, przerwy trwają po 45 minut (kobiety pracujące od 4 do 6 godzin dziennie mają prawo do jednej przerwy).
- Przerwy na karmienie są wliczane do czasu pracy, a więc nie muszą być ewidencjonowane. Nie są traktowane jako nieobecność czy zwolnienie.
- Aby skorzystać z tego prawa, wystarczy złożyć odpowiedni, pisemny wniosek u pracodawcy.
Przerwa na karmienie piersią 2021
Większość świeżo upieczonych mam, szczególnie tych, które urodziły swoje pierwsze dziecko, obawia się powrotu do pracy. Jest to moment bardzo trudny z wielu powodów. Przede wszystkim czekają ich pierwsze dłuższe rozstania z maluszkiem, co dla wielu jest bardzo obciążające emocjonalnie. Do tego dochodzi obawa, że nie uda się w satysfakcjonujący sposób pogodzić życia zawodowego z obowiązkami zawodowymi. Nieraz niezwykle ciężko jest również, po wielu miesiącach spędzania czasu głównie w domu, przestawić się ponownie na tryb pracy.
Poza wszystkimi wymienionymi czynnikami, bardzo często problematyczna bywa także organizacja opieki. Zakończenie urlopu macierzyńskiego poszukiwanie odpowiedniej niani lub miejsc w żłobkach. Niestety jedno i drugie rozwiązanie wiąże się nieraz z dużymi kosztami. W wyjątkowo komfortowej sytuacji są rodzice, którzy mogą poprosić o pomoc dziadków czy inną bliską rodzinę.
Żadna opieka jednak nie zastąpi całkowicie obecności mamy. Szczególnie jeśli wciąż karmi ona piersią i nie chciałabym z tego jeszcze rezygnować. Śpieszymy jednak z dobrymi informacjami! Ustawodawca przewidział taką sytuację. Dlatego aby ułatwić powrót do pracy matki karmiącej, Kodeks pracy daje jej prawo do przerw na karmienie dziecka. Ich długość oraz liczba zależy od liczby karmionych dzieci i wymiaru etatu.
Zobacz: Ile powinien jeść noworodek?
Matka karmiąca w pracy 2021
Prawa matki karmiącej w pracy reguluje artykuł 187. Kodeksu pracy. Zgodnie z przepisami pracownicy, która karmi piersią jedno dziecko, przysługują dwie półgodzinne przerwy w pracy. Natomiast kobieta karmiąca więcej niż jedno dziecko może wykorzystać dwie przerwy po 45 minut. Dwie przerwy przysługują jednak wyłącznie w przypadku pracy na cały etat, tzn. 8 godzin dziennie. Jeśli wymiar pracy wynosi mniej niż 8 godzin (między 4 a 6), to karmiącej matce należy się tylko jedna przerwa. Co istotne, przerwy te wliczają się do czasu pracy. Przerwa na karmienie piersią w świetle prawa nie jest traktowane jako nieobecność ani zwolnienie, a zatem są to godziny normalnie płatne. Przy jednym dziecku oznacza to de facto 7 godzin pracy dla matek karmiących, a przy większej liczbie dzieci 6,5 godziny.
Kodeks pracy – karmienie piersią:
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.[Przerwa na karmienie] Art. 187. Kodeksu pracy.
Karmienie piersią a praca
Przerwa w pracy na karmienie nie musi koniecznie oznaczać, że trzeba ten czas wykorzystać w ciągu dnia. Okazuje się jednak, że wcale nie ma takiego obowiązku. Oczywiście mama, która mieszka niedaleko miejsca pracy i zdążyłaby w tym czasie pojechać do domu i wrócić, może w ten sposób rozłożyć swoje przerwy. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to równie dobrze może skorzystać z nich na początku lub na końcu dnia, tzn. przyjść lub wyjść wcześniej. Należy jednak podkreślić, że skrócony czas pracy dla matki karmiącej bezwględnie nie może przekraczać łącznej długości przerw. Przerwy te kobiety mogą także ewentualnie wykorzystać na odciągnięcie pokarmu, jeśli znajdzie odpowiednie warunki i pomieszczenie.
Nie wszystkie pracownice, które karmią, są jednak upoważnione do ubiegania się o przerwy z tego tytułu. Zgodnie z prawem taka możliwość przysługuje tylko tym kobietom, które są pracują 4 godzinny dziennie i dłużej. Jeśli pracują krócej, to nie mogą skorzystać z tego przywileju. Natomiast w przypadku, kiedy matka pracuje od 4 do 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna półgodzinna przerwa.
Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.[Przerwa na karmienie] Art. 187. Kodeksu pracy.
Godzina na karmienie – do kiedy i co musi zawierać wniosek?
Podstawą przyznania przerw na karmienie piersią w pracy jest złożenie odpowiedniego, pisemnego wniosku z prośbą do pracodawcy. W przepisach Kodeksu pracy nie ma mowy o konieczności dołączania do wniosku zaświadczenia od lekarza o karmieniu piersią. Pracodawca nie ma więc prawa domagać się dostarczenia takiego dokumentu.
Wniosek o przerwy na karmienie dziecka powinien zawierać poniższe informacje:
- podstawowe dane dziecka, czyli imię, nazwisko oraz data urodzenia,
- datę rozpoczęcia korzystania z uprawnienia,
- formę wykorzystywania przerw.
Ustawodawca nie określił maksymalnego czasu, do kiedy można się ubiegać o udzielenie przerw na karmienie. Nie zostało to też w żaden sposób uzależnione od wieku dziecka. Oznacza to, że kobieta może karmić nawet dwu- czy trzylatka, jeśli podejmie taką decyzję. Oczywiście zapis ten nie powinien być nadużywany, ponieważ w takiej sytuacji pracodawca może zażądać specjalnego zaświadczenie lekarskiego.
Zobacz: Już wkrótce dodatkowe 500 plus trafi do rodziców! Kiedy dokładnie ruszą wypłaty?
Kiedy złożyć wniosek o przerwę na karmienie piersią?
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch 30-minutowych przerw w ciągu dnia pracy, jeśli pracuje na w pełnym wymiarze godzin i karmi tylko jedno dziecko. Jeśli ma więcej niż dwoje dzieci, otrzyma dwie 45-minutowe przerwy. W przypadku pracy w krótszym wymiarze czasowym od 4 do 6 godzin przysługuje jej jedna przerwa.
Aby skorzystać z tego przywileju wystarczy złożyć pisemny wniosek. Najlepiej zrobić to niezwłocznie po powrocie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
Sprawdź: Jaki prezent dla niemowlaka na święta? 13 rzeczy, które rozwijają, inspirują i bawią
Rodzice pytają, kiedy przysługuje przerwa na karmienie piersią
W Kodeksie pracy nie ma określonego maksymalnego terminu, do którego kobieta może korzystać z tego przywileju. Nie ma także limitu wieku dziecka. Teoretycznie więc matka może karmić półtoraroczne dziecko, ale także dwu- i trzylatka.
Nie istnieją przepisy, które ograniczałyby zakres czasu pracy z powodu karmienia piersią. Zgodnie z prawem jednak czas pracy pracowników, którzy zajmują się dzieckiem do 4. roku życia – bez ich zgody – nie może przekraczać 8 godzin na dobę.
Matce karmiącej przysługują dwie półgodzinne przerwy, czyli łącznie godzina na karmienie piersią. Czas ten normalnie wlicza się do czasu pracy.
Jeśli kobieta pracuje 8 godzin dziennie i karmi jedno dziecko przysługują jej dwie półgodzinne przerwy w ciągu dnia. Jeśli natomiast karmi więcej niż jedno dziecko, przysługujące jej przerwy trwają po 45 min. Warto dodać, że w przypadku pracy od 4 do 6 godzin dziennie należy się tylko jedna przerwa.
Sprawdź też: Truskawki a karmienie piersią i truskawki w ciąży – nie takie straszne, jak je malują!
Sprawdź też: Szczepienia dzieci 5-11 lat przeciw Covid! MZ podało termin! Kiedy rozpocznie się akcja szczepień?
Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci. Jak radzić sobie z głośnymi sąsiadami?
Jak złożyć wniosek o 500 plus 2023? Praktyczny poradnik dla rodziców krok po kroku
Komu nie przysługuje ulga na dziecko 2023? Dochód ma duże znaczenie. Ci rodzice nie skorzystają z odliczenia
Czy trzeba przyjmować księdza po kolędzie? O tym wierni powinni wiedzieć
Podwyżki dla nauczycieli 2023. ZNP komentuje spotkanie w ministerstwie: “Takiej farsy za ministra Czarnka jeszcze nie było”
Na jaki okres 500 plus 2023? Rodzice powinni uważać, co zaznaczają we wniosku
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Prawo
- Przerwa na karmienie piersią. Jak długo przysługuje? Co musi zawierać wniosek?
Tort Weselny
Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...
Czytaj dalej →Pierścionek zaręczynowy
Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...
Czytaj dalej →Bukiety ślubne
Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...
Czytaj dalej →- Jaki prezent na Chrzest ? - Forum 2022
- konkurs recytatorski-1klasa-jaki wiersz??? - Forum 2022
- Śmieszne wierszyki dla dzieci: Jakie znacie zabawne wiersze do recytacji? - Forum 2022
- Jak długo ból brzucha po łyżeczkowaniu? - Forum 2022
- Sumamed dla dzieci - Wasze opinie o tym antybiotyku? - Forum 2022
- Imupret-stosuje ktoś? - Forum 2022
- Wycięcie trzeciego migdałka u czterolatka - Forum 2022
- AspAT, ALAT podwyższone! Tak mi smutno... - Forum 2022
- Centrum Filmowe ATV FILM- casting - Forum 2022
- Cukrzyca ciążowa !!!! - Forum 2022
- Do kiedy dziecko nosi rozmiar 68??? - Forum 2022
- Do nowo zaciążonych: Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu? - Forum 2022
- Pilne! Czerwony i spuchnięty siusiak u dziecka! - Forum 2022
- Przyrost Beta-HCG: Jak przyrasta Beta-HCG w pierwszych tygodniach? - Forum 2022
- ciemnieje ząbek -jedynka - Forum 2022
- "Byłam" u wróżki!!! Czy wierzycie w coś takiego? - Forum 2022
- 11 tc, a ja znam już płeć! Czy ktoś mnie pobije? - Forum 2022
- ACTIFED dla 3-latka??? PILNE!!! - Forum 2022
- Bebilon Pepti -uzywacie? - Forum 2022
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?
- Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?
- Bon turystyczny - lista sklepów i restauracji. Gdzie można go wykorzystać?
- Karta Dużej Rodziny – zniżki 2023. Sprawdź, gdzie możesz zaoszczędzić!
- Komu nie przysługuje ulga na dziecko 2023? Dochód ma duże znaczenie. Ci rodzice nie skorzystają z odliczenia
- Życzenia urodzinowe dla nastolatków [zabawne oraz oficjalne, krótkie wierszyki]
- Średnie zużycie wody w mieszkaniu- Ile m3 wody zużywa jedna osoba?
- Rymowanki dla dzieci. Krótkie, zabawne, pierwsze wierszyki dla maluchów. Świetne na pamięć i wyobraźnię!
- Zwarzony krem mascarpone ze śmietaną - Podpowiadamy, jak uratować zwarzony krem z mascarpone
- Podwyżki dla nauczycieli 2023. ZNP komentuje rozmowy z MEiN: "Takiej farsy za ministra Czarnka jeszcze nie było"
- Życzenia na 40 urodziny [krótkie, śmieszne, poważne]
- Czerwony odbyt u dziecka [przyczyny, objawy, leczenie]
- Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!
- Gorąca głowa i zimne ręce u dziecka? Nie lekceważ tego typu gorączki!