Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?

Umowa o pracę daje pracownikowi szereg przywilejów, w tym możliwość płatnego urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka. Mimo że na zasiłku macierzyńskim otrzymuje się wysokość całej pensji, wiele mam szuka sposobów na zarobek w tym czasie. Czy na urlopie macierzyńskim można zatem pracować? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Będąc na urlopie macierzyńskim, można wykonywać pracę bez utraty zasiłku macierzyńskiego.
  • Najbardziej opłacalnymi formami zatrudnienia są umowa o pracę z innym pracodawcą niż ten, który udzielił urlopu lub umowy cywilno-prawne obojętne czy ze swoim pracodawcą czy z innym.
  • Prawo nie określa wysokości zarobków, jakie można osiągnąć bez ryzyka utraty zasiłku macierzyńskiego.

Komu przysługuje urlop macierzyński?

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie zatrudnionej na umowę o pracę, która urodziła dziecko. Nie przysługuje zatem osobie na bezrobociu, urlopie wychowawczym bądź zatrudnionej na umowę cywilno-prawną. Urlop zaczyna się liczyć od dnia urodzenia dziecka i przysługuje odpowiednio w wymiarze:

  • po urodzeniu 1 dziecka – 20 tygodni
  • po urodzeniu 2 dzieci – 31 tygodni
  • po urodzeniu 3 dzieci – 33 tygodnie
  • po urodzeniu 4 dzieci – 35 tygodni
  • po urodzeniu 5 dzieci i więcej – 37 tygodni

Urlop macierzyński to nie tylko prawo, ale i obowiązek. Pracownica musi wykorzystać minimum 14 tygodni obowiązkowego urlopu. Resztę urlopu musi w takim wypadku wykorzystać ojciec dziecka, zawieszając działalność zarobkową. Może też rozpocząć urlop 6 tygodni przed narodzinami dziecka.

Jeśli kobieta zdecyduje się wyłącznie na urlop macierzyński będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 100% pensji. Jeśli będzie chciała przejść na dodatkowy urlop zwany rodzicielskim (w wymiarze 32 tygodni lub 34 w przypadku ciąży mnogiej), ma dwie opcje do rozważenia: albo 100% pensji przez pierwsze 20 tygodni a później 60%, albo 80% wysokości pensji przez cały rok bycia z dzieckiem w domu. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat i można go brać w 4 częściach.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy pracodawca płaci składki ZUS?

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?

Tak, można. I to dodatkowo – można to robić bez wpływu na wysokość udzielanego zasiłku, bez względu na to czy praca będzie miała miejsce podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego czy też dodatkowego w formie urlopu rodzicielskiego. Praca na macierzyńskim jest możliwa zarówno w ramach umowy o pracę zawartej z pracodawcą innym niż ten, który udzielił urlopu macierzyńskiego, jak i w ramach umów cywilno-prawnych (umowa-zlecenie, umowa o dzieło) zawartych z pracodawcą, który udzielił urlopu lub u innego pracodawcy. Nie jest natomiast możliwe wykonywanie pracy w ramach umowy o pracę w trakcie zasiłku macierzyńskiego z pracodawcą, który udzielił urlopu macierzyńskiego. W tym wypadku pracownica może podjąć pracę po wykorzystaniu 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i pracować na urlopie rodzicielskim, ale w wymiarze nie większym niż 1/2 etatu a dochody będą pomniejszane o wysokość zasiłku macierzyńskiego. Obecnie kobiety chętniej realizują się zawodowo podczas urlopu macierzyńskiego, gdyż wzrasta społeczna akceptacja dla kariery zawodowej kobiet oraz zaangażowanie mężczyzn w opiekę nad dziećmi.

Zobacz także: Własna działalność a ciąża [urlop i zasiłek macierzyński oraz składki ZUS]

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować na umowę zlecenie?

Przepisy prawa nie zabraniają podpisywania umów-zleceń w okresie urlopu macierzyńskiego. Można taką umowę podpisać nawet w dniu porodu, obojętne czy ze swoim pracodawcą czy z innym. Z umowy zlecenia zawartej z innym pracodawcą w tym czasie obowiązkowa jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Możesz jednak na swój wniosek dobrowolnie być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z umowy zlecenia. Zarobione pieniądze z takiej umowy nie wpłyną na wysokość zasiłku macierzyńskiego. Praca podczas urlopu macierzyńskiego w takiej sytuacji bardzo się opłaca.

Urlop macierzyński a praca u innego pracodawcy

Prawo nie zabrania także zatrudniać się u innego pracodawcy w okresie urlopu macierzyńskiego. Możesz to zrobić na umowę o pracę, na umowę-zlecenie, na umowę o dzieło. Obecnie kobiety chętniej realizują się zawodowo podczas urlopu macierzyńskiego, gdyż wzrasta społeczna akceptacja dla kariery zawodowej kobiet oraz zaangażowanie mężczyzn w opiekę nad dziećmi. Nowe technologie umożliwiają kobietom podejmowanie pracy podczas opieki nad dzieckiem, pracę zdalną czy inną wykonywaną w domu.

Zobacz także: Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczych? ZUS żąda od matek zwrotu setek tysięcy złotych za urlop macierzyński

Rodzice pytają: czy na macierzyńskim można pracować?

Czy na macierzyńskim można dorobić?

Tak, można. Zarówno u swojego pracodawcy, jak i u innego. Można zawrzeć umowę o pracę, umowę-zlecenie i umowę o dzieło.

Ile można dorobić na macierzyńskim?

Nie ma ograniczenia kwoty, którą można dorobić na urlopie macierzyńskim. Trzeba tylko pamiętać, że w przypadku pracy u swojego pracodawcy, który udzielił urlopu macierzyńskiego, praca na umowę o pracę będzie możliwa dopiero po wykorzystaniu 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, a w kolejnych tygodniach zasiłek macierzyński będzie pomniejszony o kwotę, którą się zarobi.

Czy będąc na macierzyńskim, można pracować na zlecenie?

Tak, można. Bez znaczenia czy u pracodawcy, który udzielił urlopu, czy u innego – zarobiona kwota nie wpłynie na wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo