Butelka dla noworodka: która butelka jest najlepsza dla noworodka?

Właściwie wybrana butelka dla noworodka może wpłynąć na sukces w karmieniu, a także zniwelować wiele dolegliwości wczesnodziecięcych, takich jak kolka czy ulewanie. O co chodzi zatem z tymi butelkami i jak znaleźć dobre butelki dla niemowląt?

Butelka dla noworodka

Bez względu na to, czy planujesz karmić swoje maleństwo piersią, czy też mlekiem modyfikowanym, w wyprawce dla niemowlaka nie powinno zabraknąć butelki dla noworodka do karmienia — tak na wszelki wypadek. Często jest to wybór przypadkowy. Kobiety nastawione na karmienie piersią nie przykładają zbyt dużej wagi do tego, jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza. Kupują więc taką, która im się podoba, o której słyszały lub widziały ją w reklamie albo też taką, którą ktoś im polecił. Przyszłe mamy planujące karmienie mlekiem modyfikowanym nieco bardziej przykładają się do wyboru butelki dla noworodka, jednak mimo wszystko rzadko, kiedy jest to kwestia priorytetowa. Nie wynika to z ignorancji, a raczej z niewiedzy lub niedoinformowania.

Zobacz też: Zasady kamienia mieszanego

Jaka butelka dla noworodka?

Butelki dla niemowlaków występują w czterech rozmiarach:

  • 120-125 ml;
  • 240-260 ml;
  • 300 ml;
  • 340 ml.

Pojemność butelki to kwestia modelu oraz producenta. Niektórzy producenci na przykład proponują tylko jeden lub dwa rozmiary butelek. To zatem, jaki rozmiar wybieramy, zależy od nas, jednak na początek lepiej wybrać butelkę mniejszą. Noworodek potrzebuje bardzo małej ilość pokarmu, dlatego lepiej przygotowywać mniejsze ilości mleka w małej poręcznej butelce, aby nie musieć marnować przygotowanej mieszanki.

Dobre butelki dla niemowląt – czyli jakie?

Dobre butelki dla niemowląt powinny spełniać kilka podstawowych warunków, taki jak:

  • anatomiczny kształt smoczka — jest on niezbędny do tego, aby dziecko aktywnie ssało pokarm,
  • smoczek w butelce dla noworodka nie może mieć zbyt dużego otworu, jest to szczególnie ważne w przypadku karmienia mieszanego lub stosowania butelki do dokarmiania odciąganym z piersi mlekiem. Jeżeli pokarm z butelki będzie wypływał zbyt szybko i łatwo, dziecko może zniechęci się do ssania mleka z piersi, co wymaga od niego nieco więcej wysiłku
  • system odpowietrzania, zabezpieczający przed kolkmi – butelka z otworem odprowadzającym powietrze, pomoże uniknąć połykania przez dziecko powietrza w trakcie jedzenia, a tym samym zapobiegnie nagromadzaniu się gazów w brzuchu dziecka prowadzących do wzdęć i kolek
  • prosta budowa, łatwe czyszczenie — butelka dla dziecka musi dać się szybko i łatwo wyczyścić. Zachowanie higieny jest konieczne dla zdrowia dziecka, dlatego butelka powinna łatwo i szybko się rozkładać, a także mieć takie elementy, które można dokładnie umyć;
  • kompatybilność z laktatorem — umożliwi to odciąganie pokarmu z piersi bezpośrednio do butelki, bez konieczności przelewania go do innego pojemnika.
  • bezpieczeństwo i niezbędne atesty — materiały, z których wykonana jest butelka dla noworodka, powinny być całkowicie bezpieczne. Nie mogą one zawierać szkodliwego bisfenolu A.

Która butelka najlepsza dla noworodka?

Jak odnaleźć się w gąszczu nowości i obietnic producentów i nie zwariować? Która butelka będzie najlepsza dla noworodka? Producenci akcesoriów dziecięcych, w tym butelek do karmienia prześcigają się w wymyślaniu innowacyjnych rozwiązań, mających na celu ułatwienie życia rodziców oraz oczywiście uszczęśliwienie dziecka. Produktów jest tak dużo, że czasami może zakręcić się w głowie od tego, co proponują nam firmy z branży dziecięcej.

Szklane butelki dla noworodka, butelki termiczne, butelki z uchwytem, butelki wąskie, butelki szerokie, smoczki lateksowe ,smoczki silikonowe, smoczki ergonomiczne, smoczki z funkcją aktywnego ssania, smoczki antykolkowe. Jak zdecydować jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza, kiedy wszyscy obiecują, że ich produkt najlepiej służy maluszkom? Przede wszystkim nie dajmy się zwariować. Nie chodzi oczywiście o to, aby kupować pierwszą lepszą butelkę z marketu, ale nie musimy też za wszelką cenę kupować najnowszego modelu innowacyjnej butelki ze wszystkimi bajerami. Każdy producent proponuje coś innego i zapewnia, że jest to najlepsze dla dziecka, ale co tak naprawdę ma znaczenie, gdy chcesz znaleźć dobre butelki dla niemowląt?

Zobacz też: Smoczek ortodontyczny na krzywy zgryz dziecka

Butelka dla noworodka na miarę potrzeb

Wybór pierwszej butelki dla noworodka powinien być uwarunkowany przede wszystkim potrzebami rodziców oraz dziecka. Z pewnością powinna być ona wykonana z bezpiecznych materiałów z atestem. Czy to będzie szkło, silikon czy plastik, zależy już od naszych indywidualnych preferencji. Szkło jest łatwiejsze w czyszczeniu i sterylizacji, ale istnieje ryzyko stłuczenia. Jest także cięższe. Plastik jest lekki i odporny, a silikon dodatkowo jest elastyczny. Jeżeli dziecko jest zdrowe, nie ma specjalnych wytycznych od lekarza co do konieczności zastosowania specjalistycznej butelki, możemy wybrać taką, która spełnia podstawowe kryteria, opisane wcześniej.

Bardzo ważnym elementem butelki jest smoczek. Dobrze, by ssanie go imitowało naturalne ssanie piersi. To zapewnia wielu producentów, jednak w praktyce często okazuje się, że maluch upodoba sobie smoczek jednej marki i niechętnie ssie inne. Dlatego, jeśli dziecko nie chce jeść z butelki, warto sprawdzić przede wszystkim inne kształty smoczków.

Ile butelek potrzebuje noworodek?

Czy wystarczy jedna butelka do karmienia dla niemowlaka? To zależy. Jeżeli główną metodą karmienia jest pierś, a butelka używana jest tylko awaryjnie, wówczas jedna butelka powinna spokojnie wystarczyć. Jeżeli jednak dziecko będzie karmione metoda mieszaną lub tylko butelką, wówczas dobrze jest zaopatrzyć się w co najmniej dwie butelki.  Wraz ze wzrostem zapotrzebowania dziecka na pokarm, możemy dokupić kolejne o większej pojemności.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo