Smoczek ortodontyczny: jak wybrać dobry smoczek ortodontyczny?

Część rodziców uważa, że smoczek pomaga dziecku zasnąć i uspokaja je. Inni przekonują, że dzieci nie potrzebują smoczków, a wręcz że wykrzywiają one zgryz. Tymczasem istnieją specjalne smoczki ortodontyczne, prostujące krzywy zgryz i jednocześnie uspokajające malca. Kiedy podać dziecku pierwszy smoczek? Jak wygląda smoczek ortodontyczny i jak wybrać najlepszy?

Jak wygląda smoczek ortodontyczny?

Likwidowanie problemów ze zgryzem albo przeciwdziałanie im można jednak zacząć już w wieku niemowlęcym stosując smoczek ortodontyczny. Jest to specjalny rodzaj smoczka, który został zaprojektowany przez dentystów i ortodontów w odpowiedzi na liczne doniesienia o możliwym, szkodliwym wpływie zwykłych smoczków na zgryz maluszka. Jak wygląda smoczek ortodontyczny? Jest specjalnie zaprojektowany: poza zwykłym zaokrągleniem, po obu stronach jest płaski. Smoczek posiada więc optymalny kształt, który pozwala prawidłowo rozwijać się aparatowi mowy małego człowieka. W sklepach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych – można w tej chwili znaleźć mnóstwo takich specjalistycznych smoczków. Ich cena niewiele różni się od ceny tradycyjnych smoczków.

Kiedy smoczek ortodontyczny jest potrzebny?

Dzieci rodzą się z odruchem ssania, który często aktywuje się u nich nie tylko wówczas, kiedy są głodne. Już samo ssanie pomaga dziecku się uspokoić, bo czuje się jak przy boku mamy. Dlatego wielu rodziców sięga po smoczki, by zyskać kilka dodatkowych godzin spokojnego snu maluszka w ciągu dnia czy w ciągu nocy. Smoczek można podawać dzieciom w trakcie ząbkowania – w pewien sposób pomoże poradzić sobie ze swędzącymi dziąsłami i ukoić ból. Przede wszystkim odruch ssania smoczka wycisza dziecko, relaksuje je i uspokaja. Taki uspokajający smoczek ortodontyczny będzie idealny zarówno dla dzieci już ząbkujących, jak i od pierwszych dni ich życia. Niektórzy specjaliści zalecają podawanie dziecku smoczek dopiero wówczas, gdy ustabilizuje się laktacja, jednak istnieją też specjalne mini smoczki dla niemowlaka, które można podawać maluszkowi w ciągu pierwszych tygodni jego życia.

Smoczek ortodontyczny – a może inny?

Smoczek ortodontyczny czy dynamiczny? Smoczek anatomiczny czy ortodontyczny? Istnieją różne rodzaje smoczków, które rodzice mogą wybrać dla swojej pociechy. Wszystko zależy od konkretnego dziecka, bo każdy człowiek ma inne potrzeby – i od konkretnych potrzeb maluszka. Smoczki dynamiczne posiadają specjalne wypustki, naśladujące kanaliki laktacyjne, dzięki czemu jeszcze lepiej uspokajają dziecko. Są też odpowiednio rozciągliwe, więc maluch może je swobodnie ssać. Z kolei smoczki anatomiczne przypominają brodawkę kobiety – są najbardziej naturalne jeśli chodzi o wygląd. Istnieją i smoczki terapeutyczne, jednak one mają ściśle lecznicze zadanie – na przykład wówczas, gdy ktoś ma zaburzoną motorykę mięśniową czy złe nawyki. Jednak to właśnie smoczki ortodontyczne są obecnie najbardziej polecane, ponieważ wspierają prawidłowy rozwój jamy ustnej. W dodatku istnieje wiele rozmiarów i rodzajów tych smoczków, więc można dowolnie przebierać wśród nich jeśli chodzi o wygląd, czy dostosowanie do konkretnego dziecka.

Dobry smoczek ortodontyczny – czyli jaki?

Gdy rodzić zdecyduje się już na specjalny smoczek na krzywy zgryz, zazwyczaj nie wie jaki najlepiej kupić. Oczywiście, ważne jest by został wykonany z bezpiecznego materiału, by był odpowiednio usztywniony i bezpieczny w użytkowaniu (nic się nie kruszy, nic się nie łamie, nie odpada itp.), ale również by posiadał rekomendację Polskiego Towarzystwa
Ortodontycznego. Zwykle smoczki są wykonane z silikonu, kauczuku, bez dodatku szkodliwego bisfenolu A. Mają ładne barwy, bajkowe dekoracje – pasują każdemu dziecku. Oczywiście, nie jest to najważniejsze, więc równie dobrze można się zdecydować na prosty smoczek, ale jednak wielu rodziców zwraca uwagę na jego wygląd – choćby dlatego warto wiedzieć, że niektóre są naprawdę urocze. Smoczek ortodontyczny może służyć do uspokajania malucha, gdy dziecko jest niespokojne, ale może także pomagać w karmieniu – dostępne są bowiem również wersje przeznaczone do butelki.

Wspomnieliśmy, że dobry smoczek musi mieć jeszcze prawidłowy kształt oraz odpowiedni rozmiar. Dobieramy go do wzrostu, wagi dziecka, jak też do jego wieku. Zbyt duży smoczek może bowiem przeszkadzać w oddychaniu i denerwować dziecko, zamiast je uspokajać, podczas gdy smoczek zbyt mały mógłby spowodować nieprawidłowe ustawienie żuchwy i problemy ze zgryzem. Na szczęście w tej chwili istnieją smoczki w różnych rozmiarach, które może dobrać znający się na temacie specjalista.

Smoczki ortodontyczne – opinie

Smoczki ortodontyczne zyskują sobie przychylność licznych rodziców. Są obecnie polecane przez wiele osób, które już miały okazję z nich skorzystać, ale rekomendują je oczywiście także sami ortodonci i dentyści. Dobrze jest zdecydować się właśnie na taki smoczek, bo dzięki niemu możliwe jest uspokojenie dziecka, przy jednocześnie zachowaniu bezpieczeństwa rozwoju maluszka. Proces rozrostu jamy ustnej nie jest zaburzony – a wręcz smoczek ortodontyczny stanowi stosowne wsparcie w tym naturalnym procesie. Dlatego właśnie zainteresowanie smoczkami ortodontycznymi rośnie.

Decydująca jest i cena – koszty zakupu smoczka ortodontycznego nie są szczególnie wysokie. Można go bez trudu znaleźć w sklepach stacjonarnych z rzeczami dla maluszka, ale i w sklepach internetowych, których w tej chwili jest w internecie coraz więcej.

Smoczek ortodontyczny – podsumowanie

Jeśli rodzice rozważają zakup smoczka dla swojej pociechy, najlepiej by poczytali nieco więcej o smoczkach ortodontycznych – ich zaletach oraz rodzajach. Nie muszą rzecz jasna koniecznie decydować się właśnie na taki produkt, jednak warto wiedzieć tego typu smoczki są szeroko polecane i mogą nie tylko pomóc w uspokojeniu maluszka, ale i zapewnić mu prawidłowy rozwój. Należy jedynie wybrać smoczek z głową – jak zresztą wszystko.

Smoczek ortodontyczny powinien:

  • być wykonany z bezpiecznego surowca;
  • posiadać prawidłowy rozmiar;
  • mieć odpowiedni kształt, by można było uznać go za ortodontyczny;
  • posiadać wszystkie istotne atesty i rekomendacje;
  • być w wersji mini, jeśli ma być przeznaczony dla niemowlaka.

Rodzice mogą – a wręcz powinni – zapytać o opinię lekarza prowadzącego, dzięki czemu będą mogli wybrać dobry smoczek ortodontyczny dla swojego maluszka. Lekarz powie jaki rozmiar będzie najlepszy, a oni sami będą mogli dowolnie wybierać wśród różnych kolorów i ozdób. W tej chwili powstają nawet smoczki świecące w ciemności, które o wiele łatwiej znaleźć gdy wypadną, a zapadł już zmrok. Oferta jest naprawdę bogata!

Zdjęcie główne: Natursutten Smoczek Ortodontyczny, Ceneo.pl

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo