Emerytury dla matek w 2019 roku. Kiedy pierwsze wypłaty świadczenia dla mam czwórki dzieci?

Kto dostanie emeryturę dla matek? Od kiedy i ile pieniędzy będzie wypłacone w ramach świadczenia? Jakie są kryteria przyznawania dodatkowej emerytury dla mam. Czy emerytury dostanę tylko matki czwórki dzieci? A co z matkami, które mają trójkę? Poznaj zasady programu “Mama Plus”!

Emerytury dla matek czwórki dzieci

Obecny rząd od początku objęcia władzy promuje wielodzietność i tworzy programy wspierające młode rodziny. Wielokrotnie pisaliśmy o programie 500+, teraz przyszedł czas na Mama Plus, który ma zapewniać matkom co najmniej czwórki dzieci emeryturę, nawet jeśli nigdy nie pracowały.

Nowy program rządowy Mama Plus, ma z założenia wspierać młode rodziny i zapewnić emeryturę państwową matkom, które mają czwórkę dzieci. Ma ona wynosić ok 1000 złotych i być przyznawana wszystkim wielodzietnym mamom, niezależnie od tego, czy kiedykolwiek były czynne zawodowo czy nie. Kobiety, które byłyby również zatrudnione, miałyby otrzymywać wyższą emeryturę.

Świadczenie w ramach emerytur dla matek wielodzietnych ma również objąć matki, które już są na emeryturze i zakłada podwyżki, jeśli obecnie otrzymują mniej niż 1000 złotych. Mama Plus ma być również skierowany do kobiet ubezpieczonych zarówno w ZUS-ie, jaki i KRUS-ie.

Ojcowie dostaną emerytury dla matek?

Matczyne emerytury będą mogły zostać przyznane również ojcom, ale pod warunkiem, że wychowali co najmniej czworo dzieci, a matka dzieci zmarła, porzuciła rodzinę lub pozbawiono ją praw rodzicielskich. Najwyraźniej ustawodawca nie przewidział sytuacji, w której matka pracuje, zaś ojciec “zostaje” z dziećmi w domu poświęcając się ich wychowaniu.

Od kiedy emerytury dla matek?

Pierwotnie zakładano, że ustawa o emeryturach dla mam wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r., jednak już w listopadzie minister Elżbieta Rafalska poinformowała o nieznacznym opóźnieniu. Wedle jej słów realny termin, od kiedy będą wypłacane emerytury dla matek wielodzietnych to 1 marca 2019 roku.

Finansowanie matczynych emerytur zostało potwierdzone także w uchwalonym projekcie ustawy budżetowej. Zgodnie z jego założeniami rząd przeznaczy na wypłaty kilkaset milionów złotych.

Sprawdź też:

Mama Plus ma zachęcić do wielodzietności?

Ze spisu powszechnego z 2011 wynika, że rodzin z czwórką dzieci i więcej jest zaledwie 3%. Rodzice rzadko decydują się na taką gromadkę. Rząd liczy, że dając liczne przywileje dla rodzin wielodzietnych, to się zmieni. Pytanie, które często przewija się w dyskusjach na temat nowego programu emerytalnego dla mam, to czy nie wpłynie on negatywnie na aktywność zawodową kobiet?

Niedawno pisaliśmy o tym, że już sam program 500+ w pewnym stopniu mógł przyczynić się do mniejszej ilości kobiet obecnych na rynku pracy. Różnica jest widoczna między 2016 a 2018, kiedy to program został ustanowiony i wszedł w życie.

Zobacz:

Emerytury dla matek budzą kontrowersje!

Demograf Irena Kotowska, jest jednym z ekspertów krytykujących program. W wypowiedzi dla mamotoja.pl, mówi:

Bywa, że rodzina z czwórką dzieci jest bardzo zamożna, bo ojciec rodziny dużo zarabia. Dlaczego więc inni podatnicy mają zrzucać się na emeryturę minimalną dla matki w tej rodzinie? Rozumiem, że ma on służyć docenieniu wysiłku wychowawczego. Ale skoro tak, to co z innymi grupami, które też zrezygnowały z pracy, aby np. zająć się jednym czy dwójką dzieci niepełnosprawnych albo opieką nad niedołężnymi rodzicami, czy dziadkami? Dlaczego one mają być dyskryminowane?

Tu pojawia się problem. Tak jak program rzeczywiście wspierałby matki, które wychowują czworo i więcej dzieci, co zdecydowanie można nazwać “pracą na etat”, to jednak mógłby wpłynąć negatywnie na gospodarkę z powodu braku obecności kobiet na rynku pracy. W pewien sposób może też dyskryminować pewne rodziny i grupy społeczne. Czy istnieje więc złoty środek, który zadowoliłby wszystkich obywateli, czy Mama Plus to najlepsza obecnie opcja?

Pozostaje jeszcze dużo innych drażliwych kwestii do omówienia. A co z małżeństwami, którym odpowiadałaby taka wizja rodziny, a np. nie mogą mieć dzieci, lub z przyczyn zdrowotnych mają ich tylko jedno lub dwoje?

Katarzyna Skolima, mama ośmioletniej jedynaczki tak to ujmuje:

To jest bardzo niesprawiedliwe posunięcie. Dyskryminuje bowiem ono nie tylko matki dzieci niepełnosprawnych, ale także i te kobiety, które bardzo chciałyby mieć więcej dzieci, ale nie mogą. Sama do takich należę. Po urodzeniu Natalii miałam cztery poronienia. Z przyczyn zdrowotnych nie możemy mieć więcej dzieci. Wróciłam do pracy, jednak najchętniej spędzałabym czas z moją jedynaczką. Tymczasem sąsiadka, która nie przepracowała w wyuczonym zawodzie cukiernika ani jednego dnia, rodzi kolejne dziecko i śmieje się przy płocie, że trzeba korzystać z koniunktury. To chore!

Z jakie jest Wasze zdanie na temat emerytur dla matek? Uważacie, że program Mama Plus jest dobrym rozwiązaniem?

Emerytura dla matek 3 dzieci

Większość osób zastanawia się dlaczego dopiero czwórka dzieci umożliwia pobieranie dodatku do emerytury, a matki trójki dzieci jej nie otrzymają. Innymi zarzutami w kierunku programu jest fakt, że kobiety, które urodziły trójkę lub czwórkę dzieci i przeszły już na emeryturę, nie otrzymają żądnego dodatku. Uważają to za bardzo niesprawiedliwe.

Dodaj komentarz

17 komentarzy: Emerytury dla matek w 2019 roku. Kiedy pierwsze wypłaty świadczenia dla mam czwórki dzieci?

 1. A co z matkami co samotnie wychowały czworo dzieci harując jak wół za parę groszy żeby dzieci miały co jeść?
  Rząd znowu daje bogatym, bo przecież taka matka mogła sobie na to pozwolić a samotna nie miała żadnego wyboru, tylko musiała dać sobie radę. Matka która nigdzie nie pracowała będzie miała taką samą emeryturę co matka, która harowała jak wół. Gdzie tu sprawiedliwość.

  • I znów wspieranie patologii. Będzie za co pić. Darmowe kolonie z mopsu, 500 plus, mieszkania, dofinansowanie do czynszu. Teraz emerytura. Brawo. Rząd wspiera patologie

  • Praca przy dzieciach to praca 24 h na dobe
   , popieram projekt Mama plus, dla matek mających kilkoro dzieci

  • Pracowalam caly czas. Macierzynski i do pracy,bo tak bylo trzeba Wychowalam czworo dzieci oczywiscie na najnizszej krajowej,emeryture tez pewnie najnizsza dostane. Ta ktora nie ma pojecia o pracy tez tyle dostanie.. Niech dzieci ja utrzymuja.
   A moze ta najnizsza od posiadania czworki plus to co sie wypracowalo!!!!no niech nasza praca sie czyms rozni.

 2. przeczytałam ten artykuł i nie bardzo rozumiemponiewaz nie ma w nim wzmianki o matkach ktore pracowały ponad 30 lat maja emeryture i urodzily i wychowaly 4 dzieci.cos tu jest niewyraznie napisane,obiecywano im dodatek do emerytury,uwazam ze 1200 zł to niewielka emerytura i jezeli te matki nie dostana nic to bedzie bardzo niesprawiedliwe..moze ktos mi to wytlumaczy…

  • Uważam, że to wysoce niesprawiedliwe. Na emeryturę odkłada się latami, odkładając składki do ZUS. Dlaczego te matki mają dostać za darmo pieniądze, gdy często z własnego wyboru zostawały w domu, by zająć się dziećmi. Gdyby ich sytuacja była zła poszłyby do pracy mając więcej dzieci, widocznie tak im było wówczas dobrze, to dlaczego teraz to nagradzać. Moim zdaniem to rozdawnictwo pieniędzy. A co z matkami, które miały też czwórkę dzieci a mimo to pracowały, powinny wówczas dostać do emerytury jeszcze 1000zl ekstra.

   • Elżbieta Surdyka Dodane ponad rok temu,

    Jestem matką czwórki dzieci, w czasie ich wychowywania pracowałam, kończyłam studia, często nie miałam czsu na sen, nie mówiąc o chwili odpoczynku. Nigdy nic od państwa nie dostałam na dzieci, ponieważ pracując we dwoje z mężem przekraczaliśmy dochód na wszystkie zasiłki, nie dostałam 500+, ponieważ w chwili wejścia ustawy moje dzieci kończyły akurat 18 rk zycia, ale wszystkie jeszcze się uczyły, wiec musielismy je utrzymywać, cofnięto mi możliwość przejścia na wczesniejszą emeryturę po 30 latach pracy i chociaz jestem bardzo zmęczona muszę nadal pracować i nikt nie pomysli o tym żeby nagrodzić ludzi za pracę, często ponad siły, na dwóch etatach. Nagradza się w naszym kraju tych co nic nie robią, gdzie ten sprawiedliwy kraj?

    • Wielodzietność zaczyna się od 3 dzieci.
     Dlaczego matczyna emerytura dla matek od 4 dzieci?
     Matki z 3 dzieci też muszą otrzymać matczyną emeryturę.

     • A co z matkami które samotnie wychowywały chore dziecko, Mój syn miał zasiłek pielęgnacyjny do 3 roku życia,potem mu go zabrano,bo weszły nowe przepisy. Skutkiem tego choroba nadal istniała,a ja żyłam z marnych alimentów na syna i pomocy rodziny. Syn około 7 razy jako mały chłopiec był w różnych szpitalach. Przestał chorować jak skończył około 13 lat,i tylko dzięki temu,że dbałam o syna,chodziłam po różnych lekarzach,dobierano mu rozmaite leki. Teraz niech mi ktoś powie,że ja te całe 13 lat leniuchowałam,nie tak nie było. Najlepsze lata poświęciłam synowi,wychowałam na uczciwego,wartościowego człowieka, skończył studia i pracuje, z pensji około 1400 zł potrącają mu na rozmaite podatki. Ustawa dająca prawo do emerytury tylko tym którzy wychowali 4 dzieci jest krzywdząca dla innych matek, jest niesprawiedliwa.

      • A co waszym zdaniem maja powiedzieć mamy wielu dzieci pracujące zmianowo z mężem? Mamy szóstkę dzieci. Pracujemy oboje, ja trochę krucej gdyż mam tylko 26 lat stażu. Na emeryturę mogę iść za 7 lat. Myślicie że to sprawiedliwe? Dostanę może kilka groszy więcej niż minimalna emerytura. Dla mnie nie ulega kwestii że trzeba pracować by godnie żyć. Państwo nas oszukuje ponieważ moje podatki idą na wasze drogie nie pracujące mamy dodatki a to mi się nie podoba. Nie zgadzam się z programem emerytura za wychowanie dzieci. Te rodziny aby wychować dzieci biorą różne dodatki jak 500 plus czy inne. My pracujemy i na starość zostaniemy z groszowa emerytura.

       • A co gdy ja wychowałam trójkę dzieci. Co z tymi matkami. Mam 54 lata i wychowuje jeszcze syna wiek 13 lat Dlaczego mama plus 4 a nie mama plus 3 to niesprawiedliwe Dlaczego ja mam byc pominięta

        • A co gdy ja wychowałam trójkę dzieci. Co z tymi matkami. Mam 54 lata i wychowuje jeszcze syna wiek 13 lat Dlaczego mama plus 4 a nie mama plus 3 to niesprawiedliwe Dlaczego ja mam byc pominięta mam przepracowane 20 lat i dalej pracuje. Rodzina wielodzietna zaczyna się od trzeciego dziecka. Co z tymi matkami zapomniano?

         • Emerytura za wychowanie dzieci to jakiś absurd moja mama wychowała nas jednocześnie pracowała i wyrobiła sobie emeryturę a teraz wolą rodzić pobierać 500+,dlaczego kobieta która siedziała w domu ma teraz dostać emeryturę gdy inna matka potrafiła pogodzić pracę z wychowaniem dzieci to właśnie te matki powinny zostać nagrodzone za swój trud. Za chwilę w Polsce nie będzie kobiet na stanowiska pracy kto wtedy będZie pracował na te wasze EMERYTURY

          • Mam 50lat wychowałam 4 dzieci pracowałam całe zycie nie jak teraz,nalezy sie 500+ emeryturka kolanko na kolanko i smiech z tych kobiet które sobie musiały jakos poradzic.i nic sie im nie nalezy

          • Urodziłam i wychowałam piecioro dzieci na porzadnych ludzi i kazde pracuje,W tym czasie pracowałam,Nie było łatwo, Mam ponad 20 lat samej pracy zawodowej,a moja emerytura tylko 1150 złotych.Znam matki wielodzietne,ktore nie pracowały a ich dzieci wychowane tak za nie pracuja bo łatwiej jest im krasc i darmo pieniadze brac. Mało tego matka otrzyma tyle co ja pracujac ciezko przy tym starajac sie porzadnie wychowac i wykształcic swoje dzieci. Gdzie jest dla nas dodatek,gdzie sprawiedliwosc.

           • Ja urodziłam czwórkę dzieci i cały czas pracowalam, dzieciom aby zapewnić opiekę mąż musiał pracować na nocne zmiany, w wieku szkolnym moje dzieci chodziły z kluczami na szyi, a inne matki nie pracowały, żyły na koszt Państwa z zasiłków socjalnych i dalej będą żyć na koszt innych, bo dostaną emerytury. A co z mami matkami, które pracowały i wychowywały co najmniej czworo dzieci, gdzie jakiś dodatek za pracę?

            • No niestety chyba jednak rządzi Prawo i Niesprawiedliwość. Moja mama również wychowała 4 dzieci jednocześnie pracując i takie osoby powinny dostać podwyżke o tę kwotę najniższej emerytury.

           • Dlaczego matczyną emeryturę otrzymają tylko matki 4 lub większej ilościdzieci.Według prawa rodzina z 3 dzieci jest rodziną wielodzietną. Należy dać także emeryturę matkom 3 dzieci.Dlaczego matki 4 dzieci, nigdy nie pracujące otrzymają emeryturę.Dlaczego pracujące matki 3 dzieci nie otrzymają matczynej emerytury.

            • wychowałam 4 dzieci. Musiałam pracować żeby przeżyć mc nie prosiłam o zapomogi. Na emeryturze po ukonczeniu 60 lat pracuje jak ten szary osiol źeby sobie podwyższyć emeryturę chociaż o 10 zł. Mam 70 lat. Stwierdzam źe moje Państwo oszukalo mnie nie pierwszy raz.

             • Dlaczego matczyną emeryturę otrzymają tylko niepracujące matki 4 lub większej ilości
              dzieci.
              Według prawa rodzina z 3 dzieci jest rodziną wielodzietną.
              Należy dać także emeryturę pracującym matkom 3 dzieci.
              Dlaczego matki 4 dzieci, nigdy nie pracujące otrzymają emeryturę.
              Dlaczego pracujące matki 3 dzieci nie otrzymają matczynej emerytury.

              • Jestem również za tym że emerytura należy się również dla matek z 3 dzieci bo przecież one same się nie wychowały a rodzina wielodzietna zawsze była liczona od 3 dzieci dlaczego teraz więc zapomniano o tych matkach.

               Suknie Ślubne

               Suknia ślubna

               Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

               Czytaj dalej →
               Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
               Logo