Czystek w ciąży i podczas karmienia piersią

Czystek to jedno z tych ziół, którym przypisuje się wiele pozytywnych właściwości. Najpopularniejszą formą spożywania go są herbatki i napary z jego listków. Jakie właściwości ma czystek? Czy można go pić w czasie ciąży i podczas karmienia piersią? Sprawdziliśmy specjalnie dla Was!

Czystek w ciąży i podczas karmienia piersią
Pixabay

Czystek kojarzy nam się z suszonymi listkami, które widzimy po otworzeniu opakowania. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że czystek to ozdobny krzew, który nazywany jest skalną różą na południu Europy, skąd się wywodzi ta roślina. Jego delikatne różowe lub kwiatki są wyjątkowo kruche i miękkie jak jedwab.

Czystek wykorzystywano już w najdawniejszych czasach. Pozyskiwano z niego ladanum, czyli substancję o żywicznej konsystencji, która opisana była już w Biblii. Ladanum miało ciemny kolor i było wyjątkowo gorzkie w smaku, jednak było niezastąpionym lekiem na biegunki, a także jako opatrunek na trudno gojące się, zainfekowane rany.

Czystek: właściwości

Czystek od najdawniejszych czasów towarzyszy ludziom, którzy nieustannie korzystają z jego pozytywnych właściwości. Zawiera w sobie ogromną ilość przeciwutleniaczy, które mają nieoceniony wpływ na nasz organizm.

Czystek ma właściwości antyalergiczne. Zdaniem wielu osób, regularne picie czystka pozwala pozbyć się na stałe wielu alergii. Przemycie jego roztworem miejsca po ugryzieniu owada, które wykazuje się reakcją alergiczną, szybko pomoże ją zwalczyć.

Czystek do doskonała broń w walce z przeziębieniem. Pomaga zwalczyć bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych – zarówno jeśli go pijesz, jak i w czasie wykonywania inhalacji. Dodatkowo wspiera pracę układu odpornościowego.

Czystek wykazuje pozytywny wpływ na układ krążenia, dlatego na stałe powinny się z nim zaprzyjaźnić osoby mające z nim problemy. Czystek zapobiega utlenianiu się złego cholesterolu we krwi, związku z tym jest skutecznym pomocnikiem w walce z miażdżycą. Uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, a jednocześnie ma rozpuszczać zatory i zakrzepy w nich powstające.

Jak już zostało wspomniane wyżej, dawniej czystka używano to tworzenia opatrunków na trudno gojące się rany. Właściwości te nadal są aktualne, dlatego warto nim przemywać problematyczne miejsca kilka razy dziennie. Niektórzy lekarze polecają korzystanie z jego właściwości nawet przy atopowym zapaleniu skóry.

Czystek w ciąży

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można pić czystek w ciąży – zwłaszcza tych, które z jego właściwości korzystały jeszcze przed zajściem w nią. Lekarze uspokajają, że czystek jest bezpieczny dla ciężarnych. Mało tego! Można go podawać do picia już maluszkom, które ukończyły trzeci miesiąc życia. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości – skonsultuj je ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Czystek a karmienie piersią

Nie ma badań, które wskazywałyby, że młode mamy karmiące piersią powinny z czystka zrezygnować. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z Waszym lekarzem pediatrą.

Najlepiej jest obserwować reakcje maleństwa na czystek. Przedostaje się on do jego organizmu wraz z Twoim mlekiem, jeśli zauważysz więc, że maluszek ma kolki, cierpi na bóle brzuszka lub wykazuje jakiekolwiek reakcje alergiczne – natychmiast odstaw czystek, by sprawdzić, czy to nie on jest ich przyczyną.

Sprawdź też: Kompendium wiedzy – co jeść a czego nie jeść w ciąży?

Dodaj komentarz

Ciąża Moda
9 najfajniejszych modeli jeansów dla kobiet w ciąży z wyprzedaży
Gdy zaszłam w ciążę z trudem udawało mi się znaleźć spodnie, które nie wyglądałyby jak jeansowe worki. Na szczęście te czasy dawno już mamy za sobą, a świetne jeansy masz
Czytaj dalej
Zabawki
Najfajniesze zabawki drewniane w 2018 roku
W drewnianych zabawkach jest coś niezwykle czarującego i ujmującego. Przede wszystkim mają to nieuchwytne "coś", są zabawkami z duszą, wspomnieniem dawnych lat. Nie są tak jaskrawe i krzykliwe, jak ich
Czytaj dalej
Co jeść w ciąży?
Dieta na lekki poród: Co jeść przed porodem?
Co zjeść przed porodem Dni tuż przed porodem są trudne. Brzuch ciąży, a żołądek odmawia często posłuszeństwa? W każdej chwili możesz zacząć rodzić. Co jeść? Komponuj swoją dietę z rozwagą, zgodnie
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Truskawki w ciąży i podczas karmienia piersią
Truskawki to nieodłączny element pierwszych letnich dni. Przypadający na przełom maja i czerwca początek sezonu na te owoce zwiastuje, że wakacje są już blisko. Uwielbiane przez Polaków w każdej postaci:
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Pistacje w ciąży i podczas karmienia piersią
Pistacje to fantastyczny dodatek do wielu potraw, nie tylko tych codziennych, ale także przygotowywanych na uroczyste przyjęcia. Idealnie komponują się z mięsami, dobrze smakują w sałatkach. Są niezastąpione w deserach
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Krewetki w ciąży i podczas karmienia piersią
Krewetki jeszcze do niedawna uważane były za przysmak wykwintny, który gościł jedynie na talerzach najbardziej zamożnych. Obecnie stają się coraz bardziej popularne i dzięki dyskontom spożywczym mamy do nich ułatwiony
Czytaj dalej