Banan to jeden z ulubionych owoców Polaków. Co ciekawe, okazuje się, że zupełnie inaczej niż inne owoce, banan stosunkowo rzadko wykorzystywany jest do wypieków i przy gotowaniu. Nieco częściej jest stosowany jako składnik deserów, ale zdecydowanie najczęściej jest jedzony po prostu bez żadnych dodatków, w stanie surowym. Jakie właściwości mają banany? Czy można banany jeść w czasie ciąży? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.
Historia bananów jest długa. Towarzyszą nam od około 4000 lat. Kolebką rośliny bananowców była Malezja. Przez kolejne stulecia podbiła ona serca krajów innych mieszkańców Dalekiego Wschodu, w tym Hindusów, Indonezyjczyków i Filipińczyków. W pierwszych latach naszej ery banany dotarły do Chin. Warto jednak wspomnieć, że te dawne banany nie były tymi żółtymi owocami, które znamy dzisiaj. Miały one czerwony i zielony kolor, były dosyć cierpkie w smaku i wymagały uprzedniej obróbki termicznej przed spożyciem. Szacuje się, że rośliny rodzące żółte banany zaczęły rosnąć na Jamajce w okolicach XVI wieku. Stamtąd szybko rozprzestrzeniły się na cały świat, ponieważ ich wyśmienity smak pokochali podróżnicy z wielu krajów. Zachwyceni smakowymi walorami bananów przewozili zaszczepki roślin bananowca do swoich ojczyzn.
Rośliny bananowca, wbrew swojemu wyglądowi, nie są drzewami. Te ogromne rośliny mają nawet 10 metrów wysokości, niemniej jednak zaliczają się do bylin. Istnieje ponad 300 gatunków bananów. Ta, którą możemy spotkać w sklepach na całym świecie to deserowa odmiana Cavendish.
Banany: właściwości
Banany są owocami wyjątkowymi, ponieważ w ich składzie znajdują się wszystkie najważniejsze witaminy: A, C, E, K oraz witaminy z grupy B: B1, B2, B3 oraz B6. Zawierają także wiele cennych składników odżywczych. W ich składzie występuje potas, wapń, magnez i fosfor.
Najnowsze badania wskazują, że banany mają wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu. Dzieje się to dzięki zawartości pektyn w ich składzie. Co ciekawe, te żółte owoce mają mieć także znaczenie w zwalczaniu depresji. Zawierają bowiem aminokwas nazywany tryptofanem. W procesie trawienia jest on przetwarzany na serotoninę, czyli hormon szczęścia.
Banany w ciąży
Banany są wskazane dla kobiet ciężarnych, które borykają się z bolesnymi skurczami mięśni, a to w czasie ciąży nie należy do rzadkości. W bananach znajduje się bowiem ogromna dawka potasu – ponad 350mg w 100 gramach owocu! Potas odpowiada za prawidłową pracę mięśni. Objawem jego niedoboru są nie tylko skurcze mięśni nóg, ale także nieregularna praca serca. Potas jest łatwo wydalany razem z moczem, więc częste jego oddawanie w okresie ciąży może doprowadzić do niedoborów. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie jego zapasów.
Ponadto potas ma kluczowy wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Może być to kluczowe dla przyszłych mam, które borykają się z nadciśnieniem. Warto pamiętać, że prawidłowe ciśnienie w ciąży jest bardzo ważne. Gdy jest zbyt wysokie grozi to wystąpieniem stanu przedrzucawkowego i w efekcie rzucawki ciążowej.
Oprócz potasu, w bananach znajdziemy spore ilości żelaza. Suplementacja nim jest wskazana w okresie ciąży, by zlikwidować ewentualne niedobory, które przydarzają się ciężarnym dosyć często.
W bananach znajdują się duże ilości pektyn, czyli błonnika pokarmowego. Ma on wpływ na poprawną pracę jelit i pomaga w walce z zaparciami. Te są częstym problemem występującym u kobiet ciężarnych, dlatego banany mogą pomóc uregulować i ułatwić wypróżnianie się.
Jednakże należy pamiętać, że w bananach znajduje się bardzo dużo cukrów prostych. Indeks glikemiczny tych owoców wynosi 60, co oznacza, że banany powinny być wyłączone z diety diabetyków. To samo tyczy się przyszłych mam, które mają cukrzycę ciążową. Banany powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, co nie jest dobre ani dla ciężarnej ani dla maluszka. Z uwagi na to owoce te znajdują się na liście produktów niewskazanych dla kobiet w ciąży z cukrzycą ciężarnych.
Ponadto na banany powinny także uważać przyszłe mamy, które borykają się z nadmiernym wzrostem wagi w okresie ciąży. Banany są kaloryczne, mają 90 kalorii w 100 gramach, a średni banan bez skórki waży około 150 gramów.
Banany a karmienie piersią
Nie ma przeciwwskazań, które dowodziłyby, że jedzenie bananów podczas karmienia piersią jest niedobre dla dziecka. Całe dobro witamin i składników odżywczych zawarte w tych owocach, za pomocą pokarmu mamy przedostaje się do organizmu maluszka. Należy jednak obserwować, czy dziecko nie przejawia alergii na te owoce. Należy ona co prawda do rzadkości, niemniej jednak warto pamiętać o możliwości jej wystąpienia podczas pierwszych karmień po spożyciu bananów przez mamę.
SPRAWDŹ TEŻ: