Menopauza: w jakim wieku mogą pojawić się pierwsze objawy?

Menopauza kojarzy nam się z przekwitaniem, klimakterium, huśtawkami hormonalnymi i zatrzymaniem miesiączki. Zasadniczo wszystkie te skojarzenia są poprawne, jednak kiedy tak naprawdę możemy mówić o menopauzie i w jakim wieku kobieta może zacząć odczuwać pierwsze objawy?

Menopauza a klimakterium

Menopauza nie jest synonimem klimakterium. Owszem są to powiązane zjawiska, jednak w skrócie, klimakterium, czyli przekwitanie poprzedza menopauzę i związane jest ze zwolnieniem tempa przysadki mózgowej, co z kolei powoduje zatrzymaniem uwalniania jajeczek z jajników. Przemiany hormonalne sprawiają, że kobieta przestaje być płodna, a dodatkowo niosą ze sobą mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości.

Co to jest menopauza?

Menopauza jest to fachowa nazwa ostatniej miesiączki, jaka pojawiła się w życiu kobiety. Jeżeli od ostatniego krwawienia przez co najmniej rok nie pojawiło się kolejne, oznacza to, że mamy do czynienia z menopauzą. Wyjątkiem są choroby na tle hormonalnym, które również mogą doprowadzić do zatrzymania produkcji komórek jajowych i tym samym miesiączkowania. Jeżeli po roku przerwy u kobiety pojawi się krwawienie, powinno być ono niezwłocznie skonsultowane z lekarzem ginekologiem, ponieważ może być objawem chorobowym.

Zobacz: Menopauza a ciąża

Kiedy pierwsze objawy menopauzy?

Okres okołomenopauzalny, czyli wspomniane już klimakterium to czas silnych zmian hormonalnych. Zwykle pojawia się on u kobiet po 45-50 roku życia. Zmniejszony poziom estrogenów może być pierwszym sygnałem wygasającej płodności, świadczący o rozpoczynającym się klimakterium. Może ono trwać od kilku miesięcy do kilku lat, ponadto rozpoczyna się nawet na kilka lat przed i kończy kilka lat po menopauzie.

Wczesna menopauza

Choć menopauza występuje najczęściej u kobiet, które ukończyły 45 lat, jedną na 100 kobiet dotyka problem wczesnej menopauzy, która pojawia się przed 40 rokiem życia. Kobiety, które nie ukończyły jeszcze 45 lat a zaczynają borykać się z typowymi dla klimakterium objawami, powinny jak najszybciej skontaktować się ze swoim ginekologiem. Niepokoić powinny m.in. wszelkie zmiany w regularnych dotychczas cyklach oraz przybieranie na wadze. Chcąc potwierdzić wczesną menopauzę lekarz zleci badanie poziomu estrogenów oraz progesteronu. Jeśli okaże się, że jest zbyt niski, ginekolog wdroży odpowiednie leczenie.

Przedwczesna menopauza może mieć różne podłoże. Do najczęściej wymienianych przyczyn zalicza się:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • choroby nowotworowe;
  • zbyt duży stres;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • stosowanie niektórych leków;
  • nieprawidłowa dieta i restrykcyjne odchudzanie się;
  • późne urodzenie pierwszego dziecka.

Pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy

Zmiany w produkcji hormonów płciowych przez przysadkę mózgową wpływają na zaburzenie gospodarki hormonalnej kobiety i narażają ją na wiele nieprzyjemnych objawów. Do tych, na które kobiety najczęściej się skarżą, zaliczamy:

  • ziemne dreszcze;
  • kołatanie serca;
  • fale gorąca;
  • nagłe czerwienienie twarzy;
  • problemy z pamięcią;
  • nocne poty;
  • problemy ze snem;
  • drażliwość.

Czy leczenie menopauzy jest konieczne?

Kiedy u kobiety zaczynają się pojawiać pierwsze objawy klimakterium oraz  utrudniające normalne funkcjonowanie problemy hormonalne, lekarz może przepisać terapię hormonalną. Leczenie farmakologiczne nie jest jednak przepisywane wszystkim kobietom wchodzącym w okres przekwitania. Wdraża się je wtedy, kiedy objawy towarzyszące menopauzie utrudniają normalne funkcjonowanie lub zmiany hormonalne wpływają na nawracające infekcje dróg rodnych i moczowych.

Przed zastosowaniem terapii hormonalnej lekarz powinien zlecić specjalistyczne badania, w celu wykluczenia przeciwwskazań. Przeciwwskazaniami do leczenia hormonalnego mogą być przebyte lub istniejące nowotwory, sutka, jajnika czy macicy, a także nieznanej przyczynę krwawienia z dróg rodnych. Oprócz terapii hormonalnej kobieta w okresie menopauzalnym może wspomagać się naturalnymi metodami radzenia sobie ze zmianami hormonalnymi.

Zobacz też: Cykle bezowulacyjne po 40

Jak radzić sobie z dolegliwościami związanymi z klimakterium?

Menopauza oraz poprzedzające ją klimakterium przypada na trudny wiek w życiu kobiety. Dojrzewanie i usamodzielnianie się dzieci może powodować poczucie straty i bezczynności, wahania hormonów wpływają dodatkowo negatywnie na stan psychiczny kobiety. W tym okresie kobiety mogą przejawiać stany depresyjne, które są spowodowane trudnością w adaptacji do nowej sytuacji. Świadomość przemijania, starzenia się związana z dorosłością dzieci, a także zakończeniem płodności może być bardzo trudno do zaakceptowania.

Dlatego ważne, aby kobieta miała w tym czasie wsparcie w najbliższych. Ponadto bardzo ważna w tym okresie jest zdrowa zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Dobrym pomysłem jest w tym czasie zapisanie się na dodatkowe zajęcia, nauka języków obcych, kurs tańca, robótek ręcznych czy fitness. Nie tylko pomoże to zająć głowę i odgonić depresyjne myśli, ale także wzmocni psychicznie. Doda pewności siebie, pomoże zawrzeć nowe znajomości, być może odnaleźć pasje, na które wcześniej kobieta nie miała czasu, ze względu na obowiązki związane z macierzyństwem.

Zobacz: Andropauza czyli męska menopauza

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo