Menopauza: w jakim wieku mogą pojawić się pierwsze objawy?

Menopauza kojarzy nam się z przekwitaniem, klimakterium, huśtawkami hormonalnymi i zatrzymaniem miesiączki. Zasadniczo wszystkie te skojarzenia są poprawne, jednak kiedy tak naprawdę możemy mówić o menopauzie i w jakim wieku kobieta może zacząć odczuwać pierwsze objawy?

Menopauza: w jakim wieku mogą pojawić się pierwsze objawy?
Depositphotos

Menopauza a klimakterium

Menopauza nie jest synonimem klimakterium. Owszem są to powiązane zjawiska, jednak w skrócie, klimakterium, czyli przekwitanie poprzedza menopauzę i związane jest ze zwolnieniem tempa przysadki mózgowej, co z kolei powoduje zatrzymaniem uwalniania jajeczek z jajników. Przemiany hormonalne sprawiają, że kobieta przestaje być płodna, a dodatkowo niosą ze sobą mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości.

Co to jest menopauza?

Menopauza jest to fachowa nazwa ostatniej miesiączki, jaka pojawiła się w życiu kobiety. Jeżeli od ostatniego krwawienia przez co najmniej rok nie pojawiło się kolejne, oznacza to, że mamy do czynienia z menopauzą. Wyjątkiem są choroby na tle hormonalnym, które również mogą doprowadzić do zatrzymania produkcji komórek jajowych i tym samym miesiączkowania. Jeżeli po roku przerwy u kobiety pojawi się krwawienie, powinno być ono niezwłocznie skonsultowane z lekarzem ginekologiem, ponieważ może być objawem chorobowym.

Zobacz: Menopauza a ciąża

Kiedy pierwsze objawy menopauzy?

Okres okołomenopauzalny, czyli wspomniane już klimakterium to czas silnych zmian hormonalnych. Zwykle pojawia się on u kobiet po 45-50 roku życia. Zmniejszony poziom estrogenów może być pierwszym sygnałem wygasającej płodności, świadczący o rozpoczynającym się klimakterium. Może ono trwać od kilku miesięcy do kilku lat, ponadto rozpoczyna się nawet na kilka lat przed i kończy kilka lat po menopauzie.

Wczesna menopauza

Choć menopauza występuje najczęściej u kobiet, które ukończyły 45 lat, jedną na 100 kobiet dotyka problem wczesnej menopauzy, która pojawia się przed 40 rokiem życia. Kobiety, które nie ukończyły jeszcze 45 lat a zaczynają borykać się z typowymi dla klimakterium objawami, powinny jak najszybciej skontaktować się ze swoim ginekologiem. Niepokoić powinny m.in. wszelkie zmiany w regularnych dotychczas cyklach oraz przybieranie na wadze. Chcąc potwierdzić wczesną menopauzę lekarz zleci badanie poziomu estrogenów oraz progesteronu. Jeśli okaże się, że jest zbyt niski, ginekolog wdroży odpowiednie leczenie.

Sprawdź:  Ogromne kulki gradu wybiły szyby w samochodzie. Matka osłoniła niemowlę własnym ciałem!

Przedwczesna menopauza może mieć różne podłoże. Do najczęściej wymienianych przyczyn zalicza się:

 • uwarunkowania genetyczne;
 • choroby nowotworowe;
 • zbyt duży stres;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • stosowanie niektórych leków;
 • nieprawidłowa dieta i restrykcyjne odchudzanie się;
 • późne urodzenie pierwszego dziecka.

Pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy

Zmiany w produkcji hormonów płciowych przez przysadkę mózgową wpływają na zaburzenie gospodarki hormonalnej kobiety i narażają ją na wiele nieprzyjemnych objawów. Do tych, na które kobiety najczęściej się skarżą, zaliczamy:

 • ziemne dreszcze;
 • kołatanie serca;
 • fale gorąca;
 • nagłe czerwienienie twarzy;
 • problemy z pamięcią;
 • nocne poty;
 • problemy ze snem;
 • drażliwość.

Czy leczenie menopauzy jest konieczne?

Kiedy u kobiety zaczynają się pojawiać pierwsze objawy klimakterium oraz  utrudniające normalne funkcjonowanie problemy hormonalne, lekarz może przepisać terapię hormonalną. Leczenie farmakologiczne nie jest jednak przepisywane wszystkim kobietom wchodzącym w okres przekwitania. Wdraża się je wtedy, kiedy objawy towarzyszące menopauzie utrudniają normalne funkcjonowanie lub zmiany hormonalne wpływają na nawracające infekcje dróg rodnych i moczowych.

Przed zastosowaniem terapii hormonalnej lekarz powinien zlecić specjalistyczne badania, w celu wykluczenia przeciwwskazań. Przeciwwskazaniami do leczenia hormonalnego mogą być przebyte lub istniejące nowotwory, sutka, jajnika czy macicy, a także nieznanej przyczynę krwawienia z dróg rodnych. Oprócz terapii hormonalnej kobieta w okresie menopauzalnym może wspomagać się naturalnymi metodami radzenia sobie ze zmianami hormonalnymi.

Zobacz też: Cykle bezowulacyjne po 40

Jak radzić sobie z dolegliwościami związanymi z klimakterium?

Menopauza oraz poprzedzające ją klimakterium przypada na trudny wiek w życiu kobiety. Dojrzewanie i usamodzielnianie się dzieci może powodować poczucie straty i bezczynności, wahania hormonów wpływają dodatkowo negatywnie na stan psychiczny kobiety. W tym okresie kobiety mogą przejawiać stany depresyjne, które są spowodowane trudnością w adaptacji do nowej sytuacji. Świadomość przemijania, starzenia się związana z dorosłością dzieci, a także zakończeniem płodności może być bardzo trudno do zaakceptowania.

Sprawdź:  Mama to "lepszy rodzic"? Naukowcy to sprawdzili!

Dlatego ważne, aby kobieta miała w tym czasie wsparcie w najbliższych. Ponadto bardzo ważna w tym okresie jest zdrowa zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Dobrym pomysłem jest w tym czasie zapisanie się na dodatkowe zajęcia, nauka języków obcych, kurs tańca, robótek ręcznych czy fitness. Nie tylko pomoże to zająć głowę i odgonić depresyjne myśli, ale także wzmocni psychicznie. Doda pewności siebie, pomoże zawrzeć nowe znajomości, być może odnaleźć pasje, na które wcześniej kobieta nie miała czasu, ze względu na obowiązki związane z macierzyństwem.

Zobacz: Andropauza czyli męska menopauza

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Znaczenie imion (Imiennik)
Co oznacza imię Alicja? I czy faktycznie żyje w krainie czarów?
Kim jest Alicja? Czy faktycznie żyje w Krainie Czarów? Poznaj jej cechy charakteru, sprawdź jaką jest przyjaciółką, ile dla niej znaczy miłość, co ceni i czego szuka w innych ludziach! Znaczenie
Czytaj dalej
Prawo
Te 3 zmiany prawne są ważne dla pracujących mam! Co się zmieniło się w przepisach?
Od 2017 zaczęły obowiązywać nowe przepisy prawne. Po ich wejściu zmieniły się uprawnienia kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Czy na korzyść? Wprowadzenie zmian na pewno jest pozytywną wiadomością
Czytaj dalej
Mama Plemniki
Sikanie po stosunku: Dlaczego powinnaś od razu po seksie udać się do toalety?
Sikanie po stosunku to obowiązkowa czynność, którą powinna wykonać każda kobieta. I chociaż na wyskakiwanie z łóżka zaraz po miłosnym uniesieniu nie zawsze mamy ochotę, to lekarze są zgodni co
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Mama
Nieregularny okres po porodzie? To się zdarza częściej niż myślisz!
Powiedźmy sobie szczerze: która z was czeka na okres po porodzie? Założymy się, że większość kobiet chciałaby przedłużyć do granic możliwości czas, kiedy miesiączka po porodzie jeszcze się nie pojawia.
Czytaj dalej
Mama
“Cipka płonie!” – Czyli zdrowie intymne w pytaniach internautek
Kobiety, zwłaszcza młode, często wstydzą się mówić lekarzowi o swoich problemach intymnych, a odpowiedzi na swoje pytania szukają nie w gabinetach ginekologicznych, a za szczelną zasłoną internetowego nicku. "Cipka płonie"
Czytaj dalej
Karmienie piersią Mama
Piersi bulwiaste: czy mają wpływ na karmienie piersią?
Piersi bulwiaste w większości przypadków nie powodują żadnych problemów zdrowotnych i są uznawane wyłącznie za wadę estetyczną, jednak dla wielu kobiet mogą być powodem kompleksów i odczuwania sporego dyskomfortu. Na
Czytaj dalej