Co przynieść na wigilię klasową? Sprawdzone propozycje na świąteczną uroczystość dla dzieci

Wigilia klasowa to jednak z ważniejszy dat w kalendarzu szkolnym i bardzo popularna tradycja. Najczęściej organizuje się ją ostatniego dnia przed rozpoczęciem świątecznej przerwy, a w czasie uroczystości dzieci dzielą się opłatkiem, jedzą przyniesione przysmaki, niekiedy wymieniają się również drobnymi upominkami. Jak zorganizować to wydarzenie, aby było udane? Co przygotować na wigilię klasową? Jakie wybrać potrawy na wigilię klasową?

Co można przynieść na wigilię klasową?

Wieczór wigilijny i związane z nim zwyczaje należą do najważniejszych tradycji w naszej kulturze. 24 grudnia spędzamy już jednak wyłącznie w gronie najbliższych, dlatego zanim rozstaniemy się na Święta, przedsmak uroczystości możemy poczuć m.in. w szkole czy w pracy. Zwyczaj organizowania wigilii klasowej jest w wielu placówkach bardzo istotny i corocznie starannie pielęgnowany, ponieważ to dobra okazja do integracji i budowania pozytywnych relacji uczniami.

Klasowe spotkania odbywają się zazwyczaj ostatniego dnia zajęć przed świąteczną przerwą, czyli 22 grudnia. Biorą w nich udział najczęściej wyłącznie uczniowie z danej klasy oraz oczywiście wychowawca, ale niekiedy zaprasza się również rodziców. Przygotowując uroczystość, wszyscy starają się, aby możliwie jak najbardziej przypominała ona tradycyjną wigilię. Zsuwa się więc ławki i przykrywa białym obrusem, tworząc duży stół, który następnie zastawia się potrawami, przekąskami oraz dekoracjami.

Na kilka dni przed uroczystością warto podzielić się obowiązkami i wyznaczyć, który uczeń przyniesie konkretne rzeczy. W ten sposób unikniemy sytuacji, że 10 osób weźmie to samo, a istotnych produktów zabraknie. Co jest potrzebne na wigilię klasową oprócz jedzenia? Oto lista, którą można określić mianem “wigilia klasowa starter pack”

 • biały obrus (najlepiej taki, na którym nie zostają plamy) lub cerata,
 • opłatek,
 • jednorazowe kubeczki, talerze i sztućce,
 • papierowe serwetki,
 • dekoracje, np. papierowe śnieżynki, stroiki itp.,
 • jedzenia (przekąski, potrawy, napoje).

Oprócz jedzenia i akcesoriów na stół na wigilię klasową można przynieść również głośnik do puszczania kolęd oraz jakieś gry planszowa na umilenie sobie wspólnego czasu.

Zobacz: Ciasto na pierniki nie klei się lub rwie? Sprawdź, jak je ratować

Co na wigilię klasową do jedzenia?

Zgodnie z tradycją na Wigilii nie powinno zabraknąć przede wszystkim pysznego jedzenia oraz napojów. Przed zakupami warto jednak skonsultować menu z rodzicami wszystkich dzieci. Podczas takich klasowych uroczystości najczęściej królują słodycze i słone przekąski, warto jednak pomyśleć o czymś bardziej oryginalnym i przede wszystkim – zdrowszym.

Jako przekąski na wigilię klasową zdecydowanie najlepiej sprawdzą się owoce (w nie zbyt dużych ilościach, aby się nie zmarnowały) – głównie mandarynki, winogrona, banany lub borówki amerykańskie. Nieco słodkich przysmaków również musi znaleźć się na stole, ale może zamiast czekolady czy klasycznych cukierków lepiej będzie postawić na coś bardziej świątecznego – np. lukrowane pierniczki lub tradycyjne ciasta – makowiec czy sernik. Często kupuje się także słone przekąski takie jak paluszki czy chipsy. Jeśli chcemy, można je jednak zastąpić nieco bardziej zdrowszymi propozycjami, np. oliwkami, orzechami czy domowymi chipsami z warzyw (np. batatów, marchewki lub z cukinii).

Warto zadbać również o coś do picia – najlepiej postawić na jakieś zdrowe, owocowe soki zamiast gazowanych napojów (jeśli już, to warto sięgnąć po napoje bez cukru). Dobry pomysłem będzie przyniesienie herbaty w większym termosie. Jeśli można będzie ją przygotować na miejscu, to wystarczą torebki oraz cytryna.

Sprawdź: Przerwa świąteczna 2022 inna niż poprzednie. Kiedy się rozpocznie? Uczniowie zawiedzeni

Wigilia w szkole – potrawy

Jeśli w szkole będzie możliwość podgrzania jedzenia, można umówić się z uczniami i rodzicami na zorganizowanie jeszcze bardziej tradycyjnej wigilii ze zwyczajowymi potrawami. Mogłyby to być np. pierogi z kapustą i grzybami lub krokiety z czerwonym barszczem (najlepiej z kartonu, ponieważ najłatwiej się go przygotowuje). Z dań, które można jeść na zimno, prawdopodobnie najlepiej sprawdzą się różne sałatki (ale takie w wersji dla dzieci, jarzynowa może im nie przypaść do gustu).

Zobacz: Jak wybrać prezenty świąteczne dla dzieci, które mają już wszystko? Trafione upominki to nie tylko zabawki!

Wigilia w przedszkolu – co do jedzenia?

Uroczyste wigilie odbywają się niekiedy również w przedszkolach, ale wyglądają nieco inaczej niż te klasowe. Przede wszystkim dla takich maluszków raczej nie przygotowuje się wiele jedzenia i – zamiast na potrawy – zdecydowanie lepiej stawiać na drobne przekąski. Z doświadczenia wiadomo, że te drugie cieszą się na ogół znacznie większą popularnością.

Co przygotować do jedzenia na wigilię dla przedszkolaków?

 • owoce (np. mandarynki, jabłka, banany),
 • małe kanapeczki (z szynką, serem, serkiem śmietanowym + warzywa),
 • domowe chipsy warzywne (np. z jarmużu, cukinii lub z batatów),
 • surowa marchewka pokrojona w paski do maczania w jakimś warzywnym dipie,
 • chrupki kukurydziane,
 • sałatka owocowa,
 • galaretki owocowe,
 • małe, czekoladowe muffinki.

Sprawdź: Świąteczne zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?

Czytelnicy pytają, co można zrobić na wigilię klasową

Co na wigilię dla dzieci do szkoły?

Przekąski, np. winogrona, mandarynki, paluszki, domowe chipsy warzywne itp.

Co kupić na wigilię klasową do jedzenia?

Ze słodkich propozycji to np. ciasta (sernik, makowiec), pierniczki, czekoladowe babeczki oraz owoce. Jeśli chodzi o słone przekąski to paluszki czy orzechy.

Wigilia dla dzieci w szkole potrawy – jakie?

Dania na wigilię klasową – jeśli będzie możliwość podgrzania, np. skorzystania z mikrofalówki – to m.in. pierogi, krokiety, barszcz czerwony z kartonu. Można spróbować przynieść także sałatki.

Wigilia klasowa co przynieść?

Biały obrus (lub coś do przykrycia stołu, np. cerata), jednorazowe naczynia i sztućce, opłatek, napoje itp.

Co zrobić na wigilię klasową?

Można np. przygotować własnoręcznie lukrowane pierniczki lub przyrządzić jakąś salatkę.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo