Zbliżają się Święta, więc to idealny czas, żeby rozpocząć przygotowania i wprowadzić siebie  oraz rodzinę w świąteczny nastrój. To również doskonała okazja, aby pokazać dziecku wigilijne tradycje i poprzez wspólną zabawę, nauczyć je nieco o świątecznych obchodach. Choinka do wydruku i późniejszego kolorowania zajmie Twoje dziecko na długo przed tym, zanim ubierzecie prawdziwe drzewko. Dziecięcymi obrazkami możecie ozdobić dom lub rozdać rysunki gościom, którzy Was odwiedzą. Jeśli Twoja pociecha nie lubi kolorować, może przekona się do wykonania świątecznych ozdób, a może to właśnie świąteczny klimat sprawi, że polubi kolorowanie?

Choinka do kolorowania

W poniższej galerii znajdziesz choinki do wydruku i kolorowania przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Przy każdej kolorowance z choinką znajduje się przycisk “Pobierz i wydrukuj”. Jeżeli po kliknięciu w przycisk, kolorowanka się nie pobierze automatycznie, tylko otworzy w nowej karcie, to kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “Zapisz jako” lub od razu “drukuj”
W ten sposób otrzymasz kolorowankę z choinką w dużej rozdzielczości i jakości odpowiedniej do wydruku.


Sprawdź także: Nasz zbiór kolorowanek ze Świętym Mikołajem >>


Kolorowanka choinka do wydruku

Nie tylko u nas, ale także często w Internecie znajdziecie mnóstwo wzorów kolorowanek: choinek z ozdobami, które możecie wydrukować, a później pokolorować tak, jak Wam się podoba. Nie trzeba długo szukać, żeby znaleźć wzór świątecznego drzewka, który będzie się nadawał dla dziecka w określonym wieku. Jeśli chcesz i masz odrobinę umiejętności plastycznych, możesz samodzielnie narysować albo wyciąć choinkę, którą dziecko ozdobi.

Doskonałą zabawą zarezerwowaną na czas przedświąteczny niezależnie od wieku dziecka jest także plecenie łańcuchów (na przykład z bibuły), robienia świątecznych kartek, malowanie bombek czy produkowanie innych ozdób na choinkę. Wspólne tworzenie takich cudów z papieru sprawi dziecku wiele radości, a dodatkowo doskonale wpływa na jego rozwój. Rysując, malując i sklejając ze sobą elementy, maluch rozwija swoje umiejętności manualne, motoryczne, a poza tym ćwiczy koncentrację. Oprócz tego, dzięki proponowaniu dziecku artystycznych zabaw rozbudzasz jego wyobraźnię i rozwijasz kreatywność.


Zamów online: Kolorowanki w formie książkowej >>


Jak wybrać kolorowankę odpowiednią do wieku dziecka?

Kolorowanki i ich stopień skomplikowania powinien być dostosowany do wieku dziecka. Maluchy poniżej 4 lat najlepiej poradzą sobie z choinkami do kolorowania, które są dość duże i mają wyraźne, grube linie. Dzięki temu dziecko nie wychodzi poza obręb danego kształtu. Im starsze dziecko tym więcej nasza choinka wybrana do wydruku może mieć małych elementów, a także tym cieńsze może mieć linie.

Pamiętaj, że kolorowanka z obrazkiem choinki do kolorowania nie może być zbyt wymagająca, ponieważ dziecko zniechęci się, ale nie może być też zbyt prosta, bo maluch szybko się znudzi i nie będzie chciał kolorować. Jeśli szukasz choinki do wydruku dla małego dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę z kolorowaniem, lepiej wybierz obrazek, na którym będzie tylko choinka – i to taka, która nie będzie miała zbyt wiele ozdób.

Kolorowanki z choinkami przeznaczone dla małych dzieci, które nie potrafią jeszcze precyzyjnie manipulować kredkami i wypełniać kolorami małych pól, mają grubsze kontury, dzięki czemu dziecko nie ma problemu, żeby zrozumieć zarys rysunku, a poza tym, dużo łatwiej mu rysować. Odpowiednio grube kontury są ważne również z tego względu, że dziecku będzie łatwiej je wypełnić, a sam obrazek finalnie będzie ładniejszy. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ dziecko, któremu podoba się to, co stworzyło i jest dumne ze swojego rysunku chętniej sięgnie po następną kolorowankę.

Dla starszego dziecka możesz wybrać choinkę z większą ilością szczegółów, na przykład bombkami, łańcuchami i gwiazdkami. Jeśli maluch bardzo dobrze radzi sobie z kolorowankami, poszukaj obrazka, który będzie dla niego wyzwaniem. Oprócz samego drzewka na obrazku mogą znajdować się na przykład prezenty, dzieci albo wigilijny stół.

Oprócz wyboru obrazka choinki zastanów się nad narzędziem, jakie dasz maluszkowi do kolorowania. Dla mniejszych dzieci najlepsze będą kredki świecowe. Są one bardziej miękkie, grubsze i krótsze niż kredki ołówkowe, przez co dziecku łatwiej będzie je utrzymać w rączce. Maluchom, które zaczynają kolorować nie dawaj zbyt dużego wyboru kolorów – to może tylko rozproszyć i zirytować dziecko.

Starszym dzieciom możesz zaoferować większy wybór kolorów i zamienić kredki świecowe na ołówkowe. Takie kredki mają cieńsze końce, przez co mały artysta będzie mógł łatwiej wypełniać mniejsze pola i rysować małe elementy. Jako urozmaicenie możesz dać dziecku brokat w pisakach, który idealnie sprawdzi się w ozdabianiu świątecznego drzewka.

Sprawdź: Jak napisać list do Św. Mikołaja [Wzór!]