Ciasto na pierniki nie klei się lub rwie? Sprawdź, jak je ratować

Pierniczki ozdobione kolorowym lukrem lub słodką posypką to chyba jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Bożego Narodzenia. Wiele osób nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez tego wypieku. Aromat świeżych pierników z nutką cynamonu od razu wprowadza w domu świąteczną atmosferę. Własnoręczne przygotowanie pierniczków to jednak nie lada wyzwanie. Ciasto nie zawsze wychodzi zgodnie z przepisem. Co zrobić, gdy ciasto na pierniki nie klei się? Jak uratować ciasto na pierniki?

Ciasto na pierniki nie klei się

Mało rzeczy tak mocno kojarzy się z Bożym Narodzeniem jak zapach świeżo wypiekanych pierników. Połączone aromaty miodu, cynamonu i przyprawy korzennej błyskawicznie obejmują cały dom i wprowadzają świąteczną atmosferę. Dla wielu rodzin wspólne przygotowywanie i ozdabianie pierniczków to jeden z najważniejszych elementów tradycji, a wszyscy wiemy, że nic nie smakuje tak dobrze jak własnoręczne wypieki.

Niestety nawet najbardziej sprawdzony przepis czasem zawodzi i coś może pójść nie tak. Ciasto nie zawsze współpracuje i zdarza się, że nie osiągnie wymaganej struktury. Raz ciasto na pierniki się nie klei, innym razem klei się zbyt mocno. Podpowiadamy zatem, jak uratować ciasto na pierniki.

Zobacz: Jak zrobić opłatek wigilijny w domu? Poznaj sprawdzony przepis!

Zbyt kruche ciasto na pierniki. Dlaczego ciasto na pierniki się rozpada?

Podczas przygotowywania zdarza się, że wychodzi nam za suche ciasto na pierniki. Jeśli ciasto na pierniczki się kruszy, powodem może być oczywiście użycie zbyt dużej ilości mąki lub zbyt długie wyrabianie. Niezależnie jednak od przyczyny, taki przypadek nie przekreśla jeszcze szans na cukierniczy sukces. Istnieje bowiem kilka sposobów na uratowanie sytuacji. Co zatem należy zrobić, gdy ciasto na pierniki się kruszy i nie chce się kleić podczas wyrabiania lub wałkowania? Zdaniem niektórych należy dodać wówczas żółtko jajka lub łyżkę masła i kontynuować proces. Pomocne może okazać się również zwilżenie dłoni i dalsze wyrabianie ciasta.

Jeśli jednak ciasto nadal będzie się kruszyć, mimo zastosowanych środków zaradczych, niekoniecznie trzeba je od razu wyrzucać. Może bowiem przydać się jeszcze na kruszonkę.

Sprawdź: Lepienie uszek na wigilię – Jak lepić uszka?

Ciasto na pierniki się rwie

Wyrobione ciasto na pierniki najlepiej zacząć wałkować, jeśli da się je przewracać na strony. Zawiera ono jednak kilka składników, które mogą wpływać na lepkość. W takiej sytuacji niekiedy podczas przewracania lub rozwałkowywania okazuje się, że ciasto się rwie. Może to oznaczać, że użyto zbyt mało mąki. Należy więc dodać jej jeszcze odrobinę i pourabiać masę chwilę dłużej.

Ciasto na pierniki klei się do rąk. Co zrobić gdy ciasto na pierniczki się klei?

Wielu autorów piernikowych przepisów podkreśla, że ciasto zawsze będzie się trochę kleić ze względu na składniki (miód, a niekiedy także karmel), szczególnie jeśli nie jest odpowiednio omączone. Jeśli jednak wyrabiana masa lepi się wyjątkowo mocno nie tylko do wałka czy blatu, ale także do rąk, to może wskazywać na rozwarstwienie, zwarzenie lub zaparzenie się ciasta. Najczęściej dochodzi do niego z powodu dodania do masy zbyt gorących składników, tzn. wlanie rozpuszczonego masła zanim wystygło lub zbyt ciepłego miodu. Rezultatem tego może być zbyt lepkie ciasto na pierniki, które będzie niezwykle trudne do współpracy.

Natomiast w przypadku, gdy dodane składniki były odpowiednio schłodzone, ale mimo wszystko ciasto na pierniki za bardzo się klei, powodem może być za mała ilość mąki lub za duża liczba jajek. W takiej sytuacji można próbować ratować ciasto, dosypując niewielkie szczypty mąki i dalsze urabianie ciasta. Można także skorzystać z innej metody i schłodzić ciasto, czyli wsadzić do lodówki mniej więcej na godzinę. Schłodzona masa będzie zdecydowanie bardziej plastyczny i łatwiej poddający się formowaniu.

Sprawdź: Mrożenie karpia: Czy można mrozić karpia i na jak długo?

Twarde piernikowe ciasto – co robić?

Ciasto na pierniki podczas wyrabiania może także stać się odrobinę zbyt twarde i zacząć się rozpadać. W takim przypadku nie ma jednego sprawdzonego sposobu na zmiękczenie ciasta. Niektórzy autorzy ciast i przepisów sugerują, aby spróbować dodać jajko lub żółtko jajka, aby ciasto stało się z powrotem bardziej elastyczne. Użytkownicy tematycznych forów wspominają również o dodaniu odrobiny ciepłego miodu lub łyżki masła.

Wiele osób narzeka także, że po wyjęciu schłodzonego ciasta z lodówki staje się ono zbyt twarde, aby dało się swobodnie rozwałkować i uformować. W takiej sytuacji sugeruje się odczekanie paru chwil i ogrzewanie masy w temperaturze pokojowej. Jeśli ciasto w dalszym ciągu ciężko się wyrabia, należy spróbować zwilżyć dłonie wodą i kontynuować proces.

Natomiast jeśli pierniczki wyjdą nam zbyt twarde po obróbce termicznej, może to wskazywać, że piekły się zbyt długo. Wówczas najlepiej skrócić czas pieczenia. Ale te wcześniej przygotowane nadal można uratować. Aby zmiękczyć ciasteczka, wystarczy zamknąć je na jeden dzień w szczelnym pojemniku razem z kromką chleba tostowego, z którego powinny nabrać w tym czasie wilgoci.

Dlaczego pierniki pękają?

Powodem pękania pierniczków (i ciasta ogólnie) jest zazwyczaj zbyt wysoka temperatura pieczenia. Jeśli w piekarniku włączony jest termoobieg lub górne grzanie, wierzch ciasta natychmiast się wysusza i zastyga. Rosnące ciasto od spodu musi zatem spowodować pęknięcie górnej warstwy. Aby tego uniknąć, najlepiej wyłączyć górne grzanie/termoobieg i rozpocząć od pieczenia z wykorzystaniem dolnego grzania. Dopiero, gdy zauważysz, że ciasto zaczyna rosnąć, możesz włączyć górne grzanie.

Sprawdź: Filmy świąteczne dla całej rodziny. Sprawdź najlepsze propozycje na świąteczny seans

Rodzice pytają o ciasto na pierniki

Co zrobić gdy ciasto na pierniczki się nie klei?

W takiej sytuacji można spróbować dodać żółtko jajka lub łyżkę masła i kontynuować wyrabianie. Niektórzy autorzy przepisów sugerują, że pomocne może być także zwilżenie dłoni i dalsze wyrabianie ciasta.

Dlaczego ciasto na pierniki się klei?

Konsystencja ciasta na pierniki zakłada, że będzie się ono nieco kleiło. Wskazują na to również użyte do przygotowania składniki: miód, czasami także karmel. Jeśli jednak klei się zbyt mocno i uniemożliwia formowanie, można spróbować podsypać go mąką lub schłodzić w lodówce.

Ciasto na pierniki za kruche co zrobić?

Za kruche ciasto na pierniki może wskazywać na użycie zbyt dużej ilości mąki lub zbyt długie wyrabianie ciasta. W takiej sytuacji można spróbować uratować ciasto, dodając żółtko jajka lub łyżkę masła.

Zbyt sypkie ciasto na pierniki co robić?

Zbyt sypkie ciasto na pierniki może być spowodowane za dużą ilością mąki. Można spróbować niwelować problem poprzez dodanie żółtka jajka lub łyżki masła.

Co zrobić żeby ciasto na pierniki się nie kleiło?

Za bardzo klejące ciasto na pierniki można próbować ratować, dosypując mąki. Pomocne w takiej sytuacji może okazać się również schłodzenie masy, czyli wsadzenie jej do lodówki na około godzinę. Należy pamiętać, że lepkość ciasta zwiększy się, jeśli dodamy zbyt gorące składniki (np. rozgrzane masło czy miód).

Ciasto na pierniczki rozpada się co zrobić?

Jeśli ciasto rozpada się, ponieważ jest zbyt kruche, może to oznaczać, że użyliśmy za dużo mąki. W takim przypadku warto spróbować dodać żółtko jajka lub łyżkę masła.

Co zrobić gdy ciasto na pierniki jest za twarde? Jak zmiękczyć ciasto na pierniki?

Nie ma jednego sposobu na zmiękczenie ciasta na pierniki. Na niektórych forach można znaleźć informacje, że na zbyt twarde ciasto pomogło jajka (ewentualnie tylko żółtka) lub dodanie odrobiny ciepłego miodu. Jeśli ciasto trudno się formuje ze względu na wcześniejsze schłodzenie w lodówce, warto chwilę zaczekać i ogrzać masę w temperaturze pokojowej.

Co zrobić żeby pierniki stwardniały?

Im więcej mąki, tym twardsze pierniczki. Na większą twardość wpływa także trzymanie ciasteczek w niezamkniętym szczelnie pojemniku.

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne, Przepisy Kulinarne

Nadzienie do pączków

Jeszcze kilkanaście lat temu cukiernie oferowały zwykle tylko jedno nadzienie do pączków – z różą. Wiele osób nadal zresztą utrzymuje, że różana konfitura nadaje się wręcz idealnie jako wypełnienie pączkowego...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Co zrobić żeby olej się nie pienił?

Co zrobić żeby olej się nie pienił? Chyba każda miłośniczka domowych pączków lub chruścików przynajmniej raz spotkała się z takim problemem. Gdy dochodzi do spienienia oleju, przygotowywane rarytasy wchłaniają więcej...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Jak rozrobić suche drożdże?

Jak rozrobić suche drożdże i czy w ogóle trzeba to robić? To pytanie, które zdaje sobie wiele osób, szczególnie w okresie przedświątecznym. Drożdże instant często okazują się wygodnym i łatwym...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Jak rozmrozić drożdże?

Jak rozmrozić drożdże? Warto wiedzieć, że istnieją zasady, dzięki którym rozmrożone drożdże będą w stanie w dalszym ciągu pełnić swoją funkcję i mnożyć się w prawidłowy sposób. Sprawdź, jak powinno...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Czym zastąpić ocet balsamiczny?

Czym zastąpić ocet balsamiczny? To pytanie zadaje sobie wiele pań domu i kucharzy, którym nagle zabrakło tego niezwykle aromatycznego składnika. Ocet balsamiczny charakteryzuje się dużą gęstością, ciemną barwą, intensywnym aromatem...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Zupy – mrożenie i pasteryzacja

Jestem wielką fanką zup, podobnie jak moja rodzina. Zupy są szybkie w przygotowaniu i wbrew pozorom bardzo proste. Idealnie uzupełniają codzienne menu. W przypadku małych rodzin jak nasza, gdyby nie...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general