Co szkodzi ciąży? Te twierdzenia to mity!

Co szkodzi ciąży?

Gdy tylko dowiadujesz się, że będziesz miała dziecko, pojawia się świadomość, że jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Podczas codziennych czynności często zastanawiasz się, co szkodzi ciąży. Myśląc o swoim maleństwu zwracasz baczniejszą uwagę na to, jakich kosmetyków używasz i jaki styl życia prowadzisz. Chcąc, by dziecko jak najlepiej się rozwijało, chłoniesz wszelkie informacje o tym, co może zagrażać prawidłowemu rozwojowi ciąży. Do oczywistych rzeczy, których powinnaś unikać należą alkohol, papierosy i solarium. Niektóre poglądy bywają jednak kontrowersyjne. Czas poznać prawdę (i obalić mity) o tym, co szkodzi ciąży!

Co szkodzi ciąży? Te twierdzenia to mity!
Pixabay

8 mitów na temat tego, co szkodzi w ciąży:

Te 8 mitów jest tak powszechnych, że na pewno usłyszysz je niejednokrotnie w ciągu 9 miesięcy. Nieprawdą jest jednak wiele rzeczy, o których się mówi, że są tym, co szkodzi ciąży. Przekłamania dotyczą też innych obszarów życia ciężarnej, takich jak dieta czy codzienna aktywność.

Mit 1: Praca przy komputerze, która źle wpływa na rozwój dziecka

Nie ma żadnych badań, które by potwierdzały, że promieniowanie elektromagnetyczne komputera może być szkodliwe w ciąży. Skąd więc przepis Kodeksu Pracy mówiący o tym, że spodziewające się dziecka kobiety nie mogą pracować przy monitorze dłużej niż 4 godziny? Okazuje się, że zakaz wynika jedynie z dużego obciążenia kręgosłupa ciężarnej oraz jej wzroku.

Mit 2: Seks w ciąży może szkodzić dziecku

Seks w ciąży? Może być lepszy niż kiedykolwiek dotąd ponieważ twoje zmysły się wyostrzają! Stajesz się bardziej wrażliwa na dotyk i zapachy, a szalejące hormony sprawiają, że wyglądasz wyjątkowo atrakcyjnie: włosy lśnią, a cera wygląda pięknie. Przez to, że poprawia się ukrwienie w obszarze miednicy oraz nawilżenie pochwy, nawet kobiety które do tej pory nie miały orgazmów, mogą przeżywać je nawet wielokrotnie. Nie stresujesz się też… zajściem w ciążę! Wszystko to sprawia, że masz znacznie większą ochotę na seks niż przed zajściem w ciążę. Czy jednak współżycie jest bezpieczne dla dziecka? A może jednak szkodzi w ciąży?

Okazuje się, że seks nie szkodzi ciąży, o ile przebiega ona prawidłowo. Dziecko w macicy jest zupełnie bezpieczne i na pewno nic mu się nie stanie podczas miłosnych igraszek. Dodatkowo płód jest chroniony przez wody płodowe i płyn owodnowy. Co więcej, w trakcie orgazmu macica kurczy się przez co maluch czuje delikatne kołysanie.

Za najlepsze pozycje w ciąży uznaje się „na jeźdźca” (kiedy mężczyzna leży na plecach, zaś będąc na górze może kontrolować głębokość penetracji) oraz „na łyżeczki” (gdy partnerka jest odwrócona do mężczyzny plecami). Warto pamiętać też o grze wstępnej w postaci masażu pleców czy stóp, a także miłości francuskiej.

Mit 3: Alkohol w ciąży? Lampka wina nie zaszkodzi!

Nie wiadomo, jaka dawka alkoholu nie szkodzi ciąży. Badania potwierdzają jednak, że jego picie przez ciężarne może prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu oraz zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Dlatego nie warto eksperymentować i lepiej całkowicie zrezygnować z alkoholu na najbliższe 9 miesięcy.

Mit 4: Jedz za dwoje!

Wbrew pozorom nie musisz jeść drugiej porcji z myślą o rozwijającym się maluszku. Zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta bowiem jedynie o 300 kcal! I to dopiero po 16 tygodniu ciąży… Wystarczy więc rozsądna i zbliansowana dieta, która zaspokoi potrzeby zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Odżywiaj się regularnie przygotowując 5 posiłków dziennie. Szczególnie w I trymestrze staraj się jeść często, ale mniejsze ilości – dzięki temu łatwiej unikniesz mdłości. W twoim menu nie może brakować węglowodanów, białka, wapnia, żelaza i witaminy B6. Wszystkie je znajdziesz w owocach i warzywach, rybach morskich, mięsie, kaszach, roślinach strączkowych oraz przetworach mlecznych, takich jak jogurt czy kefir.

Mit 5: Uprawienie sportu szkodzi ciąży

Jeśli przed zajściem w ciążę uprawiałaś sport, a teraz nie ma żadnych przeciwskazań medycznych, aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana. Ruch zapobiega obrzękom, gromadzeniu się wody, zaparciom. Odpowiednio dobrane ćwiczenia złagodzą bóle pleców. Regularne uprawianie sportu uczy też kontroli własnego ciała i wzmacnia tak ważne obecnie mięśnie miednicy. Dzięki wprawie, jakiej nabierzesz, podczas porodu łatwiej zapanujesz nad swoim oddechem.

Jaki sport jest najlepszy w ciąży? Wybieraj dyscypliny, które nie powodują wstrząsów, nie są zbytnio forsowne i wiążą się z małym prawdopodobieństwem powstawania urazów. Najlepsze będą 30 minutowe spacery, joga, pływanie, taniec, rower stacjonarny lub stretching. Unikaj natomiast jazdy konnej oraz gier zespołowych.

Mit 6: Wizytę u dentysty przełóż na po porodzie

Ciąża to ciężki moment dla organizmu kobiety. Rozwijające się dziecko „zabiera” dla siebie wiele z cennych minerałów. Zmniejszające się rezerwy wapnia mogą natomiast prowadzić do szybszego rozwoju próchnicy. Zagrożone są również dziąsła, na które niekorzystnie działają ogromne zmiany hormonalne. Wizyta u dentysty u leczenie zębów może więc okazać się konieczne. Tym bardziej, że bakterie znajdujące się w chorym zębie wraz z krwią rozprzestrzeniają się po całym organizmie, zarówno matki, jak i płodu.

Czy zgadzać się na znieczulenie w ciąży? Tak! Silny stres, strach i ból będą znacznie gorsze dla dziecka, niż podane miejscowo leki. Do zabiegów, których należy się wystrzegać należą profesjonalne wybielanie szkliwa. Nakładany wówczas na zęby nadtlenek karbamidu może mieć szkodliwy wpływ na płód. Nie zapominaj też o zakazie robienia zdjęć rentgenowskich oraz o szkodliwym działaniu promieni RTG.

Mit 7: Antybiotyki są tym, co szkodzi ciąży – fałsz!

Ostra infekcja bakteryjna, z którą osłabiony ciążą organizm nie potrafi sobie sam poradzić, może wyrządzić o wiele więcej szkód niż odpowiednio dobrany antybiotyk. Nad jego przyjmowaniem warto zastanowić się przede wszystkim podczas niekorzystnie wpływających na rozwój płodu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych oraz układu moczowego. Lekarz na pewno zaleci jeden z szerokiej gamy antybiotyków bezpiecznych w ciąży.

Mit 8: Ciąża a latanie samolotem? Wykluczone!

Prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeciwskazaniem do latania samolotem. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Pierwsze z nich wynika z ograniczeń stosowanych przez samych przewoźników: kobiety po 35. tygodniu ciąży mogą nie zostać wpuszczone na pokład samolotu. Regulacje dotyczące podróżowania kobiet spodziewających się dziecka znajdują się w regulaminach większości linii lotniczych i warto się z nimi zapoznać przed kupieniem biletu. Pod koniec ciąży wielogodzinne przebywanie w ciasnym fotelu może być przyczyną problemów z krążeniem, a nawet zasłabnięcia. Zdarza się też, że różnice ciśnienia prowadzą do przedwczesnego porodu.

Wielu lekarzy stawia też znak zapytania, gdy są pytani o wczesną ciążę i latanie samolotem. Zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania mogą źle wpłynąć na kształtujące się narządy wewnętrzne płodu. Kiedy jest najbezpieczniej? W podróż najlepiej udać się pomiędzy 18 a 24 tygodniem ciąży. Wtedy latanie samolotem nie znajduje się w żadnym spisie tych rzeczy, co szkodzą ciąży!

12 rzeczy, które faktycznie szkodzą w ciąży

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży? To może być Choleostaza
Jeśli dokucza ci swędzenie skóry w ciąży, które nie ustępuje mimo ciągłego nawilżania, istnieje prawdopodobieństwo, że dopadła cię cholestaza. Zobacz, na czym polega ta choroba wątroby i dowiedz się, dlaczego
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Przytrzaśnięty palec u dziecka
Kiedy malec przytnie palec Przytrzaśnięty palec u dziecka to prawie norma. Ciekawość dziecka połączona z chwilą nieuwagi rodziców oraz drzwiami, drzwiczkami, szufladami najczęściej kończy się przytrzaśnięciem. Maluszek ma bardzo delikatne paluszki,
Czytaj dalej
Ciąża
Rozstępy na piersiach w ciąży i nie tylko [przyczyny, zapobieganie, usuwanie]
Jak wyglądają rozstępy na biuście? Jakie są przyczyny ich pojawiania się? Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów na piersiach po ciąży i jak się ich pozbyć? W którym momencie ciąży najczęściej pojawiają
Czytaj dalej
Ciąża
Pęcherzyk ciążowy (żółtkowy): budowa, skład, nieprawidłowości
Pęcherzyk ciążowy - to właśnie jego poszukuje ginekolog w badaniu USG celem potwierdzenia ciąży w jej pierwszych tygodniach. Zaleca się, aby badanie USG przeprowadzane było jednak nie wcześniej niż w
Czytaj dalej
Niepłodność
Koronawirus a niepłodność: Czy COVID-19 ma wpływ na płodność mężczyzn? Jak wygląda leczenie niepłodności w czasie koronawirusa?
Cały świat nerwowo zerka na skutki szybko rozprzestrzeniającego się wirusa SARS C0VID-2. Naukowcy robią co mogą i w ekstremalnie trudnych warunkach prowadzą badania, które mają nam, zwykłym obywatelom jak i
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problemy z zajściem w ciążę? To może być niewydolność jajników!
Aby doszło do zapłodnienia, tj. aby męska komórka płciowa, mogła połączyć się z komórką żeńską i na skutek skomplikowanych przemian wspólnie utworzyły zarodek, niezbędna jest praca zespołowa całego organizmu kobiety.
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Gdy leci krew z nosa w ciąży. Jak zatamować krwotok z nosa i kiedy zgłosić się do lekarza?
Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Zdrowie w ciąży
Migrena w ciąży [przyczyny, leczenie, domowe sposoby na migrenę]
Migrena w ciąży to częsta przypadłość, z którą borykają się przyszłe mamy szczególnie w I trymestrze. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety, które przed ciążą często odczuwały bóle głowy, doświadczają ich
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców Zdrowie w ciąży
Kiedy podwyższone leukocyty we krwi są powodem do niepokoju?
Podwyższone leukocyty to zjawisko, na które wiele osób reaguje z niepokojem. Jest ono naturalne po aktywności fizycznej, jedzeniu czy w 3. trymestrze ciąży. Jednak w innych przypadkach może świadczyć o
Czytaj dalej