Choleostaza w ciąży – przyczyny, objawy oraz sposoby na cholestazę ciążową

Jeśli dokucza ci swędzenie skóry w ciąży, które nie ustępuje mimo ciągłego nawilżania, istnieje prawdopodobieństwo, że dopadła cię cholestaza. Zobacz, na czym polega ta choroba wątroby i dowiedz się, dlaczego jest niebezpieczna dla płodu.

Cholestaza w ciąży

Cholestaza atakuje najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, choć czasem pojawia się już pod koniec trymestru drugiego. Jest wynikiem zastoju żółci w wątrobowych komórkach. Jej głównym objawem jest właśnie świąd skóry, ewentualnie połączony z jej zażółceniem. Nie występują przy tym żadne niepokojące wykwity, co z kolei może wskazywać na uczulenie na kosmetyki. Początkowo swędzą wyłącznie ręce i stopy, a z czasem uporczywe dolegliwości przenoszą się również na ramiona, tułów, szyję, a nawet twarz. Chore odnotowują większe swędzenie skóry w ciąży wieczorem oraz nocą. Jak łatwo sobie wyobrazić, dla ciężarnej kobiety takie schorzenie jest bardzo uciążliwe.

Skąd się bierze i czym grozi swędzenie ciała w ciąży?

Dokładne przyczyny choleostazy ciążowej pozostają nieznane. Wiadomo jednak, że do czynników sprzyjających chorobie należą predyspozycje genetyczne oraz podwyższony estrogen. Naukowcy są zdania, że żeńskie hormony wpływają negatywnie na przepuszczalność komórek wątrobowych i blokują wydostawanie się żółci.
Swędząca skóra w ciąży nie stanowi poważnego zagrożenia dla chorej kobiety, czego niestety nie można powiedzieć o płodzie.

Nigdy nie bagatelizuj niepokojących objawów, gdyż mogą one zwiastować przedwczesny poród albo spowodować krwotok porodowy.

Jak sobie pomóc w czasie ciąży przy swędzącej skórze?

Przede wszystkim musisz udać się do lekarza. Specjalista wykona USG i przebada twoją krew. Później zdecyduje, czy trzeba zostać w szpitalu, czy wystarczą rutynowe kontrole połączone z KTG. Sama każdego dnia licz ruchy swojego dziecka i informuj lekarza o swoich obserwacjach.
Cholestazę leczy się głównie objawowo. Swędzenie zwalcza się różnorodnymi, łagodzącymi papkami, na przykład zawierającymi mentol. Skuteczne są także kąpiele w chłodnej wodzie i standardowe “wyleżenie” dolegliwości. Oprócz tego warto zażywać medykamenty wspomagające wątrobę i stymulujące wydzielanie żółci. Zdarza się, że lekarz przepisuje coś na wyciszenie skurczy macicy, a także zaleca przyjmowanie preparatów z witaminą K. Choleostaza pogarsza wchłanianie niektórych witamin, a dodatkowa dawka witaminy K niweluje ryzyko krwotoków poporodowych.

Dieta, dieta i jeszcze raz dieta

W czasie cholestazy ciążowej nie zapominaj o diecie! Wszystkie ciężarne kobiety powinny dbać o swój jadłospis, ale swędząca skóra w czasie ciąży obliguje do wprowadzenia szczególnego rygoru. Zrezygnuj z surowego i smażonego jedzenia. Gotuj nawet owoce i warzywa. Słodycze i słodzone napoje muszą odejść w odstawkę, podobnie jak majonez. Twoi najlepsi przyjaciele to od teraz jogurty naturalne, kompoty, biszkopty i inne pokarmy delikatne dla wątroby.

Kiedy cholestaza ciążowa ustępuje?

Dokuczliwe swędzenie ustępuje zazwyczaj w połogu, kilkanaście dni po porodzie. Niestety, często powraca przy okazji następnej ciąży, a objawy bywają wtedy jeszcze bardziej uciążliwe.

Kobiety chore na cholestazę powinny urodzić w przewidywanym terminie. Z każdym dniem zwłoki rośnie ryzyko wystąpienia powikłań.

Objawy cholestazy, a raczej ich brak

Swędzenie skóry w ciąży nie musi oznaczać cholestazy. Często wśród ciężarnych swędzenie skóry jest uwarunkowane uwrażliwieniu się skóry na kosmetyki. W takim przypadku na skórze pojawia się wysypka lub zaczerwienienie.
Przy cholestazie nie występują żadne wykwity na skórze.
Pamiętaj, swędzenie skóry w ciąży nie należy do objawów, które można bezkarnie bagatelizować!

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Choleostaza w ciąży – przyczyny, objawy oraz sposoby na cholestazę ciążową

  1. co moze oznaczac czerwona wysypka ktora bardzo swedzi w nocy?

    Noworodek, Rozrywka

    Jak uspokoić płaczące dziecko?

    Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

    Czytaj dalej →
    Suknie Ślubne

    Suknia ślubna

    Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo