12 rzeczy, które szkodzą w ciąży

Co szkodzi w ciąży?

Cynamon, imbir, kichanie, fryzjer. Co wolno, a co szkodzi w ciąży? Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, na pewno znajdzie się wokół niej wielu doradców. Ich rady często będą się wzajemnie wykluczać. Sprawdź, co powinno się znaleźć na liście rzeczy zakazanych, które mogą szkodzić w ciąży. Szukamy sprawdzonych faktów!

12 rzeczy, które szkodzą w ciąży

12 rzeczy, które faktycznie szkodzą w ciąży:

Wiele z historii, którymi raczą cię przyjaciele i rodzina to mity. Na tej dwunastki powinnaś jednak podchodzić rozważnie:

1. Uważaj na cynamon, imbir, melisę i zioła – niektóre szkodzą w ciąży!

Stosowanie preparatów na bazie ziół (herbatki, syropu, tabletek) w ciąży, zawsze warto skonsultować z lekarzem. Nawet tych poprawiających wygląd skóry włosów i paznokci. Część roślin leczniczych powoduje przekrwienie miednicy mniejszej, inne wpływają na pojawianie się skurczy macicy, a jeszcze inne przedostają się łożysko i mogą zagrozić rozwojowi płodu.

Niektóre rośliny nie są wskazane w ciąży, choć normalnie uważa się je za bardzo przydatne. Przykładem są m.in. liście malin, których nie powinno się stosować w pierwszym trymestrze, ale przez to, że zwiększają napięcie macicy zaleca się je tuż przed porodem. Ze względu na zawartość olejków eterycznych uważa się, że szkodliwy wpływ na płód mają żeń-szeń, cząber ogrodowy, tymianek pospolity, mięta pieprzowa, cynamonowiec, arcydzięgiel litwor i chmiel zwyczajny. Do bezpiecznych ziół można zaliczyć rumianek, melisa, nagietek oraz imbir.

2. Nie farbuj włosów!

Lekarze często odradzają swoim pacjentkom farbowanie włosów oraz wszelkie nowe zabiegi kosmetyczne, które mogą być szkodliwe w ciąży. Dlaczego? Amoniak zawarty w farbach do włosów jest niezdrowy. Ale nie tylko on… Farby to preparaty chemiczne składające się z wielu innych substancji, które przez skórę mogą przenikać do krwi matki, a następnie do krwioobiegu dziecka. Z tego powodu warto powstrzymać się i nie stosować koloryzacji włosów ani inwazyjnych zabiegów kosmetycznych przez kilka najbliższych miesięcy. Wyjątek? Naturalna henna lub coraz częściej stosowane w gabinetach fryzjerskich ekologiczne farby.

3. Unikaj sera gorgonzola w ciąży

Uważaj na sery z niepasteryzowanego mleka! W serach typu brie, rokpol, gorgonzola, camembert, ser owczy (chociażby nasz rodzimy oscypek) można niekiedy napotkać na bakterie z rodziny llitsreia. Obwinia się je o to, że przedostaje się przez łożysko do płodu i wywołuje listeriozę. To dość groźna choroba zakaźna. Bakterie literiozy mogą prowadzić nie tylko do problemów zdrowotnych u noworodka, ale również do przedwczesnego porodu, czy nawet poronienia. Co więcej kobiety spodziewające się dziecka są dużo bardziej podatne na listeriozę niż inni. Właśnie dlatego ser gorgonzola i inne sery pleśniowe znalazły się na liście rzeczy, które szkodzą w ciąży.

4. Wystrzegaj się gotowych dań oraz fast foodów

Dania w proszku, gotowe mieszanki przypraw, dipy, konserwy i kostki rosołowe – gotowe dania zawierają bardzo dużo soli, która uważana jest za szkodliwą w ciąży. Dlaczego? Zatrzymuje wodę w organizmie i sprzyja nadciśnieniu. Fast foody oraz gotowe słodycze oskarżane są o to, że zawierają niezdrowe tłuszcze nasycone, tzw. izomery trans. Odkładając się w pępowinie mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

5. Nie jedz surowego mięsa – może szkodzić w ciąży!

Jedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa w ciąży może być niebezpieczne. Wystrzegaj się tatara, szynki parmeńskiej, krwistych steków, owoców morza, zawierającego surowe ryby sushi, ale też surowego łososia. Jedząc je narażasz się na zakażenie toksoplazmozą, która może powodować wady rozwojowe płodu. Ale nie tylko. Chociażby do tatara dodaje się surowe jajka mogące być siedliskiem salmonelli – bakterii odpowiedzialnej za ciężkie zatrucia pokarmowe niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. Odstawiając surowe mięso i ryby zmniejszasz ryzyko poronienia, wystąpienia u dziecka posocznicy oraz zapalenia opon mózgowych.

6. Na 9 miesięcy zrezygnuj z kawy i coli

Zawarta w coli i kawie kofeina podnosi ciśnienie krwi zarówno u matki, jak i u płodu. Nikogo nie trzeba przekonywać, że to szkodzi w ciąży! Maluch na pewno poinformuje cię o tym swoim wierceniem się spowodowanym uczuciem niepokoju oraz mocnym kopnięciem. Nie potrafisz zrezygnować z kawy? Pij ją tylko raz dziennie. Wybieraj bardzo słabą i rozcieńczoną mlekiem.

7. Nie zapinaj pasów w samochodzie, bo uciskają brzuch

Pasy są najlepszym zabezpieczeniem dla matki, jak i dla jej nienarodzonego dziecka. Pamiętaj, że płód znajduje się w elastycznej i wypełnionej płynem macicy, która chroni go przed uciskiem i urazami. Trzypunktowy pas bezpieczeństwa nie stanowi więc zagrożenia, ale skutki wypadku samochodowego – owszem.

8. Jak prawidłowo zapinać pasy w ciąży?

W sklepach dla ciężarnych można kupić specjalne nakładki antyuciskowe oraz adaptery do pasów bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy je posiadasz, pasy samochodowe w ciąży zapinaj tak, by część pasa barkowego przylegała ciasno do przedniej części ramienia. Następnie ułóż pas między piersiami i przeciągnij go wzdłuż boku brzucha. Najlepiej by było, by część biodrowa pasa znalazła się jak najniżej pod brzuchem lub nawet leżała płasko na udach. Zwracaj uwagę na to, by nie przesunęła się wyżej i nie uciskała brzucha. Pas samochodowy powinien jak najdokładniej opinać ciało i nie może być skręcony.

9. Zrezygnuj z wyjść na koncerty rockowe

Maluszek nie tylko odbiera bodźce z zewnątrz, ale również reaguje na nie. Hałas, nagły krzyk oraz dudniące niskie dźwięki mogą go niepotrzebnie zestresować sprawiając, że zacznie kopać i energicznie wiercić się w brzuchu. Częsty hałas w ciąży może też być powodem płaczliwości dziecka tuż po urodzeniu. Niemowlę może być nerwowe i niespokojne. Zamiast koncertu rockowego lepiej wybrać kojące i spokojne dźwięki muzyki klasycznej. One na pewno nie są jedną z tych rzeczy, co szkodzi w ciąży.

10. Nie noś obcisłych spodni w ciąży

Ciasne spodnie w ciąży są zdecydowanie niewskazane! Podobnie jak zbyt obcisłe bluzki, uciskające rajstopy i wszelkie elementy garderoby, które grożą uciskaniem brzucha w ciąży. Maleństwu jest nie tylko ciasno, ale również tobie niewygodnie. Czym grozi uciskanie brzucha w ciąży? Przede wszystkim przez noszenie obcisłych spodni instynktownie spłycasz oddech, a do dziecka dociera mniej tlenu. W przewiewnych sukienkach i luźnych tunikach oboje z maleństwem będziecie czuli się znacznie swobodniej.

11. Jacuzzi w ciąży? Niekoniecznie!

Temperatura 37 stopni panująca w jacuzzi sprzyja namnażaniu się bakterii, które mogą być przyczyną infekcji dróg rodnych. A o te w ciąży wyjątkowo łatwo! Wysoka temperatura wody w jacuzzi powoduje też spadek ciśnienia krwi, które może niekorzystnie wpływać na ciążę.

12. Czy spanie na prawym boku szkodzi ciąży?

Wśród odpowiedzi na pytanie o to, co szkodzi w ciąży, pojawia się spanie na prawym boku. Wydaje się bardzo niewinne, tymczasem w drugiej połowie ciąży rosnące dziecko może naciskać na aortę utrudniając dopływ tlenu oraz na żyłę główną wywołując u matki obrzęk nóg i spadek ciśnienia. Dlatego zdecydowanie lepiej jest spać na lewym boku zapewniając swobodny przepływ krwi, odciążając nerki i usprawniając detoksyfikację organizmu. Do maluszka również będzie docierać więcej tlenu. Pamiętaj też o tym, by unikać gwałtownego wstawania z łóżka: połóż się na boku, spuść nogi i dopiero po chwili wstań. Może zbyt szybkie wstawanie nie szkodzi w ciąży, ale może powodować zawroty głowy i złe samopoczucie.

3 komentarzy: 12 rzeczy, które szkodzą w ciąży

Katarzyna Dodane ponad rok temu,

Dawno nie czytałam większych bzdur! Cześć z tych „porad” już dawno odeszło w zapomnienie. Autorce tekstu zalecam wcześniejsza konsultację ze specjalistą w danej dziedzinie …

Magda Dodane ponad rok temu,

Co za głupoty… połowa tych rad jest głupia, a druga połowa wręcz szkodliwa (np. spanie tylko na lesym boku czy niezapinanie pasów!). Zanim coś opublikujecie, zastanówcie się dobrze, czy nie robicie właśnie krzywdy.

Kasia Dodane ponad rok temu,

A ja w 100% zgadzam się z autorką. Warto wystrzegać się pewnych rzeczy w ciąży. Owszem, można się nie zastosować i cieszyć się zdrowym dzieckiem, ale niestety czasami niby “drobiazg” może bardzo destrukcyjnie wpłynąć na rozwijające się maleństwo.

Dodaj komentarz

Chrzest
Chrzestna czy chrzestny, czyli kto co kupuje?
Kilka słów o roli rodziców chrzestnych „Chrzestny czy chrzestna?” – to z pewnością jedno z najczęściej zadawanych przed chrztem pytań. Fakt, rodzice chrzestni mają swoje obowiązki, a ich podział jest dość
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Nadmiar karotenu u dzieci
Karoten ma korzystny wpływ na odporność organizmu, a także na wzrok niemowlaka. To beta-karotenowi nasza skóra zawdzięcza swój kolor. To z niego także tworzy się w naszym organiźmie witamina A.
Czytaj dalej
Poród
Poród francuski – co to jest i na czym polega?
Poród francuski po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce 7 marca 2020 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Wcześniej był on wykonywany w placówkach na terenie Francji oraz Izraela. Metoda
Czytaj dalej
Poród
Poród: Oczekiwania a rzeczywistość. Co najczęściej zaskakuje przyszłą mamę?
Oczekiwanie na poród z pewnością jest ekscytującym, ale również i stresującym przeżyciem - szczególnie, jeśli czekasz na pojawienie się na świecie swojego pierwszego dziecka. Nie każda przyszła mama ma w
Czytaj dalej
Kalendarz ciąży
37 tydzień ciąży – Ułożenie i waga dziecka, dolegliwości, poród
37 tydzień ciąży to już prawie koniec. Jakie jest ułożenie oraz waga dziecka w 37 tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości najczęściej dolegają przyszłej mamie oraz czy poród w trzydziestym siódmym tygodniu
Czytaj dalej
Cesarskie cięcie
Wskazania do CC: Jakie są najczęstsze powody cesarskiego cięcia?
Już niemal 45% porodów w Polsce kończy się cesarskim cięciem. To zdecydowanie więcej, niż wynikałoby z częstotliwości występowania wskazań do CC. Jakie są wskazania do cesarki według najnowszych rekomendacji ginekologicznych? Wskazania do
Czytaj dalej
Ciąża Imiona dla dzieci
Najpopularniejsze imiona 2020: Imiona dla dziewczynek 2020
To, jakie imiona są najpopularniejsze w danym roku kalendarzowym, ogłaszane jest z reguły na początku kolejnego. Takie statystyki publikują zarówno Urzędy Stanu Cywilnego w poszczególnych miastach, jak i Ministerstwo Cyfryzacji.
Czytaj dalej
Poród
Poród chłopca boli bardziej niż dziewczynki? Naukowcy potwierdzają wpływ płci dziecka na przebieg porodu
Obawy przed bólem porodowym towarzyszą niemal każdej przyszłej mamie. Szczególnie, jeśli ma rodzić po raz pierwszy. Istnieje wiele przeświadczeń i mitów dotyczących tego, co wpływa na ból porodowy. Naukowcy sprawdzili,
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Czy kobiety w ciąży muszą nosić maseczki? W jakich przypadkach zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe podczas porodu?
Obowiązek zasłaniania ust i nosa został wprowadzony w Polsce już 16 kwietnia. Oznacza to, że w miejscach publicznych każdy, obowiązkowo musi nosić maseczkę lub w inny sposób zasłonić usta i
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej